Spojte se s námi


Motorsport

Struktura závodního víkendu MotoGP dozná počínaje VC Velké Británie změn

Již po osmi závodech letošní sezóny MotoGP dochází k úpravám závodního víkendu. Mezinárodní motocyklová federace (FIM), promotér seriálu Dorna a asociace týmů MotoGP se však od VC Velké Británie dohodli na zásadní změně.

Publikováno

dne

Již po osmi závodech letošní sezóny MotoGP dochází k úpravám závodního víkendu. Od letošního roku mají jezdci pouze dva páteční tréninky na to, aby zajeli co nejlepší čas, který by je vynesl do závěrečné kvalifikace a do bojů o pole position. Mezinárodní motocyklová federace (FIM), promotér seriálu Dorna a asociace týmů MotoGP se však od VC Velké Británie dohodli na zásadní změně. Počínaje prvním závodem po letní přestávce se pro kvalifikaci bude počítat pouze páteční odpolední trénink.

Letošní debut sprintových závodů kategorie MotoGP představoval první změnu v struktuře závodního víkendu od roku 2013. V této sezóně se poprvé představil nynější systém, ve kterém časy z volných tréninků rozhodují o postupu či nepostupu jezdců do Q2.

Sprinty tento systém nijak koncepčně neproměnily. Nicméně obraly jezdce o drahocenný čas pro veškeré testy na trati. Kvalifikace se totiž přesunula na sobotní dopoledne.

Zároveň počet tréninkových jízd se zkrátil ze čtyř na tři. Z toho se nyní do VC Nizozemska pro kvalifikaci počítaly pouze první dva tréninky z pátku.

Netrvalo ani osm závodů a MotoGP se po dohodě FIM, Dorny a asociace stájí rozhodlo pro modifikaci závodního víkendu.

Od VC Velké Británie se páteční dopolední trénink promění ve striktně volný. Stejně jako sobotní dopolední trénink nebude mít žádný vliv na obsazení Q1 či Q2. Pouze časy z pátečního odpoledního tréninku rozhodnou, kdo se zařadí do jaké kvalifikace.

Tato změna přinese pro piloty a týmy více času na seznámení se s tratí a hledání ideálního nastavení strojů, aniž by se také museli ohlížet na svá rychlá kola. Všechen tento stres se přesune výhradně do pátečního odpoledního tréninku.

Délka všech tréninkových jízd zůstává stejná, pouze oficiální pojmenování jednotlivých jízd se podrobí proměně. Dopolední tréninky se od příští velké ceny budou nazývat „Free Practice 1“, respektive „Free Practice 2“. Pátečnímu odpolednímu tréninku připadl oficiální název „Practice“.

V níže přiloženém twitterovém příspěvku se můžete seznámit se všemi znázorněnými změnami, které vejdou v platnost první srpnový víkend.

Zdroje: MotoGP, FIM

Reklama

Oblíbené