Spojte se s námi


Motorsport

Vettel: Musíme bojovat za klima a životní prostředí! Jeho zájmy však silně kontrastují s hlavním sponzorem Astonu Martin

Sebastian Vettel je co do nejrůznějších sociálních témat jedním z nejhlasitějších pilotů formule 1. Možná tím vůbec nejhlasitějším. Naposledy německý závodník prohlásil, že chce bojovat za klima naší planety, leč jeho osobní zájmy silně kontrastují s tím, v jaké branži se vlastně pohybuje…

Publikováno

dne

Sebastian Vettel je co do nejrůznějších sociálních témat jedním z nejhlasitějších pilotů formule 1. Možná tím vůbec nejhlasitějším. Naposledy německý závodník prohlásil, že chce bojovat za klima naší planety, leč jeho osobní zájmy silně kontrastují s tím, v jaké branži se vlastně pohybuje…

O co se vlastně jedná? Čtyřnásobný mistr světa, jenž od sezóny 2021 hájí barvy Astonu Martin aktivně podporuje LGBT, snaží se všemožně bojovat proti rasismu a v neposlední také za klima a lepší životní prostředí.

V nedávném čase F1 oznámila, že se již před začátkem závodu nebude klečet. Jezdci ovšem budou mít stále možnost, aby si ve svém časovém harmonogramu udělali pro jakýsi projev místo.

Poněkud překvapený byl ovšem tímto krokem právě Vettel, který tvrdí, že problémy, se kterými bojuje nejen formule 1, nýbrž celý svět, nezmizí do dvou let. Ve svém prohlášení při prezentaci nového monopostu Aston Martin AMR22 uvedl, že bude spolu s ostatními piloty hledat možnosti, jak dát svůj názor najevo.

V loňském roce se Vettel stal Ambasadorem společnosti BWT, která se věnuje úpravě vody, a která ostatně spolu s Otmarem Szafnauerem opustila Aston Martin a zamířila do týmu Alpine.

Díky spolupráce Astonu Martin a BWT měl Vettel svou závodní helmu v růžové barvě, kde také figuroval nápis „změňme svět krok po kroku“. Kvůli tomuto odchodu a příchodu gigantického sponzora tak už nebude Vettelova helma růžová, naopak by na ní měl figurovat nápis onoho nového partnera – společnosti Aramco.

A nejen na helmě, nýbrž také na kombinéze a vskutku velká plocha bude Aramcu patřit i na novém monopostu.

Jedná se o saudský podnik, o jednoho z největších a nejznámějších těžitelů ropy na světě. Dříve tato společnost spolupracovala s týmem McLaren, v minulém roce navíc docházelo k častým spekulacím v souvislosti s jejich spojení s Mercedesem.

Aramco je také firmou, která výraznou měrou přispívá na emise skleníkových plynů, a přes kterou plynou miliardy dolarů do Saúdské Arábie. Zřejmě nemusíme připomínat, že tato země má zase nemalé problémy s ohledem na lidská práva a zneužívání vysokého postavení.

V nedávném rozhovoru pro RTL uvedl, že si je rovněž vědom toho, že jeho práce není příliš ohleduplná k životnímu prostředí. Nicméně prý v tomhle ohledu nesdílí radost ze spojení se společností Aramco.

„Aramco a podobné společnosti si musí položit otázku, jak chtějí, aby vypadala naše budoucnost. Fosilní paliva nakonec zmizí a doufejme, že velmi brzy,“ řekl Vettel v rozhovoru pro RTL.

„Mohla by to být určitá příležitost, musí se ale stále hledat nové cesty, jak dosáhnout lepší a udržitelnější budoucnosti. Nic z toho se ale neděje dostatečně rychle. Formule 1 nabízí mnoho příležitostí, co se týče mobility a lepší budoucnosti. Je ale pravda, že jí stojí v cestě několik různých zájmů,“ vysvětlil.

Zdroje: F1, RTL, Aston Martin Aramco Cognizant F1 Team

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.