Spojte se s námi


Motorsport

Russell ovládl kvalifikaci na VC Kanady nejtěsnějším možným rozdílem! Ferrari v Montrealu pohořelo, Pérez má další ostudu

Na Circuit Gilles-Villeneuve mohli diváci sledovat historický moment, když vedle Verstappenova jména svítila ztráta +0,000. Nizozemci se nepodařilo překonat čas George Russella, pro něhož znamenalo vítězství v kvalifikaci druhou pole position v kariéře.

Publikováno

dne

Že dva piloti zajedou v kvalifikaci stejný čas, není až tak neobvyklý jev. Nulový rozdíl dělící 1. a 2. místo byl v historii F1 ale dodnes zaznamenán jen jednou, když v kvalifikaci na VC Evropy 1997 zajeli shodný čas 1:21.072 hned tři závodníci. Na Circuit Gilles-Villeneuve tak mohli diváci sledovat historický moment, když vedle Verstappenova jména svítila ztráta +0,000. Nizozemci se nepodařilo překonat čas George Russella, pro něhož znamenalo vítězství v kvalifikaci druhou pole position v kariéře.

Do kvalifikace vstupovaly týmy s minimem informací po deštěm ovlivněných pátečních trénincích. Riziko deště bylo hlášeno i na samotnou kvalifikaci, na mokré trati v Montrealu tak bylo zaděláno na překvapivé výsledky.

O tom, do jaké míry je překvapením trápení Sergia Péreze, by se dalo debatovat. Mexický pilot, jenž před Velkou cenou Kanady prodloužil smlouvu s Red Bullem do konce sezony 2026, se podruhé v řadě neprobojoval z první části kvalifikace.

Ve spodní pětce se na konci Q1 opět ocitli oba piloti Kick Sauber. Čou Kuan-jü ztratil na kolegu Valtteriho Bottase 9 desetin sekundy a na startu mu bude patřit poslední místo. Fin se postaví na 17. příčku.

Ferrari poprvé v sezoně zaváhalo

Po fantastickém víkendu v podobě dvojitého pódia v Monaku přišla pro Ferrari noční můra. Ani jeden z rudých monopostů se neprotlačil do top 10. Charles Leclerc, který slabý výkon svého vozu avizoval již v posledním tréninku, byl po vypadnutí z Q2 značně frustrovaný.

Nadmíru spokojený může být s kvalifikací VCARB. Daniel Ricciardo ztratil na pole position necelé 2 desetiny a získal 5. místo. Júki Cunoda bude na startu osmý.

Poprvé v kariéře si na domácí půdě vyzkoušel Q3 Lance Stroll. Kanaďanovi se v letošní sezoně daří ve srovnání s týmovým kolegou Alonsem lépe než v předchozích letech, dnes na španělského veterána ale nestačil. Alonso svůj Aston Martin postaví na třetí řadu po boku Ricciarda, zatímco Strollovi bude v páté řadě dělat společnost Alex Albon.

Ve skvělých výkonech pokračuje McLaren, jenž měl zástupce na stupních vítězů v každém z posledních čtyř závodů. I dnes potvrdil roli vedoucího pilota týmu Lando Norris, který vybojoval třetí místo. Oscar Piastri ale nezůstal daleko za Norrisem. S o necelou desetinu pomalejším časem skončil čtvrtý nejrychlejší.

Mercedes se vrací na čelo

Na okruh Gilles Villeneuve přijel Mercedes jako vyměněný. V poslední kvalifikaci určoval tempo George Russell, jehož první čas 1:12 rovných byl laťkou, kterou museli ostatní překonat.

K neběžné události pak došlo, když identický čas 1:12 zajel Max Verstappen. V této situaci rozhoduje, který z pilotů zapsal svůj čas jako první, pole position proto zůstala v rukou George Russella. Brit se tak vrací na čelo startovního roštu poprvé od VC São Paula 2022.

Verstappen nedosáhl na pole position teprve podruhé v sezoně. Po dominantním startu ročníku ale Red Bull oproti zbytku pole výrazně ztratil. I kvůli Pérezově mizerné formě se náskok rakouské stáje v Poháru konstruktérů stále snižuje. Velká cena Kanady by mohla být další příležitostí pro zbytek pole, především pro McLaren, dotáhnout se na dostřel prvnímu místu.

Zdroj: F1 TV, X

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.