Spojte se s námi


Motorsport

Zázrak se nekonal! Stoffel Vandoorne se stal mistrem světa letošní sezóny Formule E

Příběh osmé sezóny mistrovství světa Formule E dospěl ke svému konci. Mitch Evans ve službách Jaguaru se pokusil o nemožné, kvalifikace však nadobro zhatila jeho naděje. To naopak v garáži Mercedesu propukly po dojezdu bujaré oslavy.

Publikováno

dne

Příběh osmé sezóny mistrovství světa Formule E dospěl ke svému konci. Mitch Evans ve službách Jaguaru se pokusil o nemožné, kvalifikace však nadobro zhatila jeho naděje. To naopak v garáži Mercedesu propukly po dojezdu bujaré oslavy. Jejich jezdec Stoffel Vandoorne totiž druhým místem v závěrečné jízdě v Soulu přesvědčivě dosáhl na svůj tížený titul mistra světa!

100. závod historie šampionátu měl nabídnout přímou konfrontaci mezi dvěma aspiranty o mistrovskou korunu – Stoffelem Vandoornem a Mitchem Evansem. O titulu se přeci jenom rozhodlo již v kvalifikaci.

Evans mohl ještě zdramatizovat celou bitvu, kdyby získal pole position a tři extra mistrovské body. Novozélanďan se ale nedostal ani do duelů! Do závodu odstartoval až z třinácté pozice, kdežto jeho rival Vandoorne s místa čtvrtého.

Cynik (a z největší pravděpodobností každý fanoušek Evanse) by tedy vše prohlásil za hotovou věc. Jak se může někdo v úzkých uličkách jihokorejského hlavního města Soulu probít ze sedmé řady na startu na první pozici v pouhých pětačtyřiceti minutách? To by se musela odehrát podobná kolize jako včera, akorát by se do ní museli zaplést všichni jezdci startující před Evansem.

Nic takového se však za celou délku závodu nestalo. V prvním kole se sice po startu událo k menší tlačenici, do níž se paradoxně lehce zamotal samotný Evans, na žádné komíny postavené z vozů formule E nicméně nedošlo.

Vandoorne se nenechal tlakem rozhodujícího závodu rozhodit. Po startu si udržel čtvrtou pozici, zatímco Edoardo Mortara překonal držitele pole position Antonia Felixe da Costu a v třetím kole převzal vedení závodu.

Mercedesu v boji o konstruktérský titul lehce zatrnulo, když v sedmém kole kolidoval Nyck de Vries s Pascalem Wehrleinem. Loňský mistr světa musel odstoupit ze závodu, čímž se Venturi průběžně přitáhlo bodově k německému týmu.

Když však jejich jezdec Lucas di Grassi zajel do boxu pro defekt pneumatiky, bylo vymalováno. Mercedes si definitivně zajistil titul mezi týmy. Teď už se jen čekalo, kam to dotáhne Evans a jestli Vandoorne zachová chladnou hlavu.

Avšak ani safety car v druhé části závodu nepřinesl drama v samotném závěru. Mortara si podržel vedení, Vandoorne po chybě da Costy a penalizaci Dennise uzmul druhé místo a Evans se musel spokojit se sedmým místem. Belgičan Stoffel Vandoorne se tím pádem stal novým mistrem světa Formule E.

Mercedes zároveň slavil druhou dvojitou korunu šampionů po sobě. Další však nepřidá, německá automobilka již před časem oznámila odchod ze seriálu.

Zdroj: FIA Formula E

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.