Spojte se s námi

Ostatní

Slovan Bratislava se stal mistrem! Titul si zajistil dokonce šest kol dopředu

Zveřejněno

dne

Letošní ročník slovenské nejvyšší fotbalové soutěže by se dal označit jako “one man show”, respektive “one team show”. Slovan Bratislava si suverénně zajistil ligový titul, když do konce nadstavbové části zbývá ještě šest kol.

Zdroj: skslovan.com

Nedělní výhra 3:0 nad Žilinou byla už jedenáctou v řadě pro fotbalový celek z hlavního města Slovenska. Všem bylo jasné už nějakou tu chvíli, že Slovan tento rok získá mistrovský titul, ale nyní už je to definitivně potvrzené. Druhá Dunajská Streda totiž ztrácí šest kol před koncem na lídra devatenáct bodů.

Borci ze Slovanu v letošním ročníku neprohráli, pouze čtyřikrát remizovali, a útočí tak na skvělý úspěch. Například po vzoru Arsenalu ze sezony 2003/04, anebo třeba Sparty z ročníku 2009/10 by mohli celou soutěží projít bez jediné prohry.

Po výhře nad Žilinou byl trenér Martin Ševela na počest celkově 25. titulu klubu vyhazován hráči vysoko do vzduchu. Mezi slavícími byl i jeden český zástupce, a to obránce kazašského původu Jurij Medveděv.

Po osamostatnění Slovenska to je podeváté, co Slovan vyhrál ligu, a ukazuje tak, že v současnosti nemá u našich východních sousedů konkurenci.

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Ostatní

Fotbal otázkou života a smrti? V Indii zachraňuje dívčí životy před nepříznivým osudem

Zveřejněno

dne

Fotbal je často sportem, který vytváří neuvěřitelné a dojemné lidské příběhy. Aby také ne. Jak poznamenal kdysi Bill Shankly, není pouze otázkou života a smrti, ale je daleko důležitější. Své o tom vědí mladé dívky v indickém Džhárkhandu, pro které je populární míčová hra vysvobozením a často útěkem před nepříjemným osudem. To pouze díky projektu s názvem Yuwa, který vznikl v roce 2008 a který byl v roce 2019 oceněn cenou Laureus za přínos sportu pro společnost.

Díky svému přínosu pro společnost projekt získal ocenění Laureus Awards; Zdroj: thehindu.com

Džhárkhand je samosprávným státem v rámci Indie. Patří k 27 z 30 indických států, kde jsou potlačována práva žen, a to již od útlého věku. Hned 50 % dívek ve školním věku nenavštěvuje školní zařízení, až 60 % mladých dívek se stává dětskými nevěstami proti své vůli a 45 % žen napříč všemi věkovými kategoriemi je negramotných. A právě tato fakta se stala důvodem, proč v roce vznikl projekt pod názvem Yuwa. A co to vlastně je?

Jedná se o jakýsi školní program, který se snaží mladým dívkám pomoci předejít vynuceným svatbám a také zabránit obchodování s nimi. Navíc pomáhá účastnicím programu vybudovat si charakter, sebedůvěru, odvahu a soutěživost, a to pomocí týmových sportů, především fotbalu. Zároveň pomáhá dívkám vytváření si představ a snů o budoucím povolání, přičemž jim projekt také pomáhá se ke svým cílům dopracovat. Prakticky tedy zvyšuje všem pravděpodobnost, že by z nich do budoucna mohlo být něco jiného, než pouhý otrok již od školního věku.

Nutno podotknout, že se to daří. Koneckonců, 100 % dívek, jež se do programu zapojily, se vyhnulo brzkým sňatkům, což je pravděpodobně ten nejdůležitější bod z těch, kterých se snaží projekt Yuwa dosáhnout. Aktuálně je do programu zapojeno 300 mladých Indek, které hrají fotbal. Mají k dispozici 41 trenérek a trenérů. Z hráček se mimo jiné mohou rovnou stávat trenérky, neboť jim projekt zajistí pravidelná a kvalitní školení.

Podmínky sice nemusí být nejlepší, hrát se však dá všude; Zdroj: wewantadventure.com

Ze tří stovek hned 90 z těchto dívek navštěvuje i školu, kterou Yuwa spravuje. V angličtině na ní vyučují kvalitní pedagogové z Indie či zahraničí. Mimo sport se škola zaměřuje také na komplexnější výuku. Pořádá týdenní workshopy v oblastech ekonomiky na zlepšení finanční gramotnosti či o zdraví a výživě, zároveň poskytuje všem levný lékařský program a celodenní jazyková studia v angličtině.

„Viděl jsem, že dívky v Indii potřebují něco jako druhou rodinu. Takovou, která jim poskytne podporu a povzbuzení, což je nezbytné pro jejich rozvoj. Když jsem založil Yuwu, nebylo mým cílem pouze oddálit jejich nedobrovolné manželství, ale umožnit dívkám vymanit se z koloběhu chudoby a sebevědomě rozhodovat o své budoucnosti,“ komentoval založení oceněného projektu jeho zakladatel a americký sociální aktivista Franz Gastler, který se do Indie odstěhoval rok před založením Yuwy.

„Dosavadní úspěch našeho programu prokázal, že sport může dělat zázraky, bude-li zahrnut do výchovy dítěte. Může být impulsem pro nadšení dětí a pravidelná sportovní výuka může motivovat k častějšímu chození do školy. Jestliže takový rozdíl dokáže sport udělat u dívek v pár vesnicích, představte si, jaký rozdíl může udělat napříč celou zemí. Sport je podceňovaný nástroj, který může zlepšit životy budoucí generace a zlepšit stav společnosti jako celku,“ pokračoval Gastler.

Fotbal je důležitým sportem i díky tomu, že je dostupný téměř pro každého; Zdroj: microsoft.com/

Teď ale zpět k fotbalu. Mimo to, že se zde fotbal trénuje, se hráčky také zúčastňují různých turnajů a nevedou si úplně zle. Například v roce 2013 se v kategorii do 14 let umístily na čtvrté pozici během turnaje ve Španělsku. O rok později byly pozvány do USA, kde je však úroveň i u žen trochu jinde, což koneckonců dokazuje, že Američanky jsou již čtyřnásobnými mistryněmi světa, díky čemuž jsou v této oblasti rekordmankami.

Ještě den před tím, než hráčky a studentky Yuwy přebíraly v únoru 2019 ocenění Laureus, si mohly zahrát fotbal s bývalým dlouhodobým koučem Arsenalu, tedy s Arsenem Wengerem. „Jsou dobré po technické stránce a chtějí hrát společně. Jsme zvyklí říkat, že fotbal je hra, kterou hraje 11 sobeckých individualit, ale ony hrají jako tým a jsou velice motivovány,“ hodnotil jejich kvality již legendární trenér.

Jestliže Wenger soudí, že jsou na tom dívky dobře po technické stránce, má to pravděpodobně svůj důvod. Španělsko, přesněji tedy španělská LaLiga, se velice angažuje v propagaci a zlepšení kvality fotbalu v Indii, což platí také pro Yuwu. Například klub Real Sociedad pozval hráčky v roce 2017 na svůj domácí duel proti Realu Madrid, čehož součástí bylo rovněž krátkodobé dvoutýdenní studium ve městě, možnost tréninku pod dozorem profesionálních koučů španělského celku a celkově si toho Indky mohly vyzkoušet mnoho.

Dívky byly v roce 2017 pozvány na duel Realu Sociedad s Realem Madrid; Zdroj: hindustantimes.com

Každopádně, Indie může býti vděčná LaLize. Ta do velice hustě osídlené země investuje nemalé peníze. Napříč celou Indií lze najít fotbalové školy zdarma, které španělská nejvyšší soutěže spravuje, v nichž jsou školení špičkoví španělští trenéři. Všechna utkání LaLigy v sezoně 2018/19 byla dokonce zadarmo vysílána do Indie přes Facebook Watch. Klub Girona dokonce cestoval minulé léto do Indie na předsezonní přípravu, aby zde fotbal měl ještě větší popularitu.

Zda-li díky projektu vyrostou budoucí profesionální fotbalistky, to těžko soudit. Koneckonců, cílem Yuwy není z účastnic programu vychovávat skvělé hráčky. Jisté je však jedno. Yuwa již nyní dokazuje, že fotbal je velice důležitou součástí lidského života a že skrz něj lze měnit život a nepříznivý osud nejednoho člověka. Sport totiž může být cestou, jak lidem vštěpit důležité vlastnosti, které z jedinců vychovávají sebevědomé a cílevědomé osobnosti.

Yuwa ale nepřipouští žádné stagnace, a tak se projekt bude nadále rozvíjet. V plánu je výstavba nového kampusu, který poskytne dívkám bezpečné bydlení. Kapacita účastnic programu je aktuálně omezená na 300, do budoucna by mělo dojít k rozšíření, aby se pomoci dostalo 600 osobám.

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Soud Řepkovi zkrátil trest o 10 měsíců, na svobodu by se tak mohl dostat ještě letos

Zveřejněno

dne

Obvodní soud pro Prahu 6 Řepkovi zkrátil trest vězení o 10 měsíců. Bylo mu totiž odpuštěno 293 dnů obecně prospěšných prací, které si bývalý ligový fotbalista odpracoval. Na svobodu by se tak Tomáš Řepka mohl dostat ještě letos.

Zdroj: YouTube

Tomáš Řepka do vězení nastoupil 27. května. Odpykává si dvouletý trest za zpronevěru a poškozování cizích práv, další půl rok vězení mu přibyl za maření výkonu úředního rozhodnutí.

Nyní mu ale byl trest zkrácen. “Do souhrnného trestu byly započítány odpracované hodiny obecně prospěšných prací v poměru jedna odpracovaná hodina – jeden den výkonu trestu odnětí svobody,” uvedl mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 6 Martin Slováček.

Tomáš Řepka by se tak na svobodu mohl dostat ještě letos, jelikož si ke konci roku bude moct požádat o podmínečné propuštění za dobré chování.

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Martin Škrtel prodlouží smlouvu s Fenerbahce Istanbul

Zveřejněno

dne

Slovenský fotbalový obránce a bývalý člen reprezentace Martin Škrtel by měl podepsat nový roční kontrakt s Fenerbahce. O služby slovenského stopera se však zajímali v istanbulském Basaksehiru, v Parmě či dokonce anglickém druholigovém Derby County.

Embed from Getty Images

Vedení tureckého týmu již dříve nabídlo obránci nový kontrakt na další dva roky, Škrtel jej ale podle tureckých médií měl odmítnout podepsat. Poté se do hry dostal přestup do Glasgow Rangers či Olympiakosu Pireus, nakonec to podle portálu Gazete Futbol vypadá na vylepšení podmínek smlouvy a podpisu v současném klubu.

Do skotského Rangers jej lákal trenér “jezdců” Steven Gerrard, který byl osm let jeho spoluhráčům v FC Liverpool a nabídka přiletěla už během zimy. Tehdy byla však problémem výkupní klauzule Škrtela a rovněž nesouhlas se snížením platu o více než polovinu. Setrvání v Istanbulu je tak nejrozumnější řešení Škrtelovy situace.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené