Spojte se s námi


Bojové sporty

VIDEO: Před 37 lety čelil Mike Tyson jamajskému šampionu, jenž držel Aliho skalp. Stačilo necelých šest minut, aby se stal nejmladším šampionem historie

22. listopadu 1986 se Mike Tyson zapsal do historie boxu nesmazatelným písmem. Ve věku pouhých dvaceti let se stal nejmladším šampionem historie těžké váhy boxu. Tento úctyhodný rekord dodnes nebyl překonán.

Publikováno

dne

22. listopadu 1986 se Mike Tyson zapsal do historie boxu nesmazatelným písmem. Ve věku pouhých dvaceti let se stal nejmladším šampionem historie těžké váhy boxu. Tento úctyhodný rekord dodnes nebyl překonán.

Před 37 lety dostal Mike Tyson šanci stát se nejmladším šampionem historie

Soudný den, který se stal osudným pro jamajského šampiona. Teprve dvacetiletý bouřlivák vlétl do ringu jako uragán a o hlavu většího soupeře naprosto zdemoloval. Získal tak rekord, který dodnes nebyl překonán.

Psal se rok 1986 a tehdy teprve dvacetiletý Mike Tyson šokoval svět boxu. Během jediného roku nastoupil do dvanácti zápasů, z nichž všechny vyhrál a pouhé dva duely šly k bodovým sudím.

Rok po smrti svého životního mentora a kouče Cuse D´Amata dostal šanci splnit si jejich společný sen: stát se nejmladším šampionem historie těžké váhy boxu.

Všichni fanoušci boxu chtěli vidět, zda děsivý mladík se skóre 27-0 (z toho 25 ukončení před limitem) dokáže překonat rekord Floyda Pattersona. Ten se stal nejmladším šampionem těžké váhy v pouhých 21 letech, když v pátém kole knokautoval legendárního Archie Moorea.

Tyson ale dostal jedinečnou šanci přepsat historii sportu. 22. listopadu 1986 vyzval jamajského šampiona těžké váhy WBC Trevora Berbicka. Ten se proslavil zejména tím, že byl posledním soupeřem legendárního Muhammada Aliho, jehož skalp si nakonec odnesl po výhře na body.

Nutno však dodat, že Alimu byla již v té době diagnostikována Parkinsonova nemoc a zápas se proto odehrál na Bahamách, protože nikde jinde by nedostal nemocný Ali licenci. O pět let později měl možnost Mike Tyson pomstít svého legendárního idola.

Stačilo mu necelých šest minut, aby zdemoloval jamajského šampiona

Samotný zápas s podtitulem Soudný den konaný v Las Vegas pak měl celkem jednoznačný průběh. Tyson, ačkoliv byl o dvanáct let mladší než jeho soupeř, byl jasným favoritem a svou roli plnil poctivě od úvodního gongu.

Berbick mohl být rád, že vydržel první kolo. Mike Tyson se pohyboval po ringu tak rychle, že 32letý šampion jeho tempu absolutně nestíhal. Ke konci kola pak Železný Mike trefil tvrdou kombinaci, po které se šampion jen s trochou štěstí udržel na nohách. S povděkem tak kvitoval gong oznamující konec prvního kola.

Tyson ale hned v úvodu druhého kola zasypal soupeře a netrvalo ani deset vteřin a šampion byl na podlaze. Z prvního počítání se ještě dostal a v průběhu kola pak zúročil bohaté zkušenosti, když svazoval svého děsivého soupeře a nepouštěl jej do dalších drtivých úderů.

Mike Tyson ale trpělivě čekal na svou příležitost, která přišla v závěru druhého kola. Z ústupu trefil tvrdý levý hák, který poslal Berbicka znovu na podlahu. Šampion se pokusil vstát, ani tři pokusy mu ale nestačily a po tanečku uprostřed ringu rozhodčí Mills Lane ukončil zápas.

V pouhých dvaceti letech se tak stal Mike Tyson nejmladším šampione historie boxu a více než tři roky držel titul ve své moci. Pak ale sešel z cesty profesionálního sportovce a jeho kariéra i osobní život doznaly výrazných trhlin.

I přesto ale po neuvěřitelných 37 letech jeho rekord stále není překonán a Tyson se i dnes řadí mezi legendy sportu.

Zdroj: WBC, Wikipedia, Twitter / X

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.