Spojte se s námi


Šipky

Uplynulý šipkařský víkend s turnaji Players Championship, kvalifikacemi na European Tour i Českým pohárem

Ani třetí březnový víkend neměl nouzi o kvalitní porci světových i českých šipek. Zatímco na Ostrovech se bojovalo mezi profesionály, v Praze se potkala česká špička na třetí turnaj Českého poháru. V Anglii byl relativně úspěšný Adam Gawlas, v Česku se radoval z výhry Vítězslav Sedlák.

Publikováno

dne

Ani třetí březnový víkend neměl nouzi o kvalitní porci světových i českých šipek. Zatímco na Ostrovech se bojovalo mezi profesionály, v Praze se potkala česká špička na třetí turnaj Českého poháru. V Anglii byl relativně úspěšný Adam Gawlas, v Česku se radoval z výhry Vítězslav Sedlák.

Šipky se rozeběhly už v pátek, když držitelé karet v PDC hráli dvě kvalifikace na podniky European Tour 4 a 5. V obou se skvěle představil Čech Adam Gawlas. V prvním turnaji sice ještě 20letý šipkař smolně vypadl těsně před branami postupu, ale pokračující dobrou hrou získal místo na pátém turnaji Evropské série. Tam se opět potká s druhým Čechem Karlem Sedláčkem, který si postup zajistil již před delší dobou.

O víkendu pokračovala dvěma turnaji další ze sérií PDC, Players Championship. Obě klání skončila pro Gawlase výpadkem ve druhém kole. V sobotu se na úvod rodák z Návsí představil jasnou výhrou 6:1 na Skotem Williamem Borlandem. Ve druhém kole už ale českého mladíka vyškolil Angličan King, který Gawlasovi nadělil kanára.

Turnaj vyhrál Australan Damon Heta, který ve finále porazil Gary Andersona 8:6. Pro rodáka z Perthu se jedná o druhý titul z Players Championship a celkově třetí z PDC.

V neděli se v Barnsley hrálo znovu a opět u toho byl i Adam Gawlas. Tentokrát nulu viděl jeho soupeř, v prvním kole Gawlas přejel Nizozemce de Zwaana. Přes druhé kolo se ale Čech nedostal ani přes průměr atakující 100 bodů na tři šipky. Skvělý zápas zahrál Angličan Ryan Meikle, který si s naším šipkařem poradil poměrem 6:3.

Z turnajového prvenství se v neděli radovala bývalá světová jednička organizace BDO (British Darts Organisation – pozn. red.) Jim Williams. Pro Velšana to také je první výhra mezi profesionály. V dramatickém finále porazil Williams Rickyho Evanse z Anglie 8:6.

Nyní ještě na skok do Česka. V sobotu se v pražském Bull Dog´s Dart´s Pubu hrál další Český pohár. I za účasti Karla Sedláčka se šipkaři potkali v kategoriích Mládež, Páry, Ženy a Muži. Mezi juniory se radoval David Fidler, párový turnaj ovládla dvojice Miroslav Navrátil/Karel Sedláček.

Zatímco ženský turnaj nepřinesl žádné překvapení při výhře Jitky Císařové, mezi muži mělo finále jiný výsledek, než se předpokládalo. Karla Sedláčka totiž zastavil skvěle hrající Vítězslav Sedlák. Dvojnásobný vítěz Tipsport Premier League tak připsal nejen výhru, ale i velmi cenný skalp.    

PDC bude pokračovat turnaji hned o víkendu, čekají nás Players Championship 7 a 8. V týdnu bude pokračovat i Premier League, která zavítá do nizozemského Rotterdamu. Ten je známý hlavně pro svoji elektrizující atmosféru.

Zdroj: PDC, Česká šipková organizace

Reklama

Ostatní

Velké obraty i obdivuhodný „Pikachu“. Takový byl druhý podnik šipkové European Tour

Šipková European Tour se přesunula do Leverkusenu, kde proběhla druhá kapitola letošního třináctidílného seriálu. Na European Darts Open kraloval Gerwyn Price z Walesu, který porazil ve finále Nizozemce Dirka van Duijvenbideho 8:7 na legy. Domácí fanoušky potěšil svým výkonem Ricardo Pietreczko přezdívaný „Pikachu“, který došel až do čtvrtfinále.

Publikováno

dne

Šipková European Tour se přesunula do Leverkusenu, kde proběhla druhá kapitola letošního třináctidílného seriálu. Na European Darts Open kraloval Gerwyn Price z Walesu, který porazil ve finále Nizozemce Dirka van Duijvenbideho 8:7 na legy. Domácí fanoušky potěšil svým výkonem Ricardo Pietreczko přezdívaný „Pikachu“, který došel až do čtvrtfinále.

Pátek – první kolo

Čech Filip Šebesta stejně jako na úvodním turnaji série nepřešel první kolo. Tentokrát na tuzemského šipkaře čekal ještě těžší soupeř než při prvním turnaji hraném v Kielu. Postavil se mu totiž pětinásobný mistr světa a legenda sportu Raymond van Barneveld. Přestože Čech svedl s Nizozemcem kvalitní a vyrovnanou bitvu, musel se smířit s porážkou 3:6.

Naprosto šokující výsledek si pro diváky připravil Angličan Ted Evetts. Až 73. hráč planety deklasoval 6:0 světovou patnáctku Josého de Sousu z Portugalska a postoupil do druhého kola.

Nečekaně prohrál i domácí Gabriel Clemens. Německá jednička nezvládla skvěle rozehraný duel s Angličanem Ianem Whitem a prohrála 5:6. Semifinalista letošního mistrovství světa vedl v utkání už 5:2, přesto odešel zklamaný.

Sobota – druhé kolo

Do akce se již tradičně zapojila šestnáctka nasazených, kterou ale před svým prvním zápasem opustil nejvýše postavený Luke Humphries. Angličan se musel odhlásit ze zdravotních důvodů a umožnil tak volný postup Brendanu Dolanovi ze Severního Irska.

Druhé kolo nabídlo slavné nizozemské derby. Přemožitel Čecha Šebesty, van Barneveld, se střetl s Michaelem van Gerwenem. Duel zvládl lépe papírový favorit van Gerwen, který s průměrem přes 108 bodů na tři šipky zvítězil 6:4.

Za zmínku stojí určitě i skvělá bitva mezi Krzysztofem Ratajskim a Velšanem Pricem. Rozhodnout musela až poslední, jedenáctá, hra, kterou lépe sehrál druhý jmenovaný. Na závěr shrnutí druhého kola ale nesmí chybět jeden obrovský obrat.

Domácí Ricardo Pietreczko prohrával se světovou dvojkou Peterem Wrightem už 1:5 a byl jeden leg od vyřazení. V tu chvíli ale šipkař s přezdívkou „Pikachu“ vyhrál pět her v řadě a způsobil v Leverkusenu nefalšovanou radost. Pietreczko navíc zůstal jediným Němcem v turnaji.

Neděle – osmifinále a finálové boje

Velmi atraktivní duel nabídlo osmifinále ve střetu světové jedničky Michaela Smitha a čtyřky Gerwyna Price. Velšská jednička udržela neuvěřitelnou formu z posledních dní a tentokrát s průměrem 110,49 přejela aktuálně nejlepšího hráče planety 6:2.

Velmi vyrovnaný zápas sehráli Ross Smith a van Duijvenbode. Nizozemec sice vedl 4:1 a 5:3, přesto nakonec musel souboj rozseknout až poslední leg. Ten Angličan Smith vůbec nezvládl a umožnil tak soupeři postup do čtvrtfinále.

Dál postupoval i Pietreczko, který proti Angličanovi Stephenu Buntingovi předvedl další, tentokrát už menší obrat. Po výhře čtyř her za stavu 2:3 se mohl radovat z historického postupu mezi posledních osm.

Jestli mohl rozjetého Price někdo zastavit, byl to van Gerwen. Ani Nizozemec ale na bývalého ragbistu ve čtvrtfinále nevyzrál. Byť zahrál „pouze“ přes 106 bodů na tři šipky, stačilo mu to na výhru 6:4 a na semifinále.

V něm ho doplnili Nizozemci Danny Noppert a van Duijvenbode a Angličan Rob Cross. Právě poslední jmenovaný ukončil pouť Němce Pietreczka turnajem, a to po vítězství 6:5.

Souboje poslední čtyřky se hrály už na sedm vítězných legů. A k vidění byla další skvělá otočka ve skóre. Van Duijvenbode porazil Crosse 7:6, přestože v utkání prohrával už 2:6 a přežil čtyři šipky soupeře na vítězství. Ve finále se potkal s Pricem, který zvládl semifinále s Noppertem poměrem 7:4.

Titulové klání, hrané na osm vítězných, nabídlo divákům světové šipky. Finále se přelévalo ze strany na stranu, ale žádný z hráčů se nedokázal dostat do trháku. Když za stavu 6:6 získal Nizozemec brejk a šel podávat na vítězství, vypadalo to na definitivní konec.

A na něj také málem došlo. Van Duijvenbode si vypracoval i dvě šipky na ukončení zápasu, ty ale neproměnil a přišel trest. Price zavřel 108 bodů a následný leg náhlé smrti si zkušeně pohlídal. Nizozemský šipkař tak první finále na European Tour v titul neproměnil.

Velšan Price získal svůj sedmý titul z této evropské série a prvenství si z ní odváží šestý rok v řadě. Další turnaj čeká hráče už tento týden, a to v německé Riese.

Zdroj: PDC, Livesport

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Premier League Darts po osmi kolech: Gerwyn Price stahuje ztrátu, na čele ale beze změny

Nejznámější šipková liga zakončila první polovinu základní části. V Premier League vede s velkým náskokem Michael van Gerwen, který útočí na sedmý titul z této soutěže. První čtyři kola a formát jsme již pro vás shrnuli před měsícem.

Publikováno

dne

Nejznámější šipková liga zakončila první polovinu základní části. V Premier League vede s velkým náskokem Michael van Gerwen, který útočí na sedmý titul z této soutěže. První čtyři kola a formát jsme již pro vás shrnuli před měsícem, nyní se podívejme na tabulku a výkony druhé čtveřice kol Premier League.

Pátý hrací večer

Ani na pátý pokus se nepodařilo zvítězit Peteru Wrightovi. Světová dvojka ze Skotska měla na dosah první body, proti byl Velšan Jonny Clayton, který vyhrál 6:5 na hry. Výsledková mizérie potkala i anglického šipkaře Chrise Dobeyho.

Hráč s přezdívkou „Hollywood“ sice ovládl úvodní večer Premier League, ale od té doby pravidelně vypadával v prvním kole. V Exeteru ho zdolal Dimitri van den Bergh poměrem 6:3, utkání ale oba odehráli ve skvělé kvalitě. Průměr na tři šipky přesáhl u obou hráčů 104 bodů na tři šipky.

V anglickém Exeteru pokračovalo tažení van Gerwena. Světová trojka vyhrála podruhé v řadě a vytvořila si na čele šestibodový náskok. Nizozemec získal další prémii v hodnotě deseti tisíc liber.

Šestý hrací večer

Na šestý pokus se Wright dočkal. 53letý šipkař zdolal Gerwyna Price z Walesu 6:5. Skot vedl v utkání už 5:2, přesto musel řešit komplikace a zachraňovat své první body. V Liverpoolu pokračovalo trápení Dobeyho, tentokrát ho zdolal krajan Nathan Aspinall.

Ten si ale v semifinále šestého miniturnaje roku připsal i jeden nelichotivý rekord. 31letý hráč naházel v průměru pouze 75,47 bodu na tři šipky, který je novým nejhorším průměrem v historii Premier League.

Přemožitele nenašel van Gerwen ani v Liverpoolu. Zlatý hattrick zkompletoval po finálovém souboji s aktuálně nejlepším hráčem planety, Michaelem Smithem. Výhra 6:4 mu pojistila jasné první místo v tabulce a další finanční prémii.

Sedmý hrací večer

V Nottinghamu na sebe znovu po pauze upozornil Dobey, který se proházel až do finále. Naopak Wright se vrátil zpět do módu z úvodu ligy a s van Gerwenem uhrál jedinou hru. Diváci viděli poprvé v sezoně velšské derby, Price si poradil s Claytonem a zvítězil 6:4.

Ani sedmý den Premier League se nemohl obejít bez zajímavosti. Tentokrát se o ni postaral „Hollywood“. Dobey narazil v semifinále na van Gerwena, absolutního vládce dosavadní sezony Premier League. 32letý Angličan se ale nezalekl a nadělil soupeři „kanára“.

Na celkové vítězství ale nedosáhl. Ve finále podlehl Priceovi, Velšan si podmanil utkání a získal ho poměrem 6:4 na hry. Pěti body se dostala bývalá světová jednička na druhé místo tabulky, devět bodů za vedoucího muže z Nizozemska.

Osmý hrací večer

Poslední klání první poloviny Premier League hostil Newcastle. Poprvé v sezoně byl pavouk předem nasazen. Předchozích sedm kol bylo nalosováno tak, aby se potkal každý s každým jednou. Nyní složení čtvrtfinále předurčila průběžná tabulka. Hrál první s posledním, druhý se sedmým atd.

Jediný hráč první čtyřky tabulky, který nepostoupil do semifinále, byl Smith, na něhož vyzrál domácí Dobey. V poslední čtyřce byl van Gerwen opět u zápasu s výsledkem 6:0, tentokrát ale vyškolil Aspinalla.

Finále k sobě svedlo nejlepší dva hráče tabulky. A to, co předvedl Price, naprosto paralyzovalo nejen fanoušky. Velšan šel do vedení 5:0 a dokonce měl i šipku na výhru. Minutí dvojnásobku nakonec znamenalo ještě snížení soupeře na 1:5, to ale bylo vše.

Světová čtyřka snížila ztrátu na sedm bodů a za týden se v Berlíně pokusí znovu z náskoku ubrat. Další shrnutí nabídneme po dvanáctém kole, které je v plánu 20. dubna v nizozemském Rotterdamu.

Zdroj: PDC

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Šipkaři sehráli kvalifikaci na českou European Tour, na Players Championship vládla zkušená jména

V německém Hildesheimu skončil pětidenní šipkový maraton. Po Challenge Tour se opět zapojili do akce také profesionálové, na které čekaly dva turnaje Players Championship a kvalifikace na turnaje European Tour včetně české květnové zastávky. Na prvních zmiňovaných kláních získali tituly Michael van Gerwen a Gary Anderson.

Publikováno

dne

V německém Hildesheimu skončil pětidenní šipkový maraton. Po Challenge Tour se opět zapojili do akce také profesionálové, na které čekaly dva turnaje Players Championship a kvalifikace na turnaje European Tour včetně české květnové zastávky. Na prvních zmiňovaných kláních získali tituly Michael van Gerwen a Gary Anderson.

Neděle – Players Championship 7

Česká dvojice Adam Gawlas a Karel Sedláček se ještě v sobotu naladila na zápolení společnou večeří s krajany, kteří hráli v Hildesheimu zmiňovanou Challenge Tour. První turnaj zvládl lépe Gawlas. 21letý Čech došel do třetího kola, po cestě porazil také vítěze UK Open Andrewa Gildinga, a připsal si na své konto 1250 liber.

Aktuálně má také na dosah 64. místo v celkovém pořadí série, které zajišťuje postup na finálový podnik Players Championship Finals. Druhý český profesionál neprošel přes první kolo, vypadl se Švýcarem Stefanem Bellmontem.

Postava Nizozemce van Gerwena je v šipkovém světě jednou z nejznámějších. Světová trojka se výhrou nad Joshem Rockem ze Severního Irska dostala poprvé na tabuli titulů z Players Championship 2023. Výhra 8:4 na hry mu navíc přinesla trofej už z jedenáctého dějiště turnajů zmiňované série.

Pondělí – Players Championship 8

Začátek nového pracovního týdne nabídl obrat v českém umístění. Zatímco Gawlas skončil v úvodním souboji na šipkách Rakušana Rowbyho-Johna Rodrigueze, Sedláček si vyšlápl na světovou osmičku Dannho Nopperta, kterého porazil 6:5 na legy.

Když si pak poradil i s Mariem Vandenbogaerdem z Belgie, vyrovnal výkon svého mladšího kolegy. A na tom také zůstalo. Nad síly české dvojky byl Severní Ir Brendan Dolan, se kterým Sedláček prohrál 4:6.

Turnaj vyhrála další velká persona světových šipek. Gary Anderson se nedávno vrátil do kvalifikací na turnaje European Tour a jeho výkonnost opět připomíná roky 2015 a 2016, ve kterých se stal dvakrát mistrem světa.

Finále zvládl Skot v souboji s Polákem Krzysztofem Ratajskim, kterého zdolal poměrem 8:5 na hry a na Players Championship se radoval poprvé od roku 2020. I přes výhru se ale neposunul 52letý hráč žebříčkem, zůstává dvaadvacátý.

Úterý – Kvalifikace na European Tour

V Hildesheimu zůstala do dalšího dne užší skupina hráčů, v níž se vyskytovali i oba Češi. Ale pouze na první turnaj. V něm se ani jednomu tuzemskému šipkaři nepodařilo vyhrát první zápas a jejich naděje na postup na Belgian Darts Open zhasla.

Nečekanými nepostupujícími se stali například světový hráč číslo devatenáct, Gabriel Clemens, nebo třiadvacítka Stephen Bunting. Vypadnutí německo-anglického páru je dalším důkazem toho, že svět profesionálních šipek je velmi vyrovnaný a i ti nejlepší mají často velké problémy pravidelně postupovat a vyhrávat.

Druhá kvalifikace se hrála už bez Gawlase, jelikož se bojovalo o místo na Czech Darts Open. Na pražskou zastávku má česká jednička jistotu účasti díky žebříčku. Jeho starší krajan si ale nemohl nechat ujít skvělou atmosféru, na kterou se hráči mohou těšit i letos.

44letý šipkař musel projít turnajem už od předkola, dokázal ale vyhrát všechna tři utkání a v polovině května nebude v Letňanech chybět. Na rozdíl od dvanáctky nasazených, mezi nimiž zůstala i jednička Ratajski.

Profesionální šipky se nyní přesunou do Leverkusenu, kde sehrají druhý turnaj European Tour. V Německu se představí i Čech Filip Šebesta, který si vybojoval účast na východoevropské kvalifikaci.

Zdroj: Dartconnect

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené