Spojte se s námi

Motorsport

Zase ten Red Bull! Verstappen pohodlně zvítězil ve Velké ceně Rakouska, přišel však o šanci na další rekord

Úřadující mistr světa Max Verstappen ani na rakouském Red Bull Ringu nenalezl přemožitele a dojel si pro další triumf. Zbylé dvě pozice na pódiu obsadili Charles Leclerc z Ferrari a Sergio Pérez ze startu z patnácté pozice.

Publikováno

dne

Úřadující mistr světa Max Verstappen ani na rakouském Red Bull Ringu nenalezl přemožitele a dojel si pro další triumf. Zbylé dvě pozice na pódiu obsadili Charles Leclerc z Ferrari a Sergio Pérez ze startu z patnácté pozice. Hlavním tématem závodu bylo opět porušování limitů tratě, za které velké množství závodníků obdrželo časové tresty. Nicméně jako obvykle fanoušci spatřili zajímavý závod plný akce, dokonce si i Verstappen na moment zapředjížděl!

Formule 1 se pro svůj oficiálně desátý podnik letošní sezóny vydal do romantického prostředí štýrských Alp na okruh Red Bull Ring nedaleko Spielbergu.

Historie této velké ceny v kalendáři královny motorsportu sahá až do roku 1964. Tehdy se závod konal na uskákaném letištním okruhu Zeltweg jen pár kilometrů od místa dnešního závodu.

Pozitivní novinkou těsně před startem velké ceny se stalo oznámení o prodloužení kontraktu F1 a Red Bull Ringu až do roku 2030. Fanoušci z České republiky a Slovenska tak i minimálně dalších 7 let si mohou užít atmosféru z prostředí velkých cen jen co by kamenem dohodil.

Úvodní momenty

Z první pozice vyrážel do úvodní zatáčky dominantní lídr šampionátu Max Verstappen. Přestože na něj tvrdě dorážel Charles Leclerc na Ferrari, na konci prvního kola vedl celé pole 25letý Nizozemec. Hned následně vyjel na trať safety car z důvodu úlomků Alpha Tauri Júkiho Cunody popadané na výjezdu z první zatáčky.

Zpomalovací vůz vydržel na okruhu pouhé dvě kola. Verstappen si pohodlně pohlídal restart a vedl oba vozy Ferrari Leclerca a Carlose Sainze. Druhý monopost Red Bullu Sergia Péreze se mezitím propracoval z patnáctého místa na startu na pozici číslo dvanáct těsně za mercedes George Rusella.

Nebylo pochyb o přesvědčivém tempu Verstappena. Oči všech zainteresovaných se tak přesunuly na souboje za ním. Týmoví kolegové z Ferrari se drželi těsně za sebou, Hülkenberg se propadl po vlastní chybě za Strolla na osmé místo a Pérez pokořil Russella v pěkném, ale krátkém, boji o jedenáctou pozici.

Už ve třináctém kole zavlála pro Hamiltona černobílá vlajka za porušování limitů trati. Brit nicméně vinil za své výlety mimo trať vlastní nedotáčivý vůz. Hned následně zastavil Hülkenberg s technickými problémy na výjezdu třetí zatáčky, což aktivovalo virtuální safety car. Značné množství jezdců jej využilo pro zastávku v boxech pro nové pneu.

Pěkné souboje uprostřed pole, traťové limity opět v popředí

Během virtuálního safety caru povolalo Ferrari oba své piloty najednou do boxů. Leclerc sice pozici neztratil, Sainz se však posunul na šesté místo, což vytočilo španělského závodníka. Neuběhlo ani dvacet kol z celkových 71 a Hamilton společně s Cunodou obdrželi pětisekundové penalizace za traťové limity.

Verstappen bez jakýchkoliv potíží uháněl na pozici lídra závodu. Sainz si na nových gumách poradil s Norrisem, Hamiltonem a Pérezem a usadil se opět na třetí místo. Red Bull poslal do boxů nejprve v 25. kole Verstappena a o kolo později jeho týmového parťáka Péreze. Dvojnásobný mistr světa se propadl na třetí pozici a poprvé od závodu v Miami se octl na více než jedno kolo někde jinde než na prvním místě.

Ocon a Sainz si zkomplikovali vlastní závody, když podobně jako Hamiltonovi a Cunodovi napařilo ředitelství závodu taktéž pětisekundové tresty. Vedle toho padaly černobílé vlajky pro další jezdce jedna za druhou.

Nic z toho však netrápilo úřadujícího mistra světa. Verstappen v rozmezí několika kol předjel oba vozy Ferrari a vrátil se tam, kde jej všichni očekávají každou velkou cenu. V hloubi pole si Nyck de Vries povodil Kevina Magnussena do kačírku na výjezdu ze šesté zatáčky, což Dána vůbec nepotěšilo. Mezi další závodníky s pětisekundovými penalizacemi se mezitím zařadili De Vries, Pierre Gasly a Alexander Albon.

Předjížděcí manévry uprostřed pole neutichaly. Jmenovitě Russell předjel Logana Sargeanta z Williamsu, Norris se dostal před Gaslyho, avšak o chvíli později přenechal Sainzovi čtvrtou pozici. Šestnáct kol před koncem se Pérez přehnal přes Norrise. Netrvalo dlouho a i třetí místo Saintze připadlo Mexičanovi. Nicméně v tomto případě se jednalo o několik kol dlouhou parádní podívanou.

Verstappen opět na vrcholu, solidní výkon McLarenu

Cunoda si nedal říct a obdržel od stewardů dalších pět sekund do celkového času. Ani Sargeant s Magnussenem nevyšli ze závodu bez penalizace. Na konci velké ceny byly rozdíly mezi jezdci příliš velké na to, aby ještě došlo na nějaké pozoruhodné pozdní drama.

Verstappen měl na čele takový rozdíl, že si dojel pro pneumatiky červené sady a v posledním kole zajel nejrychlejší kolo. Nakonec činil rozdíl mezi ním a druhým Leclercem něco málo přes pět sekund. Red Bull slavil dvojité umístění na stupních vítězů, když Pérez z patnáctého místa na startu dokončil na třetím místě.

Jednalo se o letošní osmý triumf pro Verstappena z deseti pokusů. I přes další vítězství přišel Nizozemec v 26. kole o šanci překonání rekordu nejdelší šnůry jízdy na prvním místě. Verstappen se zastavil na čísle 249, na absolutní rekord Alberta Ascariho z roku 1952 mu scházelo 56 kol.

Pěkný výkon předvedli po nasazení vylepšeného vozu McLaren a Lando Norris, kteří obsadili po solidní jízdě Brita páté místo. Naopak prostor k zamyšlení vzniká u Mercedesu, kteří nenavázali na skvělý výsledek z Kanady.

Výsledky Velké ceny Rakouska Formule 1 (závod 9/22, 71 kol = 306,452 km; pouze top 10):

1. Max Verstappen (Niz., Red Bull) 1:25:33.607
2. Charles Leclerc (Mon., Ferrari) +5.155
3. Sergio Pérez (Mex., Red Bull) +17.188
4. Carlos Sainz (Špa., Ferrari) +21.377
5. Lando Norris (Brit., McLaren) +26.327
6. Fernando Alonso (Špa., Aston Martin) +30.317
7. Lewis Hamilton (Brit., Mercedes) +39.196
8. George Russell (Brit., Mercedes) +48.403
9. Pierre Gasly (Fra., Alpine) +57.667
10. Lance Stroll (Kan., Aston Martin) +59.043

Průběžné pořadí jezdců Formule 1 v sezóně 2023 (po závodě 9/22; pouze top 10):

1. Max Verstappen (Niz., Red Bull) 229 bodů
2. Sergio Pérez (Mex., Red Bull) 148
3. Fernando Alonso (Špa., Aston Martin) 129
4. Lewis Hamilton (Brit., Mercedes) 108
5. Carlos Sainz (Špa., Ferrari) 86
6. Charles Leclerc (Mon., Ferrari) 72
7. George Russell (Brit., Mercedes) 70
8. Lance Stroll (Kan., Aston Martin) 43
9. Esteban Ocon (Fra., Alpine) 31
10. Lando Norris (Brit., McLaren) 22

Zdroj: F1

Reklama

Oblíbené