Spojte se s námi


Motorsport

Velká italská euforie! Ducati zásluhou Bagnaiai slaví po 15 letech titul mistra světa MotoGP mezi jezdci

Francesco Bagnaia nenechal nikoho na pochybách a po desátém místě z Velké ceny Valencie může oslavovat svůj premiérový titul mistra světa seriálu MotoGP. Jeho hlavní rival Fabio Quartararo dělal, co mu síly a stroj stačili, ale nezmohl se na víc než na čtvrtou pozici.

Publikováno

dne

Francesco Bagnaia nenechal nikoho na pochybách a po desátém místě z Velké ceny Valencie může oslavovat svůj premiérový titul mistra světa seriálu MotoGP. Jeho hlavní rival Fabio Quartararo dělal, co mu síly a stroj stačily, ale nezmohl se na víc než na čtvrtou pozici. Druhé vítězství sezóny si připsal Álex Rins ze Suzuki, které opouští MotoGP na vrcholu.

Letošní sezóna MotoGP se nachýlila ke svému závěru. Okruh Ricarda Torma hostil závěrečný podnik MS silničních motocyklů ročníku 2022. Zbývalo pouze odpovědět na jednu podstatnou otázku. Kdo se stane mistrem světa? Francesco Bagnaia nebo Fabio Quartararo?

Bagnaia držel v čele MS před závodem 23bodový náskok. Šance Quartarara a Yamahy na zázrak století se tedy před zahájením Velké ceny Valencie rovnaly téměř nule. Pouhá shoda nevšedních okamžiků mohla ještě tento boj o letošní šampionát mezi jezdci otočit v prospěch Quartarara.

Vstříc nemožnému…

Francouzova čtvrtá pozice v kvalifikaci dokázala, že se jezdec tovární Yamahy nehodlal jen tak vzdát. Bagnaia se kvalifikoval jakožto osmý a v případě jeho špatného startu nemuselo být všem nadějím pro fanoušky Quartarara konec.

Závěrečné zhasnutí světel sezóny a nájezd do první zatáčky nicméně Bagnaia zvládl excelentně. Stejně jako v Malajsii, ale ne s takovým ziskem jako před dvěma týdny zamířil Ital po startu vzhůru.

Álex Rins špičkově odstartoval a ujal se vedení po startu z páté pozice. Za ním se seřadili Jorge Martín, Jack Miller a Marc Márquez. Quartararo nepředvedl odpich snů a místo toho, aby soupeřil o vedoucí pozice, musel odrážet útoky Bagnai.

Se svým hlavním soupeřem o titul dokonce po výjezdu z druhé zatáčky druhého kola kolidoval. Ťukanec odneslo pouze křidélko na Bagnaiově ducati.

I bez tohoto aerodynamického prvku se Ital prodral před Francouze na páté místo. Quartararo si uvědomoval, že na této pozici na trati nemá co dělat a Bagnaiu ve čtvrtém kole předjel.

Mezitím si vedoucí čtveřice vytvořila náskok, a tak bylo úkolem Quartarara tento náskok neprodleně smazat. Vyrovnanost strojů v MotoGP hrála však proti Francouzovi, kterému se s vypětím všech sil postupem času dařilo časový rozdíl mezi ním a kvartetem v čele snižovat.

Jízda na jistotu pro Bagnaiu?

Márquez jako vždy dokazoval, tentokráte ve Valencii, že jeho talent a um jsou neoddiskutovatelné. Přeci jenom přemíra snahy o co nejlepší zakončení sezóny jej však stála pád v nájezdu do osmé zatáčky.

Všichni za Márquezem tak získali pozici, Quartararo měl rázem před sebou o jednoho soupeře k předjetí méně. Jeho tempo však nestačilo na to, aby mohl pomýšlet na vítězství. Tohoto faktu si byl vědom i Bagnaia. Ať se jednalo o pokles výkonů po ztrátě křidélka, jízdy na jistotu či kombinaci těchto aspektů, Itala předjeli Brad Binder a Joan Mir.

Za Bagnaiou se následně začali štosovat Miguel Oliveira a kolegové na strojích Ducati Luca Marini a Enea Bastianini, týmový kolega Bagnai pro příští rok.

Rins mezitím hájil první místo, Martín a Miller se jej drželi, vzájemně se však nepředjížděli. Quartararo nedokázal na ně najít recept. Místo toho netrefil apex druhé zatáčky v osmnáctém kole, čehož využil Binder na ktm, která se rychlostně ve Valencii vyznamenávala.

Oslavy nového šampiona zastínily dominantní výkon Rinse

Bagnaia viditelně nikam nespěchal. Titul se mu každým kolem blížil víc a víc, tudíž mu nevadilo, když Itala zdolal Oliveira a po něm Marini s Bastianinim. I desáté místo, na které se pětadvacetiletý závodník propadl, mu stále garantovalo celkový úspěch v letošní sezóně.

Pozornost se následně zaměřila na pódiové příčky. Miller nestačil na rychlost Bindera, jenž si od něj v 23. kole převzal třetí místo. Australan nakonec v tom samém okruhu zahodil svou mašinu v zatáčce číslo 11. V předposledním kole si Binder vyšlápl i na Martína.

Rins od startu do cíle nenašel nikoho, kdo by jeho první místo ohrožoval. Španěl na motocyklu Suzuki, pro níž to byla poslední velká cena před odchodem ze sportu, triumfoval podruhé v sezóně před Binderem a Martínem. Quartararo dělal, co mohl, ale nezmohl se na víc, než na čtvrté místo.

Bagnaia dojel jako devátý, a tak mohly u Ducati a po celé Itálii vypuknout bujaré oslavy. MotoGP spatřilo po dojezdu do cíle čtvrtého různého mistra světa na strojích čtyřech různých výrobců v posledních čtyřech sezónách.

Pro Ducati se jednalo o první jezdecký titul po 15 letech od sezóny 2007, na jejímž konci se radoval Casey Stoner. Bagnaia se zároveň stal po dlouhých 50 letech prvním Italem, jenž se stal mistrem světa na motocyklu italského původu.

Quartararova obhajoba titulu nakonec vzešla neúspěšně. Čtvrté místo ve velké ceně sice není zklamáním, pokud však chce Yamaha příští rok zabojovat opět o titul mistra světa, dnešní závodní tempo bohužel naznačuje, že seriálu MotoGP s největší pravděpodobností budou vládnout evropské stroje…

Výsledky Velké ceny Valencie MotoGP (závod 20/20, 27 kol = 108,135 km; pouze top 10):

1. Álex Rins (Špa., Suzuki) 41:22.250

2. Brad Binder (RJA, KTM) +0.396

3. Jorge Martín (Špa., Ducati) +1.059

4. Fabio Quartararo (Fra., Yamaha) +1.911

5. Miguel Oliveira (Por., KTM) +7.122

6. Joan Mir (Špa., Suzuki) +7.735

7. Luca Marini (Ita., Ducati) +8.524

8. Enea Bastianini (Ita., Ducati) +12.038

9. Francesco Bagnaia (Ita., Ducati) +14.441

10. Franco Morbidelli (Ita., Yamaha) +14.676

Finální pořadí jezdců MotoGP v sezóně 2022 (po závodě 20/20; pouze top 10):

1. Francesco Bagnaia (Ita., Ducati) 265

2. Fabio Quartararo (Fra., Yamaha) 248

3. Enea Bastianini (Ita., Ducati) 219

4. Aleix Espargaró (Špa., Aprilia) 212

5. Jack Miller (Aus., Ducati) 189

6. Brad Binder (RJA, KTM) 188

7. Álex Rins (Špa., Suzuki) 173

8. Johann Zarco (Fra., Ducati) 166

9. Jorge Martín (Špa., Ducati) 152

10. Miguel Oliveira (Por., KTM) 149

Zdroj: MotoGP

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.