Spojte se s námi


Bowling

Senzace je na světě, bowleři do 21 let budou mít medaili! Dívčí tým postoupil do TOP 16

Česká republika opět přepisovala svou bowlingovou historii. Mužský tým ve složení Lukáš Jelínek, Daniel Seidl, Matěj Vojkovský a Tomáš Liebeich totiž postoupila do semifinálových bojů a z mistrovství světa odveze medaili. Semifinále je na programu ve středu 29. června od 15:30 a Češi se postaví proti Saúdské Arábii.

Publikováno

dne

Česká republika opět přepisovala svou bowlingovou historii. Mužský tým ve složení Lukáš Jelínek, Daniel Seidl, Matěj Vojkovský a Tomáš Liebeich totiž postoupila do semifinálových bojů a z mistrovství světa odveze medaili. Semifinále je na programu ve středu 29. června od 15:30 a Češi se postaví proti Saúdské Arábii.

Po soutěžích jednotlivců a dvojic přišla na řadu kategorie týmů. Čechům se podařilo postoupit do TOP 16 bezpečně z 10. místa. Šestnáct nejlepších bylo následně rozděleno do dvou osmičlenných skupin. Týmy se potkaly každý s každým, přičemž bodovací formát byl shodný jako ve fotbale. 3 body za výhru, bod za remízu.

Tým vedený trenérem Janem Spáčilem zahájil skupinovou část výhrou nad Malajsií. Druhý zápas znamenal jen těsnou prohru se Singapurem poměrem 200:201. Zápas navíc měli naši hráči ve svých rukou, posledním hodem ale Daniel Seidl shodil jen jednu ze čtyř kuželek, aby pak sledoval čtyři striky (všechny kuželky shozené prvním hodem) Singapurců v řadě.

Češi se ale nevzdali a v dalších dvou zápasech porazili Nový Zéland a Nizozemsko. Nechybělo mnoho a tým okolo Lukáše Jelínka skolil i hráče z kolébky bowlingu, tedy ze Spojených států. Bowleři ale nedokázali využít špatné hry Američanů a prohráli 179:189.

Před posledními dvěma zápasy bylo jasné, že hlavními kandidáty na druhé postupové místo jsou právě Češi a Singapurci. A když oba týmy zvítězily v obou utkáních, na řadu musel přijít rozhoz.

Ten je na MS kadetů nastaven systémem jedné extra hry, kdy vyšší hra znamená postup. Velmi emočně intenzivní utkání rozhodl až poslední hod Tomáše Liebicha. Jeho strike znamenal výhru 226:220 a postup do středečního semifinále.

Dívky se v kvalifikaci trápily a postoupily až z 13. místa. V následném play-off to ale byla jiná písnička a v úvodu Češky sahaly po postupu. Z posledních pěti utkání ale české bowlerky vyhrály jediný a s turnajem týmů se loučí 5. místem ve své skupině.

Turnaj pokračuje úterní kategorií smíšených týmů, která bude také poslední na letošním světovém šampionátu. Ve středu následuje už zmíněný finálový den, v němž přijdou na řadu semifinále a finále všech soutěží.

Zdroj: IBF

Reklama

Bowling

První bowlingová Prestige tour sezony se změnila v Jelínek show, začal boj o MČR

Bowlingový svět v Česku se po zhruba měsíční pauze opět dal do pohybu a na pražském Zličíně odstartoval šestnáctou sezonu série Prestige Tour. Ta se letos skládá z deseti turnajů, v nichž budou hráči nejen soutěžit o finanční prémie, ale také o postup na mistrovství republiky.

Publikováno

dne

Bowlingový svět v Česku se po zhruba měsíční pauze opět dal do pohybu a na pražském Zličíně odstartoval šestnáctou sezonu série Prestige Tour. Ta se letos skládá z deseti turnajů, v nichž budou hráči nejen soutěžit o finanční prémie, ale také o postup na mistrovství republiky. První klání sezony 22/23 vyhrál naprosto suverénně Lukáš Jelínek, který triumfoval s průměrem 256,33 bodu na hru. Tím se přiblížil dokonce českému rekordu na šest her.

Ten drží Jan Macek a jeho svěřenec se mu přiblížil na 43 bodů, tedy těsně přes sedm bodů na hru. Jelínek navíc zaznamenal druhý nejvyšší průměr v historii série. Lépe už zahrál jen nejlepší bowler na Prestige Tour, Jaroslav Lorenc. Jeden ze svých devatenácti titulů získal s průměrem 261,33. Rekordní zápis má ze dne 22. 1. 2017.

Zpět k letošnímu roku. První nedělní rundu ovládl aktuální mistr světa v týmech do 21 let Matěj Vojkovský. Na druhém místě se umístil Michal Mareš, třetí byl Petr Horáček. Všichni tři bowleři hrající obouručným stylem.

Druhý nedělní blok se změnil v show Lukáše Jelínka. Další člen týmu světových šampionů do 21 let absolutně zdevastoval svou konkurenci, když do té doby prvního Matěje Vojkovského porazil o 235 bodů. Za Jelínkem se objevila v neděli odpoledne Eliška Krummerová, třetí byl junior Ondřej Prekop.

Hráč extraligového Rigor Mortis nastavil laťku na zbytek turnaje na nedosažitelnou úroveň. V pondělní dohrávce se představil už zmíněný Jaroslav Lorenc, jeho výkon ale tentokrát stačil „jen“ na výhru ve své rundě a třetí místo celkově.

Velké překvapení poté nastalo v závěrečném bloku prvního turnaje. Na stupně vítězů totiž proklouzl Marek Škrabal, který dosáhl na svůj nejlepší výsledek v kariéře. Skalp Jaroslava Lorence je pak pomyslnou třešničkou na dortu.

Nejlepší ženou turnaje se nakonec stala sedmá Eliška Krummerová. Výhru v kategorii P190 (hráči se sportovním průměrem 165,01 až 189,99 u mužů, u žen kvůli osmibodovému handicapu o osm bodů méně – pozn. red.) vybojovala Jana Marešová (celkově 9.), v kategorii P165 se radovala Julie Rácová (celkově 47.). Další turnaj čeká bowlery 28. a 29. srpna na herně v Olomouci.

Pořadí prvního turnaje:

  1. Lukáš Jelínek – 1538 bodů (průměr 256,33) – 5000 Kč
  2. Marek Škrabal – 1353 bodů (průměr 225,50) – 3000 Kč
  3. Jaroslav Lorenc – 1320 bodů (průměr 220,00) – 2000 Kč.

Zdroj: Česká bowlingová asociace

Pokračovat ve čtení

Bojové sporty

V americkém Birminghamu skončily Světové hry, Češi na nich získali šest medailí

Slavnostní závěrečný ceremoniál zakončil jedenácté Světové hry, které hostilo americké město Birmingham. V Alabamě se od 7. do 17. července soutěžilo ve třiceti neolympijských sportech a rozdalo se 207 sad medailí. Šest cenných kovů veze domů česká výprava.

Publikováno

dne

Slavnostní závěrečný ceremoniál zakončil jedenácté Světové hry, které hostilo americké město Birmingham. V Alabamě se od 7. do 17. července soutěžilo ve třiceti neolympijských sportech a rozdalo se 207 sad medailí. Šest cenných kovů veze domů česká výprava.

Akce proběhla s ročním odkladem, loni se neuskutečnila z důvodu pandemie koronaviru. Na předchozích Světových hrách, které v roce 2017 pořádala polská Vratislav, Česko zaznamenalo sbírku sedmi medailových zisků. I díky dvěma zlatům se tehdy umístilo na 26. místě pořadí národů.

Letos čeští reprezentanti získali šest medailí, což by podle jejich počtu stačilo na celkovou dělenou 28. příčku. Kvůli absenci zlatého úspěchu je z toho v hodnocení států, kterých se zúčastnila více než stovka, až konečná 53. pozice.

Stříbro vybojoval v bowlingu Jaroslav Lorenc, jenž se už v tomto roce stal vicemistrem Evropy. Ve finále prohráli také inline hokejisté, kterým se po porážce 1:2 po prodloužení v souboji s USA, nepovedlo obhájit pět let staré zlato. Druhé místo obsadila rovněž orientační běžkyně Tereza Janošíková, a to v disciplíně sprint.

Česko si připsalo ještě jeden týmový úspěch, po loňském bronzovém MS ovládli florbalisté zápas o třetí místo i v Birminghamu. Zvítězili v něm 7:3 nad Lotyšskem. Také sprinterský závod mužů přinesl českému orientačnímu běhu stupně vítězů, o bronz se zasloužil Tomáš Křivda. Ve váhové kategorii do 75 kg se pak z bronzové medaile mohl radovat kickboxer Petr Dvořáček.

„A k tomu přidejme šest čtvrtých míst, kdy naši sportovci byli velmi blízko medaili, i další výborná umístění,“ připomíná ostatní kvalitní výkony pro web Českého olympijského týmu vedoucí výpravy a sportovní ředitel tuzemského olympijského výboru Martin Doktor.

Hodnocení národů opanovalo Německo, 24 z jeho celkových 47 cenných kovů je ze zlata. Šestnáct prvenství si připsaly dvě země, díky osmnácti domácím stříbrům oproti dvanácti ukrajinským skončili Američané druzí právě před zástupci východoevropského státu.

Pro zmiňované internetové stránky našeho týmu Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru pro neolympijské sporty, dodává, že zajímavost Světových her spočívá v obrovské různorodosti sportovních disciplín.

„Soutěží tu absolutní světová špička v daných sportech, kvalifikovat se je velmi náročné. Mezinárodní konkurence je obrovská. Důkazem toho je, že aspoň jednu medaili získalo 73 zemí,“ upozorňuje Šuman na to, že radost z umístění na stupních vítězů si alespoň jednou vychutnali účastníci z většiny výprav.

Na dvanácté vydání této multisportovní události budeme čekat tři roky, Světové hry 2025 přivítá čínské město Čcheng-tu. Do Asie se akce vrátí po šestnácti letech, v roce 2009 ji hostil Kao-siung na Taiwanu.

Zdroj: The World Games, Český olympijský tým

Pokračovat ve čtení

Bowling

První medaile na Světových hrách! Lorenc zazářil v bowlingu

Světové hry v americkém Birminghamu se posouvají do své poloviny a hned zkraje se do akce dostali bowleři. Česká dvojice Jaroslav Lorenc a Jan Macek bojovala v soutěži jednotlivců a dvojic. Právě v singlech se zrodil zatím největší úspěch české výpravy, když Jaroslav Lorenc vybojoval v USA stříbrnou medaili.

Publikováno

dne

Světové hry v americkém Birminghamu se posouvají do své poloviny a hned zkraje se do akce dostali bowleři. Česká dvojice Jaroslav Lorenc a Jan Macek bojovala v soutěži jednotlivců a dvojic. Právě v singlech se zrodil zatím největší úspěch české výpravy, když Jaroslav Lorenc vybojoval v USA stříbrnou medaili.

Turnaje se účastnilo 32 bowlerů ze 16 zemí, kteří byli nalosováni do pavouka, v němž se od začátku hrálo na dva vítězné zápasy. I proto bylo potřeba se vyvarovat chyb při snaze postoupit dál.

Zatímco cesta Jana Macka skončila v prvním kole proti Dánovi Jesperu Agerbovi poměrem 1:2 na zápasy, Jaroslav Lorenc zvítězil nad Jihoafričanem Cherng-Shiaw Juem jasně 2:0. Český bowler se musel v dalším kole poprat s nebezpečným hráčem z Kolumbie.

Kolumbijský bowling totiž patří ke světové špičce, rozhodně je nejlepší v Jižní Americe. Po velkém boji dokázal Lorenc vyhrát 2:1 na zápasy. Do čtvrtfinále tak mohl Čech nastoupit proti netradičnímu soupeři.

Rodák z Mostu totiž narazil na čínského bowlera, který stále hraje rovným stylem. Sportovní hráči totiž běžně při hře kouli roztáčí, jelikož tento styl přináší větší šanci na strike, tedy na shození všech kuželek prvním hodem.

S čínským hráčem Lorenc příliš času na dráze nestrávil. Po dominantním výkonu a výhře 2:0 poslal hráč extraligového týmu Expert King Pins domů i Dua Jianchaoa. Medaili ale ještě jistou neměl. Na Světových hrách se totiž hrál i zápas o bronz.

V pondělí v noci byl vzhůru nejeden český fanoušek bowlingu. Lorenc totiž v semifinále hraném od 1:10 českého času stál proti hráči profesionální asociace PBA, Kanaďanovi Grahamu Fachovi.

Po první ztracené hře se opět český bowler ukázal své kvality a vyrovnal na 1:1. Ve třetí hře to byla parádní podívaná českého hráče. Lorenc ve třech hrách vytáhl průměr na skvělých 237,5 bodů na hru a otočil průběh semifinále. Ve finále na Čecha čekal další profesionál, Australan Sam Cooley.

I finále začalo z českého pohledu skvěle. Lorenc vyhrál poměrem 258:244 a přiblížil se vytouženému zlatu. To ale nakonec nepřišlo. Zatímco Cooleyho hra šla ještě výše, Lorenc se začal na dráze trápit. Po prohrách 202:266 a 181:211 zlato putuje do Austrálie.

I tak je to první medaile české výpravy na Světových hrách 2022. A přišla ve sportu, který v České republice začíná nabírat na popularitě.

Zdroj: World Games

Pokračovat ve čtení

Oblíbené