Spojte se s námi


Bojové sporty

Šok! UFC má nového šampiona, Adesanya opět ukázal velký charakter, padaly i knokauty. Jak vypadalo UFC 293?

UFC se vrátilo do australského Sydney s turnajem číslo 293. Australská metropole se dočkala hned 8 australských a novozélandských reprezentantů, díky čemuž nebyla o atmosféru nouze. O hlavní a jediný titulový zápas se postarali Israel Adesanya a Sean Strickland. Jak galavečer vypadal?

Publikováno

dne

UFC se vrátilo do australského Sydney s turnajem číslo 293. Australská metropole se dočkala hned 8 australských a novozélandských reprezentantů, díky čemuž nebyla o atmosféru nouze. O hlavní a jediný titulový zápas se postarali Israel Adesanya a Sean Strickland. Jak galavečer vypadal?

Early Prelims, Prelims

První dvě karty UFC 293 nabídly duely víceméně spíše neznámých bojovníků, pro československé fanoušky tedy nemusely být na první pohled kdovíjak atraktivní. Nudit jsme se u ní ale nemuseli.

Hned první zápas nabídl první ukončení, když Evin Jousset porazil 11 vteřin před koncem prvního kola na rear-naked choke Kiefera Corbieho. Pro oba bojovníky to byla premiéra v UFC.

1 000 Kč zdarma s promo kódem: BIGPROMOCZ

dalších 3000Kč za vklad + free spiny

VYUŽÍT PROMO KÓD
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Druhý duel nabídl rovněž ukončení na submisi, tentokráte se o něj postaral po 59 vteřinách Gabriel Miranda, když porazil Novozélanďana Shanea Younga na rear-naked choke a po první prohře si připsal také první výhru v UFC. Young si naopak v organizaci pohoršil na 2-5.

Posléze se na nějaké další ukončení chvíli čekalo. Charles Radtke při debutu v UFC porazil na body Blood Diamonda, který to má v UFC 0-3. Nasrat Haqparast pro změnu ve svém 11. zápase porazil debutanta Landona Quinonese.

Na body skončil také duel Australana Jamieho Mullarkeyho, nicméně domácí bojovník vyzrál na Johna Makdessiho a australské publikum tak mělo důvod k radosti.

Předposlední souboj prelims karty skončil nejhorším možným způsobem. Chepe Mariskal vyhrál na TKO po zranění Jacka Jenkinse. Poslední klání před hlavní kartou ovládl Carlos Ulberg, který uškrtil Da Woon Junga 11 vteřin před koncem zápasu.

Hlavní karta

Australští hrdinové doručovali knokauty

Úvod hlavní karty začal nejlépe, jak mohl. Australan Tyson Pedro čelil švédskému prospektu Antonu Turkaljovi. Zatímco domácí bojovník už je v UFC prověřený a má poměrně divoké skóre, tak jeho švédský soupeř po vstupu do organizace sbírá jen porážky. A v Sydney tomu nebylo jinak.

Pedro totiž svého soupeře ukončil v prvním kole a v čase 2:12 bylo po všem. 31letý Australan si vylepšil skóre v UFC na 6-4 a po tom, co poslední zápas prohrál, si znovu připsal do statistik zelené políčko.

I druhý zápas hlavní karty přinesl fanouškům velkou radost. Australský těžkotonážník Justin Tafa totiž ukončil v prvním kole v čase 1:22 Austena Lanea po tvrdé bombě levačkou, k níž přidal i pár ran na zemi.

Za zmínku stojí, že Tafa a Lane spolu bojovali už v červnu, jenže zápas skončil po půl minutě kvůli píchnutí do oka a skončil na no contest. I v odvetě však došlo brzy na píchnutí do oka,

Tafa se ale vzpamatoval a pak se svému soupeři za nepříjemný moment, ač neúmyslný, tvrdě pomstil a nekompromisně jej knokautoval.

Brazilský talent navzdory prohře hrdinou večera

Posléze šel do akce Manel Kape, muž, který mimo jiné porazil Davida Dvořáka. Tentokráte jej měl prověřit talentovaný 22letý mladík Felipe dos Santos, který dosud nepoznal pachuť porážky. A že by debutant v UFC, jenž vzal zápas na short notice, měl z desítky muší váhy nějaký respekt? Kdepak.

Kape byl vnímán jako velký favorit, je starší, zkušenější, jenže dos Santos si svým stylem získal fanoušky od začátku. Divokost, přímočarost, riskování, žádná ustrašenost. Brzy to byl navzdory doručenému knockdownu Brazilec, kdo si získal respekt svého soupeře, který přidal na obezřetnosti.

Dos Santos hýřil aktivitou, Kape měl ale větší tvrdost a přesnost úderů. Takhle vyrovnaný a pro Kapeho náročný zápas zřejmě nikdo nečekal. Brazilec si získal fanoušky. Ve velkém. Zápas sice prohrál na body, pro vyprodanou halu v Sydney byl ale vítězem. Jeho kvality uznal i Kape.

Souboj těžkých vah ovládl Volkov

Jak umí být život v bojových sportech krutý? O tom by mohl vyprávět australský sympaťák Tai Tuivasa. Ještě nedávno měl skvěle našlápnuto k tomu, aby se přiblížil k titulové šanci, teď má pro změnu na kontě třetí prohru v řadě.

V Sydney změřil síly s veteránem Alexanderem Volkovem, který si připsal už 47. profesionální zápas v MMA. Ve 34 letech je v nejlepší formě a potvrdil to proti Tuivasovi, kterého ukončil na Ezekiel choke.

Pro Rusa to byla teprve čtvrtá výhra na submisi v kariéře. Celý zápas měl Volkov navrch. Využíval své velké výškové převahy, díky čemuž měl také delší rozpětí rukou i nohou a šlo to znát. Tuivasa se jen těžce dostával Volkovovi blízko k tělu, měl s tím velký problém.

Podle toho vypadaly statistiky v počtu úderů. Zatímco Volkov mohl z ústupu sypat jednu ránu za druhou, Tuivasa navzdory vyvíjené aktivitě neustále inkasoval a Rus si z jeho obličeje udělal ideální místo na autogramiádu. Ve druhém kole se zápas přenesl na zem, kde také skončil.

Volkov má na kontě třetí výhru v řadě a potenciálně se může přiblížit titulové šanci.

Překvapení. Adesanya už není šampion

Israel Adesanya absolvoval v Sydney první obhajobu poté, co se znovu stal králem střední váhy. Byl velkým favoritem, Sean Strickland byl odepisován nejen fanoušky, ale také experty či bookmakery.

Šampion byl obrovským favoritem, nicméně americký bojovník si byl vědom svých kvalit, věřil si a v zápase to šlo znát. Porazil své démony a porazil také Adesanyu. Zřejmě nejlepší postojář v UFC se proti němu v postoji nedokázal prosadit a Strickland napsal neuvěřitelný příběh.

Strickland předvedl fenomenální výkon. V prvním kole dokázal Adesanyu poslat k zemi, ten se ale dokázal vzpamatovat a tlak ze strany Američana dokázal ustát. Jenže zvrátit zápas ve svůj prospěch nedokázal.

Adesanya byl věčně tím, kdo musel ustupovat. Strickland před ním neustále stál, neustále vyvíjel tlak. Byl přesnější, tvrdší. Navíc měl vynikající obranu, Adesanya se přes jeho defenzivu nedokázal dostat, zápas mu nechutnal.

Šampion věděl, že mu zápas utíká mezi prsty a v pátém kole na něm byla znát jistá bezradnost. Po pěti kolech viděli všichni rozhodčí výhru Stricklanda a ten se tak stal novým králem střední váhy.

Adesanya, jak je u něj zvykem, přijal prohru s grácií a ukázal, že má povahu opravdového šampiona, třebaže o titul znovu přišel.

Zdroj: UFC, Twitter

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.