Spojte se s námi


Ostatní

Výhry nad Dynamem Moskva se liberecké volejbalistky dobrovolně vzdaly

Pouť libereckých volejbalistek letošním ročníkem Champions League je u konce. Hráčky Dukly, jako nováček nejprestižnější evropské soutěže, ani jeden ze šesti duelů s top týmy Starého kontinentu nevyhrály. Jedinou výhru nad Dynamem Moskva totiž odmítly!

Publikováno

dne

Pouť libereckých volejbalistek letošním ročníkem Champions League je u konce. Hráčky Dukly, jako nováček nejprestižnější evropské soutěže, ani jeden ze šesti duelů s top týmy Starého kontinentu nevyhrály. Jedinou výhru nad Dynamem Moskva totiž odmítly!

Ve skupině měly hráčky Dukly Liberec kromě moskevského Dynama za soupeře ještě italskou Novaru a turecký tým THY Istanbul. Všechny týmy byly nad síly českých volejbalistek a Dukla s nimi neuhrála ani set.

V předposledním vystoupení Liberce v Lize mistryň se ale Severočešky výhry přece jenom dočkaly. Pod Ještěd měly dorazit volejbalistky Moskvy, protože však ruský klub obdržel od české ambasády malý počet víz, odmítl přiletět.

Tím pádem kontumačně prohrál. Rusové žádali o sedmnáct víz, dostali jich ale pouze dvanáct. Ruský klub podle vyjádření českého ministerstva zahraničních věcí víza neobdržel z toho důvodu, že jeho činovníci nebyli očkováni vakcínou proti koronaviru schválenou Evropskou lékovou agenturou.

V podobných případech lze uplatnit výjimku, ta však zaručuje účast pouze tolika lidí, kolik je dle pravidel nezbytně nutné pro odehrání zápasu. Tím také svůj postup obhajuje česká ambasáda. Do Česka tak mohl přijet okleštěný tým složený z 9 sportovkyň a tří klíčových osob realizačního týmu.

Rusové to ale odmítli s tím, že jsou profesionální tým a rozhodnutí české strany považovali za nesportovní a zjevně nepřátelské. „Nejsme žádný školní tým, abychom šli do zápasu jen s jedním hlavním trenérem.

Veškerý realizační tým včetně všech trenérů, statistiků, lékařů, masérů je nedílnou součástí delegace, stejně jako hráči, což je napsáno i v pravidlech CEV,“ zlobil se generální manažer Dynama Moskva Vladimir Ziničev na webových stránkách klubu. Jeho slova odcitovala Dukla Liberec na svých stránkách.

Žádná politika v tom nebyla, hájí se česká ambasáda

„Udělili jsme víza celému sportovnímu týmu a části realizačnímu týmu. Rovněž Evropská volejbalová asociace potvrdila, že pravidla pro účast v soutěži a uskutečnění zápasu byla splněna,“ odmítla tisková mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Lenka Do, že by rozhodování zastupitelského úřadu v Moskvě bylo jakkoliv politicky motivováno.

Uvedla to ve stanovisku ministerstva zveřejněném v článku na iDNES.cz. Moskevské Dynamo nakonec do Liberce nepřicestovalo a volejbalistky Dukly tak mohly slavit kontumační výhru. Ty to ale odmítly.

Kluby se naopak dohodly na odehrání utkání v novém termínu a společnou žádost odeslaly na CEV. Podle ředitele liberecké Dukly Pavla Šimoníčka by totiž mohlo jít do budoucna o nebezpečný precedens.

„Ženský volejbal v Rusku není to samé co u nás. Oni hrozili, že když se bude v Rusku konat například mistrovství světa v hokeji, tak dají víza jenom hráčům a trenérovi, nikomu dalšímu. Proto jsem se dohodl s Českým volejbalovým svazem, že to takhle nechceme. Mohl by to být problém i pro další sporty,“ vysvětlil šéf libereckého klubu portálu Echo24.

Volejbalistky Liberce obdržely od Rusek děkovné dopisy

Ruské volejbalový tým mohl paradoxně vycestovat v kompletním složení ke svému utkání do Itálie, kde přitom platí ještě přísnější epidemiologická pravidla než u nás. Tím se mu otevřela v rámci EU cesta i do Liberce.

Sport nakonec zvítězil a utkání se odehrálo na palubovce. Dukla na moskevské Dynamo nestačila a podlehla mu 0:3, od ruského protivníka se ale dočkala uznání a poděkování. Díky výhře se Rusky probojovaly do další fáze prestižní soutěže.

A Dukla Liberec? Ta se s Champions League rozloučila domácí porážkou s Istanbulem 2:3. Díky dvěma uhraným setům si připsala také první a zároveň jediný bod do tabulky. Kromě toho se liberecké volejbalistky ve volejbalové Evropě zapsaly gestem fair play.

Zdroj: iDNES, VK Dukla Liberec, Echo24

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.