Spojte se s námi


Basketbal

Wilt Chamberlain a jeho dosud nepřekonaný rekord 100 bodů v zápase NBA

Jedná se o moment, který se předlouhé historii NBA udál jen jedinkrát v historii a dosáhla na něj legenda jménem Wilt Chamberlain. V roce 2006 se k němu vzdáleně přiblížil tragicky zesnulý Kobe Bryant, jenž dosáhl na 81 bodů v zápase v dresu Los Angeles Lakers proti Torontu Raptors.

Publikováno

dne

Jedná se o moment, který se předlouhé historii NBA udál jen jedinkrát v historii a dosáhla na něj legenda jménem Wilt Chamberlain. V roce 2006 se k němu vzdáleně přiblížil tragicky zesnulý Kobe Bryant, jenž dosáhl na 81 bodů v zápase v dresu Los Angeles Lakers proti Torontu Raptors.

V podání Bryanta se jednalo o neskutečný počin, jelikož na tuto cifru dosáhl v moderní historii, kdy již jsou zápasy svázány taktikou. Ale zpátky k výkonu všech dob. Dá se to například přirovnat k pokoření dvou set bodové hranice v NHL v podání Wayna Gretzkého. Tedy něco, co nebude nejspíše v moderní historii basketbalu nikdy překonáno.

Zápas New York Knicks vs Philadelphia Warriors

Wilt Chamberlain dosáhl tohoto počinu 2. března 1962 v utkání NY Knicks proti Philadelphii, které skončilo divokým skóre (147:169). Právě v tomto utkání dosáhl na neuvěřitelnou metu a zasypal koš New Yorku rovnými 100 body.

Sezona 1961/62 byla z pohledu Chamberlaina životní, vytvořil v ní několik dosud platných rekordů. Neuvěřitelný byl jeho celosezonní průměr 50,4, bodu na zápas! Ještě v průběhu sezony zaznamenal před zmíněným stobodovým zápasem nový rekord v počtu bodů v jednom utkání, a to 78.

Za celou sezonu zaznamenal 4 029 bodů. Něco neuvěřitelného. V NBA je hranice extratřídy dosáhnutí 2 000 bodů v sezoně. Dále odehrál rekordní porci minut 3 882. Průměrně v sezoně odehrál 48,5 minuty na zápas – jelikož odehrál i 10 prodloužení.

Neexistuje obrazový záznam

Bohužel z tohoto utkání vůbec nenexistuje obrazový záznam. Svědci z přímého dění na hřišti jsou jen z řad přihlížejících přímo v hledišti a to je 4 124 diváků. Z tohoto utkání existují pouze zvukové záznamy z průběhu čtvrté čtvrtiny. V té době totiž ještě NBA nebyla brána jako hlavní liga a bojovala o diváky s vysokoškolským basketbalem.

Průběh utkání a rekordní zápis Chamberlaina

Po první čtvrtině měl Wilt Chamberlain na svém kontě 23 bodů včetně všech devíti proměněných trestných hodů. Po poločase byl Chamberlain již na metě 41 bodů. Ve třetí čtvrtině přidal dalších 28 bodů a před poslední částí zápasu již atakoval opět sedmdesáti bodovou hranici.

7:51 minut před koncem zápasu zaznamenal Chamberlain 79. bod. Tím překonal svůj vlastní rekord v počtu bodů v zápase. Takže k rekordní metě potřeboval ještě 21 bodů. V čase 2:12 před koncem zápasu zaznamenal již 96. bod a dav doslova hltal každou sekundu utkání, zda bájná hranice padne.

Opravdu se tak stalo. A to 46 sekund před koncem zápasů meta 100 bodů skutečně padla. K tomu přidal  i 25 doskoků a odehrál plnou porci minut. V té době Chamberlain prakticky nestřídal a vždy prakticky odehrál všech 48 minut a kolikrát i čas v prodloužení. To je v dnešní době nemyslitelné.

Zdroj: NBA

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.