Spojte se s námi


Motorsport

Vstup do nové éry nebo tvrdý souboj o titul: Co můžeme čekat od nadcházejícího ročníku WRC?

Fanoušky WRC čeká vskutku velmi nabitá sezóna, a to hned z několika důvodů. Královská třída rallye totiž vstupuje do nové hybridní éry a nejen to – odchodem Sébastiena Ogiera vznikl prostor pro několik jezdců, co se boje o titul týče. Co tedy od nové sezóny můžeme očekávat?

Publikováno

dne

Fanoušky WRC čeká vskutku velmi nabitá sezóna, a to hned z několika důvodů. Královská třída rallye totiž vstupuje do nové hybridní éry a nejen to – odchodem Sébastiena Ogiera vznikl prostor pro několik jezdců, co se boje o titul týče. Co tedy od nové sezóny můžeme očekávat?

Ano, bude se skutečně na co dívat. Oficiální zahájení je stanoveno na sobotu, 15. ledna, přičemž do akce se jezdci a týmy poprvé pustí 20. ledna při příležitosti úvodního podniku sezóny v Monte Carlu.

Takto vypadá kalendář mistrovství světa pro rok 2022. Posledním závodem sezóny by mělo být Japonsko, jeden srpnový termín stále čeká na potvrzení.

S královskou třídou WRC se koncem sezóny 2021 rozloučil osminásobný šampion Sébastien Ogier. Všechny zúčastněné navíc čeká skok do nové hybridní éry, což může opět změnit rozložení sil jednotlivých aut.

Nové předpisy totiž vedly k tomu, že Hyundai, Toyota a M-Sport Ford od základů navrhovali a konstruovali zcela nová auta.

Největší změnou je zavedení 100kW hybridní pohonné jednotky s 1,6litrovým přeplňovaným spalovacím motorem, jedinou klíčovou součástí převzatou z předchozí generace vozů. Jezdci tak budou muset používat hybridní pohon během každé etapy.

Ten aktivují sešlápnutím plynového pedálu a odemknou prostřednictvím rekuperace energie při brzdění. Nové vozy také budou mít nově ocelový podvozek, čímž stoupne váha jednotlivých aut přibližně o 70 kg.

Zároveň budou mít nová auta sníženou aerodynamiku, a to až o 15 %. Ott Tänak (jezdec týmu Hyundai Shell Mobis WRT – pozn. red.) v nedávném rozhovoru pro Motorsport uvedl, že očekává velmi tvrdý souboj o titul a doufá, že právě jeho tým bude na tom co do rozložení sil nejlépe.

Je tedy velkou neznámou, jaký tým lze považovat za největšího favorita pro zisk titulu v šampionátu konstruktérů. Mezi jezdci je to nicméně poněkud vytříbenější, i tak máme v kategorii jezdců hned několik aspirantů.

Elfyn Evans (Toyota Gazoo Racing)

Velšský závodník byl v předchozích dvou letech hlavním konkurentem Sébastiena Ogiera. V roce 2020 totiž legenda WRC uhájila své prvenství před Evansem o pouhých osm bodů.

Stájoví kolegové si nic nedarovali ani v sezóně 2021, leč rozdíl mezi prvním a druhým místem byl nakonec o něco větší, konkrétně tedy o 23 bodů. Evans však zejména v posledních třech závodech sezóny předvedl bravurní výkon.

Ogierovi se ovšem díky několika vítězstvím podařilo titul z roku 2020 obhájit. Letos nicméně tohoto francouzského závodníka už ve WRC neuvidíme, a tak se Evansovi naskytla velká šance, konkurence je každopádně velká.

Ott Tänak (Hyundai Shell Mobis WRT)

Estonský závodník už ve své vitríně jednu trofej pro vítěze šampionátu má. Titul mistra světa Tänak získal v roce 2019 zcela přesvědčivě. Ovládl šest ze třinácti podniků a své prvenství uhájil s dostatečným náskokem 36 bodů. Za sebou tehdy nechal Thierryho Neuvilla, Sébastiena Ogiera nebo Andrease Mikkelsena.

Jako jediný se tak postavil do cesty francouzským pilotům. Od roku 2004 se totiž nestalo, že by mistrovský titul neovládl jezdec této národnosti. WRC totiž v letech 2004 až 2012 kraloval Sébastien Loeb, od roku 2013 převzal jeho post nejlepšího závodníka právě Ogier.

Tuto úchvatnou šňůru dokázal přerušit až Tänak v roce 2019. Podaří se mu zopakovat jeho triumf i v nadcházejícím ročníku? Za zmínku také stojí, že si v minulém roce připsal více etapových vítězství než kterýkoli z jeho soupeřů, potýkal se ovšem s velkými problémy se spolehlivostí.

Thierry Neuville & Kalle Rovanperä (Hyundai Shell Mobis & Toyota Gazoo Racing)

První jmenovaný jezdí už několik let na špici. Tento belgický závodník skončil v ročníku 2021 se 176 body na třetím místě celkového pořadí, sezónu 2020 sice zakončil až na pozici číslo 4, ale v roce 2019 byl se ziskem 227 bodů druhým nejlepším jezdcem.

Toto umístění zopakoval i v dalších letech, konkrétně se takto pravidelně nacházel těsně pod vrcholem už od sezóny 2016. Dá se tedy očekávat, že bude letos jedním z nejvážnějších aspirantů na titul.

Do těchto bojů by také mohl promluvit Fin Rovanperä. Do WRC se naplno dostal až v roce 2020, zejména v loňském roce však ukázal všem fanouškům svůj potenciál. V šampionátu skončil čtvrtý a posbíral 142 bodů.

Překvapí Rovanperä svým nasazením a velkým talentem a dokráčí až na stupínek nejvyšší? Není to zrovna pravděpodobná varianta, třem výše uvedeným jezdcům však jistě bude svými výkony komplikovat život.

Kdo tedy podle vás získá v nadcházející sezóně mistrovský titul?

Zdroje: WRC, Twitter, Motorsport

Reklama

Motorsport

O tom, kdo vyhrál Rallye Monte-Carlo rozhodl osud, říká Ogier. Co dalšího v rozhovoru prozradil?

Úvodní dějství ročníku 2022 nakonec Sébastienu Ogierovi vítězství nepřineslo. To mu totiž v poslední etapě vyfoukl zkušený devítinásobný šampion Sébastien Loeb. Podle Ogiera o tom rozhodl osud. V rozhovoru pro server Motorsport toho však poznamenal mnohem více.

Publikováno

dne

Úvodní dějství ročníku 2022 nakonec Sébastienu Ogierovi vítězství nepřineslo. To mu totiž v poslední etapě vyfoukl zkušený devítinásobný šampion Sébastien Loeb. Podle Ogiera o tom rozhodl osud. V rozhovoru pro server Motorsport toho však poznamenal mnohem více.

V průběhu prvního podniku sezóny se zdálo, že si Ogier v Monte-Carlu dojede pro své deváté celkové vítězství. Konečný výsledek však značně ovlivnil defekt, který Ogier utrpěl v předposlední etapě.

S kvapem blížícím se finišem se taktéž štěstí přiklonilo na stranu Loeba. V polovině závodu měl přitom Ogier náskok čtyřiadvaceti sekund, jenže kromě defektu také v závěrečné etapě ulil start a obdržel penalizaci deseti sekund.

Loeb si se svými kvalitami pak tuto šanci nenechal ujít a vítězství si nakonec pohlídal. Finální podoba výsledkové listiny nám ukazuje, že Ogier i kvůli těmto dvěma zásahům ztratil na vítěze této rallye deset a půl vteřiny.

Ač oba závodníci pro letošní rok oficiálně potvrdili zatím pouze rallye v Monte-Carlu, je velmi pravděpodobné, že se budou účastnit dalších dílčích závodů. Faktem ovšem zůstává, že oba nezasahují do hlavního programu WRC a po zbytek sezóny si tak budou vybírat, do kterých podniků budou či nebudou chtít zasáhnout.

„Byl to krásný a velmi tvrdý souboj. Mám z této rallye opravdu velkou radost a myslím, že si to všichni budeme navždy pamatovat,“ řekl Ogier v rozhovoru pro Motorsport.

„Dobře, z tohoto víkendu jsme nevyšli jako vítězové, ale myslím, že pořád můžeme chodit s hlavami vztyčenými a usmívat se, jelikož jsme i tak odvedli kus práce. Bohužel však dnes osud rozhodl jinak,“ uvědomuje si.

Pilot týmu Toyota Gazoo Racing také reagoval na defekt, který utrpěl v přeposlední šestnácté etapě.

„Upřímně, nemohl jsem s tím nic udělat. Když byla silnice čistá, tak jsem se opravdu snažil jet bezpečně a vyhýbat se ostrému zatáčení. Jenže v průběhu etapy takto na ostro zajeli prudké zatáčky všichni a stopa byla hodně špinavá. Defektu se pak už nešlo vyhnout. To je život,“ reaguje Ogier.

Nutno podotknout, společnost Pirelli je mnohými kritizována už od svého vstupu do světa WRC. Pro rok 2022 však zpřísnilo konstrukci svých pneumatik v důsledku toho, že se musejí vyrovnat novým a těžším vozům.

V tuto chvíli není dobrým znamením, že už při příležitosti úvodního podniku sezóny došlo na jednom z vozů k defektu. Ogier na závěr dodává, že momentálně není schopný potvrdit, jakého závodu se dále zúčastní. Prozradil však, že portugalská rallye v květnu bude slibnou příležitostí.

Pro Toyotu to ovšem skutečně nebyl špatný víkend. Kromě Ogierova druhého místa dojel na pozici číslo 4 velmi talentovaný Fin Kalle Rovanperä, jenž dokonce vyhrál dvanáctou, třináctou a poslední sedmnáctou etapu.

Zdroje: WRC, Motorsport

Pokračovat ve čtení

Motorsport

Obrovská havárie, krásná umístění Čechů či návrat legendy: Co vše přinesla Rallye Monte-Carlo?

Velkolepý souboj velikánů, skvělé umístění Čechů, ale také jedna velmi strašidelná nehoda. Úvodní podnik sezóny přinesl vskutku mnohé, Sébastien Loeb se svou spolujezdkyní navíc překonali další rekordy! Jak tedy Rallye Monte-Carlo dopadla?

Publikováno

dne

Velkolepý souboj velikánů, skvělé umístění Čechů, ale také jedna velmi strašidelná nehoda. Úvodní podnik sezóny přinesl vskutku mnohé, Sébastien Loeb se svou spolujezdkyní navíc překonali další rekordy! Jak tedy Rallye Monte-Carlo dopadla?

Vítězem úvodního podniku sezóny se stal Sébastien Loeb. Legendární Francouz se do WRC vrátil po roční pauze (naposledy jezdil pouze dílčí závody v roce 2020) a ve 47 letech ovládl Rallye Monte-Carlo.

Nutno podotknout, Loeb ještě nedávno soutěžil v Rallye Dakar. V prvním závodě nového ročníku si však v poslední etapě vyjel vítězství a překonal osminásobného šampiona a úřadujícího mistra světa Sébastiena Ogiera.

Souboj legend tedy ovládl Loeb, přičemž jeho nejvážnější konkurent v boji o celkové prvenství, Francouz Ogier, zaostal za vítězem této rallye 10,5 vteřin. Celkový výsledek však značně ovlivnil i defekt pneumatiky, který potkal Ogiera v předposlední erzetě.

S kvapem blížícím se finišem se ovšem štěstí přiklonilo na stranu Loeba V polovině závodu měl přitom Ogier náskok téměř dvaceti sekund, jenže kromě defektu také v závěrečné etapě ulil start a obdržel penalizaci deseti sekund. Loeb každopádně v této rallye ukázal, proč je devítinásobným mistrem světa a nejúspěšnějším závodníkem v historii WRC.

Nutno podotknout, závodem v Monte-Carlu jej na místě kopilota provázela žena – Isabelle Galmicheová. Loeb si tak dojel pro své jubiljení a rekordní 80. vítězství. Také je zapotřebí poznamenat, že se již pětadvacet let nestalo, že by si pro vítězství v kategorii WRC dojela žena!

Loeb si rovněž dojel pro své osmé celkové vítězství v Monte-Carlu a stal se nejstarším mužem, který kdy ovládl závod WRC!

Na třetím místě v celkovém pořadí pak skončil Craig Breen (M-Sport Ford – pozn. red.), jenž na vítěze této rallye ztratil jednu minutu a 39 vteřin. Čtvrté místo nakonec uhájil mladý a nadějný Fin Kalle Rovanperä.

Se ztrátou zhruba 6 a půl minut drží pátou příčku Gus Greensmith, který si v sedmé erzetě dojel pro své první etapové vítězství.

Velmi krásná umístění v Monte-Carlu zaznamenali i naši legionáři. Erik Cais dojel v kategorii WRC 2 na skvělém druhém místě, za vítězem Andreasem Mikkelsenem nicméně zaostal o 55 vteřin. V celkovém pořadí se pak vlezl do nejlepší desítky, když uhájil devátou příčku!

Další Čech Jan Černý dojel ve třídě WRC 3 rovněž na druhé pozici, v celkovém pořadí mu patří třiadvacátá příčka.

Rallye Monte-Carlo pak nedojelo hned několik závodníku, tu nejvážnější nehodu bezesporu utrpěl jezdec týmu M-Sport Ford Puma – Adrien Formaux. Se svým spolujezdcem jsou naštěstí v pořáku, nicméně se sami můžete podívat, jak strašidelná nehoda to byla.

Kromě něj ovšem úvodní dějství sezóny 2022 nedokončil také Estonec Ott Tänak nebo Oliver Solberg (oba Hyundai Shell Mobis WRT).

Druhý závod sezóny, úžasná švédská rallye, která vskutku bývá plna sněžných etap, je naplánován na 24. až 27. února.

Zdroje: WRC, Twitter, M-Sport Ford Puma

Pokračovat ve čtení

Motorsport

Tomáš Enge znovu usedl za volant vozu, s nímž před dvaceti lety závodil ve Velké ceně F1

Pětačtyřicetiletý Tomáš Enge byl prvním českým jezdcem ve formuli 1 a vloni si poprvé vyzkoušel s vozem buggy Rallye Dakar. Letošní ročník slavné rallye vynechal, již nyní ale pracuje na tom, aby se za rok do Saúdské Arábie vrátil. Mezitím se bude věnovat výchově mladých okruhových jezdců, aby se jednou dostali třeba i do formule 1.

Publikováno

dne

Pětačtyřicetiletý Tomáš Enge byl prvním českým jezdcem ve formuli 1 a vloni si poprvé vyzkoušel s vozem buggy Rallye Dakar. Letošní ročník slavné rallye vynechal, již nyní ale pracuje na tom, aby se za rok do Saúdské Arábie vrátil. Mezitím se bude věnovat výchově mladých okruhových jezdců, aby se jednou dostali třeba i do formule 1.

Na loňském Dakaru získal Tomáš Enge zkušenosti, které by rád v budoucnu využil.

„Dakar je nejdelší závod, jaký jsem zažil. Prakticky jsem nevěděl, kam jedu, a technické závady, které vás v poušti potkají, řešíte na místě jen s pomocí spolujezdce,“ vzpomíná automobilový závodník na minulý Dakar v rozhovoru pro Deník.

Tvrdí, že Rallye Dakar je docela jiný svět, avšak se závody na okruhu má přece jen jedno společné. Ve finále chtějí všichni dojet co nejrychleji do cíle. Je otázkou, v jaké kategorii bude Enge případně startovat na Dakaru za rok.

Jeho spolupráce s Buggyrou už nepokračuje. „Existuje více možností, nejdřív je ale na Dakar potřeba sehnat sponzory. Zatím je předčasné o tom konkrétněji hovořit,“ krčí rameny.

Zatím je jisté, že Enge spolu se sestrou Lucií usednou za volant vozu Ford Escort z roku 1977 a pojedou pár vybraných podniků mistrovství ČR v rallye historických vozů.

„To auto je stejně mladé jako já (směje se). Pěkné na tom je, že ho postavil náš táta,“ vypráví závodník. Nyní v zimě Forda vylepšují, aby byli na sezonu dobře připraveni.

Kulaté výročí oslavil jízdou v původním monopostu

Loni uplynulo již dvacet let od tří startů ve Velkých cenách F1, kdy Enge nastoupil v týmu čtyřnásobného šampiona Alaina Prosta. Kulaté výročí oslavil jízdou v původním monopostu.

Přes internet se mu ho podařilo najít u francouzských sběratelů v pojízdném stavu a dokonce s číslem 03, s nímž před dvaceti lety závodil. S majiteli se domluvil, že ho převeze do Česka a že s ním na mosteckém autodromu odjede pár exhibičních kol.

„Zážitek to byl krásný, byla v tom i trocha nostalgie. Nejvíc mě potěšilo, když si modrý monopost Prost APO4 přišli do boxů zblízka prohlédnout tatínkové s desetiletými dětmi. Vyprávěli jim, že když byli malí, stálo tohle auto na startu Grand Prix společně s rudým ferrari Michaela Schumachera. Bylo to dojemné,“ sdělil prostřednictvím Deníku své dojmy Tomáš Enge.

Elektromobilita je v současné době na vzestupu a není vyloučeno, že časem dojde i k elektrifikaci formule 1. Mezinárodní automobilová federace se chce vyhnout plně elektrickým formulím, dokud to bude možné, nicméně Světová rada motorsportu plánuje od roku 2026 zvýšit výstupní výkon elektromotorů na 350 kW, což bude mít vliv i na formuli 1.

Sám Enge se domnívá, že je elektrifikace šampionátu výhled na několik desítek let.

Zdroj: Deník, fdrive.cz

Pokračovat ve čtení

Oblíbené