Spojte se s námi


Golf

Tiger Woods je dolarovým miliardářem. Na daních ale platí neuvěřitelné částky

Šestačtyřicetiletý golfový fenomén Tiger Woods je mezi sportovci teprve třetím člověkem, který se stal dolarovým miliardářem v dějinách sportu. Během své kariéry vydělal spoustu peněz jak na hřišti, tak mimo něj.

Publikováno

dne

Šestačtyřicetiletý golfový fenomén Tiger Woods je mezi sportovci teprve třetím člověkem, který se stal dolarovým miliardářem v dějinách sportu. Během své kariéry vydělal spoustu peněz jak na hřišti, tak mimo něj. Velké výdělky však mají i druhou stranu mince. Jen na daních zaplatí tolik, co drtivá většina lidí ani nevydělá. 

Podle časopisu Forbes si slavný golfista vydělal za svou kariéru přibližně 1,7 miliardy dolarů. Aktuálně jeho čisté jmění přesáhlo celou jednu miliardu dolarů. Zajímavé je, že jen desetinu těchto peněz vydělal přímo na turnajích.

Většinu výdělku získal díky partnerství s více než desítkou značek. Ve velkém taky investoval do realit. Jeho největší reklamní smlouvy uzavřel především s firmami Nike či Rolex. Právě se značkou Rolex podepsal první partnerství v roce 2017, to si přišel během pětiletého kontraktu na sedm milionů dolarů.

Tato firma na něj dokonce nezanevřela ani o 5 let později, kdy už Tigera doprovázely zdravotní problémy a řada skandálů, díky kterým musel několikrát přerušit svou bohatou kariéru. Ještě předtím, v době své největší slávy, když byl ještě na vrcholu, inkasoval z uzavřených kontraktů ročně sto milionů dolarů.

Až do roku 2012 byl v čele žebříčku nejlépe placených sportovců časopisu Forbes, kde vydržel nepřetržitě deset let. Přestože letos odehrál jen dva turnaje, na kterých se neumístil ani v první desítce, vydělal si krásných 68 milionů dolarů.

Ještě před ním se dolarovými miliardáři stali basketbalisté Michael Jordan a LeBron James.

TVRDÁ DAŇ ZA VÝDĚLEK

Když se Tiger Woods objevil v dubnu na Masters, hrál turnaj po dlouhém roce a půl od osudné autonehody, při které malém přišel o nohu. Přesto i díky sponzorským smlouvám stále patřil a patří mezi nejlépe vydělávající sportovce na světě.

Velké výdělky však sebou taky nesou velké daně. Při výdělku 60 milionů dolarů za rok 2021 to je přibližně 23,6 milionů, které musí světoznámý golfista zaplatit na daních. Na jeden jediný den to pak vychází přibližně 65 tisíc dolarů, což je v přepočtu zhruba zhruba 1,5 milionu korun.

Podle Bookies se jedná za rok 2021 o devátou nejvyšší daň ze všech sportovců na světě. Vyprávět však může takový basketbalista LeBron James. Ten na daních zaplatil dokonce 51 milionů dolarů.

Zdroj: Forbes, GolfExtra

Reklama

Golf

Bod pro PGA! Soud první žalobu hráčů LIV zamítl, vrchol sezony proběhne bez přeběhlíků. Co bude dál?

Ještě před začátkem vrcholné části PGA Tour, sledovali golfoví fanoušci jiný, neméně dramatický souboj, který se odehrával v soudní síni v Kalifornii.

Publikováno

dne

Ještě před začátkem vrcholné části PGA Tour, sledovali golfoví fanoušci jiný, neméně dramatický souboj, který se odehrával v soudní síni v Kalifornii. Jedenáct profesionálů, jenž už jsou součástí konkurenční organizace LIV Golf, podali minuly týden na PGA Tour antimonopolní žalobu, aby mohla trojice hráčů startovat na FedEx Cupu. Ale neuspěli.

Vše se muselo odehrát velmi rychle, neboť první ze série tří turnajů FedEx Cupu startuje už tento čtvrtek v Southwind v Memphisu v Tennessee. Jednalo se především o trojici hráčů Talor Gooch, Hudson Swafford a Matt Jones, kteří se v průběhu letošní sezony kvalifikovali mezi 125. nejvýše postavených hráčů sezonního žebříčku.

Výzva hráčů směrem k soudu zněla, že by jim mělo být umožněno soutěžit v play-off FedExCupu hlavně proto, že by jim tato absence způsobila nenapravitelné finanční škody.

Jenomže soudkyně Beth Labson Freemanová byla toho názoru, že díky přestupu k LIV získali tito hráči mnohem více peněz, ačkoliv konkrétní částky nebyly zveřejněny. Freemanová nicméně označila tyto částky za “ohromující”.

Soud požádal hráče požadující zrušení zákazu hrát na okruhu PGA Tour, aby předložili důkazy, které by musely prokázat výše zmíněnou nenapravitelnou finanční újmu. Bez toho bylo prakticky nemožné, aby hráči působící v LIV Golf tento soudní sport vyhráli.

Hlavní právník žalobců Robert Walters argumentoval, že play-off FedEx Cupu je elitní sérií událostí. Hráči by podle něj byli poškození nejen ušlými možnými výdělky, ale taky ztratili možnost se kvalifikovat na velké turnaje šampionů, mezi které spadají především majory. Soud však tento argument nepřijal natolik, aby rozhodl v jejich prospěch.

Soud se zároveň domnívá, že prémie, kterou získali hráči jen za podpis u LIV Golf, je natolik velká, že jim případný ušlý zisk z play-off FedEx Cupu hravě vykompenzuje.

Součástí žaloby byla žádost i dalších hráčů, kteří by se v dalších týdnech na FedEx Cupu neobjevili, ale rádi by získali zpět své právo startovat v budoucnu na okruhu PGA Tour. Soud se však v rychlém procesu zaobírá aktuální situací, další záležitosti se v dohledné době nejspíš řešit nebudou, ačkoliv je víc než jasné, že o nich bude muset rozhodnout soudní proces.

Podle Freemanové byl mohl soudní proces o této žalobě proběhnout nejdřív v srpnu 2023. Ve skutečnosti by šlo o zkrácený časový harmonogram, kterému by předcházelo několik slyšení a sběr dalších důležitých dat. Pokud však účastníci řízení nebudou schopni připravit své podklady v tomto zkráceném časovém harmonogramu, bude případ projednán nejdříve v roce 2025, protože soudkyně má již na lavici obžalovaných jiné případy.

Je tedy víc než pravděpodobné, že soudní proces mezi mezi PGA Tour a LIV Golf, se nejspíš potáhne několik let. V úterním odpolední v San Jose v Kalifornii získala první bod PGA Tour.

Podle komisaře amerického okruhu Jaye Monahana se mohou hráči i partneři PGA Tour konečně soustředit na to, co je pro ně v příštích týdnech nejdůležitější. Podle něj i mnoha dalších, by start hráčů z LIV Golf na FedEx Cupu vyvolalo na hřišti mezi diváky a hráči spoustu negativních reakcí.

Zdroj: GolfWeek – USA Today

Pokračovat ve čtení

Golf

Spor mezi PGA Tour a LIV Golf míří k soudu. Hráči žalují americký okruh

Takřka neřešitelný spor golfových profesionálů mezi americkou PGA Tour a nově vzniklou sérii LIV Golf budou v nejbližších dnech řešit soudní orgány. Skupina jedenácti hráčů se rozhodla podat na tradiční americký okruh žalobu, aby se mohli na vrchol sezony PGA Tour vrátit.

Publikováno

dne

Takřka neřešitelný spor golfových profesionálů mezi americkou PGA Tour a nově vzniklou sérii LIV Golf budou v nejbližších dnech řešit soudní orgány. Skupina jedenácti hráčů se rozhodla podat na tradiční americký okruh žalobu, aby se mohli na vrchol sezony PGA Tour vrátit.

Na americkém kontinentu startuje ve čtvrtek série tři turnajů play-off FedEx Cupu, do kterého postupuje 125 nejlepších hráčů celosezónního žebříčku. Mezi nimi figuruje i několik jmen, které se do finální části okruhu PGA Tour kvalifikovalo, jenomže se během následujících měsíců připojili ke kritizované LIV Golf Series.

PGA Tour se následně rozhodla tyhle hráče suspendovat na dobu neurčitou, leč podle nich zcela neoprávněně. Proto se rozhodli celou situaci předat k soudu, který by měl o jejich osudu v nejbližších dnech rozhodnout.

Jednání Tour neslouží k jinému účelu, než ublížit hráčům a zabránit jim připojit se k první smysluplné konkurenční hrozbě, které PGA Tour čelí za poslední desetiletí. Účelem této žaloby je zrušit protikonkurenční pravidla a praktiky PGA Tour, které těmto nezávislým hráčům brání hrát tam, kde a kdy se rozhodnou,“ stojí v žalobě, kterou citoval web GolfExtra.

Mezi hráči, kteří požadují předběžné soudní opatření, by podle Wall Street Journal měli být Phil Mickelson, Bryson DeChambeau, Ian Poulter nebo Abraham Ancer. Například DeChambeau na televizní stanici Fox News prohlásil, že je osobně přesvědčený, že budou zákazy hráčů startovat zase na okruh PGA Tour brzy zrušeny.

Stejného názoru je i šéf LIV Golf Greg Norman, který rovněž považuje zákaz startu hráčů na PGA Tour za protiprávní. Turnaje v konkurenční “rebelské saudské lize”, jak je v Americe LIV označována, nejsou započítány ani do světového žebříčku.

Rovněž někteří hráči přišli účastí na turnajích LIV Golf i o pozici v Ryder Cupu, jenž se odehraje příští rok. Henrik Stenson, který ovládl před dvěma týdny třetí turnaj LIV v Bedminsteru, byl jen několik dní před turnajem zbaven funkce kapitána pro evropský výběr.

Nyní se do záležitostí kolem účasti a právech golfových profesionálů na okruhu PGA Tour vkládají soudní orgány. Není vyloučeno, že podobně se tak bude dít i v případě Ryder Cupu.

Zdroj: PGA Tour, LIV Golf, GolfExtra

Pokračovat ve čtení

Golf

Stensonovo hořkosladké vítězství na LIV mu vydělalo pořádný balík, ale jeho pověst trpí

Nový projekt světového golfu s názvem LIV Golf Invitation zná ve svém premiérovém ročníku třetího šampiona. Na hřišti Trump National Golf Club Bedminster na prahu New Jersey zvítězil švédský rodák Henrik Stenson, pro kterého to byla vůbec první účast na hojně diskutovaném podniku. Golfoví fanoušci mu však pokládají otázku – stálo to za to?

Publikováno

dne

Nový projekt světového golfu s názvem LIV Golf Invitation zná ve svém premiérovém ročníku třetího šampiona. Na hřišti Trump National Golf Club Bedminster na prahu New Jersey zvítězil švédský rodák Henrik Stenson, pro kterého to byla vůbec první účast na hojně diskutovaném podniku. Golfoví fanoušci mu však pokládají otázku – stálo to za to?

Henrik Stenson má za sebou velmi divoké období. Ještě nedávno se hrdě těšil z přidělení kapitánství na Ryder Cup v příštím roce. Pak se rozhodl navzdory tlaku veřejnosti opustit PGA Tour, aby se připojil k rebelské LIV Golf Tour, která je silně kritizována, protože je dotována z veřejných peněz Saúdské Arábie.

Přesto byl vidět v neděli večer na tváři švédského golfisty úsměv, ačkoliv svým běžně chladným pohledem získal už dříve od fanoušků přezdívku “Ice man”, což znamená ledový muž.

Jen týden po tom, co byl zbaven funkce kapitána pro Ryder Cup 2023, vyhrál turnaj Invitational Bedminster, který je v pořadí historicky třetí akcí nově zrozené saúdské golfové ligy LIV Golf.

K ní přestupují hráči především kvůli lukrativnímu výdělku, který si prestižní PGA Tour nemůže dovolit nabídnout, nemluvě o velmi tučném podpisovém bonusu. Za vítězství v Invitational Bedminster inkasoval Stenson pohádkovou odměnu ve výši 4 miliony amerických dolarů.

Další 1,5 milionů si rozdělí se svými spoluhráči v týmu, jelikož LIV Golf nabízí pro zpestření také týmovou soutěž. Americká média mluví o součtu Stensonovo vydělaných peněz za poslední týdny jako o “generálním bohatství”.

Nejtvrdší daň, kterou musí Stenson za trumf zaplatit, se však nedá vyčíslit žádnou finanční hodnotou. Trvale musí čelit otázkám o morálce, etice či loajálnosti, jelikož původ peněz, který si hráči na LIV Golf vydělají, je tvrdě kritizován a nazýván “krvavým penězi” ze země, která hrubě porušuje lidská práva.

Obzvlášť tomu je v New Jersey, poblíž Manhattanu, kde došlo v roce 2001 k největšímu teroristickému útoku na území USA v moderních dějinách. Vyšetření navíc ukázalo, že 15 z 19 lidí, kteří se na sérii krvavých útoků 11. září 2001 podílelo, pochází právě ze Saúdské Arábie.

Jediné, co Stenson na tohle téma ve čtvrtek před turnajem pronesl, bylo: „Ano, myslím, že můžeme jen říci, že naše srdce patří každému, kdo ztratil milovaného člověka v této hrozné tragédii. To je vše, co můžeme říct, opravdu,” citoval švédského golfistu GolfDigest.

Jeho strohé prohlášení rozbouřilo dav natolik, že se několik diváků vydalo protestovat rovnou na hřiště bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, který ve stejný den celou akci veřejně podpořil.

Stenson je taky kritizován za to, že ještě v březnu veřejně hlásil, že se k LIV Golf za žádných okolností připojit nehodlá: „Ano, objevilo se mnoho spekulací. Ale jak jsem řekl, jsem plně oddaný kapitánství a Ryder Cupu v Evropě a práci, která mě tady čeká,” tenkrát hovořil. I proto mu bylo kapitánství na Ryder Cup uděleno.

Nyní švédský golfista ke ztrátě prestižní funkce říká: „Nemám pocit, že bych se toho vzdal. Udělal jsem všechna možná opatření, abych mohl plnit své kapitánské povinnosti. Měl jsem zde velkou pomoc od LIV, abych to mohl udělat. A přesto bylo rozhodnuto, že budu odstraněn,” hovoří Stenson nechápavě.

Golfový svět, který v těchto dobách Henrik Stenson okupuje, je v mnoha ohledech absolutní protiklad morálních zásad Ryder Cupu. I proto s ním neměli organizátoři prakticky žádné slitování. Mnoho fanoušků se navíc domnívá, že v rozhodnutí, které Stenson před nedávnem učinil, jde čistě o peníze. 

V Ryder Cupu totiž žádný výdělek není. Jedná se o jednu z posledních akcí ve světě sportu, kde hraje ve všech ohledech první housle čistá prestiž. A pokud Stenson řekl, že pro něj kapitánství na Ryder Cupu znamená hodně, je jeho krok připojit se k LIV Golf podle fanoušků velmi smutné rozhodnutí.

Teď však Stenson slavil v Bedminsteru triumf, který mu dává na tyhle věci alespoň částečně zapomenout. Netradičně po turnaji rozdával úsměvy, vtipkoval a oplýval na jeho poměry netradičně dobrou náladou. Golfově si uplynulý týden po dlouhé době skutečně užil. Mnoho fanoušků a novinářů mu však bude nadále pokládat otázky, jestli mu to za to všechno stojí.

Zdroj: LIV Tour, GolfDigest

Pokračovat ve čtení

Oblíbené