Spojte se s námi

Motorsport

Suverénní Ducati i ve Francii! Bezzecchi se triumfem v Le Mans bodově dotáhl na opět havarujícího Bagnaiu

Velká cena Francie kategorie MotoGP přinesla v rámci tisícého podniku historie MS pořádnou podívanou! Jako na horské dráze lze popsat dosavadní počínání úřadujícího mistra světa Francesca Bagnaiy. Po pěti závodech má na svém kontě střídavě tři havárie a dvě vítězství.

Publikováno

dne

Velká cena Francie kategorie MotoGP přinesla v rámci tisícého podniku historie MS pořádnou podívanou! Jako na horské dráze lze popsat dosavadní počínání úřadujícího mistra světa Francesca Bagnaiy. Po pěti závodech má na svém kontě střídavě tři havárie a dvě vítězství. Stále je však Ital i přes tuto nelichotivou vizitku ve vedení šampionátu, avšak pouze o jediný bod. Na svého krajana a kolegu z Ducati se dotáhl Marco Bezzecchi, jenž v Le Mans ovládl druhou velkou cenu letošní sezóny.

Historický moment nastal během konání Velké ceny Francie na věhlasném okruhu v Le Mans. MS silničních motocyklů zde slavilo jubilejní tisící závodní víkend ve své 74leté historii. Nicméně jak jsme zde vysvětlili, nejednalo se o tisící závod nejsilnější kubatury MotoGP. Přesto se celý víkend nesl ve znamení tohoto významného milníku.

V sobotním sprintu nenašel přemožitele jezdec Pramacu Ducati Jorge Martín, čímž ukázal, že i zde Ducati má nad všemi navrch, početně i rychlostně.

Třetí dokončil za Bradem Bindrem šampion z loňské sezóny Francesco Bagnaia, jenž dostal v rámci nedělního závodu druhou šanci upevnit své postavení na vrcholu průběžného pořadí.

Chaotický začátek závodu pro rekordní publikum

Bagnaia z pole position si situaci na rozdíl od sprintu zkomplikoval závod již od prvních zatáček. 26letý Ital se propadl až na páté místo, zatímco do čela se probojoval navrátilec Marc Márquez.

Osminásobný mistr světa se na tovární Hondě udržel první místo před Jackem Millerem na KTM a dvojicí pilotů Ducati Marcem Bezzecchim a Jorgem Martínem. Bagnaia se rychle prodral zpět alespoň na čtvrtou pozici před Martína.

Miller nenechal nic náhodě a využil potenciálu svého stroje k manévru na Márqueze do první šikany okruhu. Australan se však následně nedokázal odtrhnout od vedoucí skupiny, jež se postupně formovala do vláčku sedmi závodníků, do níž vtrhli další jezdci Ducati a Maverick Viñales na aprilii.

Španěl předvedl několik manévrů, jenže při pokusu o zdolání Bagnai došlo k zásadnímu momentu celého letošního šampionátu. Viñales zaútočil na Bagnaiu, jenže opustil ideální závodní stopu.

Itala to přimělo převzít svou na moment ztracenou pozici zpátky podjetím svého soupeře. Nicméně Viñales při záměru nadjet si do následující zatáčky kolidoval s Baganiou a oba byli rázem vyřazeni ze závodu!

O pár okamžiků později došlo k další nehodě, tentokrát mezi jezdci satelitních strojů Ducati Álexem Márquezem a Lucou Marinim. První jmenovaný vrazil zezadu do svého stájového kolegy, když v ten moment zachraňoval sám sebe z téměř jistého pádu!

Nekončící drama

Rázem se pole významně ztenčilo a podobě jako ve Spojených státech, rezervní jezdci a náhradníci měli pomalu garantovány mistrovské body. Jiné starosti měla skupina na opačném konci startovního pole. Bezzecchimu se podařilo překonat Márqueze a ve dvanáctém kole závodu i Millera, jehož tempo začalo rapidně klesat dolů.

Jedno kolo stačilo Bezzecchimu na to, aby si na ostatní vytvořil více než sekundový náskok. Miller se začal krok za krokem propadat polem, což umožnilo Márquezovi a Martínovi přitáhnout se k sobě a započít souboj o druhé místo.

Průběh závodu se ani v polovině velké ceny neuklidnil. Nejen, že akce na trati samotné neustávalo, Honda utrpěla dvě ztráty v podobě Joana Mira a Álexe Rinse, kteří se poroučeli k zemi v 13., respektive v 15. kole.

Za vedoucí trojicí se blýskl Augusto Fernández na stroji GASGAS, převlečené satelitní KTM. Jediný nováček v seriálu předjel trápícího se Millera. Také držel za sebou jezdce Aprilie Aleixe Espargara, avšak nestačil na Johanna Zarca, jenž se vydal stíhat pódiové příčky na domácí půdě.

Havárie zakončily závod plný havárií

Jakmile se blížil konec závodu, Bezzecchi si vytvořil na dvojici Márquez a Martín více než třísekundovou rezervu. Šest kol před koncem si Martín poprvé vyšlápl na svého úspěšnějšího krajana, Márquez se nicméně nevzdával. Zpovzdálí celou situaci sledoval Zarco, jenž se nenápadně tomuto bojujícímu duu přibližoval.

Millerovy útrapy skončily předčasně, když pouhé tři okruhy před šachovnicovou vlajkou zahodil svou KTM. Z Le Mans si tak 28letý rodák z Townsville neodvezl ani jeden bod, když havaroval i v sobotním krátkém závodě.

Dvě kola před koncem dokonal Martín svůj další předjížděcí manévr na Márqueze, jehož Honda se rozhodla dále nepokračovat. Nezvládla nájezd do sedmé zatáčky a poslala svého jezdce do kačírku. Ať už se jednalo o chybu Márqueze či nikoliv, Honda si z Francie neodveze příjemné vzpomínky. Závod dokončil pouze Japonec Takaaki Nakagami.

Kdo se však mohl nadmíru radovat, bylo Ducati. Bezzecchi zvítězil o více než čtyři sekundy před parťáky z Ducati Martínem a domácím hrdinou Zarcem, jenž rozbouřil rekordní publikum čítající téměř 280 tisíc diváků napříč celým závodním víkendem.

Na čtvrté pozici proťal pomyslnou cílovou pásku skvělý Fernández před Espargarem. Druhý Francouz v poli Fabio Quartararo dotáhl svou yamahu do cíle na sedmém místě. Závod dokončilo pouze 13 jezdců z 21 startujících.

Bezzecchi se svým druhým vítězstvím v sezóně dotáhl v mistrovství světa jezdců na Bagnaiu, na něhož ztrácí pouhý jeden bod. Na seriál MotoGP čeká po VC Francie čtyřtýdenní přestávka, po níž se představí v italském Mugellu.

Výsledky Velké ceny Francie MotoGP (závod 5/20, 25 kol = 120,15 km; pouze top 10):

1. Marco Bezzecchi (Ita., Ducati) 41:37.970
2. Jorge Martín (Špa., Ducati) +4.256
3. Johann Zarco (Fra., Ducati) +4.795
4. Augusto Fernández (Špa., KTM) +6.281
5. Aleix Espargaró (Špa., Aprilia) +6.726
6. Brad Binder (RJA, KTM) +13.638
7. Fabio Quartararo (Fra., Yamaha) +15.023
8. Fabio di Giannantonio (Ita., Ducati) +15.826
9. Takaaki Nakagami (Jap., Honda) +16.370
10. Franco Morbidelli (Ita., Yamaha) +17.828

Průběžné pořadí jezdců MotoGP v sezóně 2023 (po závodě 5/20; pouze top 10):

1. Francesco Bagnaia (Ita., Ducati) 94
2. Marco Bezzecchi (Ita., Ducati) 93
3. Brad Binder (RJA, KTM) 81
4. Jorge Martín (Špa., Ducati) 80
5. Johann Zarco (Fra., Ducati) 66
6. Luca Marini (Ita., Ducati) 54
7. Maverick Viñales (Špa., Aprilia) 49
8. Jack Miller (Aus., KTM) 49
9. Fabio Quartararo (Fra., Yamaha) 49
10. Álex Rins (Špa., Honda) 47

Zdroj: MotoGP

Reklama

Oblíbené