Spojte se s námi


Golf

Zalatoris o svých penězích a štědrých částkách LIV: Nikdy jsem nehrál pro peníze

Jestli hledáte mezi profesionální golfovou špičkou největšího smolaře, bude to patrně americký hráč Will Zalatoris. Šestadvacetiletý golfista, přezdívaný taky jako Happy Gilmore, se těsně před samotným vrcholem letošní PGA Tour zranil, čímž přišel o nemalou finanční částku.

Publikováno

dne

Jestli hledáte mezi profesionální golfovou špičkou největšího smolaře, bude to patrně americký hráč Will Zalatoris. Šestadvacetiletý golfista, přezdívaný taky jako Happy Gilmore, se těsně před samotným vrcholem letošní PGA Tour zranil, čímž přišel o nemalou finanční částku. I proto jej někteří fanoušci odkazují směrem k LIV Golf.

Hned několikrát uniklo Zalatorisovi jen těsně prvenství v některých z turnajů série PGA Tour. Až na začátku srpna své dlouhé čekání přerušil, když zvítězil na St Jude Championship, což je první ze tří podniků play-od FedEx Cupu. 

Díky tomuto vítězství se katapultoval v sezónním žebříčku na průběžné druhé místo. Do vrcholné části sezony šel s životní formou. Jenomže pak jej během BMW Championship postihlo nečekané zranění. Zalatoris z turnaje odstoupil s nadějí, že do East Lake na PGA Championship se zase vrátí.

Ale nevrátil. Přestože se kvalifikoval mezi 30 nejlepších hráčů, startovní pole se nakonec muselo obejít bez něho. Malou náplastí byla odměna “jen” 500 tisíc amerických dolarů, které automaticky poslední hráč na PGA Championship inkasoval.

Nebýt nešťastného zranění, je víc než jasné, že by vydělal mnohem víc peněz. Hráč na desátém místě bral celý jeden milion dolarů, vítěz Scottie Scheffler pak vydělal neuvěřitelných 18 milionů dolarů.

PENÍZE AŽ NA DRUHÉM MÍSTĚ

Díky tomu, že Zalatoris přišel kvůli nešťastné náhodě o takový balík, začalo se spekulovat o tom, jestli by nebylo pro něj výhodnější přestoupit ke konkurenci LIV, kterou štědře dotuje veřejný fond Saúdské Arábie. Ovšem jak je vidno, pro amerického talentovaného golfistu nejsou peníze tím hlavním.

Nikdy jsem to nedělal pro peníze. Nikdy,“ řekl Zalatoris v rozhovoru pro In Depth. „Kdyby US Open mělo vítězům rozdělit 100 tisíc dolarů, pořád bych se na US Open ukázalNeexistuje žádná částka, kterou bych dal výměnou za trofej,” ujistil Zalatoris svůj jasný postoj.

Zatímco dnešní zástupci LIV Golf si myslí, že jsou hráči na PGA Tour málo placeni, americký golfista tohle tvrzení odmítá. Podle něj mají daleko větší váhu major turnaje, kterých se může zúčastnit. Je to jedna z věcí, kterou by pro štědřejší finanční obnos nikdy neriskoval.

Peníze, které tihle kluci právě teď (u LIV) dostávají, jsou jen další peníze. Nejsou to peníze, které mění život. Jsou to pořád jen další peníze navíc,” popsal svůj pohled na věc. 

Lidem, kteří se jej ptají, proč nejde za větším finančním obnosem ke konkurenci, říká: „Podívejte, ještě jsem ani nevyhrál a na Tour jsem už vydělal přes 10 milionů dolarů. Kdybych řekl, že mám pocit, že jsem jako profesionál PGA Tour nedostatečně kompenzován, co to o mně vypovídá?” odpověděl dotazem na otázku financí.

Zdroj: PGA Tour, In Depth

Reklama

Golf

Přestoupí Cantley k LIV? Nikdy neříkej nikdy, říká. Na President Cupu by uvítal ty nejlepší

Oči fanoušků světového golfu se upínají v těchto dnech na Severní Carolinu, kde se hraje v pořadí 14. ročník prestižního President Cupu. Mezi účastníky nechybí ani čtvrtý hráč světového žebříčku Patrick Cantlay. On i jeho kolegové čelí v americkém městě Charlotte spoustu dotazů kolem situace mezi PGA Tour a LIV Golf.

Publikováno

dne

Oči fanoušků světového golfu se upínají v těchto dnech na Severní Carolinu, kde se hraje v pořadí 14. ročník prestižního President Cupu. Mezi účastníky nechybí ani čtvrtý hráč světového žebříčku Patrick Cantlay. On i jeho kolegové čelí v americkém městě Charlotte spoustu dotazů kolem situace mezi PGA Tour a LIV Golf. 

Ochota hráčů reagovat na tyhle podněty se různí. Někteří se na tohle téma zcela odmítají vyjadřovat, jiní zase velmi rádi a nahlas řeknou, co si o konkurenční soutěži dotovanou saúdskoarabskými zdroji myslí.

Třicetiletý rodák z Long Beach se nachází tak někde mezi. Nepatří k těm hráčům, kteří by od novinářů utíkali, ale ani mezi ty, kteří sypou na adresu LIV jen samou kritiku. Možná i proto se v posledních týdnech stal jedním z kandidátů na přestup k LIV Golf, o kterém se spekuluje.

Cantley není sice pod velkým mediálním tlakem, jestli se skutečně chytá PGA Tour hodit košem nebo ne. Je to ale jeden z předních světových hráčů, proto je o jeho názor ke sportu mezi PGA a LIV zájem. Aby bylo tak nějak jasné, jak to v tuto chvíli Cantlay v hlavě má, tak ke konkurenci přestoupit nehodlá. Ne teď.

Myslím si, že říct, že bych nikdy, opravdu nikdy nehrál na tomto turné (LIV), nemohu určitě říct, že je to pravda,” překvapil Cantlay svým rozdílným názorem, než panuje u většiny hráčů na okruhu PGA Tour. Jeho slova zveřejnil golf.com.

Media v USA vědí, že Cantley nerad říká věci, které by nebyly pravdivé. Kdyby řekl něco falešného či nepřesného, porušilo by to jeho vnitřní osobnost. I proto jeho názoru věnují novináři tolik pozornosti. Cantley si navíc uvědomuje, že mnoho jiných hráčů tuhle vlastnost nemá. 

Má na mysli ty hráče, kteří dříve řekli, že by k LIV nikdy nešli. Jenomže jak se věci vyvíjely, změnili nakonec názor a na veřejnosti byli dotazováni, proč tam šli, když na začátku říkali něco jiného. Jinými slovy, Cantlay nechce, abyste si jeho současný závazek vůči PGA Tour spletli s trvalou, nekonečnou loajalitou.

Třicetiletý Američan, který se striktně vyhýbá sociálním sítím, letos nastoupil k devatenácti turnajům na PGA Tour. Z toho hned jedenáctkrát skončil v TOP 10. Na konci sezony obsadil ve FedEx Cupu sedmou pozici.

Ačkoliv se v příštích měsících na velký přestup nejspíš nechystá, nechává si zadní vrátka otevřená. V současné situaci si chce zachovat především profesionální postoj. Pokud přemýšlí o sporu PGA a LIV více do hloubky, tak věří, že pro hráče je konkurence velmi dobrá cesta.

Je to ale taky dobrá cesta pro celý golf? „To je jiná otázka. Myslím, že není dobré, aby byl profesionální golf tahle rozbitý. Byl bych rád, kdyby tady v mezinárodních týmech byli Dustin Johnson nebo Cameron Smith. Chtěl bych tu mít tu nejlepší konkurenci,” uzavřel Patrick Cantlay ožehavé téma.

Zdroj: PGA Tour, golf.com

Pokračovat ve čtení

Golf

Lži a nepravdy komisaře Monahana na adresu LIV. Tryskáčem si létá za peníze PGA

KOMENTÁŘ – Světový golf se nachází v temné době plné nejistot. Tou nejzásadnější otázkou je, jestli ještě zase někdy uvidíme v přátelské atmosféře kráčet po fairwayích nejlepší hráče světa pospolu. Po příchodu konkurenční série LIV Golf tomu nic nenasvědčuje. Po společných sympatiích netouží ani někteří světoví hráči, ovšem nejzatvrdleji stojí mezi PGA a LIV šéf amerického podniku Jay Monahan.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Světový golf se nachází v temné době plné nejistot. Tou nejzásadnější otázkou je, jestli ještě zase někdy uvidíme v přátelské atmosféře kráčet po fairwayích nejlepší hráče světa pospolu. Po příchodu konkurenční série LIV Golf tomu nic nenasvědčuje. Po společných sympatiích netouží ani někteří světoví hráči, ovšem nejzatvrdleji stojí mezi PGA a LIV šéf amerického podniku Jay Monahan.

Dva nesmiřitelné světy. Každý má své velké plány, svůj byznys, své záměry. Každý z nich chce být v daném oboru nejlepší a nejslavnější na světě. A každý z nich vlastní část tohoto světa, v podobě těch nejlepších profesionálních golfových hráčů. Neřešitelné? Zatím to vypadá, že zcela určitě.

Zatímco PGA Tour má za sebou bohatou dlouholetou historii, LIV Golf své památné příběhy teprve psát začíná. Možná i proto by šéf nového konkurenčního podniku Greg Norman rád našel s tradičním podnikem společnou řeč. Jak říká – jde tady v první řadě o golf.

Jenomže kdeco naznačuje pravý opak. V první řadě tu jde o peníze a byznys, ať se to někomu líbí nebo ne. Komisař PGA Tour Jay Monahan tvrdě stojí za svým, aby právě jeho podnik byl pod sluncem ten nejlepší a pokud možno jediný. Spolupráci s LIV odmítá od prvního dne. Tak urputně, že už i druhá strana ztratila o nějaké diskuse zájem.

Monahan je neoblomný. Otázkou je, jestli mu více vadí se o svůj byznys dělit nebo je zásadním problémem, jak sám říká, saúdskoarabský původ peněz, který LIV Golf dotuje. Každopádně bychom mezi výroky v posledních týdnech našli i takové, které se mu dají jen těžko uvěřit. Tady jsou ty zásadní.

NEMÁME PENÍZE

Slovní spojení, které Monahan prohlásil před několika měsíci, kdy se ještě LIV Golf nezdál pro PGA takovou hrozbou, v posledních týdnech hezky dozrálo. Když LIV vyrukoval se štědře dotovaným systémem turnajů, šéf PGA Tour prohlásil, že jejich podnik zdaleka nemůže finančně konkurovat soutěži, která je dotována z bezedných saúdskoarabských zdrojů.

Jenomže! Následně uplynulo pár měsíců a najednou nastala doba, kdy PGA Tour zdaleka nepřišla jen o hrající legendu Phila Mickelsona, ale o řadu dalších, kteří patří do úzkého kruhu těch úplně nejlepších na světě. 

Například Dustin Johnson je stále považován za jednoho z absolutních TOP hráčů planety. Podobně je na tom dnes Cameron Smith. Pak je tam Bryson DeChambeau, Lee Westwoodd… Ostatně, zvučných jmen bychom napočítali skutečně dost. Tito hráči už na okruhu PGA nepůsobí, o což se samozřejmě postaral Jay Monahan.

Zásadní prohlášení, že PGA nemá na to, aby svým hráčům zaplatila něco navíc, než bylo donedávna zvykem, se nakonec ukázalo jako jedna velká lež. Během nedávného play-off FedEx Cupu PGA Tour ohlásila, že od příští sezóny výrazně zvýší dotace svých turnajů.

Navíc hodlají zřídit ještě sérii dalších, které budou ještě lépe dotovány a zúčastní se jich nejlepší hráči žebříčku PGA. K tomu se mluví nahlas o variantě, kdy by měl od roku 2023 každý hráč na PGA Tour garantovaný minimální výdělek 500 tisíc amerických dolarů. Jednalo by se o jakousi zálohu, která by byla následně odečtena od vyhraných peněz z turnajů. 

Jaká to náhoda, že s něčím podobným tady přišel před nedávnem právě LIV. Dokázal si někdo něco takového u PGA představit pár měsíců zpět? Nesmysl. Protože na to zkrátka nebylo.

NEJLEPŠÍ HRÁČI SVĚTA NA PGA

Máme k dispozici více aktiv, pevnější partnerství a máme k dispozici nejlepší hráče na světě, kteří nám říkají, že se nejenže zavazují hrát víc, ale opravdu si hledí i naší organizace, abychom toho všeho dosáhli,” citoval Monahana před pár dny Golf Expres. Ani tohle už není dávno pravda.

Za současného stavu je absolutně nereálné, že bude mít PGA Tour na svém startovním poli ještě někdy všechny nejlepší hráče světa. Už teď jich několik pláchlo. Soupiska LIV je sice na rok 2023 uzavřená, ale kdyby se našel horký zájemce z předních příček světového žebříčku, určitě by mu Greg Norman otevřel dveře.

Nehledě na to, že v zákulisí se spekuluje o dalších třech nezveřejněných jménech, kteří mají údajně během dalšího roku k LIV namířeno. Jediné co bylo do éteru vyřčeno, tak že by to měli být přední hráči PGA. Takže nejlepší hráči světa na Amélie Tour? Loni ještě možná. Ale určitě ne letos a určitě ne někdy v budoucnu, bude-li Monahan svým fanouškům nadále lhát a chlácholit je zároveň, že je PGA nad věcí.

S odlivem světových extra hráčů se musí počítat taky s částečným odlivem fanoušků. A pokud bude stále více hráčů přecházet k LIV, začnou s nimi přecházet i fanoušci společně se sponzory. Když celou kariéru milujete Phila Mickelsona, těžko se o něj přistanete zajímat jen proto, že se rozhodl přijmout lukrativnější nabídku, kde bude hrát méně golfu za více peněz.

Možná pár jednotlivců, ale dav půjde na hřišti vždy za ním, ať bude hrát kdekoliv. Pokud si Monahan může dovolit o pevných partnerstvích mluvit dnes, neznamená, že o nich bude moct mluvit i za pár let.

Pak jsou tu ještě soudní spory. Jay Monahan na témata odpovídá často, jelikož je právě on kapitánem vlajkové lodi PGA. Nedávno taky řekl, že nějaká společná řec se zástupci LIV není možná, protože se celá situace nachází momentálně na hřišti s názvem “soudní síň”.

Trochu to vypadá, jako by chtěl vedení a hráče LIV obvinit z toho, že celou situaci dostali až tak daleko. Ale stejně tak si nejspíš neuvědomuje, že kdyby nechtěl PGA Tour zakonzervovat, nemusel přijít na startovním poli o tolik skvělých hráčů a poukazovat na druhé, že jsou to oni, kdo chce tradiční golfový podnik zničit.

A to ještě navíc nedávno prasklo, že si Monahan létá tryskáčem za peníze PGA Tour i za soukromou zábavou. Těžko říct, co se se světovým golfem stane poté, co si LIV plácne s nějakým televizním vysílatelem, který pošle jejich inovační projekt do světa i mimo YouTube kanál.

A hlavně poté, co se Normanovi a spol. podaří dotáhnout LIV Golf tam, kde jej dotáhnout chtějí. Jestli bude Monahan stále tvrdit, že jeho podnik je jediný a nejlepší na světě a hlavně, jestli vůbec bude ještě sedět na své židli v teplé kanceláři PGA.

Zdroj: PGA Tour, LIV Golf

Pokračovat ve čtení

Golf

Další pokus o zařazení do světového žebříčku. Hráči LIV poslali výkonnému výboru OWGR dopis

Všech 48 hráčů nové profesionální série LIV Golf zaslalo 16. září 2022 předsedovi oficiálního světového golfového žebříčku (OWGR) Peteru Dawsonovi dopis, kde žádají, aby byly výsledky z turnajů LIV započítány do tabulky, která ohodnocuje nejlepší golfové hráče na světě.

Publikováno

dne

Všech 48 hráčů nové profesionální série LIV Golf zaslalo 16. září 2022 předsedovi oficiálního světového golfového žebříčku (OWGR) Peteru Dawsonovi dopis, kde žádají, aby byly výsledky z turnajů LIV započítány do tabulky, která ohodnocuje nejlepší golfové hráče na světě.

Jedná se o otevřený dopis, pod který se podepsalo všech současných 48 hráčů LIV, včetně náhradníků: „Vážený pane Dawsone, spravujete veškeré záznamy z oficiálního světového golfového žebříčku. Jste jedna z nejrespektovanějších sportovních institucí,” začíná písemná zpráva hlavnímu muži OWGR.

Jako sportovci jsme závislí na hodnocení OWGR nejen proto, abychom se kvalifikovali na nejdůležitější události, včetně majorů a olympijských her, ale aby nám žebříček řekl, jak si stojíme mezi našimi vrstevníky,” pokračovali hráči s dodatkem, že jde taky o důvěru a regulérnost celého žebříčku.

Hráči proto Dawsona vyzývají, aby svým rozhodnutím tyto zmíněné atributy OWGR do budoucna udržel: „Vyzýváme vás, abyste jednali správně a zahrnuli výsledky golfových událostí LIV do výpočtů hodnocení světového žebříčku,” snaží se hráči šéfa OWGR přesvědčit.

V opačném případě by světový žebříček zanedlouho nezahrnoval hráče, kteří hrají turnaje LIV Golf. Mezi nimi jsou i světová esa jako Dustin Johnson nebo Cameron Smith, kteří reálně patří třeba mezi TOP 5 hráčů na světě. Přitom tito hráči říkají, že jediné co provedli je to, že si svobodně podle vlastního uvážení vybrali tour, na které chtějí hrát.

Soupiska LIV zahrnuje 21 z posledních 51 vítězů čtyř majorů. Úroveň konkurence na průměrném turnaji LIV je přinejmenším stejná, jako na průměrném turnaji PGA Tour. Víme to, protože jsme hráli v obou,” jsou hráči přesvědčeni.

Zároveň dodávají, že každý týden, který uplyne bez zahrnutí hráčů LIV, podkopává historickou hodnotu OWGR. Například Dustin Johnson se před přestupem k LIV nacházel na 13. místě světového žebříčku. I přes jeho nedávný triumf na LIV Boston Invitational už klesnul na 26. pozici. 

Pokud se věci nepohnou, bude klesat dál, stejně je to i u ostatních hráčů. Podle členů LIV Golf může za současný stav fakt, že čtyři z osmi členů Výkonného výboru OWGR jsou spojeni s PGA Tour, která považuje konkurenční soutěž vedenou Gregem Normanem za protivníka a odpůrce PGA. 

To ale zástupci LIV od samého začátku odmítají, neboť se sami snaží už rok vyvinout s PGA společnou diskusi, aby mohly obě soutěže fungovat ve vzájemné rovnováze. PGA Tour však jakékoliv debaty odmítá. Generální ředitel LIV Greg Norman už dokonce přiznal, že po tak dlouhé době ztratil chuť s někým o něčem diskutovat.

Vyzýváme vás, abyste rychle učinili pozitivní rozhodnutí – ve prospěch integrity žebříčků, hry a nás všech, kteří tento sport milujeme,” tlačí hráči na šéfa OWGR. Na závěr dodávají, že regulérnost žebříčku si zaslouží i fanoušci golfu.

Zdroj: LIV Golf

Pokračovat ve čtení

Oblíbené