Spojte se s námi

Motorsport

Těžko tomu lze uvěřit, ale je to tak! Již před 8 lety debutoval v F1 Max Verstappen

Max Verstappen má na dosah ve svých 25 letech druhou korunu šampiona Formule 1. Přestože v tomto věku několik závodníků dosáhlo na tento počet titulů mistra světa, ve většině případů se jednalo o střely s pouhými pár sezónami v sedle monopostu.

Publikováno

dne

Max Verstappen má na dosah ve svých 25 letech druhou korunu šampiona Formule 1. Přestože v tomto věku několik závodníků dosáhlo na tento počet titulů mistra světa, ve většině případů se jednalo o střely s pouhými pár sezónami v sedle monopostu. Ať se vám však tento fakt zdá jakkoliv neuvěřitelný, mistr světa sezóny 2021 a nejspíše i 2022 se poprvé zúčastnil závodního víkendu F1 už před osmi lety!

Loňský souboj o titul mistra světa mezi Lewisem Hamiltonem a Maxem Verstappenem mnozí popisují jako velkolepý střet staré a nové generace. S lehkou nadsázkou můžeme Hamiltona zařadit již mezi ty vysloužilé jezdce, kteří by pomalu mohli dělat svým mladším kolegům na roštu tatínky.

Verstappena naopak nelze jednoznačně postavit vedle jmen jako Charles Leclerc či George Russell, pravé nástupce Alonsa, Vettela, či právě Hamiltona. Ačkoliv Nizozemec figuruje společně s Leclercem a Russellem v bojích o vítězství ve velkých cenách, nyní 25letý Verstappen má téměř stejně zkušeností v F1 jako oba jeho zmínění rivalové dohromady.

Rodák z Hasseltu šokoval svět Formule 1, když jakožto čerstvě sedmnáctiletý nasedl 3. října 2014 do vozu Toro Rosso během tréninku na Velkou cenu Japonska. Verstappen oslňoval svými výkony v motokárových šampionátech, kterých se účastnil ještě v roce 2013. Tedy rok před svým debutem v F1. Jeho jedinou zastávkou mezi motokáry a královnou motorsportu byla evropská Formule 3, ve které obsadil celkové třetí místo.

Jeho nyní nesporného talentu si poté všiml Red Bull. Rozhodl se jej kontroverzně angažovat v tréninku na VC Japonska 2014 s cílem přípravy na celou sezónu 2015. Mnozí se škrábali na hlavě. Jak může takto mladý jezdec s minimem závodní průpravy v juniorských kategoriích bezpečně závodit s takovým monstrem jako je vůz F1? Hlavně mezi devatenácti dalšími borci s daleko větším kvantem zkušeností?

Verstappenův um však v následujících osmi letech ve Formuli 1 předčil veškerá očekávání, ať pozitivní či negativní. A jeho loňský plně zasloužený titul mistra světa pouze dokazuje to, že nebýt dominance Mercedesu, už ve svých 25 letech mohl atakovat historické rekordy těch největších velikánů sportu.

Zdroj: F1

Reklama

Oblíbené