Spojte se s námi


Motorsport

VIDEO: Nebezpečná havárie v prvním kole! Podívejte se na pád šampiona Fabia Quartarara

Vskutku nebezpečný moment! Královská kubatura MotoGP měla v neděli 18. září na programu svůj patnáctý podnik letošní sezóny, konkrétně Velkou cenu Aragonie. A ta už ve svém úvodním kole přinesla hrozivý pád Fabia Quartarara nebo Takaaki Nakagamiho.

Publikováno

dne

Vskutku nebezpečný moment! Královská kubatura MotoGP měla v neděli 18. září na programu svůj patnáctý podnik letošní sezóny, konkrétně Velkou cenu Aragonie. A ta už ve svém úvodním kole přinesla hrozivý pád Fabia Quartarara nebo Takaaki Nakagamiho.

Velkou cenu Aragonie nakonec po velké bitvě ovládl Enea Bastianini, jenž v posledním kole převedl skvělý předjížděcí manévr a dostal před Francesca Bagnaiu na první místo.

Obrovské drama však přinesl už úvod závodu, kdy byli fanoušci svědky hned dvou pádů. Nejprve takto na výjezdu z třetí zatáčky kolidoval Quartararo s Márquezem, přičemž se tento pád naštěstí obešel bez vážnějších zranění.

Prostřednictvím pozávodního rozhovoru se Marc Márquez úřadujícímu šampionovi omluvil. Španělský závodník, který se po operaci pravé paže do MotoGP vrátil po téměř čtyřech měsících, nezvládl ideálně výjezd ze zatáčky číslo 3, podklouzlo mu zadní kolo a musel krotit svůj motocykl.

S tím však nepočítal právě Francouz Quartararo, jenž do Márqueze narazil a zaznamenal velmi hrozivě vypadající pád. A byť se jednalo o bolestivý pád, pilot Yamahy bude moci nastoupit do nadcházející Velké ceny Japonska.

Márquez však v prvním kole zavinil ještě jednu havárii, a to za zatáčkou číslo 8. Pilot Hondy Repsol totiž příliš zpomalil a zezadu se do něj opřel jezdec netovární Hondy Takaaki Nakagami.

Následně z toho byl další velmi nebezpečný moment, jelikož se japonskému závodníkovi musela vyhýbat řada pilotů. A naštěstí i tohle se obešlo bez vážných zranění.

Nakagami si podle posledních zpráv z tého nehody odnesl malou trhlinu ve šlaše malíčku a v tuto chvíli není jasné, zda do nedělní Velké ceny Japonska nastoupí. Márquez následně ze závodu odstoupil.

Nikdo jiný však dále z Velké ceny Aragonie nevypadl. Jak už tedy výše píšeme, vítězství z patnáctého podniku sezóny si odvezl Bastianini, jehož na stupních vítězů doprovodili Bagnaia a Aleix Espargaro.

A co tedy Velká cena Aragonie udělala s šampionátem jezdců? Lídrem je sice stále Quartararo, na druhého Bagnaiu má však už pouze desetibodový náskok. Kompletní průběžné pořadí si můžete prohlédnout v níže přiloženém twitterovém příspěvku.

Zdroj: MotoGP

Reklama

Motorsport

Těžko tomu lze uvěřit, ale je to tak! Již před 8 lety debutoval v F1 Max Verstappen

Max Verstappen má na dosah ve svých 25 letech druhou korunu šampiona Formule 1. Přestože v tomto věku několik závodníků dosáhlo na tento počet titulů mistra světa, ve většině případů se jednalo o střely s pouhými pár sezónami v sedle monopostu.

Publikováno

dne

Max Verstappen má na dosah ve svých 25 letech druhou korunu šampiona Formule 1. Přestože v tomto věku několik závodníků dosáhlo na tento počet titulů mistra světa, ve většině případů se jednalo o střely s pouhými pár sezónami v sedle monopostu. Ať se vám však tento fakt zdá jakkoliv neuvěřitelný, mistr světa sezóny 2021 a nejspíše i 2022 se poprvé zúčastnil závodního víkendu F1 už před osmi lety!

Loňský souboj o titul mistra světa mezi Lewisem Hamiltonem a Maxem Verstappenem mnozí popisují jako velkolepý střet staré a nové generace. S lehkou nadsázkou můžeme Hamiltona zařadit již mezi ty vysloužilé jezdce, kteří by pomalu mohli dělat svým mladším kolegům na roštu tatínky.

Verstappena naopak nelze jednoznačně postavit vedle jmen jako Charles Leclerc či George Russell, pravé nástupce Alonsa, Vettela, či právě Hamiltona. Ačkoliv Nizozemec figuruje společně s Leclercem a Russellem v bojích o vítězství ve velkých cenách, nyní 25letý Verstappen má téměř stejně zkušeností v F1 jako oba jeho zmínění rivalové dohromady.

Rodák z Hasseltu šokoval svět Formule 1, když jakožto čerstvě sedmnáctiletý nasedl 3. října 2014 do vozu Toro Rosso během tréninku na Velkou cenu Japonska. Verstappen oslňoval svými výkony v motokárových šampionátech, kterých se účastnil ještě v roce 2013. Tedy rok před svým debutem v F1. Jeho jedinou zastávkou mezi motokáry a královnou motorsportu byla evropská Formule 3, ve které obsadil celkové třetí místo.

Jeho nyní nesporného talentu si poté všiml Red Bull. Rozhodl se jej kontroverzně angažovat v tréninku na VC Japonska 2014 s cílem přípravy na celou sezónu 2015. Mnozí se škrábali na hlavě. Jak může takto mladý jezdec s minimem závodní průpravy v juniorských kategoriích bezpečně závodit s takovým monstrem jako je vůz F1? Hlavně mezi devatenácti dalšími borci s daleko větším kvantem zkušeností?

Verstappenův um však v následujících osmi letech ve Formuli 1 předčil veškerá očekávání, ať pozitivní či negativní. A jeho loňský plně zasloužený titul mistra světa pouze dokazuje to, že nebýt dominance Mercedesu, už ve svých 25 letech mohl atakovat historické rekordy těch největších velikánů sportu.

Zdroj: F1

Pokračovat ve čtení

Motorsport

WRC má nového šampiona! Kalle Rovanperä zlomil historický rekord světové rallye, Finsko slaví obrovský úspěch

Finský závodník Kalle Rovanperä se stal novým šampionem WRC, přičemž se jedná o vůbec nejmladšího mistra světa v historii! Tím Rovanperä překonal velký rekord světové rallye, nedávno oslavil teprve 22. narozeniny. Mistrovský titul si zajistil na Novém Zélandu.

Publikováno

dne

Finský závodník Kalle Rovanperä se stal novým šampionem WRC, přičemž se jedná o vůbec nejmladšího mistra světa v historii! Tím Rovanperä překonal velký rekord světové rallye, nedávno oslavil teprve 22. narozeniny. Mistrovský titul si zajistil na Novém Zélandu.

A je jasno – finský jezdec ve službách týmu Toyota Gazoo Racing, a tedy dvaadvacetiletý Rovanperä, na Novém Zélandu definitivně rozhodl o tom, kdo získá mistrovský titul v ročníku 2022.

Právě Rovanperä totiž ovládl novozélandskou rallye a stal se tak nejmladším šampionem v historii WRC. Rodák z Jyväskylä pokořil velký rekord světové rallye, když překonal titul Colina McRae, který v roce 1995 ovládl mistrovství světa ve věku 27 let a 89 dnů.

Finsko opět na vrcholu

To ale není vše, co Rovanperä dokázal. Finsko má po dvaceti letech konečně zase svého mistra světa, celkově pak jezdec Toyoty zapsal zemi tisíců jezer už osmý mistrovský titul.

Posledním mistrem světa finské národnosti byl Marcus Grönholm, jenž získal prvenství v roce 2002.

Mezi další se pak řadí Tommy Mäkinen, který s Mitsubishi získal čtyři tituly v letech 1996 až 1999, Juha Kankkunen (1993, 1991, 1987 a 1986 – Lancia a Peugeot), Timo Salonen (1985, Peugeot), Hannu Mikola (1983, Audi) a Ari Vatanen (1981, Ford).

Rovanperä má aktuálně na svém kontě už 237 bodů a na druhého Otta Tänaka má nedostižný 64bodový náskok. Finský závodník ovládl novozélandskou rallye s náskokem přes půl minuty na druhého Sébastiena Ogiera, na stupních vítězů pak tuto dvojici doprovodil právě Estonec Tänak.

Nutno podotknout, od roku 2004 až doposud se kromě sezóny 2019, kdy mistrovství světa ovládl Tänak, nestalo, že by mistrovský titul vyhrál závodník jiné národnosti než francouzské. Hned devět titulů totiž získal Sébastien Loeb, osm celkových prvenství ukořistil Ogier.

Rovanperä v první polovině sezóny zvítězil ve třech podnicích v řadě, konkrétně vyhrál rallye ve Švédsku, Chorvatsku a Portugalsku.

Další triumfy přidal v Keni a Estonsku. V předchozích dvou rallye v Belgii a Řecku svou šanci na definitivní potvrzení titulu nepotvrdil, třetí mečbol na Novém Zélandu už ale nezahodil.

Zdroj: WRC

Pokračovat ve čtení

Motorsport

Pozávodní penalizace? Sergio Pérez byl zpětně potrestán za incident se safety carem

Vítěz Velké ceny Singapuru 2022 Sergio Pérez obdržel po závodě trest v podobě pětisekundové penalizace, a to za incidenty se safety carem. Díky svému náskoku na druhého Charlese Leclerca však o své prvenství nepřišel.

Publikováno

dne

Vítěz Velké ceny Singapuru 2022 Sergio Pérez obdržel po závodě trest v podobě pětisekundové penalizace, a to za incidenty se safety carem. Díky svému náskoku na druhého Charlese Leclerca však o své prvenství nepřišel.

Mexičan Pérez nakonec po skončení Velké ceny Singapuru skutečně inkasoval od ředitelství závodu penalizaci, o vítězství ale nepřišel.

Jezdci Red Bullu totiž byla udělena pětisekundová penalizace, Pérez však měl na druhého Leclerca náskok v podobě 7,595 vteřin. Stále tak měl přes dvě a půl sekundy k dobru. A důvod, proč Pérez tento trest dostal?

Podle sportovních komisařů nedodržel ve dvou případech vzdálenost menší než deseti délek vozu za safety carem. Oba tresty tedy Pérez inkasoval za to samé.

Nutno podotknout, mexický závodník a vítěz Velké ceny Singapuru 2022 obdržel za první prohřešek pouze napomenutí, jelikož stewardi vzali jako polehčující okolnost mokré a ztížené podmínky.

„Přestože trať byla zčásti mokrá, nesouhlasíme, že podmínky byly takové, že by bylo pro Péreze nemožné nebo nebezpečné udržovat požadovaných méně než 10 délek vozu. Přesto jsme vzali v úvahu mokré podmínky a zdůrazněné potíže jako polehčující okolnosti pro tento incident,“ uvedli sportovní komisaři,“ jejichž slova ocitoval server Motorsport.

Ovšem u druhého prohřešku Pérez podle stewardů jasně nedodržel toto pravidlo v zatáčce číslo 13 a 14.

„Vůz číslo 11 byl ve 36. kole a během druhého výjezdu safety caru vedoucím vozem. Zatímco světa safety caru byla stále rozsvícená, Pérezovi se mezi zatáčkami 13 a 14 nepodařilo udržet v rozmezí 10 délek vozu za safety carem,“ stojí rovněž v prohlášení stewardů.

Pérezovi vítězství neuniklo

Jak už tedy výše píšeme, Pérez mohl navzdory časové penalizaci slavit vítězství, poněvadž měl dostatečný náskok. Pilot Red Bullu však může být zpětně rád, že si od ředitelství nevysloužil větší trest.

Kdyby sportovní komisaři totiž nevzali v potaz mokré a ztížené závodní podmínky u prvního prohřešku, inkasoval by Mexičan dalších pět sekund. A v tomto případě by vítězství přenechal Leclercovi.

Zdroje: F1, Motorsport

Pokračovat ve čtení

Oblíbené