Spojte se s námi

Motorsport

Tři šampioni se o zisku titulu dozvěděli v boxové uličce. Formule 1 i její juniorské kategorie skončily antiklimatickým rozuzlením

V neděli 9. října se po Velké ceně Japonska stal Max Verstappen dvojnásobným šampionem F1. Zatímco loni v Abú Dhabí křičel nadšením do vysílačky při projetí cílovou čarou, letos se o vítězství v šampionátu dozvěděl v rozhovoru po ukončení závodu.

Publikováno

dne

V neděli 9. října se po Velké ceně Japonska stal Max Verstappen dvojnásobným šampionem F1. Zatímco loni v Abú Dhabí křičel nadšením do vysílačky při projetí cílovou čarou, letos se o vítězství v šampionátu dozvěděl v rozhovoru po ukončení závodu.

Závod na okruhu Suzuka byl velmi netradičním. Kvůli nepříznivému počasí byl závod po nehodě Carlose Sainze v prvním kole na dlouhou dobu přerušen. Po restartu bylo jasné, že se plánovaných 53 kol nedojede.

Spekulovalo se tedy, kolik bude na konci uděleno bodů. V pravidlech totiž stojí, že pokud se závodí mezi 50 % a 75 % celkové plánované vzdálenosti, není udělen plný počet bodů.

Takové pravidlo ale platí pro závod, který je ukončen červenou vlajkou, nikoliv přerušen a následně znovu restartován. Tato informace avšak nebyla známá velké části paddocku, i proto Max Verstappen nevěřil, že získal titul, i po udělení pětivteřinové penalizaci Charlesi Leclercovi.

Red Bull po závodě zprvu napůl rozpačitě slavil. Čekalo se na rozhodné vyjádření od FIA, které naštěstí přišlo poměrně rychle. I tak ale oslavy přišly o podstatnou dávku emocí.

Dvacetiminutové čekání Victora Martinse

Ještě větším zklamáním bylo finále Formule 3, ve které o titul bojoval i český pilot Roman Staněk.

Do posledního závodu nastoupilo 5 pilotů se šancí na titul. Závod nabídl neskutečnou podívanou a skvělou bitvu Olivera Bearmana se Zanem Maloneym.

O to horší pak bylo, když na trať musely být vyvěšeny červené vlajky po nehodě Kushe Mainiho. Kvůli nabitému programu nemohl být závod restartován a na konečné výsledky se dlouho čekalo.

Problém totiž přišel se zprávou, že lídr šampionátu Victor Martins za porušení traťových limitů obdržel pětivteřinovou penalizaci. Po dlouhé diskuzi o tom, jak bude penalizace implementována, přišlo konečně rozhodnutí. Martins se stal šampionem.

Drugovich rozuzlení sezóny sledoval jen z pozice diváka

Nejméně kontroverzní z těchto tří případů je zaručeně zisk titulu Formule 2. Felipe Drugovich si již před předposledním podnikem sezóny vytvořil obrovský náskok a o titul tak bojoval již v italské Monze.

Šampionát vyhrál v sobotním sprintovém závodě, ten ale on sám nedokončil. Po kolizi v úvodu závodu byl donucen odstoupit. I dvaadvacetiletý Brazilec tak neslavil ve svém monopostu, nýbrž v boxové uličce.

Zdroje: Formula 1, Formula 2, Formula 3

Reklama

Oblíbené