Spojte se s námi

Motorsport

Verstappen v prvním tréninku rozdrtil konkurenci! Kdo je v Japonsku hlavním favoritem na vítězství?

Závodní program Velké ceny Japonska odstartoval jako už tradičně prvním volným tréninkem, a to ve 04:30 ráno. Úvodní dějství na Suzuce vyhrál Max Verstappen, jak hovoří konečné výsledky FP1?

Publikováno

dne

Závodní program Velké ceny Japonska odstartoval jako už tradičně prvním volným tréninkem, a to ve 04:30 ráno. Úvodní dějství na Suzuce vyhrál Max Verstappen, jak hovoří konečné výsledky FP1?

Úvodní trénink se jako tradičně nesl ve znamení nastavování monopostů na další průběh závodního víkendu, sběru dat a testování funkčnosti pneumatik a závodní strategie.

To je ostatně důvod, proč výsledky z prvních dvou tréninků nejsou příliš reprezentativní, týmy spíše zkouší, jaký setup monopostů bude v kvalifikaci, a především pak v závodě fungovat.

První trénink (FP1) každopádně jednoznačně ovládl Max Verstappen, který svým časem rozdrtil konkurenci. Zdá se tak, že po nepovedené Velké ceně Singapuru, kterou ukončil až na pátém místě, bude chtít na japonské Suzuce vykonat na svých soupeřích pomstu.

Pilot Red Bullu zajel čas v hodnotě 1:31.647, druhý Carlos Sainz za ním zaostal o propastných šest desetin sekundy. Třetí místo po FP1 zaznamenal Lando Norris, jezdci McLarenu však až v závěru tohoto úvodního pátečního dějství zajeli jakýsi rychlejší pokus.

Časy z tréninků se pochopitelně nedají srovnat s kvalifikací, kde do toho piloti dávají maximum. Čtvrté místo zaujmul Charles Leclerc, tedy Sainzův týmový kolega. Pátý skončil Júki Cunoda, šestý Fernando Alonso, sedmý Oscar Piastri na druhém McLarenu.

Pérez až jedenáctý, Mercedes dole

Osmou příčku nakonec získal Alexander Albon, devátou náhradník za zraněného Daniela Ricciarda Liam Lawson a první desítku uzavřel Lance Stroll. Až jedenáctý jinak skončil Verstappenův stájový kolega Sergio Pérez.

Mexičan ztratil téměř 1,4 sekundy. Jak moc reprezentativní ale tento výsledek byl uvidíme v dalším průběhu závodního víkendu. To samé platí i o formě Mercedesu, jehož jezdci se umístili až hluboko v poli.

Konkrétně George Russell ukončil FP1 na třináctém místě, Lewis Hamilton na šestnáctém. Od Stříbrných šípů se toho kvůli konfigurace okruhu moc nečeká, mezi hlavní favority na vítězství bude patřit Red Bull a McLaren. Druhý volný trénink startuje v 08:00.

Zdroj: F1

Reklama

Oblíbené