Ve 12 letech dřel v lomu v Kamerunu, přežíval i na ulici v Paříži. Teď Francis Ngannou patří mezi špičku těžké váhy v UFC

Francis Ngannou je jedničkou těžké váhy UFC a chybí mu tedy jen titul, aby byl úplně tím nejlepším. Jeho poslední čtyři zápasy dohromady zabraly necelé tři minuty, nejdelší z nich trval minutu a jedenáct vteřin. Za vším však stojí pozoruhodný a neuvěřitelný příběh, který by zasloužil filmové zpracování.

Zdroj: ufc.com

Život v Africe není žádný med. Toho důkazem jest i životní příběh zápasníka UFC Francise Ngannou. Ten se narodil v Kamerunu, kde se zhruba 70 % lidí živí zemědělstvím. Drtivá většina lidí se navíc musí odmala živit ručně.

Nejinak to měl právě Ngannou, jehož rodiče se navíc v jeho 6 letech rozvedli, což situaci ještě poněkud zkomplikovalo. Přestěhoval se tak ke své tetě a musel odolávat nástrahám, jakými jsou například dětské gangy.

Jeho otec však měl pověst pouličního rváče, díky čemuž měl jasný sen. Chtěl se stát boxerem. Jenže už ve 12 letech začal pracovat v kamerunských písečných dolech při teplotách okolo 40 °C. Od rána do večera tedy musel mlátit do ztuhlého písku, dokud se neoddělí. Poté jej musel odvážet na hromadu. Dodnes tam občas chodí pomáhat.

Ngannou však měl i jiný problém. Tam, kde žil, nebylo možné box trénovat. Ve 22 letech se tedy rozhodl, že opustí domovinu. Cestoval ze státu do státu. Rok zůstal například v Maroku. „Když jsem ale dostal možnost se dostat do Evropy, využil jsem toho,“ prozradil.

Dostal se do Paříže, kde jeho prvním “domovem” bylo místní parkoviště. Ve Francii navíc byl nelegálně. Místních se však ihned začal vyptávat, kde by mohl trénovat box. Poté do jednoho boxerského klubu vešel, řekl, že se přistěhoval, nemá peníze a chce být šampionem. A vyšlo to. Takhle jednoduché to může býti.

Velkou roli ale mohla hrát figura, kterou Francis Ngannou má. Přeci jen se stačí podívat na jeho tělesnou konstrukci. Toho nevyužít v bojových sportech? Byla by to škoda. Nicméně, bylo nutné si uvědomit, že boxem si nelze vydělat peníze tak rychle jako smíšenými bojovými uměními, tedy MMA. A přesně tak se stalo.

O MMA se dozvěděl od svého trenéra. Přesto chtěl i nadále být boxerem. MMA se mělo stát jen dočasným zdrojem obživy, aby se poté mohl soustředit na box. To platilo do roku 2015, kdy dostal nabídku zápasit v nejprestižnější světové organizaci UFC. „Uvědomil jsem si, že tenhle sport pro mě má budoucnost,“ zavzpomínal.

Když ji dostal, měl na kontě šest profesionálních zápasů s bilancí 5-1. Jedinou prohru navíc zaznamenal se zápasníkem, který využíval wrestling, což pro Francise bylo něčím, s čím neměl zkušenosti. Byl to jeho druhý zápas. Jinak ostatní své zápasy ukončil před limitem. Za sebou navíc měl teprve tři roky trénování. Úctyhodné.

Skvěle si Ngannou vedl i po přechodu mezi světovou špičku. Aktuálně má pod hlavičkou UFC na kontě 12 zápasů s bilancí 10-2. O obou jeho prohrách rozhodli jednomyslně sudí. Všech svých 10 výher si připsal před limitem, až na dvě ve druhém kole stihl vždy zápas ukončit hned v tom prvním.

Zápas od zápasu dostával náročnější výzvy, až dostal úplně tu nejtěžší v lednu 2018. Po pěti letech trénování se utkal o titul s nejúspěšnějším šampionem těžké váhy v historii UFC. A co víc? Byl favoritem dle sázkových kanceláří! Stipe Miočič však předvedl skvělý výkon a po pěti kolech vyhrál na body.

Prohra s Miočičem jej poznamenala na tolik, že přišla ještě jedna. Tentokráte jej porazil Derrick Lewis ve třech kolech. Zápas to byl tragický, dodnes je považován za nejhorší všech dob. „Nesl jsem si strach z předchozího utkání. Rozumím frustraci a vzteku mých fanoušků, trenérů, tréninkových partnerů a kamarádů. Opravdu se za to omlouvám. Už vás nikdy nezklamu,“ kál se Ngannou.

„Udělám, co bude v mých silách, abyste na mě mohli být zase hrdí,“ sliboval po prohře. A to dodržel. Další čtři zápasy dominantně vyhrál. Jeden trval 45 vteřin, další 26, 71 a 20. Nelze se tedy divit, že se hlasitě mluví o tom, že by si již zasloužil další titulovou bitvu. Ostatně to vyhlásil i šéf UFC Dana White.

Aktuálně trénuje sedmým rokem, neustále se zlepšuje a sbírá zkušenosti. Je jedničkou těžké váhy hned po šampionu Stipe Miočičovi. Má 33 let a je velice pravděpodobné, že se k titulu nakonec propracuje. V podstatě je to jen otázkou času. Stejně jako to, kdy bude jeho výjimečný příběh zfilmován.

Zdroje: Sherdog, Okay Africa, MMA Shorties

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Trest bez důkazů neberu! Kúdela se odvolal proti desetizápasovému trestu

Obránce pražské Slavie Ondřej Kúdela se odvolal proti desetizápasovému trestu za údajnou rasistickou urážku. Potvrdil to jeho právník René Cienciala.

West Ham ladí novou smlouvu pro Tomáše Součka. Zájem o jeho služby jeví Manchester United a PSG

West Ham musí jednat! Zájem Manchesteru United a PSG o Tomáše Součka údajně nabírá reálné obrysy. Proto Kladiváři dle několika zdrojů chystají vylepšenou smlouvu, která by českého reprezentanta měla udržet na London Stadium.

Fantastický Vrána nasázel čtyři góly! Zářil také Pastrňák s Nečasem. Podívejte se, jak si vedli legionáři v NHL

Tak tohle byla pro legionáře z České republiky vcelku plodná noc! Nejvíce zářil Jakub Vrána v dresu Detroitu, dařilo se však i jiným krajánkům.