Spojte se s námi


Motorsport

VIDEO: Létající auta aneb Závod o přežití! V úvodním podniku sezóny IndyCar triumfoval bývalý jezdec F1 Ericsson

O první březnové neděli se konečně rozjela sezóna okruhových závodů. Vedle Formule 1 a její VC Bahrajnu se letos poprvé představil i americký šampionát formulí IndyCar ve floridském Saint Petersburgu. Úvodní podnik ročníku 2023 nicméně začal obrovskou hromadnou bouračkou

Publikováno

dne

O první březnové neděli se konečně rozjela sezóna okruhových závodů. Vedle Formule 1 a její VC Bahrajnu se letos poprvé představil i americký šampionát formulí IndyCar ve floridském Saint Petersburgu. Úvodní podnik ročníku 2023 nicméně začal obrovskou hromadnou bouračkou, vůz Devlina DeFrancesca se dokonce po srážce s nováčkem Benjaminem Pedersenem vznesl do vzduchu! Po 100 kolech plných nehod a kolizí se z vítězství radoval Švéd Marcus Ericsson.

Do prvního závodu nové sezóny vyrážel z pole position bývalý jezdec F1 Romain Grosjean, jenž vedl pole čítající rekordních 27 vozů. Částečně z tohoto důvodu a také kvůli charakteristice úvodní části okruhu v Saint Petersburgu došlo hned po startu k hromadné nehodě pěti vozů.

Nejhůře z této havárie vyvázl Devlin DeFrancesco, do jehož vozu ve vysoké rychlosti vrazil čelně nováček Benjamin Pedersen. Auto Kanaďana po nárazu vystřelilo několik desítek čísel do vzduchu! Trať byla rázem neprůjezdná, což přinutilo ředitelství závodu vyvěsit červené vlajky.

V půlce závodu došlo na další hromadnou havárii, při které se tentokrát proletěl Kyle Kirkwood.

Hned po následném restartu došlo ke kontaktu mezi Coltonem Hertou a loňským šampionem Willem Powerem, ze kterého vyšel nejhůř Herta, jehož závod předčasně skončil v bariéře na vnějšku osmé zatáčky.

Po opětovném restartu doléhal Grosjean na lídra Scotta McLaughlina. Rodák z Ženevy se následně pokusil o undercut, Australan však po své zastávce vyjel z boxů těsně před svým francouzským soupeřem.

Grosjean na ohřátých pneumatikách zaútočil na McLaughlina vnějškem skrz zatáčku číslo čtyři. Jenže vítězovi loňského závodu v ulicích Saint Petersburgu ulétla zadní část vozu a oba si to namířili do bariér z pneumatik.

Čistění pole neutuchlo ani pět kol před koncem, když z auta Josefa Newgardena začaly čeřit plameny. Celkový počet vyřazených vozů tak vystoupal na jedenáct.

Z celého toho všeho vzešel vítězně další bývalý jezdec F1 Marcus Ericsson a připsal si tak čtvrtý triumf v IndyCar. Na pódiu ho doprovodil Pato O’Ward a šestinásobný šampion Scott Dixon.

Výsledky Velké ceny v Saint Petersburgu (závod 1/17, 100 kol = 289,682 km; pouze top 10):

1. Marcus Ericsson (Švé., Chip Ganassi) 2:05:30.7907

2. Pato O’Ward (Mex., Arrow McLaren) +2,4113

3. Scott Dixon (Aus., Chip Ganassi) +2,9257

4. Alexander Rossi (USA, Arrow McLaren) +6,7689

5. Callum Ilott (Brit., Juncos Hollinger) +8,2650

6. Graham Rahal (USA, Rahal Letterman Lanigan) +10,7671

7. Will Power (Aus., Team Penske) +11,6798

8. Álex Palou (Špa., Chip Ganassi) +14,7244

9. Christian Lundgaard (Dán., Rahal Letterman Lanigan) +14,9528

10. David Malukas (USA, Dale Coyne) +15,4401

Zdroje: IndyCar, motorsport.com

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.