Vitrína dneška: Koronavirus vyplavil střet zájmů

Fotbalové soutěže se zastavily, množí se dohady, jak skončí. Amatérské už výkonný výbor FAČR ukončil, profesionální jsou vystaveny různým nápadům, návrhům a také střetu zájmů. Věřit svým hráčům je správné, ne ovšem vždy stravitelné. Potvrdilo se, že statut profesionálních hráčů jako OSVČ je legislativní paskvil. Německá Bundesliga stále odpočívá, hráči ale už po skupinkách trénují.

Názory a střety zájmů… jsme v Česku

Šance dohrát nejvyšší soutěž bez jakéhokoli administrativního zásahu se prodlužováním nouzového stavu omezuje, objevují se nejrůznější návrhy, co s touto situací. A samozřejmě – jsme přece v Česku – se do nich promítají klubové zájmy.

Sportovní ředitel Slavie Praha by uťal nadstavbu, červenobílí by vzhledem k osmibodovému náskoku měli k obhajobě o hodně blíže. Boss příbramského fotbalu by soutěž spojil s dalším ročníkem i se zástupci druhé ligy a jeho tým by se tak vyhnul případnému sestupu. Inu každý to vidí po svém…

Odvážné odhalení si pak ve svém blogu dovolil šéfredaktor deníku Sport Lukáš Tomek. Ač původem hokejista a tudíž s povrchní znalostí fotbalového prostředí se navezl do Nezmara, že hájí slávistické zájmy, zároveň však upozornil, že vedení LFA má vztah ke Spartě, čímž poukázal na zrůdnost – použil diplomatičtějšího vyjádření – střetu zájmů předsedy Dušana Svobody, jenž je zároveň statutárním zástupcem rudých. V morálně vyspělé společnosti něco nemyslitelného, leč v českém fotbale procházejí i horší věci.

Odborníci s mlhavým pohledem

Na hřišti pusto, fanoušky vzrušují aspoň ankety a žebříčky. Deník Sport dal prostor odborníkům, aby našli třicet nejlepších borců nejvyšší soutěže. Slávistický trenér Jindřich Trpišovský potvrdil, jak je hrdý na vybudovaný tým a nasekal své svěřence, kam se dalo. Má se ovšem oč opřít, Slavia má nadále v soutěži velký náskok a v Lize mistrů se nelekla ani velkých zvířat.

O dosti méně stravitelný pohled nabídl slovenský kouč plzeňského týmu Adrian Guľa. Mezi deset nejlepších se mu nevešel ani jeden slávista, až dvanáctý se umístil rumunský legionář Nicolae Stanciu, v celkovém výběru má jen čtyři oblékače červenobílého dresu. Na první příčku pak usadil svého svěřence stopera Jakuba Brabce, třetí je brankář Aleš Hruška atd.

Co kolega Trpišovský vypíchl – náskok v soutěži, vystoupení v Lize mistrů – slovenský expert frivolně přehlédl. Budiž mu však k omluvě, že po lednovém příchodu z MŠK Žilina zažil Slavii jen v jarních bojích, kdy opravdu nijak nezářila…

Profesionálové se státním příspěvkem

Vláda rozhodla – všechny osoby samostatně výdělečně činné mají při stavu nouze nárok na jednorázové odškodnění ve výši 25 tisíc korun. Jelikož do této kategorie spadají téměř všichni profesionální hráči, příspěvek obdrží i oni, přestože se soutěžní zápasy nepořádají.

Výhrady, proč k penězům, které mají sloužit k prostému přežití valné části obyvatel, se dostanou i štědře honorovaní hráči Sparty, Slavie či Plzně, běží veřejností. Faktem ovšem je, že profesionální statut s daleko nižším fakturačním oprávněním – cca 15 tisíc korun – má o mnoho více hráčů především z druhé ligy. Existenční starosti nastanou pro ně značné až nepřekonatelné.

Znovu se ukazuje, jak pracovní poměr OSVČ je ve fotbale skutečný paskvil a legislativa, která by upravila statut profesionálního sportovce, je proto nezbytná.

Kolektivní sport?

Německá Bundesliga také odpočívá, trpí hráči, kluby, fanoušci, funkcionáři, novináři, televizní štáby, sazeči. Možná i rozhodčí. Nečinnost se však nenosí, hráči začali trénovat na základě hygienických požadavků. Ne sice v rouškách, ale po skupinkách, nepoužívají společné sprchy, stravují se doma.

Fotbal vždy byl vnímán jako ryze kolektivní sport. Koronavirus však dokáže zbořit různé pověry a mýty.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Slavia zakázala svým hráčům na hostování nastupovat proti ní! Prý se tento krok neosvědčil

A je to tu zase. Téma Slavia a hráči na hostování se řešilo v létě ve velkém. Mnoho hráčů totiž odešlo do Slovanu Liberec. Po velkém tlaku veřejnosti se sešívaní rozhodli alespoň povolit svým hráčům nastoupit do zápasu proti ní. Nyní to ale po půl roce opět zakazuje. Proč?

Odegaard oficiálně v Arsenalu! Zásadní roli v rozhodování prý hrál Mikel Arteta

Martin Odegaard se v létě vrátil do Realu Madrid, kde mu byl slíben dostatek prostoru, aby prokázal své kvality. Slib však nebyl dodržen a talentovaný Nor požádal o uvolnění na hostování, v čemž mu bylo vyhověno. Ofenzivní záložník si vyzkouší angažmá v Premier League.

José Mourinho oslavil 58. narozeniny. Jaká byla jeho dosavadní kariéra?

Osobitý portugalský kouč působil v Anglii, Španělsku či například v Itálii. Za sebou má celou řádku vypjatých a takticky zvládnutých duelů. Jak doposud vypadala jeho trenérská kariéra.