Spojte se s námi


Ostatní

V Nizozemsku a Polsku odstartuje světový šampionát volejbalistek. Jaké je složení základních skupin a kdy hrají Češky?

Mistrovství světa ve volejbale mužů, které ovládla Itálie, skončilo před necelými dvěma týdny a už se můžeme těšit na další vrcholnou akci sportu pod vysokou sítí. V pátek 23. září totiž začíná světový šampionát ženských reprezentací, kterého se po dvanácti letech účastní také ta česká.

Publikováno

dne

Mistrovství světa ve volejbale mužů, které ovládla Itálie, skončilo před necelými dvěma týdny a už se můžeme těšit na další vrcholnou akci sportu pod vysokou sítí. V pátek 23. září totiž začíná světový šampionát ženských reprezentací, kterého se po dvanácti letech účastní také ta česká.

Turnaj hostí vedle Nizozemska i Polsko, tedy země, jež společně se Slovinskem pořádala uplynulé mužské MS. Polky navíc budou mít na domácí půdě na co navazovat, protože jejich krajané došli až do finále, v němž podlehli celku z Apeninského poloostrova a neobhájili svá dvě předchozí prvenství.

Zlato obhajují Srbky, které jsou zároveň úřadujícími vicemistryněmi Evropy. Doma v Bělehradě loni prohrály v souboji o titul s Italkami. Do špičky a okruhu adeptek na triumf můžeme kromě jiných počítat například tým USA, olympijské šampionky z Tokia.

K favoritkám se naopak neřadí Češky, které se na MS kvalifikovaly poprvé od roku 2010. Svěřenkyně řeckého kouče Jannise Athanasopulose se pokusí postoupit ze základní skupiny D konané v Arnhemu.

Jejich soupeřkami jsou mj. Číňanky, bronzové medailistky z posledního šampionátu, či silné výběry Japonska a Brazílie. Postup se bude týkat čtyř nejlepších celků z každé skupiny.

Turnaj se uskuteční v šesti městech. Polskými pořadatelskými městy jsou Gdaňsk, Lodž a Hlivice, těmi nizozemskými kromě zmiňovaného Arnhemu ještě Rotterdam a Apeldoorn.

Po skončení bojů ve čtyřech základních skupinách se šestnáctka nejlepších posune do další fáze. Tu představují dvě skupiny po osmi družstvech. V nich se proti sobě postaví jen ty celky, které spolu v předchozím průběhu nehrály.

Body z první fáze si reprezentace přenáší i do druhé. Vyvrcholení MS obstará klasické play off hrané od čtvrtfinále. Arnhemské finálové střetnutí je na programu v sobotu 15. října. Přímé přenosy z vybraných zápasů MS odvysílá Česká televize.

Složení základních skupin

skupina A: Nizozemsko, Itálie, Belgie, Portoriko, Kamerun, Keňa

skupina B: Polsko, Turecko, Dominikánská republika, Jižní Korea, Thajsko

skupina C: USA, Srbsko, Německo, Bulharsko, Kanada, Kazachstán

skupina D: Brazílie, Čína, Japonsko, Kolumbie, Argentina, Česko

Zápasy české reprezentace ve skupině D

sobota 24. 9.: Brazílie – Česko (20:30)

pondělí 26. 9.: Japonsko – Česko (14:15)

středa 28. 9.: Argentina – Česko (18:00)

pátek 30. 9.: Čína – Česko (14:00)

sobota 1. 10.: Kolumbie – Česko (18:00)

Zdroj: Volleyball World

Reklama

Basketbal

Začala česká Národní basketbalová liga. Favoritem opět Nymburk, kdo mu může konkurovat?

V sobotu 1.10. začala další sezóna české Národní basketbalové ligy. Největším favoritem na vítězství je opět tým z Nymburku, který vyhrál již osmnáctkrát v řadě a v letošní sezóně se pokusí o titul číslo 19. V úvodním zápase uvidíme i reprízu finále, tedy souboj Nymburku s Opavou.

Publikováno

dne

V sobotu 1.10. začala další sezóna české Národní basketbalové ligy. Největším favoritem na vítězství je opět tým z Nymburku, který vyhrál již osmnáctkrát v řadě a v letošní sezóně se pokusí o titul číslo 19. V úvodním zápase uvidíme i reprízu finále, tedy souboj Nymburku s Opavou.

Už od sezóny 2004/2005 každoročně basketbalisté Nymburku slaví titul. Poslední, kdo vyhrál titul před nimi, byla Opava. A právě na úvod sezóny se tyto dva týmy utkaly spolu. Favorit z Nymburku si došel pro výhru, ale měl to náročné. Opava ze začátku vedla, ale nakonec padla 61:69.

Právě Opava má letos největší šanci Nymburku v lize konkurovat. Už několik let zde budují tým seskládaný především z českých basketbalistů, který má mířit na nejvyšší příčky. Už loni Nymburk překvapili, když se jim podařilo zvítězit v poháru.

Jako další dva celky, které míří na nejvyšší příčky, můžeme zařadit Kolín a Brno. Do Kolína během léta přišlo několik posil, zatímco Brno si udrželo stálý tým, který v minulé sezóně skončil na třetím místě v lize.

Kolín dokázal v prvním zápase porazit Olomoucko 78:73 a basketbalisté z Brna zvítězili nad pražskou Slavií 92:79. V dalších zápasech Ostrava porazila Pardubice 88:77, USK Praha vyhrála nad Hradcem 87:72 a Děčín porazil Ústí nad Labem 73:64.

Nymburští basketbalisté tedy v prvním zápase zvítězili, ale nejednalo se o vysokou výhru. Po prvním kole se nachází až na pátém místě. Vede USK Praha a druhé místo patří Brnu.

Hned ve středu 5.10. nás čeká část zápasů v rámci druhého kola. Můžeme se těšit například na zápasy Kolín vs. Opava a Hradec Králové vs. Brno.

Zdroj: NBL

Pokračovat ve čtení

Bowling

Perfect game českého hráče a další zajímavá umístění. Evropská bowlingová tour pokračovala turnajem ve Francii

Český bowling se po pár týdnech znovu vydal na měření sil v rámci evropské bowlingové tour. Kvartet ve složení Anna Petáková, Jan Macek, Jaroslav Lorenc a Lukáš Jelínek vyrazil do francouzského Wittelsheimu na hernu, na které junioři vybojovali dva cenné kovy na letošním ME hráčů do 18 let.

Publikováno

dne

Český bowling se po pár týdnech znovu vydal na měření sil v rámci evropské bowlingové tour. Kvartet ve složení Anna Petáková, Jan Macek, Jaroslav Lorenc a Lukáš Jelínek vyrazil do francouzského Wittelsheimu na hernu, na které junioři vybojovali dva cenné kovy na letošním ME hráčů do 18 let. Turnaj vyhrál Angličan Dominic Barrett, který pravidelně soupeří v profesionální organizaci PBA.

Velmi dobře se ale dařilo i českým zástupcům. Kromě Anny Petákové všichni postoupili do Final stepu 1 určeného pro čtyřicet nejlepších bowlerů z kvalifikace. Hned v prvním finálovém kole se počet hráčů zmenšil na polovinu, což znamenalo konec pro Jaroslava Lorence. Ten sice naházel stejné množství bodů jako Ital Fanizza Pierfranco, ale prohrál rozhoz na dva framy (kola hry – pozn. red.) a skončil jednadvacátý.

Dále tak pokračovali už pouze Jelínek a Macek. Právě druhý jmenovaný si ještě z kvalifikace odnesl velmi pěkný úspěch v podobě Perfect game. Dvanácti striků (shození všech kuželek prvním hodem – pozn. red.) v řadě dosáhl hráč týmu Rigor Mortis ve druhé hře kvalifikace.

Zpět k finálovým bojům. Ve druhé fázi se ke dvaceti postupujícím přidala čtveřice z pátého až osmého místa kvalifikace. Stejně jako v první fázi postupovala polovina, tentokrát dvanáct bowlerů. Tam skončila účast pro hráče s perfect game a dále tak pokračoval pouze nejmladší člen výpravy.

Jelínkova cesta turnajem nakonec skončila ve Final stepu 3 mezi šestnácti nejlepšími. Tam dohrál také slovenský talent David Barak, oba mladí bowleři si tak připsali 800 eur v odměnách. Dále pokračovalo osm hráčů. Ti už o titul začali bojovat v pavouku.

Z něho vyšel jako vítěz zmiňovaný Angličan Barrett, který ve finále porazil domácího Maxima Duboise.

Bronzovou medaili získali Fin Thomas Käyhkö a Švéd William Berggren. Dalším turnajem bude pro české fanoušky mistrovství ČR dvojic, které se odehraje 15. a 16. října v Brně.

Zdroj: EBT

Pokračovat ve čtení

Florbal

Florbalová reprezentace se připravovala na MS. V sestavě jsou ještě otazníky

Poslední šancí zabojovat o svou nominaci na mistrovství světa byl pro řadu hráčů kemp české florbalové reprezentace, jenž se o uplynulém víkendu uskutečnil v Kutné Hoře. Trenéři přesto přiznávají, že o sestavě ještě zcela rozhodnuto není.

Publikováno

dne

Od

Poslední šancí zabojovat o svou nominaci na mistrovství světa byl pro řadu hráčů kemp české florbalové reprezentace, jenž se o uplynulém víkendu uskutečnil v Kutné Hoře. Trenéři přesto přiznávají, že o sestavě ještě zcela rozhodnuto není.

První říjnový víkend v Česku nepatřil elitním florbalovým soutěžím. Týmy se totiž po čtyřech kolech dočkaly pauzy. A brzy přijde další, ještě delší.

Už na začátku listopadu se totiž ve Švýcarsku odehraje další mužské mistrovství světa. Proto taky nyní ona pauza – reprezentace (včetně té do 23 let a juniorské) se vydaly na soustředění.

Destinací mužského celku byla spolu s tím mladším, nově vzniklým, tradičně Kutná Hora. Hlavní bylo pochopitelně dát dohromady tým pro šampionát a zapracovat na systému i sehrání jednotlivých formací. Komplikací však bylo vypadnutí dvojice stabilních členů – zraněného Mikuláše Krbce a nemocného Martina Kisugiteho.

Ti by však o své místo v závěrečné nominaci stejně přijít neměli. A méně prostoru dostávali i hráči první lajny reprezentace, u nichž taktéž není pochyb.

Především šlo o vyladění principů v jednotlivých lajnách a konečné sestavy. Budeme se ještě muset pobavit s trenéry i hráči a uvidíme, jak se to vyvine,” řekl o kempu Českému florbalu jeden z členů trenérského štábu Marek Vojta.

Ten si pak pochvaloval především zápal hráčů do tréninků i dalších aktivit. Během tří dnů byla příprava velmi intenzivní, reprezentace absolvovala dvoufázové tréninky nebo třeba videorozbory a ladila drobnosti jak v defenzivě, tak útoku.

Rozhodně ale měla na co navazovat. Poslední turnaj před šampionátem, Euro Floorball Tour, ovládla, a to teprve podruhé ve své historii. „Takový úspěch je pozitivní a nalije motivaci do krve,“ zmínil další z trenérských asistentů Jaroslava Berky Pavel Brus.

Tým kolem něj teď čeká náročné rozhodování o tom, kdo se na MS, na němž Češi budou obhajovat bronz z loňska, objeví. Jádro je dle Marka Vojty jasné, vyřešit však zbývá ještě pár otazníků.

Národní tým čeká před turnajem ještě jedno finální soustředění, na to by se však měli vypravit již pouze nominovaní hráči. První zápas na MS Češi odehrají 5. listopadu, kdy se od 13:30 postaví Lotyšsku.

Zdroj: Český florbal

Pokračovat ve čtení

Oblíbené