Spojte se s námi


Motorsport

Steiner: Schumacher se musí zlepšit! Německý pilot letos utrpěl už dvě těžké nehody, co na jeho adresu řekl šéf Haasu?

Mick Schumacher zkrátka a dobře není v dobré situaci. Pro tým Haas nejenže prozatím nepřispěl žádnými body, ale už dvakrát v probíhajícím ročníku havaroval, a to velmi tvrdě. Jak jeho dosavadní účinkování okomentoval šéf americké stáje Guenther Steiner?

Publikováno

dne

Mick Schumacher zkrátka a dobře není v dobré situaci. Pro tým Haas nejenže prozatím nepřispěl žádnými body, ale už dvakrát v probíhajícím ročníku havaroval, a to velmi tvrdě. Jak jeho dosavadní účinkování okomentoval šéf americké stáje Guenther Steiner?

Jedenácté, třinácté, dvakrát čtrnácté, patnácté a sedmnácté místo. Plus dvě odstoupení v Saúdské Arábii a Monaku. To je aktuální Schumacherova bilance v letošní sezóně.

Nejblíže bodům byl syn slavné legendy v Miami. Právě tady jel na bodovaných pozicích, jenže v první zatáčce 54. kola se srazil se Sebastianem Vettelem a závod nakonec dokončil se zhruba 73sekundovou ztrátou na vítěze. Cílovou čáru proťal jako poslední.

Jeho týmový kolega Kevin Magnussen navzdory tomu zaznamenal už 15 bodů a momentálně se v šampionátu jezdců nachází na dvanácté pozice, za sebou nechává například Daniela Ricciarda na McLarenu nebo čtyřnásobného šampiona Sebastiana Vettela.

Schumacher je spolu s Nicholasem Latifim na Williamsu bez zisku jediného bodu na posledním místě.

Ve Formuli 1 obecně platí následující – jestliže tedy pilot pravidelně neboduje, může týmu alespoň přinášet cenná data a hlavně snažit se vyhýbat větším haváriím.

Ano, Haas přece jen doposud od Schumachera určitá data co do vývoje a zlepšování monopostu získal, avšak co se nehod týče, nejeví se Schumacher zrovna v tom nejlepším světle. Téměř v každém závodě vyrobí nějakou jezdeckou chybu. Ať už větší nebo menší.

V níže přiloženém twitterovém příspěvku se můžete podívat na to, jak masivně rozbil svůj monopost v Saúdské Arábii.

Tato nehoda americký tým stála jeden milion dolarů a sotva se Haas z poněkud většího zásahu do rozpočtu oklepal, „postaral“ se Mick o další velký průšvih.

A ten ostatně Haas přišel na podobnou sumu. Takto Schumacher havaroval v nedávné Velké ceně Monaka.

„Tahle situace má několik rovin. První je ta, že Haas za poslední rok udělal obrovský pokrok. Haas je nejmenším týmem ve Formuli 1, který trpí na operativu. Samotný Mick je velmi citlivým tématem, vnímám to i ve fanouškovské obci. Ale kdybychom si představili, že by tyto nehody způsoboval Grosjean, Maldonado nebo Mazepin, tak ta kritika by byla absolutně nemilosrdná,“ řekl v rozhovoru pro Ruik komentátor F1 Števo Eisele.

„Schumacher je jedním z jezdců, který má největší mediální ochranu. Jednak je to strašně milý kluk, kterého mají všichni rádi, zadruhé příběh jeho otce je nezpochybnitelný. Jenže momentálně je ve velmi podobné situaci jako Ricciardo a potřebuje konečně zajet dobrý výsledek, protože porovnání s Magnussenem je neúprosné,“ dodává.

Pro server Motorsport se o aktuální situaci okolo Schumachera rozpovídal šéf Haasu Guenther Steiner. A ten jasně přiznal, že německý pilot se zkrátka musí zlepšit.

„Je to ošemetná situace. Tohle je sport, kde prostě potřebujete podávat dobré výkony. Raději ale dojet mimo body než to opět rozbít. Znovu by to nebylo dobré. Mick se ale potřebuje zlepšit,“ řekl Steiner na otázku ohledně Schumacherovy výkonnosti.

Zdroje: F1, Motorsport

Reklama

Motorsport

Kontrakty okruhů ve F1: Peníze vládnou světu, evropské klasiky v ohrožení

Šampionát formule 1 je v plném průběhu a v posledních letech přináší nové okruhy do svého kalendáře. Na jejich úkor tak budou muset zmizet jinak velmi tradiční destinace. Smlouva končí po letošní sezoně například Španělsku nebo slavnému Monaku.

Publikováno

dne

Šampionát formule 1 je v plném průběhu a v posledních letech přináší nové okruhy do svého kalendáře. Na jejich úkor tak budou muset zmizet jinak velmi tradiční destinace. Smlouva končí po letošní sezoně například Španělsku nebo slavnému Monaku. Nejdéle se naopak bude závodit v Bahrajnu a v Austrálii, kde se královna motorsportu bude představovat až do poloviny 30. let.

U dalších dvou destinací se potvrzuje bohužel již známé pravidlo, že peníze hýbou světem. Do roku 2032 se totiž bude závodit v Kataru a do roku 2030 v Saúdské Arábii.

Právě v saúdskoarabské Džiddě se pravidelně kritizuje nebezpečnost dráhy, ale také nejistota v okolí dráhy. Letos se závodilo i přes teroristický útok na nedalekou ropnou rafinérii.

Do konce třetího desetiletí se bude závodit ještě na mnoha destinacích. Kontrakty do roku 2031 mají podepsané severoamerická města Miami a Montreal. O rok kratší smlouvu má kromě Saúdské Arábie ještě závod v Dubaji, který je už tradičním vrcholem sezony.

Naopak na druhé straně smluvní barikády jsou čtyři evropské destinace. A hlavně ztráta velkých cen Monaka a Belgie by byla rozhodně velmi citelná. Další dvě trati s kontraktem do roku 2022 jsou pak ve Francii a v Rakousku. O rok delší smlouvu má Mexiko a Maďarsko.

Nejdéle se v Evropě, podle aktuálních smluv, bude závodit v Maďarsku. Poblíž Budapešti se diváci mohou těšit na závody až do roku 2027. Čeští a slovenští fanoušci tak mají alespoň nějakou jistotu možnosti vyrazit za královnou motorsportu.

Zajímavé bude sledovat vývoj závodních destinací v souvislosti s aktuálními trendy. Zvýšení popularity F1 ve Spojených státech a nové peněžní příležitosti na Blízkém východě jsou mohou změnit zvyklosti ve světě motorsportu.

Zdroj: F1

Pokračovat ve čtení

Motorsport

Aktivista Vettel: Je proti znečišťování přírody, jeho tým však podporuje největší ropná společnost. Jsi pokrytec, vzkazuje mu ministryně

Formule 1 má za sebou devátý podnik letošní sezóny, konkrétně Velkou cenu Kanady. A jak je u Sebastiana Vettela zvykem, využívá královnu motorsportu pro prosazování různých společenských a ekologických aktivit. V Kanadě bojoval proti změně klimatu, to se však dotklo jedné kanadské ministryně.

Publikováno

dne

Formule 1 má za sebou devátý podnik letošní sezóny, konkrétně Velkou cenu Kanady. A jak je u Sebastiana Vettela zvykem, využívá královnu motorsportu pro prosazování různých společenských a ekologických aktivit. V Kanadě bojoval proti změně klimatu, to se však dotklo jedné kanadské ministryně.

Na Vettelově helmě jsme si v Kanadu nemohli nevšimnout skutečně gigantického kontrastu. Čtyřnásobný mistr světa si na ni nechal udělat nápis, jenž zněl „Zastavte těžbu dehtových písků“ a „Kanadská kriminalita v oblasti klimatu“.

Čtyřiatřicetiletý bývalý závodník Red Bullu nebo Ferrari je již dlouho znám tím, že vždy velmi často měnil design svých helem. A to hlavně z důvodu upozorňování na nejrůznější globální problémy.

Jenže v Kanadě měl takřka hned vedle nápisu bojujícím za zlepšení klimatu velký nápis společnosti Aramco, která sponzoruje tým Aston Martin, jehož barvy Vettel hájí od roku 2021.

A proč je tato kombinace tak kontrastní? Jedná se totiž o saudský podnik, o jednoho z největších a nejznámějších těžitelů ropy na světě.

Aramco je také firmou, která výraznou měrou přispívá na emise skleníkových plynů, a přes kterou plynou miliardy dolarů do Saúdské Arábie. Zřejmě nemusíme připomínat, že tato země má zase nemalé problémy s ohledem na lidská práva a zneužívání vysokého postavení.

A přesně to také zdůraznila Ministryně pro energetiku kanadské provincie Alberta Sonya Savage. A ta si nebrala servítky, přičemž německého závodníka označila za pokrytce.

„V průběhu let jsem viděl spoustu pokrytectví, ale tohle je vrchol. Řidič závodního auta sponzorovaný Astonem Martin, s financováním od Saudi Aramco, si stěžuje na ropné písky. Saudi Aramco má největší denní produkci ropy ze všech společností na světě. Je považována za největšího přispěvatele ke globálním emisím uhlíku ze všech společností od roku 1965.“

K této kritice se samotný tým příliš vyjadřovat nechtěl, šéf týmu Mike Krack v podstatě pouze prohlásil, že Vettel je svobodný člověk a když nějakou podobnou kampaň chystá, s týmem se dohodnou, jak to zamýšlí provést.

Na slova ministryně ovšem zareagoval samotný Vettel. „Ano, jsem pokrytec. Žívím se tím, čím se živím, jelikož to miluji. Takto já maluji na své plátno,“ uvedl Vettel, jehož slova ocitoval server Motorsport.

„Jsem trochu zklamaný, že politici zacházejí do osobní roviny, protože to vůbec není o mně, ale o širším pohledu. To, co je opravdu důležité, je poselství, že musíme udělat přechod a zbavit se fosilních paliv a začít celý náš životní styl zakládat na obnovitelných zdrojích,“ doplnil.

Zdroje: F1, Motorsport

Pokračovat ve čtení

Motorsport

Čeká nás další závod ve Španělsku? O Formuli 1 projevil velký zájem Madrid

Bude královna motorsportu v budoucnu závodit v Madridu? Nad tím momentálně visí skutečně velký otazník, představitelé hlavního města Španělska ovšem vyslovili svůj jednoznačný zájem! Barcelona má však s F1 smlouvu až do roku 2026.

Publikováno

dne

Bude královna motorsportu v budoucnu závodit v Madridu? Nad tím momentálně visí skutečně velký otazník, představitelé hlavního města Španělska ovšem vyslovili svůj jednoznačný zájem! Barcelona má však s F1 smlouvu až do roku 2026.

Formule 1 v současné době už jeden závod ve Španělsku, respektive v Katalánsku má. Závodní okruh Circuit de Barcelona-Catalunya má s promotéry a F1 uzavřenou smlouvu do roku 2026.

Podle serveru Motorsport však v nedávném čase poslal ministr Enrique Lopez zprávu generálnímu řediteli a prezidentovi F1 Stefanu Domenicalimu, ve které stojí, že se Madrid uchází o to, aby mohlo hlavní město Španělska pořádat Velkou cenu.

„Jménem madridského společenství je mi potěšení napsat vám, abychom vyjádřili náš zájem pořádat v Madridu Velkou cenu Formule 1,“ napsal Lopez, jehož slova ocitoval server Motosport.

„Ve zkratce bych rád potvrdil náš závazek vůči vám a tomuto projektu, stejně jako naši ochotu podepsat příslušné smlouvy k propagaci závodu a nabídnout skvělou sportovní a zábavnou podívanou,“ dodává Lopez.

Jak dále praví, pro Madrid by bylo pořádání závodu Formule 1 určitou satisfakcí. Lopez také věří, že pořádání Velké ceny v Madridu by bylo výhrou pro všechny, zejména pro veškeré instituce a společnosti podílející se na vývoji F1.

Vyjádření Madridu tak přichází v době, kdy Formule 1 řeší vzniklé problémy, co se týče organizace letošního závodu v Barceloně. Podle královny motorsportu promotéři naprosto selhali při organizaci.

Závodní víkend v Barceloně totiž letos navštívilo přes 300 tisíc fanoušků, i přesto však na to promotéři nebyli připraveni. Objevily se totiž potíže s dopravou nebo organizací na tribunách.

Formule 1 se nyní každopádně těší obrovskému zájmu. Do kalendáře mistrovství světa už v příštím roce přibude závod v Las Vegas, Kataru a pravděpodobně i Jižní Africe. Tím královna motorsportu dosáhne na základě concordské dohody na maximální limit 24 závodů za rok.

Zdroje: F1, Motorsport

Pokračovat ve čtení

Oblíbené