Spojte se s námi


Tenis

Startuje Australian Open, slavný tenisový turnaj s dlouhou historií

První ročník tenisového Australian Open proběhl v roce 1905 a od 16. do 29. ledna 2023 je na programu ten 111. V průběhu více než stoleté existence získal tradiční podnik velkou prestiž, ale doznal také řady změn. Jaká je jeho historie?

Publikováno

dne

První ročník tenisového Australian Open proběhl v roce 1905 a od 16. do 29. ledna 2023 je na programu ten 111. V průběhu více než stoleté existence získal tradiční podnik velkou prestiž, ale doznal také řady změn. Jaká je jeho historie?

Přestože australské mezinárodní mistrovství vzniklo o pět let později než Davis Cup, v letošním roce obě soutěže pořádají shodně 111. ročník.

Mužská reprezentační družstva totiž o „salátovou mísu“ nebojovala v letech 1901, 1910 a pak v obdobích roků 1915-1918 a 1940-1945.

Změny dějišť, názvů i povrchů

Naopak Australian Open mělo pauzu „pouze“ během světových válek, v tenisovém kalendáři konkrétně chybělo od svého vytvoření celkem osmkrát.

Úvodní, mimochodem listopadové, vydání mělo své dějiště v melbournském areálu Warehouseman’s Cricket Ground, dnes známém jako Albert Reserve Tennis Centre.

Postupně se vystřídalo poměrně hodně pořadatelských míst. K roku 2022 se 66 ročníků konalo v Melbourne, sedmnáctkrát se hrálo v Sydney, čtrnáctkrát v Adelaide, sedmkrát v Brisbane, třikrát v Perthu a jednou v novozélandských městech Christchurch a Hastings.

Mimochodem vývoj názvu by neměl zůstat bez zmínky. Do roku 1926 se jednalo o Australasian Championships, následně šlo o Australian Championships.

Od roku 1969 se vzhledem k zahájení otevřené éry tenisu a tedy nové možnosti účasti profesionálů na původně amatérském turnaji akce jmenuje Australian Open.

Rok 1972 znamenal definitivní přemístění do Melbourne, pětimilionové metropole státu Victoria na jihovýchodě Austrálie.

Šestnáct let nato přišla změna povrchu, protože z travnatých kurtů Kooyong Lawn Tennis Clubu se událost přesunula na dvorce s tvrdým povrchem v Melbourne Parku.

Další významné změny a problémy s dopravou

Když se ovšem vrátíme ještě zpátky do 20. let minulého století, připomeneme si dva důležité letopočty. Roku 1922 se poprvé účastnily ženy. Mezinárodní tenisová federace poté v roce 1924 zařadila turnaj mezi tzv. majory.

Přesto se ze začátku na momentálně jednom z nejvýznamnějších svátků bílého sportu příliš mnoho zahraničních hráčů nepředstavovalo. Důvodem byla výrazně odlehlá poloha a s tím spojené dlouhé náročné cestování.

Navíc v dávných sportovních dobách měly potíže s dopravou na klání kvůli rozlehlosti země i samotní domácí tenisté. A například když se mistrovství v roce 1906 konalo na Novém Zélandu, do tamního Christchurch přicestovali jen dva Australané.

Legendy Australian Open

V posledních několika desetiletích už dopravní komplikace samozřejmě neohrožují účast kvalitních tenistů. Největšími legendami Australian Open se stali Novak Djoković s devíti singlovými triumfy, Roger Federer se šesti či Andre Agassi se čtyřmi.

Z australských vítězů jmenujme například Roda Lavera nebo Roye Emersona.

Mezi ženami kraluje Australanka Margaret Courtová s jedenácti prvenstvími, z nichž sedm ale vybojovala ještě v amatérském období turnaje.

Otevřené éře vládne sedminásobná šampionka Serena Williamsová, dále vzpomeňme na další vítězky jako Steffi Grafovou či Moniku Selešovou.

Česká stopa

Samostatná česká historie pamatuje jedno celkové vítězství svého zástupce ve dvouhře. V roce 1998 se ze zisku Norman Brookes Challenge Cupu radoval Petr Korda.

Za Československo předtím triumfoval Ivan Lendl v roce 1989, kdy ve finále porazila krajana Miloslava Mečíře, a v následujícím ročníku trofej úspěšně obhájil.

Jedinou ženskou reprezentantkou naší země, která vyhrála soutěž v singlu na Australian Open, je Hana Mandlíková.

Daphne Akhurst Memorial Cup zvedla nad hlavu v letech 1980 a 1987. Martina Navrátilová si své tři finálové výhry připsala už pod vlajkou USA.

Ve čtyřhře tuzemský tenis oslavil více triumfů. Naposledy se to podařilo dokonce ryze českému páru. Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou se na nadcházejícím ročníku pokusí o vítěznou obhajobu loňského úspěchu.

Velká kontroverze z roku 2022

Právě loni se odehrála jedna z nejkontroverznějších situací v dějinách tohoto slavného podniku, protože se ho nemohla zúčastnit srbská hvězda. Přestože Djokovič odmítl očkování proti koronaviru, obdržel výjimku z povinné vakcinace.

Po příletu ovšem jeho doklad o pozitivním testu z prosince 2021, tedy v nedávné době prodělané koronavirové nákaze, a schválené povolení byly zpochybněny.

I přes odvolání mu úřady vízum „ve veřejném zájmu“ odebrali a velkého šampiona z Austrálie vyhostili.

Zajímavější dělá 111. vydání Australian Open účast obhájce titulu. Tím je Rafael Nadal, který má aktuálně na svém kontě 22 grandslamových prvenství, tedy o jedno více než právě Djokovič.

Melbourne Park

Na závěr si blíže představme již zmiňované dějiště. Melbourne Park, původně nazvaný Flinders Park, je moderní tenisový areál ležící v komplexu Melbourne Sports and Entertainment Precinct.

Prestižní akce, pořádaná organizacemi Tennis Australia a ITF a patřící mezi turnaje velké čtyřky, se tu v posledních letech koná na tvrdém povrchu dodávaným firmou GreenSet Worldwide.

Jsou zde mj. k dispozici tři dvorce se zatahovací střechou. Konkrétně jde o Rod Laver Arenu pro 14 820 diváků, John Cain Arenu, na jejíž tribuny se vejde deset a půl tisíce lidí a Margaret Court Arenu s kapacitou 7 500 míst.

Australian Open se tradičně těší velkému zájmu příznivců tenisu. Rekord návštěvnosti padl před třemi lety, kdy se na zápasy přišlo podívat celkem přes 812 tisíc fanoušků.

Uvidíme, jak bude po dvou koronavirových ročnících plných omezení vypadat ten letošní, a to jak z hlediska zaplněnosti hledišť, tak z pohledu výkonů účastníků a výsledků jednotlivých utkání v různých kategoriích.

Zdroj: Australian Open

Reklama

Tenis

Djokovič je nejlepším hráčem, který kdy držel raketu, tvrdí Tsitsipas po prohraném finále. Srb chválil řecké fanoušky

Australian Open je za námi. Mužskou část turnaje opanoval Novak Djokovič, jenž potvrdil predikce a dorovnal rekord dlouholetého rivala Rafaela Nadala. Ve finále porazil Stefanose Tsitsipase, jenž mu po zápase složil poklonu.

Publikováno

dne

Australian Open je za námi. Mužskou část turnaje opanoval Novak Djokovič, jenž potvrdil predikce a dorovnal rekord dlouholetého rivala Rafaela Nadala. Ve finále porazil Stefanose Tsitsipase, jenž mu po zápase složil poklonu.

Turnaj, na kterém vše hrálo pro něj. Přestože jej trápily zdravotní problémy, vše mu vyšlo vesměs bezproblémově a také díky tomu může Novak Djokovič slavit další triumf v Melbourne.

Australian Open ovládl již podesáté. Jedná se o jeho 22. grandslamovou trofej, čímž dorovnal svého dlouholetého rivala Rafaela Nadala. Navíc se vrátí na post světové jedničky a ve Francii může usilovat o to, že španělskou legendu dokonce v počtu titulů předčí.

Za zmínku stojí, že Djokovič na turnaji ztratil jediný set. Hned ve druhém kole. Poté už procházel turnajem hladce. Měl velké štěstí na los. Narazil pouze na dva hráče ze světové desítky a vlastně i ze světové dvacítky.

Ve čtvrtfinále si Srb poradil s Andreyem Rublevem, ve finále i díky dvěma úspěšným tie-breakům porazil Stefanose Tsitsipase.

Řek po prohraném souboji o titul označil Srba za nejlepšího tenistu, který kdy držel raketu. „Novaku, nevím, co říct. To, čeho jsi dosáhl, všechna ta čísla… Vypovídá to o všem. Obdivuju, co vše jsi pro náš sport udělal. Děkuju, že jsi náš sport tolik posunul,“ cituje jej Eurosport.

Tsitsipas tak vzal prohru se ctí. Jak však přiznává, není to snadné. Hodlá se ale vrátit, pracovat ještě tvrději a udělat maximum, aby si pro grandslamový pohár jednoho dne došel. Že se mu to podaří, věří i sám Djokovič.

Srb se dočkal podpory i velkého počtu řeckých fanoušků, kteří na finálové klání dorazili. „Díky nim se tu cítím jako doma. Byl to jeden z nejnáročnějších turnajů v mém životě. Navíc, když vezmeme v potaz, co se dělo minulý rok,“ nechal se slyšet Djokovič.

Srb se mimo jiné vyjádřil také k tomu, že spolu s Tsitsipasem jsou ze zemí bez tenisové tradice a že neměli hráče, ke kterým by v rámci své rodné země mohli vzhlížet.

„Poselství pro každého mladého tenistu na celém světě, který sní o tom, že bude tady, kde jsme já a Stefanos, je jasné. Sni ve velkém a nenech si sny vzít. Nezáleží na tom, odkud jsi. Čím těžší to máš v dětství, tím jsi silnější. Já a Stefanos jsme toho důkazem,“ zakončil Djokovič své vyjádření.

Zdroj: Australian Open, Eurosport

Pokračovat ve čtení

Tenis

Neporazitelné. Krejčíková se Siniakovou znovu šampionkami Australian Open!

Českomoravská spolupráce stále funguje. Světové jedničky Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou úspěšně obhájily loňský triumf z Melbourne a po nedělní výhře 6:4 a 6:3 nad Japonkami Aoyamaovou a Shibaharaovou si tato dvojice připsala už svůj sedmý primát z grandslamové turnaje.

Publikováno

dne

Českomoravská spolupráce stále funguje. Světové jedničky Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou úspěšně obhájily loňský triumf z Melbourne a po nedělní výhře 6:4 a 6:3 nad Japonkami Aoyamaovou a Shibaharaovou si tato dvojice připsala už svůj sedmý primát z grandslamové turnaje.

Letošní Australian Open bylo pro naše barvy více než úspěšné. V mužské dvouhře se probojoval až do čtvrtfinále talentovaný Jiří Lehečka, v té dámské měla Česká republika hned trojí zastoupení v osmifinálové fázi. Ani jeden z těchto úspěchů však není tím nejvýraznějším.

Ve dvouhře se ani jedné v poslední době příliš nedaří, Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou si ale dokáží spravit chuť ve čtyřhře. Obě tyto hráčky se znají velice dobře. Už ve svých juniorských letech společně totiž dokázaly vyhrát dva grandslamy pro hráčky do osmnácti let.

V tuto chvíli mají na svém kontě hned sedm grandslamů seniorských a v žádném případě neřekly poslední slovo.

Cesta za obhajobou loňského titulu nezačala příliš přesvědčivě. Ihned v prvním kole totiž musely turnajové jedničky bojovat ve třech setech. Po opadnutí prvotní nervozity už šlo vše jako po másle. Před samotným finále povolily soupeřkám nejvíce zisk pěti her, byly tak pasovány do role jasných favoritek.

Finálovými sokyněmi jim byly překvapivé finalistky z Japonska. Shuko Aoyamaová s Enou Shibaharaovou se jakožto desáté nasazené probojovaly do svého prvního finále na grandslamovém turnaji. Možná právě tato nezkušenost se stala pro asijský pár osudnou.

Ihned v úvodu zápasu českomoravský pár získal rychlý brejk a dostal se do vedení. Japonky měly následně sice dvě příležitosti ke srovnání stavu, nakonec ovšem neuspěly a úvodní sadu Krejčíková se Siniakovou opanovaly poměrem 6:4.

Na začátku druhého setu jako by se nasazené desítky nepoučily, znovu přišla okamžitá ztráta podání. Nakonec za stavu 1:2 přeci jen dokázaly nepříznivý stav srovnat a dokonce se dostat do vedení.

Češky následně znovu ukázaly svou fazonu a po zisku čtyř her v řadě dokázaly získat i druhý set. Sečteno podtrženo, po devadesáti minutách a výsledku 6:4, 6:3 se světové jedničky mohly začít radovat z dalšího úspěchu.

Pro Barboru Krejčíkovou a Kateřinu Siniakovou se letošní Australian Open stalo vůbec prvním grandslamem, který dokázaly úspěšně obhájit. Zároveň fantastická dvojice nenašla přemožitelky už na čtvrtém po sobě jdoucím turnaji velké čtyřky a je tak otázkou, kolik primátů spolu tyto dvě dámy ještě dokáží získat.

Zdroj: WTA, Australian Open

Pokračovat ve čtení

Tenis

Rekordní titul Novaka Djokoviče či české barvy opět na vrcholu? Velké finále Australian Open je tu!

Dlouhé a náročné dva týdny se blíží ke svému konci. Na letošním Australian Open už totiž zbývá odehrát jen finálové duely. Hraje se nejen o body a peníze, nýbrž i o nesmazatelnou stopu v tenisové historii.

Publikováno

dne

Dlouhé a náročné dva týdny se blíží ke svému konci. Na letošním Australian Open už totiž zbývá odehrát jen finálové duely. Hraje se nejen o body a peníze, nýbrž i o nesmazatelnou stopu v tenisové historii. Novak Djokovič může získat rekordní desátý titul z Melbourne a dostat se zpět na pozici jedničky. V dámské čtyřhře se naopak pokusí o obhajobu Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou.

Údajně nekvalitní míčky nebo časté chyby rozhodčích. Úvodní grandslam sezony se ve svém průběhu musel vypořádat s vlnou kritiky nejen od širší veřejnosti, ale i samotných hráčů. Přesto je tenisový svět v očekávání, jak to celé nakonec dopadne.

Dvorec pojmenovaný po Rodu Laverovi, legendárním Australanovi, obstará víkendové finálové boje nejen s domácí senzací či neporazitelnými tenistkami z České republiky.

Dámská střelnice a nenasazení finalisté

Sobotní den bude ve znamení dámské dvouhry a pánské čtyřhry. V 9:30 Středoevropského času nastoupí ke svému finále na dvorec Roda Lavera Elena Rybakinová s Arynou Sabalenkovou. Kazaška Rybakinová zatím na turnaji ztratila jeden jediný set a pokusí se získat svůj druhý grandslamový titul.

Na druhé straně sítě se postaví světová pětka, Běloruska Sabalenková. Pro tuto čtyřiadvacetiletou tenistku z Minska se jedná o první finálovou účast na grandslamu v její stále krátké kariéře. Doposud na Australian Open však neztratila jediný set a právem je pasována do pozice mírné favoritky.

Vzájemná bilance obou tenistek též hovoří lépe pro Sabalenkovou. V dosavadních třech duelech na okruhu WTA odešla vždy vítězně ve třech sadách. Fanoušci se bezpochyby mohou těšit na nefalšovanou řežbu. Obě tenistky se totiž spoléhají na tvrdé první podání a raketové údery od základní čáry.

Po skončení ceremoniálu dámské dvouhry přijde na řadu, pro domácí velice atraktivní, pánská čtyřhra. Do finále se dosti překvapivě probojovaly dvě nenasazené dvojice s nulovou zkušeností z takto velkých zápasů. Výraznou výhodou se tak ve výsledku může stát sehranost.

Zkušenosti jsou na straně monacko-polské dvojice Hugo Nys, Jan Zieliňski. Oba hráči se aktuálně pohybují kolem čtyřicátého místa žebříčku a jsou čistokrevnými deblisty. Zatím společně dosáhli na jeden titul kategorie ATP 250 a případné sobotní vítězství je katapultuje až na hranici TOP 10.

Druhou finálovou dvojicí se po fantastické jízdě stali domácí Jason Kubler s Rinky Hijikatou. Nenasazení Australané hrají vůbec první společný turnaj, dá se však očekávat, že zdaleka ne poslední.

V cestě do finále přešli hned přes tři dvojice nejlepší desítky a navazují na loňskou cestu krajanů Kyrgiose s Kokkinakisem. Těžit mohou bezpochyby z domácí, bouřlivé atmosféry, ostatně jako v celém dosavadním průběhu turnaje.

Závěrečná neděle s českou stopou

Nedělní program bude zajímavý hlavně pro tuzemské fanoušky tenisu. Už od páté hodiny ranní totiž nastoupí k dalšímu finále dámské čtyřhry dvojice Barbora Krejčíková, Kateřina Siniaková. Nasazené jedničky a obhájkyně loňského titulu zatím na turnaji ztratily jediný set a to hned v prvním kole, od té doby prochází pavoukem bez větších potíží.

V neděli budou čelit přemožitelkám turnajových dvojek, Japonkám Shuko Aoyamaové a Eně Shibaharaové. Po loňském semifinále mají nasazené desítky šanci připsat si první grandslamový titul. Tyto dvojice na sebe zatím na okruhu nikdy nenarazily, těžko tedy odhadovat průběh zápasu.

Celé Australian Open 2023 tradičně zakončí finálové klání mužů. Letos se do finále probojovali dva z hlavních favoritů. Na jedné straně Řek Stefanos Tsitsipas, na druhé Srb Novak Djokovič.

V sázce je mnoho. Vítěz finále se totiž dostane na první místo žebříčku ATP. Pro Tsitsipase jde o jeho druhou finálovou účast na grandslamu. První zkušenost pro něj skončila porážkou v Paříži, kde padl na raketě svého nedělního soka ve čtyřech setech, má tak Srbovi co vracet.

Djokovič se naopak může zapsat do historie. Po loňské absenci sahá po svém už desátém zisku trofeje Normana Brookse, čímž by znovu posunul hranici svého vlastního rekordu v počtu titulů na melbournské půdě.

Zároveň má srbská bývalá světová jednička šanci získat celkově dvaadvacátý grandslamový triumf, čímž by Djokovič vyrovnal na vrcholu historických tabulek svého odvěkého rivala Rafaela Nadala.

Právoplatným favoritem je i přes zranění nohy Novak Djokovič. V posledních zápasech doslova ponižuje své soupeře nevídanými debakly v pokročilých fázích turnaje. Na Srbovu stranu hraje také vzájemná bilance, osm posledních vzájemných duelů s Tsitsipasem dokázal opanovat.

Zdroj: Australian Open

Pokračovat ve čtení

Oblíbené