Spojte se s námi


Motorsport

Žádná druhá šance! Mistr světa Quartararo dává trápící se Yamaze ultimátum, rozhodnutí padne během testů v Misanu

Japonské továrny neprožívají zrovna šťastné období v MotoGP, kterému zejména před nástupem koronavirové pandemie dlouhá desetiletí dominovaly. Zejména výkony Yamahy se za pouhý rok výrazným způsobem propadly. Ani šampion ze sezóny 2021 Fabio Quartararo letos nedokáže pravidelně dokončovat závody v top 10.

Publikováno

dne

Japonské továrny neprožívají zrovna šťastné období v MotoGP, kterému zejména před nástupem koronavirové pandemie dlouhá desetiletí dominovaly. Zejména výkony Yamahy se za pouhý rok výrazným způsobem propadly. Ani šampion ze sezóny 2021 Fabio Quartararo letos nedokáže pravidelně dokončovat závody v top 10. Zdá se tedy, že Francouzovi pomalu dochází s Yamahou trpělivost. Po dalším frustrujícím výkonu ve VC Velké Británie přiznal, že pokud jej zářijový test v Misanu nepřesvědčí o potenciálu jeho stroje pro příští rok, tak s týmem zváží další budoucnost.

Ještě do nedávna nebylo takřka možné, aby mistrovské tituly v MotoGP připadly někomu jinému než japonským týmům a jejich jezdcům. Na jednu výjimku od roku 1974 do sezóny 2021 vždy celkově triumfovaly piloti třech fabrik – Hondy, Suzuki a Yamahy.

Je to právě Yamaha, pro kterou získal Fabio Quartararo předloni poslední titul mezi jezdci. Ještě v půlce loňského ročníku držel Francouz zdravý náskok na čele šampionátu a jel si pro obhajobu titulu. Ten nakonec ztratil vůči Francescovi Bagnaiovi a Ducati kvůli deficitu jeho stroje vůči těm od Ducati, co se týče maximální rychlosti.

Pouhé jedno umístění na pódiu z devíti letošních pokusů absolutně nekoresponduje s výsledky Yamahy a jejího francouzského talentu za stejné období rok zpátky. Quartararo nyní sedí na průběžném jedenáctém místě hned před svým kolegou Francem Morbidellim, jenž na konci této sezóny Yamahu opustí.

Je logické, že si rodák z Nice dvakrát neužívá aktuální situace, ve které se on a jeho tým nacházejí. Během poslední velké ceny na půdě britského Silverstonu se doznal serveru motorsport.com, že jeho pohár trpělivosti s Yamahou začíná přetékat. Zároveň vytyčil oficiální zářijové testy v Misanu a zkoušku stroje pro příští rok jako zkušenost, podle které se rozhodne, co dál.

„Přístí měsíc v Misanu chci důkazy. Yamaha mi už tři roky slibuje věci, které nejsou z velké části vůbec splněny,“ zmínil Quartararo Yamahou zatím neuskutečněné závazky.

Posléze Francouz objasnil, že jeho očekávání potvrdí pouze samotný stroj, který odzkouší v testech: „Co chci vidět, je stroj, který otestuji v Misanu. Na 95 % to bude ten, se kterým pojedu příští rok. Potom se uvidí, jestli mě doopravdy Yamaha chce i do budoucna.“

I přes frustraci z výsledků v posledních měsících Quartararo i nadále věří Yamaze. Po Misanu se však již nesmí jednat jenom o pouhé sliby. „Pro mě je Yamaha stále prioritou. Právě tato značka mě přivedla do MotoGP. Věřím Yamaze, dal jsem jí šanci, ale žádná druhá nebude.“

Quartararův kontrakt s Yamahou trvá až do konce příští sezóny. Pro nadcházející ročník již není napříč týmy mnoho volných míst. Francouz se tedy musí důkladně rozhodnout, pakliže chce zariskovat s novou výzvou, či zůstat ve víře, že se Yamaha dokáže dostatečně brzo vyšvihnout zpátky na vrchol.

Zdroj: motorsport.com

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.