Spojte se s námi

Reprezentace

Slovenský fotbalový svaz se v oficiálním prohlášení brání kritice po skandálu s prodejem lístků na duel v Maďarsku

Zveřejněno

dne

Hektické a rizikové. Přesně tak bylo již dopředu ze strany UEFA označeno pondělní střetnutí Maďarska se Slovenskem. Jenže se vůbec nepodařilo předejít komplikacím a bezpečnostní služba musela v průběhu utkání nemálo improvizovat, neboť došlo k problému, se kterým se nejspíše dalo počítat. Obviňován vlastními fanoušky byl Slovenský fotbalový svaz, který však vydal stanovisko, v němž konstatuje, že postupovalo podle stanovených požadavků a pokynů.

Zdroj: aktuality.sk

A co se vlastně stalo? V pondělí se v Budapešti odehrálo utkání Maďarska a Slovenska, což jsou vždy velice vypjaté zápasy. Nejinak tomu bylo nyní. Jenže došlo k problému, který se do jisté míry zřejmě dal očekávat. K jakému? Na tento duel totiž vyrazily prakticky tři skupiny fanoušků, stadion byl ale rozdělen pouze do dvou, přičemž ta třetí skupinka musela do sektorů s fanoušky Slovenska.

Tou třetí skupinou samozřejmě nebyl nikdo jiný, než Maďaři žijící na Slovensku, kteří mají i dokonce slovenské občanství. A protože pravidla pro nákupy vstupenek pro tato utkání byla poměrně neflexibilní a nereagovala na možné problémy, došlo k tomu, co se zřejmě stát muselo. Přesně takto se brání i Slovenský fotbalový svaz.

Sektor slovenský fanoušků totiž byl rozdělený na dvě poloviny. Jednu tvořili Slováci, druhou Maďaři, kteří jsou však občany Slovenské republiky. A právě v tom tkvěl háček. Slováci prodávali vstupenky občanům Slovenska, Maďaři logicky občanům Maďarska. Každý kupující musel uvést jméno, příjmení, datum a místo narození. Nějak se tak zapomněla požadovat případná národnost, která mohla být, a v mnoha případech na slovenské straně byla, maďarská.

Maďaři, kteří žijí na Slovensku a mají slovenské občanství, přišli na zápas v černém oblečení, stejně jako většina fanoušků domácích. Nemohli si na stadion však logicky přinést státní symboly Maďarska. Jenže i tak spousta Maďarů do sektoru Slováků symboly domácího týmu propašovala.

Navíc se chovala maďarská menšina vůči Slovákům nepřátelsky, spolu se zbytkem stadionu vypískala jejich hymnu a kdoví jak a kde skončila slovenská vlajka, která se v půlce jejich sektoru vyskytovala. Zkrátka se nejednalo o sportovní chování. Na situaci museli reagovat pořadatelé tak, že sektor rozdělili na dvě poloviny díky těžkooděncům, kteří tvořili jakousi hráz, která oba tábory držela od sebe.

Zdroj: futbalsfz.sk

Na Slovenský fotbalový svaz se tedy strhla obrovská kritika, které se však brání. „SFZ musí reagovať na početné reakcie slovenských fanúšikov, ktorí sú rozhorčení, že sektor hostí bol rozdelený na dve časti, pričom jedna z nich evidentne a výrazne podporovala domáci maďarský národný tím,“ zní začátek stanoviska, které svaz sepsal na svůj web.

Dále text pokračuje následovně: „SFZ predával vstupenky na základe pokynov partnera Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ), teda organizátora zápasu. Záujemca musel uviesť meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia. Nie je možné kohokoľvek, kto prejaví záujem, urobí náležité kroky a učiní tak v čase, keď sú ešte vstupenky v predaji, diskriminovať a vylúčiť ho z procesu zakúpenia vstupenky, pokiaľ splnil všetky náležitosti, vrátane toho, že nemá žiadne obmedzujúce opatrenia účasti na verejných športových podujatiach, teda nebola mu nikde a nikým zakázaná prítomnosť na futbalovom stretnutí.“

„Adresa trvalého bydliska či národnosť nemôže byť vyraďujúcim faktorom z procesu zakúpenia vstupenky. Preto zdôrazňujeme, že všetci ľudia, v sektore hostí, boli občanmi Slovenskej republiky. SFZ sa preto dištancuje od správania sa časti fanúšikov, slovenských občanov, ktorí prišli na zápas oblečení v čiernych farbách a fandili maďarskej reprezentácii v sektore hostí.“

„Bezpečnostné opatrenia, teda rozdelenie sektoru, nasadenie poriadkových síl, taktika udržania poriadku boli plne v kompetencii maďarskej polície. Zástupcovia SFZ na viacerých bezpečnostných predzápasových poradách zdôraznili aj na základe skúsenosti z marcového vzájomného stretnutia v Trnave, že existuje vysoké riziko konfliktu priamo v sektore hostí medzi občanmi Slovenskej republiky rozdielnych národností.“

„V Trnave organizátor reagoval na takéto strety rozdelením sektoru cez kordón ťažkoodencov počas celého zápasu. Maďarská polícia vyhodnotila po príchode fanúšikov na štadión uvedené riziká a rozhodla o postupe pri zabezpečení poriadku, teda rozdelení sektoru.“

„Vypískanie slovenskej hymny od značnej časti domácich priaznivcov nespadá do kategórie bezpečnosti. Ide však o verejný a vysoko nebezpečný prejav nerešpektovania symbolu druhého štátu, ktorý aj keď je v športovom súboji rivalom, nie je v žiadnom prípade nepriateľom.“

„SFZ odsudzuje tento prejav netolerantnosti a absencie rešpektu a vážnosti voči zápasovému súperovi počas slovenskej štátnej hymny a v tomto zmysle bude svoj postoj komunikovať s partnerom, Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ). A o tom, že aj občania Slovenska vypískali slovenskú hymnu, si urobí každý súdny človek názor sám.“

„SFZ ďakuje všetkým priaznivcom národného tímu, ktorí boli v Budapešti na zápase a svojím celozápasovým povzbudzovaním potvrdili pevné spojenie futbalovej reprezentácie aj jej fanúšikov, pre SFZ je cťou mať takýchto podporovateľov.“

Zdroj: facebook.com/sfzofficial

Toto stanovisko však logicky slovenské fanoušky příliš neuspokojilo a bude tak zajímavé pozorovat, jak se bude situace a vztah mezi Slováky a Slovenským fotbalovým svazem vyvíjet nadále. Nezbývá než doufat, že se naši slovenští bratři dokáží s tímto problémem popasovat a že se jim bude v kvalifikaci dařit, aby se na tento problém brzy zapomnělo.

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Ostatní

Katar nadále porušuje lidská práva a práva pracovníků. Na přípravách mistrovství světa to nic nemění

Zveřejněno

dne

Mistrovství světa 2022, které se má odehrát v Kataru, je od samotného oznámení pořadatelské země doprovázeno kritikou a nemalou dávkou kontroverzí či různých nařčení. Dlouhodobě je pořadatelský stát napadán především z hlediska nedodržování lidských práv, přičemž již v minulosti slíbil nápravu. Dle nově zveřejněných výsledků výzkumu Amnesty International se na situaci však nic nezměnilo.

Embed from Getty Images

Nejnovější zpráva, kterou vydalo celosvětové hnutí Amnesty International, jenž monitoruje porušování lidských práv a iniciuje kampaně na jejich dodržování, usvědčuje Katar z neustálého porušování lidských práv. Výsledky výzkumu nicméně nemonitorují přímo pracovníky, kteří připravují vše na chystající se mistrovství světa, ale spíše všeobecnou situaci v zemi.

Podle zprávy tohoto hnutí, která je psána na 52 stran, mají tisícovky zaměstnanců pracovat bez vyplacení mzdy, a to i mzdy za několik měsíců. Více než 1 600 zaměstnanců se pak rozhodlo podat stížnost, nicméně bez větších úspěchů. Amnesty International tak vyzývá katarské úřady k “ukončení ostudné reality v podobě vykořisťování pracovníků”. Zajímavé pak je, že v minulosti byla zřízena komise, která měla zlepšit a chránit práva pracovníků. Svůj účel však nezvládá splňovat.

„Navzdory významným slibům velkých reforem, které Katar učinil, zůstává situace vůči pracovníkům nadále bezohledná. Migrující pracovníci často šli do Kataru s nadějí, že svým rodinám poskytnou lepší život. Namísto toho se mnoho z nich vrací domů poté, co několik měsíců neobdrželi mzdu, přičemž se jim nedostává téměř žádné pomoci, která by je před tímto chránila,“ vyjádřil se Stephen Cockburn, zástupce Amnesty International pro globální záležitosti.

Report také informuje o tom, že některé společnosti, jenž pracovníky zaměstnávaly, krátce po problému s nevyplácením mezd přestaly nadobro fungovat a tudíž je o to komplikovanější z nich nevyplacené mzdy vymáhat.

Embed from Getty Images

Nutno podotknout, že v listopadu 2017 katarské úřady schválily nové zákony na zlepšení práv pracovníků, když Katar podepsal dohodu s mezinárodní organizací OSN. Dohoda zahrnovala zrušení zákonů, které zaměstnavatelům a firmám dávaly extrémně dominantní postavení, neboť bez jejich souhlasu nemohli zaměstnanci změnit zaměstnání či opustit zemi.

Nové právní předpisy pak slibovaly alespoň dočasné zavedení minimální mzdy, vytvoření pojištěneckého fondu zaměstnanců a zřízení výborů pro řešení sporů, jenž se týkají zmíněné problematiky. Jenže rovněž zmíněná nová zpráva od Amnesty International uvádí, že ani jeden z těchto slibů není dodržován zrovna podle představ.

K reportu celosvětového hnutí se vyjádřila i FIFA, která samozřejmě tvrdí, že dodržování lidských práv, a především pak u dělníků pracujících na přípravách světového šampionátu, bere velice vážně. „Chtěli bychom poznamenat, že se zpráva netýká příprav na mistrovství světa. Nejvyšší orgán, jenž řeší infrastrukturu, potvrdil, že dodavatelé uvedení ve zprávě nikdy nebyli zapojeni do projektů světového poháru v Kataru,“ zní ve vyjádření FIFA.

„Uznáváme však důležitost nového výboru pro pracovní spory jako důležitou součást širších reforem v oblasti pracovních práv, které probíhají v Kataru. Víme, že katarské orgány intenzivně spolupracují s Mezinárodní organizací práce a dalšími zúčastněnými stranami s cílem dále zlepšit účinnost tohoto složitého, ale vitálního mechanismu,“ pokračuje oficiální status hlavní řídící organizace světového fotbalu.

Embed from Getty Images

„FIFA nadále spolupracuje s dalšími stranami na zajištění dodržování práv pracovníků, kteří se podílejí na činnostech souvisejících se světovým pohárem FIFA. Kdykoli je v tomto rozsahu zjištěn problém, FIFA jej ihned řeší s katarským protějškem prostřednictvím příslušných orgánů,“ zakončuje vyjádření FIFA.

Mimo to je zajímavé, že se médium BBC snažilo kontaktovat katarskou vládu v únoru tohoto roku ohledně stejné problematiky. Vláda měla odpovědět, že vítá pokračující zájem o kontrolu svých systémů ze strany Amnesty International a oficiálně přiznala, že pouze během roku 2018 musela penalizovat či zakázat 11 994 společností za porušování práv zaměstnanců.

Je skutečně na pořadu dne, aby takový stát, v němž je dodržování lidských práv obrovským problémem, pořádal tak obrovskou akci, jakou mistrovství světa ve fotbale bezesporu je?

Pokračovat ve čtení

La Liga

Robert Moreno: Pracujeme na tom, aby Ansu Fati mohl hrát za Španělsko

Zveřejněno

dne

Utkání Barcelony a Valencie sledoval z hlavní tribuny stánku Camp Nou také současný lodivod hlavního národního výběru Španělska, Robert Moreno. Ten se v poločase nechal slyšet, že by rád vyzkoušel v barvách La Roji Ansua Fatiho.

Embed from Getty Images

Ansu Fati je v poslední době jménem číslo 1 v Barceloně a není proto divu, že někteří už začali pošilhávat po jeho reprezentačním debutu. Ten by mohl přijít ve španělském mančaftu do sedmnácti let, na který na přelomu října a listopadu čeká mistrovství světa v této věkové kategorii.

První ale musí jeho otec získat španělské občanství, což nebude obtížné, jelikož v této zemi pracuje a žije již 10 let. „Možným vystoupením Fatiho v reprezentaci se nezabývám a nemám to pod kontrolou. Lidé ve federaci pracují na tom, aby se objevil ve španělské reprezentaci,“ pravil Moreno.

Finální rozhodnutí je pak ovšem na hráči. Federace pracuje na tom, aby měla nejlepší hráče a pro Barcu je to celé velká radost, jelikož Ansu pochází z La Masie. Musíte být trpěliví a já doufám, že bude i on,“ dodával. Mladík žije ve Španělsku – nejprve to bylo v Seville a od roku 2012 v Barceloně.

Připomeňme, že Fati – jinak kmenový hráč celku do devatenácti let zvaného Juvenil A – navázal na debutovou trefu v Pamploně gólem po pouhých dvou minutách a asistencí v dalších pěti. Celkem už se tak ve třech startech za áčko, přičemž nyní to bylo poprvé v základu, prosadil dvakrát.

Pokračovat ve čtení

La Liga

Piqué: Věděl jsem, že Messi může po každé sezoně odejít, ale není třeba se obávat

Zveřejněno

dne

Gerard Piqué potvrdil v pořadu „El Larguero“ na rozhlasové stanici Cadena SER ještě před prezidentem Barcelony fakt, že Lionel Messi má sktuečně ve smlouvě klauzuli, která mu umožňuje volný odchod po skončení každého ročníku, ovšem podle něj se nemusí barcelonští fanoušci ničeho strachovat.

Embed from Getty Images

Mám s Leem dobrý vztah a už jsem věděl, že existuje taková možnost. Všichni známe Leovu vazbu k Barceloně a vůbec mě to netrápí. Při jednání o nových smlouvách hráči žádají klub o různé věci a některé z nich jsou akceptovány, zatímco jiné ne,“ pravil Gerard Piqué ke kontraktu, který Lionel Messi podepsal před dvěma lety.

A pokračoval: „Myslím si, že Leo si po tolika letech v Barceloně vybojoval možnost rozhodovat o své budoucnosti. Je naprosto oddaný klubu a za všechny ty roky bylo nemožné vidět Lea odcházet. Doufám, že v Barceloně setrvá do čtyřicítky,“ tvrdil stoper, jenž se poté vrátil k hlavní letošní sáze.

Byla to dlouhá telenovela, což je normální vzhledem k tomu, o jakém hráči je řeč, co reprezentuje a jeho minulosti. Je to však u konce a musí se jít dál. Přestupové okno otevřené až do 3. kola LaLigy je možná nesmysl. Liga začne a přestupové spekulace přetrvávají,“ řekl o Neymaru Júniorovi.

Přeji mu to nejlepší. Mluvil jsem s ním a řekl mu, že doufám v dobrou sezonu pro něj. Ve fotbale nikdy nevíte a každý rok máte šanci.“ Na závěr se vyjádřil k možnému návratu do španělské reprezentace. Z té odcházel loni v srpnu a aktuálně reprezentuje pouze katalánský výběr.

Viděl jsem, že vyhráli 2:1. Svého času jsem se už rozhodl a nyní se musím soustředit na Barcelonu. Doufám, že Španělsko vyhraje Mistrovství Evropy,“ zněla odpověď Piquého, jemuž bude příští rok v únoru 33 let a jenž strávil reprezentační pauzu v New Yorku.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené