Spojte se s námi


Motorsport

Texaská reklama na MotoGP! Rekordní Viñales po vzrušujícím závodě v USA dosáhl perfektního víkendu

Maverick Viñales zpátky na vrcholu po tvrdě vydřeném vítězství ve Velké ceně Amerik MotoGP! 29letý Španěl dovršil po triumfech v kvalifikaci, sprintu včera a dnešním hlavním závodě perfektní víkend.

Publikováno

dne

Maverick Viñales zpátky na vrcholu po tvrdě vydřeném vítězství ve Velké ceně Amerik MotoGP! 29letý Španěl dovršil po triumfech v kvalifikaci, sprintu včera a dnešním hlavním závodě perfektní víkend. K tomu si připsal i rekord prvního muže v moderní éře MS slavícího vítězství na třech různých značkách motocyklu. Znovuzrozeného Viñalese doprovodil na pódiu stále více ohromující Pedro Acosta a Enea Bastinanini. Lídr šampionátu Jorge Martín dojel čtvrtý před úřadujícím mistrem světa Peccem Bagnaiou.

MS silničních motocyklů pro svou třetí zastávku sezóny překročila Atlantik na jediný závod na americkém kontinentu. Okruh Amerik v Texasu hostí závody MotoGP od roku 2013, nicméně pouze tři různí jezdci na něm triumfovali. Aktuálně nesporný vládce tohoto okruhu Marc Márquez ovládl VC Amerik celkem sedmkrát, naposled před třemi lety ještě na tovární hondě.

Byl to však Maverick Viñales, jehož víkend v Americe zatím nemohl proběhnut lépe. Španělský jezdec tovární Aprilie nejprve opanoval kvalifikačním jízdám v sobotu dopoledne a o pár hodin později dominoval i v 10kolovém sprintu. Na malém pódiu jej doplnili Márquez, doufající v osmý úspěch v Texasu a lídr šampionátu Jorge Martín.

Příjemná vzpomínka na Assen 2018

Viñales vyrážel do hlavního závodu MotoGP z pole position, přičemž chtěl zopakovat pro něj neobvykle skvělý odpich ze startovního roštu. Na svou nechvalně známou tradici však Španěl bohužel navázal opět propadem o několik pozic.

To otevřelo dveře na premiérové vedení v závodě MotoGP nováčkovi Pedru Acostovi, jenž opustil první zatáčku okruhu před Bastianinim a Martínem, kteří odjeli z hromádky namačkaných jezdců na sebe nejlépe. Naopak právě Viñales v tlačenici ztratil další místa včetně jeho kolegy Aleixe Espargara.

Jistojistě další generační talent Acosta již pouze ve své třetí velké ceně MotoGP vedl závod, nicméně úvodních několik zatáček držel za zády několik zle dotírajících jezdců nyní v čele s Martínem. Loňský vicemistr světa ztratil s Acostou trpělivost už v druhém kole, kdy na něj seslal první pád varovných vpádů. Ve všech případech 19letý rodák z Mazzarónu vyzrál na aktuálního vedoucího šampionátu.

Nápor Martína na Acostu pokračoval další dvě kola a až v tom čtvrtém se prvnímu jmenovanému úspěšně zadařil útok na čelo závodu. Další pomyslnou ránu schytal závodník GasGasu od bývalých pronásledovatelů Márqueze a Bagnai, kteří se před něj seřadili na druhé, respektive třetí místo.

Závod se neuklidnil ani po dalších soubojích mezi Acostou, Márquezem a Bagnaiou, díky čemuž si Martín dokázal vytvořit menší rezervu. Velice snadno dala první část VC Amerik zavzpomínat na nizozemskou Tourist Trophy z roku 2018, která se zapsala do učebnic historie jako pravděpodobně nejvýživnější závod historie sportu.

Zahozená šance pro Márqueze, Viñales se postaral o comeback sezóny

Krátký pohledem na druhý konec startovní pole pokračoval zlý sen pro kdysi nepřemožitelnou Hondu. V sedmém kole odstoupil jak Johann Zarco, tak po pádu i Takaaki Nakagami. O pár kol později položil svůj stroj na zem i pravidelný pokládač Joan Mir. Honda tak odjela po konečném šestnáctém místě Lucy Mariniho z USA s prázdnou.

Po dechberoucí úvodní třetině se závod relativně uklidnil. Lídr Martín udržoval stabilní tempo, souboje ve vedoucí skupině utichly, o akci se tak starali Bastianini a Jack Miller kroužící okolo šestého místa. Do hry o stupně vítězů se však jako blesk z čistého nebe vrátil Viñales. Nejprve si poradil s Bastianinim a Millerem a v devátém kole vyzrál druhým pokusem i na Bagnaiu.

Diváci si od bitev na čele závodu oddychli jen na pár minut. Zničehonic totiž Martín ztratil svůj do té doby relativně komfortní náskok, díky čemuž se Acosta a Márquez vrátili do boje o vítězství. Netrvalo dlouho a Acosta opět převzal roli vedoucího závodu od Martína, jenž přišel i o pozici vůči Márquezovi. Osminásobný šampion následně vystřelil do vedení, z čehož se však sám velice rychle vypoklonkoval.

Viñales tak rázem poskočil zpět na pódiové příčky a neuvěřitelně rychle si po pádu mimo top 10 začal brousit zuby na návrat na první místo. Jako politý živou vodu Viñales pokořil jak Martína, tak Acostu a v třináctém kole se vrátil tam, kde se celý víkend pohyboval. Zatímco Acosta vcelku solidně odpovídal na rapidní tempo Viñalese, Martín spadl do skupiny o třetí místo k jezdcům tovární Ducati.

Pouze Bastianini do konce závodu předjel Martína, zatímco Bagnaiovi nezbyla rychlost sebrat další cenné body do obhajoby titulu. Viñales dokroužil závod s naprostým přehledem a stal se prvním jezdcem od zahájení moderní éry MotoGP, který zvítězil na motocyklu třech různých výrobců (Suzuki, Yamaha, Aprilia). Acosta skóroval druhé pódium v řadě, Bastianini dojel třetí před Martínem a Bagnaiou.

Výsledky Velké ceny USA MotoGP (závod 3/21, 20 kol = 110,260 km; pouze top 10):

1. Maverick Viñales (Špa., Aprilia) 41:09.503
2. Pedro Acosta (Špa., KTM) +1.728
3. Enea Bastianini (Ita., Ducati) +2.703
4. Jorge Martín (Špa., Ducati) +4.690
5. Francesco Bagnaia (Ita., Ducati) +7.392
6. Fabio Di Giannantonio (Ita., Ducati) +9.980
7. Aleix Espargaró (Špa., Aprilia) +12.208
8. Marco Bezzecchi (Ita., Ducati) +13.343
9. Brad Binder (RJA, KTM) +14.931
10. Raúl Fernández (Špa., Aprilia) +16.656

Průběžné pořadí jezdců MotoGP v sezóně 2024 (po závodě 3/21; pouze top 10):

1. Jorge Martín (Špa., Ducati) 80 bodů
2. Enea Bastianini (Ita., Ducati) 59
3. Maverick Viñales (Špa., Aprilia) 56
4. Pedro Acosta (Špa., KTM) 54
5. Francesco Bagnaia (Ita., Ducati) 50
6. Brad Binder (RJA, KTM) 49
7. Aleix Espargaró (Špa., Aprilia) 39
8. Marc Márquez (Špa., Ducati) 36
9. Fabio Di Giannantonio (Ita., Ducati) 25
10. Jack Miller (Aus., KTM) 22

Zdroj: MotoGP, X

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.