Spojte se s námi


Motorsport

Triple pro úřadujícího mistra světa! Bagnaia potřetí v sezóně zvítězil v sprintu MotoGP, stroje Ducati obsadily v Mugellu prvních pět pozic

Po čtyřtýdenní jarní přestávce seriál MotoGP dorazil na tradiční okruh Mugello v italském Toskánsku. Sobotní program vyvrcholil sprintovým závodem, jenž si podmanila domácí továrna Ducati. Z celkově devíti strojů dorazily do cíle v top 5 pouze motocykly tohoto výrobce.

Publikováno

dne

Po čtyřtýdenní jarní přestávce seriál MotoGP dorazil na tradiční okruh Mugello v italském Toskánsku. Sobotní program vyvrcholil sprintovým závodem, jenž si podmanila domácí továrna Ducati. Z celkově devíti strojů dorazily do cíle v top 5 pouze motocykly tohoto výrobce. Tuto skupinu nepřivedl pod šachovnicovou vlajku nikdo jiný než úřadující mistr světa Francesco Bagnaia, který zaznamenal svůj třetí triumf v sprintu z šesti pokusů v tomto ročníku!

Pokud někdo doufal, že téměř měsíční pauza od závodění přiměje ostatní továrny pořádně přitopit pod kotlem strojům Ducati, tak jej musela již dopolední kvalifikace částečně zklamat. Do první řady se sice seskupili jezdci z tří různých týmů, nicméně na pole position to bylo opět Ducati, respektive Francesco Bagnaia.

Ital si dojel pro letošní třetí prvenství v kvalifikaci. Vedle něj se postavil osminásobný mistr světa Marc Márquez na tovární Hondě. Třetí pozici na roštu obsadilo opět Ducati, a to stroj Álexe Márqueze, mladšího bratra Marca. Celkem pět Ducati se rozprostřelo do prvních sedmi pozic.

Bagnaia si podržel vedení při nájezdu do první zatáčky San Donato. V táhlé pravotočivé zatáčce však došlo ke kolizi mezi Álexem Márquezem a Bradem Binderem na raketově startující KTM.

Tento střet přinesl pro oba závodníky negativní důsledky. Márquez skončil v kačírku a Bindera potrestalo ředitelství závodu penalizací dlouhého kola. Jihoafričana může alespoň těšit fakt, že během sprintu zaznamenal rekordní rychlost 366,1 km/h!

Několik desítek sekund po startu však zahrozilo počasí, když se na sklech kamer objevilo množství dešťových kapek. Ty viditelně ovlivnily tempo lídra Bagnaiy, jenž přišel o svou vedoucí pozici na pospas Martína. Vedoucí skupina čítající téměř polovinu startovního pole se rázem výrazně shluklo a čekalo se, jak se situace v příštích minutách vyvine.

Nakonec se jednalo pouze o kapky, a tak se všech jedenáct kol sprintu odjelo za suchých podmínek. Bagnaia si již ve třetím kole vybojoval zpět první místo, které až do konce nepustil nikomu jinému. Za ním došlo ke kontaktu mezi Jackem Millerem na KTM a Marcem Márquezem, jenž se po ostrém předjížděcím manévru Australana propadl na sedmé místo.

Vepředu se po krátké dešťové epizodě zformovala skupina čtyř pilotů ducati vedená Bagnaiou. Přestože se do konce sprintu prakticky neoddělila, nedošlo k žádným přímým soubojům. Ze závodu ještě odstoupil čtyři kola před koncem vítěz VC USA Álex Rins.

Bagnaia si dojel pro třetí triumf v sobotním sprintu před Marcem Bezzecchim a Jorgem Martínem. Tato trojice se přesně v tomto pořadí seřadila na prvních třech místech v tabulce průběžného pořadí. Top 5 uzavřeli Johann Zarco a Luca Marini, stájoví kolegové třetího, respektive druhého muže v cíli.

Výsledky sprintu při Velké ceně Itálie MotoGP (11 kol = 57,7 km; pouze top 10):

1. Francesco Bagnaia (Ita., Ducati) 19:41.183
2. Marco Bezzecchi (Ita., Ducati) +0.369
3. Jorge Martín (Špa., Ducati) +0.952
4. Johann Zarco (Fra., Ducati) +1.009
5. Luca Marini (Ita., Ducati) +3.668
6. Jack Miller (Aus., KTM) +3.772
7. Marc Márquez (Špa., Honda) +3.905
8. Aleix Espargaró (Špa., Aprilia) +6.062
9. Enea Bastianini (Ita., Ducati) +6.431
10. Fabio Quartararo (Fra., Yamaha) +6.458

Průběžné pořadí jezdců MotoGP v sezóně 2023 (pouze top 10):

1. Francesco Bagnaia (Ita., Ducati) 106
2. Marco Bezzecchi (Ita., Ducati) 102
3. Jorge Martín (Špa., Ducati) 87
4. Brad Binder (RJA, KTM) 81
5. Johann Zarco (Fra., Ducati) 72
6. Luca Marini (Ita., Ducati) 59
7. Jack Miller (Aus., KTM) 53
8. Maverick Viñales (Špa., Aprilia) 49
9. Fabio Quartararo (Fra., Yamaha) 49
10. Álex Rins (Špa., Honda) 47

Zdroj: MotoGP

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.