Spojte se s námi


Tenis

Swiateková je nejmladší světovou jedničkou za poslední roky. Rekord však drží československá rodačka

Iga Swiateková se i díky tomu, že Ashleigh Bartyová ukončí kariéru, stane ve svých 20 letech novou světovou jedničkou. Bude vůbec první polskou tenistkou, které se to kdy podařilo. Kromě toho je nejmladší světovou jedničkou od roku 2010. Kdo drží historický rekord?

Publikováno

dne

Iga Swiateková se i díky tomu, že Ashleigh Bartyová ukončí kariéru, stane ve svých 20 letech novou světovou jedničkou. Bude vůbec první polskou tenistkou, které se to kdy podařilo. Kromě toho je nejmladší světovou jedničkou od roku 2010. Kdo drží historický rekord?

Ashleigh Bartyová nedávno oznámila, že ve svých 25 letech končí s profesionálním tenisem. Ženský tenis tak bude mít novou světovou jedničku, stane se jí 20letá Polka Iga Swiateková.

Bude to vůbec poprvé, kdy se polská tenistka vyšplhá na vrchol žebříčku WTA. Kromě toho bude nejmladší světovou jedničkou od roku 2010, kdy se ve stejném věku stala nejlepší tenistkou planety Caroline Wozniacká.

Swiateková prozatím vyhrála 5 titulů WTA, přičemž v roce 2020 dokázala vyhrát první grandslamový titul, když ovládla Roland Garros. V tomto roce se dostala do semifinále Australian Open, na dalších grandslamech její její maximum 4. kolo, což bude chtít zlepšit.

Samozřejmě je úctyhodné, že se ve 20 letech stala světovou jedničkou. Obzvláště v posledních letech, kdy to není tolik běžné. Nicméně pět historicky nejmladších světových jedniček na žebříčku WTA nemělo ani 19 let.

Nejmladší světové jedničky v historii

5. Maria Sharapovová – 18 let a 4 měsíce

Ruská tenistka se zapsala do dějin nejen svou hlasitostí na kurtech, když drží dokonce světový rekord, jelikož žádná z tenistek nebyla hlučnější. Uznání si zaslouží zejména díky svým sportovním výkonům.

Je jednou z nejmladších grandslamových vítězek v historii, když ve svých 17 letech porazila Serenu Williamsovou na Wimbledonu. To se psal rok 2004. O rok později se již dokázala vyšplhat na vrchol žebříčku WTA, měla pouze 18 let a 4 měsíce.

4. Steffi Grafová – 18 let a 2 měsíce

Steffi Grafová je dnes považována za jednu z nejlepších tenistek všech dob, překonala mnoho rekordů, získala 22 grandslamových titulů. Má za sebou fantastickou kariéru.

V roce 1987 se stala světovou jedničkou, když po 332 týdnech sesadila z trůnu Martinu Navrátilovou. Podařilo se jí to ve věku 18 let a 2 měsíců.

3. Tracy Austin – 17 let a 3 měsíce

Tracy Austinová byla považována za zázračné dítě. Svůj první grandslamový titul vyhrála na US Open ve svých 16 letech a 9 měsících. Nicméně svůj potenciál rozhodně nenaplnila, protože kromě US Open, které poté vyhrála ještě jednou, nedokázala opanovat žádný jiný grandslam.

Nicméně do historie se zapsala tím, že se stala světovou jedničkou v 17 letech a 3 měsících. To se psal rok 1980.

2. Monica Selešová – 17 let a 3 měsíce

Jugoslávská tenistka zažila neuvěřitelný vstup do profesionálního tenisu. V roce 1990 se stala nejmladší šampionkou Roland Garros v historii. V březnu 1991 se stala historicky nejmladší světovou jedničkou.

Světovému tenisu vládla z trůnu dlouho. Vyhrála 9 grandslamů, třikrát opanovala Turnaj mistryň. Mezi lety 1991 až 1996 strávila na čele žebříčku 178 týdnů.

1. Martina Hingisová – 16 let a 3 měsíce

Dominanci Selešové ukončila v roce 1997 Martina Hingisová, rodačka z Košic, která však reprezentovala Švýcarsko. Měla pouze 16 let a 3 měsíce. Je otázkou, jestli její rekord někdy vůbec někdo dokáže překonat.

Hingisová pochopitelně drží také rekord pro nejmladší grandslamovou vítězku všech dob. Ve své kariéře získala 5 grandslamových titulů. Třikrát za sebou dokázala ovládnout Australian Open. Dvakrát vyhrála Turnaj mistryň.

Zdroj: WTA, Planet Sport

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.