Spojte se s námi


Golf

Sedm nejbohatších golfistů všech dob? Žebříčku vévodí Tiger Woods, nechybí zesnulá legenda

Ačkoliv je v našich končinách čím dál víc prezentováno, že golf jakožto sport je dostupný dnes úplně všem, mnoho lidí jej bude mít asi už navěky za zábavu pro milionáře. Dnes tady nebudeme polemizovat nad tím, kolik vlastně golf obyčejného smrtelníka stojí.

Publikováno

dne

Ačkoliv je v našich končinách čím dál víc prezentováno, že golf jakožto sport je dostupný dnes úplně všem, mnoho lidí jej bude mít asi už navěky za zábavu pro milionáře. Dnes tady nebudeme polemizovat nad tím, kolik vlastně golf obyčejného smrtelníka stojí. Pokud se podíváme na hrstku těch úplně nejslavnějších legend, budeme se skutečně bavit v astronomických částkách.

Především v Americe je golf velice populární. Diváci se perou o předražené lupeny na nejprestižnější turnaje, kde stráví klidně celý den na zelené rozpálené louce, aby viděli své miláčky s golfovou holí v ruce, jak odpalující malý bílý míček, kam ani oko nedohlédne.

S vysokým zájmem pochopitelně roste chuť sponzorů, čímž zároveň rostou odměny pro vítěze. Na posledním The Masters, který je považován za vůbec nejprestižnější turnaj v celém golfovém světě, si letos japonský vítěz Hideki Matsuyama vydělal pohádkových 2 070 000 amerických dolarů (přes 44 710 000 Kč).

Tohle je sedmička těch, kteří si za svou kariéru vydělali golfem nejvíc. Je třeba ještě dodat, že se nejedná jen o zisky ze samotných turnajů, ale taky sponzorských příjmů, které se na ty nejlepší hráče valí ze všech stran.

7. RORY MCLLROY – 150 milionů dolarů

Sympatického rodáka ze Severního Irska znají snad všichni, kteří golf sledují jen okrajově. Jedná se o jednoho z nejúspěšnějších, nejdynamičtějších a nejvýdělečnějších golfistů moderní doby. V roce 2007 se stal profesionálem a od roku 2010 už patří ke stabilním členům PGA Tour.

Na neslavnějším okruhu zvítězil osmnáctkrát a dvakrát se stal taky šampionem FedEx Cupu. Mcllroy se stal mimo jiné tváří poslední golfové videohry, kterou doposud společnost EA Sports vydala.

6. GARY PLAYER – 250 milionů dolarů

Tohle je jeden z nejvytrvalejších chlapíků, který se kdy na nejvyšší golfové úrovni objevil. K americké Tour se připojil už v roce 1957. Mezi nejlepšími hráči světa hrál na PGA Tour až do roku 2009, kde získal za svou kariéru 24 vítězství.

Ptáte se, jak je možné, že Gary dokázal vydělat tolik peněz, ačkoliv jeho vrchol byl v době, kdy ještě sportem nelétaly astronomické částky? Odpověď je jednoduchá. Navrhl totiž více než 300 golfových hřišť.

5. JACK NICKLAUS – 400 milionů dolarů

Pokud budeme hledat jednoho z nejoblíbenějších a zároveň nejlepších hráčů všech dob, bude Jack Nicklaus figurovat minimálně mezi nejlepší trojicí golfové historie. PGA Tour hrál mezi lety 1962 – 1990, do poloviny dvacátých let pak působil na Tour Championship.

Na nejslavnějším okruhu dosáhl 72 vítezství. Už ve třinácti letech zahrál osmnáctijamkové hřiště na 68 ran. Poslední turnaj odehrál v roce 2005, od té doby se věnuje navrhováním hřišť. V roce 2014 obdržel zlatou medaili Kongresu Spojených států.

4. PHIL MICKELSON – 400 milionů dolarů

Legenda praví, že s golfem začal Mickelson už v roce a půl. Do okruhu PGA Tour vstoupil v roce 1992 a jeho kariéra na vrcholné scéně nebere konce. Během své kariéry se stal skutečným miláčkem publika, symbolem této hry.

Nejen v golfu, ale taky v osobním životě musel překonat mnoho překážek, přesto stále brázdí po zelených pláních. Nestárne. Vyhrál celkem 44 turnajů, z toho šest v kategorii Major. Do sbírky všech grandslamů mu chybí vyhrát jen US Open, kde bral už šestkrát druhé místo.

3. GREG NORMAN – 400 milionů dolarů

Fanoušci tohoto chlapíka přezdívají „Bílý žralok“ kvůli jeho agresivnímu hernímu stylu a blonďatým vlasům. S golfem přitom začal až v 15 letech, ovšem už za čtyři roky se zařadil mezi profesionály.

K PGA Tour se připojil v roce 1983 a získal na nich celkem 20 vítězství. Desítky dalších však sbíral i mimo PGA Tour. Byl prvním golfistou na světě, který na turnajích vydělal více než 10 milionů dolarů. Profesionálně hrál golf až do roku 2012, od té doby se věnuje navrhování a výstavbě golfových hřišť.

2. ARNOLD PALMER – 700 milionů dolarů

Jen málo lidí mělo na samotný golf větší dopad než tahle legenda. Člověk, který podle mnoha lidí udával směr tohoto sportu. Všichni ho milovali. V roce 1955 vyhrál ve své první sezoně Canadian Open, kde vyhrál 2400 dolarů. Celkem na okruhu PGA Tour vyhrál úctyhodných 62 turnajů.

Když v roce 2006 jeho život vyhasl, zanechal po sobě dědictví, které zahrnuje velké turnaje, vybavení, kurzy nebo dokonce ledový čaj, který sám navrhnul. V Bay Hill na Floridě měl od roku 1974 své hřiště, na kterém se do dnes každoročně pořádá jeden z nejprestižnějších turnajů PGA.

1. TIGER WOODS – 800 milionů dolarů

Tiger Woods je největším, nejbohatším a nejznámějším golfistou všech dob. Jeho jméno znají i lidé, kteří nikdy golf nesledovali. Podle časopisu Forbes byl jednou dobou několik let po sobě nejvíc vydělávajícím sportovcem na světě. Jen v roce 2007 vydělal neuvěřitelných 122 milionů dolarů. V roce 2006 se stal profesionálem a o rok později už vyhrál Masters.

Nikdy neměl golf jiného hráče, který ve svém neúspěšnějším období dokázal vyhrávat turnaje pravidelněji. Mezi lety 1997 až 2010 strávil na postu světové jedničky 623 týdnů. Postupně se stal tváří celého golfu, včetně dlouholeté spolupráce na videohře od EA Sport. Mimo to však uzavřel nespočet dalších partnerských kontaktů, s jeho jménem chtěl být spojený zkrátka každý.

Kaňkou v jeho dech beroucí jízdě jsou skandály spojené s nevěrou.

V roce 2009 kvůli tomu přerušil i kariéru. Zády se začali otáčet také obchodní partneři, velká kariéra i pověst slavného Tigera byla v troskách. Přesto se dokázal z těžké životní situace oklepat. V roce 2019 rozplakal své fanoušky, když znovu vyhrál po velkolepém návratu Masters.

Do starého vlaku, kde vyhrával turnaje jako na běžícím pásu už však nenastoupil. Dodnes ho trápí nekonečné problémy se zády, podstoupil už několik operací. V těchto dnech se zotavuje z nedávné těžké autonehody. Nikdo vlastně neví, jestli se ještě bude schopen někdy na hřiště vrátit. Jeho fanoušci si to však stále přejí.

Zdroj: Yahoo News, Wikipedia

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.