Spojte se s námi


Tenis

Turnaj mistrů opět bez Američanů? Velmi reálný scénář! Kdo ještě drží naděje USA?

Závěrečný podnik na okruhu ATP se blíží. Turnaj mistrů neboli Nitto ATP Finals startuje 12. listopadu. Tradičně si na něm zahraje pouze osm nejlepších tenistů světa. Kdo zůstává poslední nadějí Američanů a jak si na tom tenisté z USA v současné době stojí z celkového pohledu?

Publikováno

dne

Závěrečný podnik na okruhu ATP se blíží. Turnaj mistrů neboli Nitto ATP Finals startuje 12. listopadu. Tradičně si na něm zahraje pouze osm nejlepších tenistů světa. Kdo zůstává poslední nadějí Američanů a jak si na tom tenisté z USA v současné době stojí z celkového pohledu?

Již dávno jsou pryč doby, kdy americký tenis opakovaně vládnul závěrečné akci pro osm nejlepších tenistů světa. Turnaj mistrů se stal opakovaně kořistí Američanů. John McEnroe, Andre Agassi a Pete Sampras triumfovali na prestižní akci dohromady devětkrát.

V roce 2018 si závěrečný turnaj sezony zahrál John Isner. Následující tři finálové akce byly ve dvouhře bez americké účasti. Loni pozvedl vlajku USA Taylor Fritz.

A byl to zajímavý příběh. Šestadvacetiletý hráč se na podnik v Turíně kvalifikoval na poslední chvíli jakožto osmý hráč v pořadí podle žebříčku ATP.

Na finálovém podniku ale rozhodně nezklamal. V základní skupině si vyšlápl na Nadala a získal také skalp Auger-Aliassima. Fritz si následně zahrál vyrovnané semifinále s Djokovičem, kde prohrál ve dvou tiebreacích.

Taylor Fritz

Solidní výsledky v letošním roce korunoval kalifornský rodák dvěma tituly. Oba získal na tvrdém povrchu a na domácí půdě. V únoru opanoval turnaj v Delray Beach a v červenci podnik v Atlantě.

Na druhou stranu na Australian Open i ve Wimbledonu se poroučel už po svém druhém zápase. O svou pozici mezi osmi nejlepšími tenisty tak musí opět bojovat do posledního možné chvíle.

Na závěrečný Masters sezony v Paříži vstoupil vítězně. Argentince Baeze vyřadil ve dvou setech.

Po zápase mu radost kazila jediná záležitost. Před závěrem se totiž musel nechat ošetřit. Trápila ho bolest břišního svalu a Fritz tak spolu se svým týmem doufal, že se tento problém nebude stupňovat.

O den později již bylo jasno, Fritz kvůli zmíněnému problému odstoupil z pařížského Masters a americkou naději na účast v Turíně tak živí pouze jeden tenista.

Tommy Paul

Rovněž šestadvacetiletý hráč je jedním z mála Američanů, který v Paříži prošel sítem prvního kola. Na žebříčku ATP mu patří 12. příčka a na osmého Runeho ztrácí přes 600 bodů.

A to jsou v cestě ještě další soupeři. Je tedy jasné, že Paul by musel k postupu na Turnaj mistrů projít v Paříži hodně daleko, patrně až do finále. Kdo se proti němu postaví v nejbližší době na kurt?

Nejbližším soupeřem bude Američanovi Nizozemec Van De Zandschulp, hratelný soupeř. Pak už je ovšem reálný souboj se světovou pětkou Rubljovem. Pořádná výzva!

Závěrem

Současná situace amerického tenisu je specifická. Na jednu stranu postrádají Spojené státy tenistu v absolutní špičce. Na druhou stranu do elitní dvacítky patří minimálně čtyři.

Postup Paula na Turnaj mistrů by byl skvělým námětem na hollywoodský film, ale žánrově se jedná téměř o sci-fi.

Zdroj: ATP, síť X

Reklama

Oblíbené