Švýcaři přivítali trpaslíka z Gibraltaru! Dokázal s jasným favoritem udržet krok?

Jedna z nejsilnějších evropských fotbalových velmocí současnosti narazila ve skupině D na soupeře, jehož historicky největším úspěchem je vítězství 1:0 nad Arménií či Lotyšskem. Souboj Davida s Goliášem měl tedy jasného favorita, mohlo se vůbec stát nějaké překvapení?

Gibraltar si v dosavadním průběhu kvalifikace vedl hůře než podprůměrně. Ze čtyř utkání čtyři prohrál a nyní ho čekal těžký duel na půdě Švýcarska.

To v nabité skupině zatím zaostávalo za Irskem a Dánskem, ale výhra nad trpaslíkem by mu nesmírně pomohla se na dva vedoucí celky dotáhnout.

Domácí nastoupili stejně jako do zápasu s Irskem v rozestavení 3-5-2. Nutno říct, že se jim v této formaci v Dublinu dařilo. Nebýt pozdního gólu McGoldricka, tak by si dokonce odvezli všechny tři body.

To se však nestalo a teď je čekal nový zápas s úplně odlišným soupeřem. A fotbalisté v červených dresech k němu přistoupili zodpovědně.

Od první minuty svého protivníka zamkli na vlastní polovině. Na branku bezbranného Gibraltaru létala jedna střela za druhou.

Přesto hosté v bílých dresech dokázali drtivému tlaku odolávat. Ale jen do 36. minuty. Hráči s helvetským křížem na hrudi otevřeli skóre po rohovém kopu, kdy si na centr Xhaky naskočil Zakaria a přesnou hlavičkou zavěsil.

První branka tedy přišla a Švýcarům se v tu chvíli hrálo úplně jinak. Větší klid na balónu, žádná zbrklost. Gólem se dostali do potřebné pohody.

A o šest minut později se mohli radovat znovu. Tentokrát přišel centr z levé strany, kde se až neobvykle zjevil stoper Schär. Zástupce anglického Newcastlu našel nadýchaným obloučkem Mehmediho, a ten se nemýlil.

Do konce první půle stihl ještě Ricardo Rodriguez prudkou ranou z dálky upravit skóre na 3:0. Nikdo už neměl ani nejmenších pochyb o tom, kdo si z utkání odnese všechny tři body.

Jedinou otázkou tak zůstávalo. „Podaří se hostům skórovat?“

Švýcaři v druhé půli dovolili soupeři pouze jedinou střelu, ta však měla od Sommerovy svatyně hodně daleko. Sami pak v závěru stihli vsítit ještě jednu branku.

Utkání, na které dohlížel český arbitr Pavel Orel, skončilo jednoznačným vítězstvím Švýcarska, které si za celý zápas vyprodukovalo dechberoucích 41 střel. Je tedy až s podivem, že se skóre zastavilo pouze na čísle 4.