Spojte se s námi


Bojové sporty

V americkém Birminghamu skončily Světové hry, Češi na nich získali šest medailí

Slavnostní závěrečný ceremoniál zakončil jedenácté Světové hry, které hostilo americké město Birmingham. V Alabamě se od 7. do 17. července soutěžilo ve třiceti neolympijských sportech a rozdalo se 207 sad medailí. Šest cenných kovů veze domů česká výprava.

Publikováno

dne

Slavnostní závěrečný ceremoniál zakončil jedenácté Světové hry, které hostilo americké město Birmingham. V Alabamě se od 7. do 17. července soutěžilo ve třiceti neolympijských sportech a rozdalo se 207 sad medailí. Šest cenných kovů veze domů česká výprava.

Akce proběhla s ročním odkladem, loni se neuskutečnila z důvodu pandemie koronaviru. Na předchozích Světových hrách, které v roce 2017 pořádala polská Vratislav, Česko zaznamenalo sbírku sedmi medailových zisků. I díky dvěma zlatům se tehdy umístilo na 26. místě pořadí národů.

Letos čeští reprezentanti získali šest medailí, což by podle jejich počtu stačilo na celkovou dělenou 28. příčku. Kvůli absenci zlatého úspěchu je z toho v hodnocení států, kterých se zúčastnila více než stovka, až konečná 53. pozice.

Stříbro vybojoval v bowlingu Jaroslav Lorenc, jenž se už v tomto roce stal vicemistrem Evropy. Ve finále prohráli také inline hokejisté, kterým se po porážce 1:2 po prodloužení v souboji s USA, nepovedlo obhájit pět let staré zlato. Druhé místo obsadila rovněž orientační běžkyně Tereza Janošíková, a to v disciplíně sprint.

Česko si připsalo ještě jeden týmový úspěch, po loňském bronzovém MS ovládli florbalisté zápas o třetí místo i v Birminghamu. Zvítězili v něm 7:3 nad Lotyšskem. Také sprinterský závod mužů přinesl českému orientačnímu běhu stupně vítězů, o bronz se zasloužil Tomáš Křivda. Ve váhové kategorii do 75 kg se pak z bronzové medaile mohl radovat kickboxer Petr Dvořáček.

„A k tomu přidejme šest čtvrtých míst, kdy naši sportovci byli velmi blízko medaili, i další výborná umístění,“ připomíná ostatní kvalitní výkony pro web Českého olympijského týmu vedoucí výpravy a sportovní ředitel tuzemského olympijského výboru Martin Doktor.

Hodnocení národů opanovalo Německo, 24 z jeho celkových 47 cenných kovů je ze zlata. Šestnáct prvenství si připsaly dvě země, díky osmnácti domácím stříbrům oproti dvanácti ukrajinským skončili Američané druzí právě před zástupci východoevropského státu.

Pro zmiňované internetové stránky našeho týmu Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru pro neolympijské sporty, dodává, že zajímavost Světových her spočívá v obrovské různorodosti sportovních disciplín.

„Soutěží tu absolutní světová špička v daných sportech, kvalifikovat se je velmi náročné. Mezinárodní konkurence je obrovská. Důkazem toho je, že aspoň jednu medaili získalo 73 zemí,“ upozorňuje Šuman na to, že radost z umístění na stupních vítězů si alespoň jednou vychutnali účastníci z většiny výprav.

Na dvanácté vydání této multisportovní události budeme čekat tři roky, Světové hry 2025 přivítá čínské město Čcheng-tu. Do Asie se akce vrátí po šestnácti letech, v roce 2009 ji hostil Kao-siung na Taiwanu.

Zdroj: The World Games, Český olympijský tým

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.