Spojte se s námi


Florbal

V Česku musí hrát víc mezinárodních hráčů, jinak zůstaneme stát, varuje kouč švédských florbalových vicemistrů

Martin Forman má za sebou obrovskou zkušenost – jako asistent trenéra strávil sezonu ve švédské superlize v Kalmarsundu, který navíc rovnou pomohl dovést až do superfinále. Je tak nejpovolanějším člověkem ke srovnávání českého a severského florbalu. Klíčové rozdíly jsou podle něj dva: atletičnost hráčů a gólmani.

Publikováno

dne

Martin Forman má za sebou obrovskou zkušenost – jako asistent trenéra strávil sezonu ve švédské superlize v Kalmarsundu, který navíc rovnou pomohl dovést až do superfinále. Je tak nejpovolanějším člověkem ke srovnávání českého a severského florbalu. Klíčové rozdíly jsou podle něj dva: atletičnost hráčů a gólmani.

Jako zřejmě vůbec první Čech se ocitl v trenérském týmu některého z celků nejvyšší švédské florbalové soutěže, která je odjakživa považována za jednoznačně nejlepší ligu na světě. Forman v minulé sezoně využil lákavou nabídku Kalmarsundu a z asistenta pražských Bohemians se přesunul do pozice asistenta jednoho z nejprogresivnějších klubů SSL (švédské superligy).

Během ročního angažmá měl pod sebou třeba obrovský talent českého florbalu Filipa Langera či švédskou legendu Kima Nilssona. A hned s nimi dosáhl na mimořádný úspěch. Klub, který je sotva pár sezon v elitní soutěži, se totiž probojoval až do superfinále, kde jen těsně nestačil na věhlasný Falun.

Po sezoně se však Forman vrátil domů a od trénování si dává alespoň půlroční pauzu. Očekává narození prvního potomka a chce se věnovat rodině. V poslední době je tak alespoň hodně slyšet ve florbalových médiích. Se svými čerstvými zkušenostmi a urovnanými názory rozhodně má co říct.

Rozdíly mezi naším a švédským florbalem

V podcastu Buriho Backchecking nedávno mluvil třeba právě o svém švédském angažmá, kterého se předtím zřejmě žádnému jinému krajanovi nedostalo.

„Oni si tam mezi sebe neberou moc cizince. Pro ně je to komplikovanější v mnoha ohledech samozřejmě. Musí se mezi sebou bavit anglicky, musí v tobě asi vidět nějakou fakt velkou přidanou hodnotu, aby tě do toho vzali,” zmínil stále teprve 29letý Forman.

Podle něj však na druhou stranu ani ve Švédsku, podobně jako v Česku, není takové množství kvalitních koučů, aby je mohl mít každý celek tři a všichni byli tamní. Vedení superligového mužstva je totiž potřeba obětovat obrovské množství času za naprosté minimum peněz, a toho není schopný jen tak někdo.

Ostatně on sám nabídku, která z hlediska odměny nezahrnovala o mnoho víc, než zajištění ubytování a poukázky do Ikey, přijal jen díky tomu, že mu jeho český zaměstnavatel umožnil práci online na dálku. Trénováním by se rozhodně neuživil a pokud by si chtěl najít zaměstnání ve Švédsku, téměř jistě by dělal jen něco podřadného.

Tak to má třeba Josef Rýpar, český reprezentant hrající v SSL za Linköping, kterého při plnění si florbalového snu živí uklízení sportovní haly. Mimochodem rodák z Hranic byl vloni jedním z pouhých tří Čechů (dále Filip Langer a Matěj Jendrišák), kteří na severu hráčsky působili.

„Je to extrémně smutné. Myslím, že by na to mělo víc kluků, ale buď to nějak třeba zaspí, nebo na to nemají koule, nebo se prostě za něco schovávají, proč to nejdou zkusit. Já říkám, že by mělo být možné jít i jako český hráč do Allsvenskan (druhá švédská liga, pozn. red.) s tím, že si to vybojuješ,” pronesl Forman, jehož bratranec Filip vloni suverénně ovládl produktivitu Livesport Superligy.

„Jenže od nás jdou do Švédska vlastně jen ti absolutně nejlepší kluci, kteří tam jdou rovnou jako klíčoví hráči toho týmu. Pokud tam budou chodit jenom tihle kluci, tak je to furt strašně málo a je to škoda. A stejně tak je zas obráceně škoda, že někdo odtamtud nejde sem,” dodává.

Hráči na pomezí áčka a rezervního týmu by dle jeho slov v českých klubech zářili a celou ligu výrazně oživili. Nebude-li se však tuzemský florbal obohacovat lidmi ze zahraničí, aby kluby byly nuceny přehodnocovat celkový náhled na sport podle toho, jak se to dělá v cizině, zůstaneme stát na místě.

Jinými slovy rozdíly mezi severským a tuzemským florbalem, jež jsou při mezinárodních měřeních více než zřejmé, se dál nebudou smazávat. Ty hlavní jsou přitom podle Formana v atletičnosti hráčů a kvalitě brankářů.

„Třeba cvičení typu dva na jednoho, dva na nikoho. Co oni tam byli schopní předvádět… Tady tě pošle gólman do p**ele za dvě minuty, že tam nebude skákat jak magor, ale tam to milovali. Gólmani tam jsou úplně jinde. A pak samozřejmě tempo, kterého dosahuje jejich hra.”

Jak se ale v tomhle Švédům přiblížit? „Přemýšlel jsem tam nad tím hodně a myslím si, že je to do určité míry spojené i s úrovní hal a celkových podmínek kolem toho. Musí všichni ti hráči, co budou hrát superligu, celkově vypadat jinak a být daleko atletičtější. A to by se stalo tím, že by tady hrálo víc mezinárodních hráčů. To by byl nejrychlejší posun té soutěže,” uzavřel.

Zdroje: Buriho Backchecking, Český florbal

Reklama

Florbal

V Praze začíná největší florbalový turnaj světa. Výročí oslaví i s mezinárodní elitou

V Praze ve čtvrtek odstartuje Czech Open, největší klubový turnaj ve florbale na světě. Půjde o jubilejní třicátý ročník, na němž se po dvouleté pauze představí i ty nejlepší celky ze Švédska, Finska nebo Švýcarska. V elitní mužské kategorii se představí trio českých klubů, přičemž Střešovice budou obhajovat loňský triumf.

Publikováno

dne

Od

V Praze ve čtvrtek odstartuje Czech Open, největší klubový turnaj ve florbale na světě. Půjde o jubilejní třicátý ročník, na němž se po dvouleté pauze představí i ty nejlepší celky ze Švédska, Finska nebo Švýcarska. V elitní mužské kategorii se představí trio českých klubů, přičemž Střešovice budou obhajovat loňský triumf.

Vůbec poprvé uspořádal letní turnaj Czech Open nejstarší český klub Tatran Střešovice již v roce 1993, tedy dokonce ještě před startem první sezony nejvyšší české mužské ligy. V dalších letech se rychle uchytil a stal mezinárodním se značnou prestiží a množstvím hvězdných účastníků.

Letos oslaví již třicátý ročník a florbalová elita opět nebude chybět. Na turnaji se však objeví po třech letech. Poslední dva ročníky se totiž kvůli řádění pandemie sice uskutečnily, avšak v nejvyšší mužské i ženské kategorii hrály pouze tuzemské celky.

Teď se mají diváci zase pořádně na co těšit. Ze Švédska dorazí vítěz tří posledních ročníků superligy IBF Falun i nejúspěšnější mužský tým turnaje Pixbo Wallenstam, Švýcarsko vysílá svého vicemistra Wiler-Ersigen a semifinalistu Zug United, z Finska dorazí EräViikingit.

Livesport Superliga pak bude mít rovnou trojnásobné zastoupení. Ze čtyř loňských semifinalistů (Sparta, Tatran Střešovice, Vítkovice, Mladá Boleslav) se turnaje nezúčastní jen vítěz superfinále.

Těchto osm zmíněných celků tvoří takzvanou kategorii elite, v jejímž rámci jsou rozděleny do dvou skupin. V ní se každý utká s každým v zápasech hraných klasicky 3 x 20 minut. Pak již ovšem nenásleduje žádné play-off, nýbrž ti na stejných příčkách z obou skupin se spolu utkají přímo o konečné umístění.

Elitní kategorie žen čítá dokonce hned 12 účastníků z nejlepší světových lig, včetně čtyř českých – Bohemians, Vítkovice, Tatran Střešovice a úřadující extraligové šampionky FBC Ostrava.

Také tady platí rozdělení do dvou skupin a systém každý proti každému, přičemž následuje i semifinále a finále. Kromě bitvy o zlato, jež se bude hrát 3 x 15 minut, se ovšem všechna utkání hrají pouze čtyřicet minut na dva poločasy.

Mimo tyto dvě hlavní kategorie se bude mezi muži hrát i v rámci kategorie PRO, U21 a muži i ženy se dočkají také otevřeného turnaje, do nějž se mohl přihlásit jakýkoliv florbalový klub.

Zajímavostí je, že u všech utkání mužské elity, stejně jako pro finále všech kategorií, bude k dispozici video. To budou moct ve vyhrazených případech využít přímo rozhodčí, nebo i samotní trenéři v rámci tzv. coach challenge.

Czech Open bude trvat od čtvrtka do neděle, kdy by vše kolem 16. hodiny mělo vyvrcholit finálovým duelem hlavní mužské soutěže. Hrát se bude v pražských halách UNYP aréna, SH Jižní a SC Řepy. Pro ty, co by chtěli sledovat přenos z turnaje, si mohou koupit sledování na jeho oficiální stránkách.

Zdroj: Czech Open

Pokračovat ve čtení

Florbal

V Americe skončil první ročník florbalové ligy. Titul slaví hned několik Čechů, Juha nejlepším střelcem

Historicky první ročník Severoamerické florbalové ligy (NAFL) v noci z neděli na pondělí skončil. Titul slaví po vysoké výhře 11:3 nad Fort Worth Jaguars mužstvo Florida Vikings, jehož dres oblékalo hned pět Čechů. Bronz vybojoval tým Fresno Force.

Publikováno

dne

Od

Historicky první ročník Severoamerické florbalové ligy (NAFL) v noci z neděli na pondělí skončil. Titul slaví po vysoké výhře 11:3 nad Fort Worth Jaguars mužstvo Florida Vikings, jehož dres oblékalo hned pět Čechů. Bronz vybojoval tým Fresno Force.

Soutěž vznikla na popud florbalového nadšence z Texasu Ryana Connora, který chtěl moderní sport s děravým míčkem pořádně zpopularizovat i za oceánem. Před dvěma lety tak rozjel projekt s názvem North American Floorball League, zkráceně NAFL. V překladu jde tedy o Severoamerickou florbalovou ligu.

Ta se kvůli covidu nemohla uskutečnit vloni, jak bylo původně plánováno, a tak se úvodní ročník odehrál až letos. Místo osmi celků, s nimiž se zpočátku počítalo, se však nakonec do ligy přihlásily pouze čtyři – Fresno Force, Fort Worth Jaguars, Utah Raptors a Florida Vikings.

Liga trvala měsíc od 24. června do 24. července, přičemž kvůli světovým hrám v Birminghamu týden pauzírovala. Systém byl jednoduchý, NAFL si vytyčila čtyři velká americká města a v každém z nich se vždy za víkend, tedy od pátku do neděle, odehrála kompletní sada zápasů stylem každý s každým.

Hrálo se postupně ve Fresnu, Salt Lake City, Orlandu a nakonec také ve Fort Worthu, jenž nakonec hostil i jednozápasové semifinále a finále celé ligy. Týmy tedy v základní části odehrály 12 zápasů a podle výsledné tabulky se tradičním způsobem rozdělily na semifinálové dvojice.

První Florida narazila na jasně poslední Fresno, jež zvítězilo do té doby pouze jednou jedinkrát, a přejela jej poměrem 8:1. Fort Worth Jaguars si zase dle očekávání poradili s Utahem a zvítězili 6:1. V bitvě o bronz se pak Fresno dokázalo vytáhnout a přehrát Utah 8:5.

Finálový duel mezi domácími Jaguáry a floridskými Vikingy pak bohužel příliš velké drama nenabídl. Florida zvítězila 11:3 a slaví tak triumf z historicky prvního ročníku NAFL. Spolu s ní se radují také hned tři čeští florbalisté, kteří mají na titulu obrovský podíl.

Kmenový hráč superligové Sparty Josef Juha se dokonce jakožto kapitán týmu stal bezkonkurenčně nejlepším střelcem celé soutěže, když zaznamenal 34 branek. K nim dodal i 22 asistencí a jen o dva kanadské body mu tak uniklo i prvenství v celkové produktivitě.

Hned za ním se v tabulce nachází dvojice juniorů z Liberce. Třetí se umístil Jakub Mádlo (27+16), čtvrtý Lukáš Macháč (22+12). Oba už mají za sebou i první starty v superlize a po vzorné letní reprezentaci za oceánem v příštím ročníku nepochybně přidají mnoho dalších.

Za Floridu k několika utkáním nastoupil také Petr Chlad, další člen klubu z Podještědí, tentokrát superligový brankář, a teprve 15letý liberecký dorostenec Vojtěch Janáček. V dresu Fort Worthu pak dostal příležitost mostecký Petr Havej.

Zdroj: NAFL, Český florbal

Pokračovat ve čtení

Florbal

Přestupy ve florbalové superlize klub po klubu: superposily Bohemians i velké změny na Spartě

Od konce tuzemské florbalové klubové sezony uběhlo již čtvrt roku a do začátku té další zbývá jen zhruba měsíc a půl. Kluby tak mají své kádry již víceméně pohromadě a naplno makají v rámci letní přípravy. Které doznaly zatím největších změn a které naopak zůstanou ve stejném složení?

Publikováno

dne

Od

Od konce tuzemské florbalové klubové sezony uběhlo již čtvrt roku a do začátku té další zbývá jen zhruba měsíc a půl. Kluby tak mají své kádry již víceméně pohromadě a naplno makají v rámci letní přípravy. Které doznaly zatím největších změn a které naopak zůstanou ve stejném složení?

Předvýběr.cz Florbal Mladá Boleslav

Jednoznačně největší bombou tohoto florbalového přestupového období v tuzemsku je odchod rekordmana Jiřího Curneyho z kádru úřadujícího mistra, Mladé Boleslavi, a to po dlouhých devíti sezonách. Jeho neuvěřitelných 678 kanadských bodů za 299 zápasů se mají pokusit nahradit dvě útočné posily – Matyáš Krebner se zkušenostmi ze Švýcarska a ostravský Michal Sládek.

Odchody: Jiří Curney (Sparta Praha)

Příchody: Matyáš Krebner (Wiler-Ersigen, Švýcarsko), Michal Sládek (FBC Ostrava)

Tatran Střešovice

Historicky nejúspěšnějšímu českému klubu se daří mladý kádr po skvělé sezoně završené návratem do superfinále držet pohromadě. Odchází pouze Martin Pánek na hostování do Znojma a kvůli roční studijní stáži v Německu také Dalibor Švéda, který se nyní bude florbalu jako hráč i jako pomocný kouč věnovat v Saské Kamenici.

Naopak se podařilo tým skvěle doplnit o juniorského mistra světa Tomáše Hanáka, který za sebou má bravurní sezony s Black Angels.

Odchody: Martin Pánek (TJ Znojmo), Dalibor Švéda (Chemnitz, Německo)

Příchody: Tomáš Hanák (Black Angels)

1. SC Tempish Vítkovice

Vítkovice se s koncem minulého ročníku museli rozloučit s hráčem, který se u nich věnoval florbalu dlouhých 16 let. Marek Bräuer se rozhodl nepokračovat u rytířů a našel si angažmá v druhém ostravském celku. V kádru skončil také Martin Nehera. Naopak velkým posílením by měl být příchod kapitána slovenské reprezentace Michala Pažáka z pražské Sparty.

Odchody: Marek Bräuer (FBC Ostrava), Martin Nehera (neznámo kam)

Příchody: Michal Pažák (Sparta Praha), Martin Děček (FBC Letka)

ACEMA Sparta Praha

Zřejmě největší změny se před novou sezonou odehrávají na Spartě, jež u sebe přivítala superligového rekordmana co do počtu kanadských bodů Jiřího Curneyho. Naproti tomu však přišla hned o tři své důležité hráče – do Švýcarska pustila Lukáše Ujhelyiho, do Vítkovic Michala Pažáka a legendární Milan Garčar se ze hřiště přesouvá na lavičku, kde doplní jako asistent trenérský tým kolem nového kouče Marka Vojty.

Odchody: Lukáš Ujhelyi (Alligator Malans, Švýcarsko), Milan Garčar (přechod do realizačního týmu), Michal Pažák (Vítkovice), Michal Zeman (neznámo kam)

Příchody: Jiří Curney (Florbal Mladá Boleslav), Matyáš Velc (Jaroměř), Michael Petráň (Panthers Praha)

Další změny: nový trenér – Marek Vojta

FbŠ Bohemians

Obrovské posily hlásí pražští Bohemians. Ze švýcarského Thunu získali trojnásobného českého šampiona Jana Řehořa, po pětiletém působení v zahraničení se pak do zelenobílého dresu vrací reprezentační obránce Martin Kisugite.

Navrch ještě bude pod Martinem Jedličkou působit také Ondřej Kawulok, který má doma zlatou medaili z MS juniorů. Jediným větším odchodem je zatím přesun Marka Ďopana do Pardubic.

Odchody: Marek Ďopan (Sokoli Pardubice)

Příchody: Martin Kisugite (Floorball Köniz, Švýcarsko), Ondřej Kawulok (Florbal Ústí), Jan Řehoř (UHC Thun, Švýcarsko)

FAT PIPE Florbal Chodov

Z Chodova do Finska. Takovou cestu si zvolil juniorský mistr světa a nejproduktivnější hráč celku z Jižního města za minulou sezonu Petr Majer. Trenér David Podhráský se pak rozhodl propustit i další kvarteto hráčů, které se mu pro následující sezonu do kádru nehodilo a místo nich přizval na zkoušku trio z Kunratic a hned desítku klubových juniorů, kteří se mají poprat o svůj flek v A-týmu.

Odchody: Petr Majer (Westend Indians, Finsko), Michal Strnad, Martin Řezáč, Ondřej Plíhal, Adam Balatka (různé důvody, případné nové kluby neoznámeny)

Příchody: Jiří Lebeda, Jan Novotný, Marek Šmíd (Start98 Kunratice)

Black Angels

Bleci přišli o Tomáše Hanáka, teprve 19letého borce, kteří však v uplynulé sezoně nasbíral skvělých 42 kanadských bodů a po Jakubu Bočkovi tak byl nejproduktivnějším hráčem celku. Z jeho služeb se v příštím ročníku budou moct těšit příznivci Střešovic. Jiné pohyby v kádru však pražský klub zatím neoznámil.

Odchody: Tomáš Hanák (Tatran Střešovice)

Příchody: neoznámeno

FBC ČPP Bystroň Group Ostrava

Ostravané získali do svého kádru dvě velmi zajímavá jména. Z Nižné přichází nadějný Slovák Jakub Košarišťan, městskému rivalovi z Vítkovic pak přebrali jejich dlouholetou stálici Marka Bräuera. Slezský mančaft však opustil jeden z klíčových hráčů Michal Sládek, jehož zlákala mistrovská Boleslav.

Odchody: Michal Sládek (Florbal Mladá Boleslav)

Příchody: Jakub Košarišťan (Nižné, Slovensko), Marek Bräuer (Vítkovice)

FBC Liberec

Pod Ještědem drží kádr pohromadě a žádné posilování tam podle všeho ani neplánují. Nejdůležitější je pro klub z Liberce fakt, že se mu i přes zájem mnoha velkých nejen tuzemských celků podařilo udržet své mladíky Vojtěcha Wienera, Filipa Smutného i Šimona Stránského, kteří mužstvo již vloni táhli a letos mají mít ještě větší roli.

Jediné loučení proběhlo s Matějem Kluchem, jenž dostal neodmítnutelnou nabídku koučovat juniorskou reprezentaci.

Odchody: Matěj Klucho (nově hlavní kouč juniorské reprezentace)

Příchody: neoznámeno

Navláčil Panthers Otrokovice

Celek ze Zlínska dokázal udržet všechny své důležité hráče, včetně dvou nejproduktivnějších – Františka Vykopala a slovenského útočníka Ronalda Gašparíka, o kterého byl údajně zájem i ve Švédsku. S oběma prodloužil smlouvu.

Kádr navíc posílil o svou někdejší oporu Matěje Kostku a Martina Grlického, oba přišli z Brna. Opačným směrem, tedy do moravské metropole, míří hráči, kteří se u Panterů příliš neosvědčili.

Odchody: Lukáš Kvapil (Bulldogs Brno), Vít Máček (konec hostování), Matěj Hronek (Hattrick Brno)

Příchody: Martin Grlický (Bulldogs Brno), Matěj Kostka (Hattrick Brno)

FBC 4CLEAN Česká Lípa

Česká Lípa zatím oficiálně žádné odchody ze svého kádru neohlásila. Jedenáctý celek minulé sezony tak dost možná do té nové nastoupí s víceméně totožným kádrem. Doplněn však bude o trojici hráčů z prvoligového Ústí Václava Vavrušku, Jana Pešku a gólmana Marka Netopilíka.

Odchody: neoznámeno

Příchody: Marek Netopilík, Václav Vavruška, Jan Peška (Florbal Ústí)

Sokoli Pardubice

Pardubice, jež jen o vlásek unikly sestupu, když otočily barážovou sérii s Brnem z 0:2 na 3:2, po neúspěšném ročníku odvolali trenéra. Místo Milana Koubka zaujal znovu po dvou letech Ladislav Štancl. Ten do následující sezony nebude moct počítat hned s trojící hráčů, která se rozhodla své superligové kariéry ukončit. Významnou posilou je však Marek Ďopan z Bohemians.

Odchody: Patrik Petr, David Petržela, Michael Smola (konec superligové kariéry)

Příchody: Marek Ďopan (FBŠ Bohemians)

Další změny: staronový trenér – Ladislav Štancl (znovu po dvou letech)

TJ Sokol Královské Vinohrady

Po sezoně, v níž se jen obrovským štěstím vyhnuli přímému sestupu (měli stejně bodů jako sestupující Hattrick), přišly Vinohrady hned o čtyři hráče. Lukáš Lanc, Oliver Gold i Jan Fiala se rozhodli nepokračovat s florbalem na nejvyšší úrovni a suverénně nejproduktivnější hráč loňska Viktor Kopecký dosáhl na vysněný přestup do Švýcarska. Další z pražských týmů pak sáhl po výměně trenérů a nově jej tak povedou Jan Kapucián s Miroslavem Purkrábkem.

Odchody: Viktor Kopecký (UHC Thun, Švýcarsko), Lukáš Lanc, Oliver Gold, Jan Fiala (konec superligové kariéry)

Příchody: Vojtěch Klápa (po 2letém hostování dotažený přestup z Tatranu)

Další změny: konec trenérů – Michal Kotlas a David Bouša; nový trenéři – Jan Kapucián a Miroslav Purkrábek

FB Hurrican Karlovy Vary

Superligový nováček, jenž po čtvrtém místě v základní části 1. ligy poměrně překvapivě ovládl její play-off a vysloužil si přímý postup mezi tuzemskou florbalovou elitu, zatím žádné změny v kádru neohlásil. Tou jedinou, leč velmi zásadní, tak zůstává příchod někdejšího mnoholetého sparťanského kouče Ondřeje Kašpárka, který Vary přebírá po úspěšném tažení Miroslava Závory.

Odchody: neoznámeno

Příchody: neoznámeno

Další změny: nový trenér – Ondřej Kašpárek

Zdroj: webové stránky jednotlivých klubů, Český florbal, Florbal.cz

Pokračovat ve čtení

Oblíbené