Spojte se s námi


Sázení

Rozhovor s live bookmakerem: Co vše nás může sázení naučit a jak se k tomu staví veřejnost?

Publikováno

dne

V čem vlastně spočívá práce bookieho? Jaký je obecný názor na sázení ze strany veřejnosti? Jak to je se zahraničními sázkovými kancelářemi a jsou e-sporty stále bližší budoucností? Nejen na tyto otázky nám odpovídá jeden nejmenovaný live bookmaker.

Zdroj: Tipsport

Zdravím tě a díky, že jsi dorazil. Dovol mi hned první otázku, ty tedy plníš roli „live bookieho“, že?

Ano, ano, přesně tak.

Jaký je vlastně rozdíl mezi live bookmakerem a klasickým předzápasovým bookmakerem?

Práce livebookmakera je rozdílná v tom, že se starám o zápas v jeho aktuálním průběhu. Samozřejmě formy týmů, H2H a podobně by si člověk měl připravit a projít si to. Prioritní pro mě ale je, co se aktuálně děje na hřišti.

Proč jsi vůbec přijal práci bookmakera? Respektive, co tě na této práci nejvíce lákalo?

Práce mě „chytla“ v tom směru, že se od mala pohybuji kolem sportu, později také kolem sázek. Zábavné se zkrátka spojilo s užitečným. Nesmírně mě to naplňuje a pro mě osobně je to práce snů. Nicméně záleží na každém zvlášť. Určitě si však mohu dovolit mluvit za všechny, když řeknu, že by si lidé přáli chodit do práce tam, kde je to baví. Pracovat tam, kde se do práce budou těšit. Mít práci spojenou se svým koníčkem je to opravdové štěstí.

Proto si této příležitosti neskutečně vážím, neboť vím, že se taková věc zdaleka nesplní každému. Každopádně, bookmaker musí být ve střehu každou vteřinu, neustále se něco děje. Z tohoto hlediska to není lehká práce. V dnešní době už opravdu velmi kvalitní sázkaři mají svůj vyšperkovaný styl. Sázení se za poslední roky ohromně posunulo a stále se vpřed posouvá.

Jak vlastně jako bookmaker vnímáš veřejnost? Respektive názory široké veřejnosti na tvou práci?

Obecný názor na bookmakery v očích veřejnosti si myslím, že není vůbec špatný. Co slýchávám od druhých lidí, nezávisle na sobě, tak mají k této práci solidní respekt a uznávají ji.

Jako bookie máš zcela nepochybně i větší povědomí o zahraničních sázkových kancelářích. Spoustu lidí téma zahraničních sázkovek zajímá. Můžeš nám sdělit, které jsou z tvého pohledu nejlepší?

Stoprocentně Bwin a Bet365. Jako další bych ještě vyzdvihl sázkové kanceláře v Rusku, ty jsou také velmi kvalitní.

Čím jsou vlastně tak výjimečné, jak se o nich tvrdí?

Nějak zvláštně výjimečné nejsou, jde tady ale o obsah jejich kurzové nabídky. Ono pro sázkové kanceláře jsou na prvním místě zejména sázkaři, klienti. Zmíněné sázkovky mají takovou širokou škálu, co mohou klientům nabídnout, že je velmi těžké je trumfnout.

A co nějaké méně známé? Byly by vhodné pro naši českou sázkařskou komunitu?

Upřímně, byl bych opatrný. Těžko říci, jak si kurzy některé nejmenované, méně známé zahraniční sázkovky utvářejí, nebo odkud je berou. Někdy jim to však z mého pohledu ulítne mimo reálná čísla.

Takže hovoříš o určitém kurzovém rozdílu?

Ano. Hodně, ale záleží, co je to konkrétně za soutěž. Čím méně známý zápas ve světě, tím se sázkové kanceláře více rozcházejí.

Můžeš uvést nějaký příklad?

Když „vypálím z první“, tak to jsou například různé juniorské soutěže. Co si z praxe vybavuji, tak právě zde jsou rozdíly enormní.

Jak si tedy sám řekl, jsi také bývalý sázkař. Na jakou úroveň ses v sázení dostal?

Nerad konkretizuji částky, kterých se mi povedlo dosáhnout. Nicméně, nejsou nijak astronomické. Osobně jsem ale měl více těch lepších období, než-li těch špatných.

Dokážeš říct, co ti sázení dalo? Jestli tedy vůbec něco?

To je celkem záludná otázka. Každopádně mi to dalo do života větší finanční možnosti. Neříkám, že jsem se dostal na částky, že bych si mohl žít do konce života jako v bavlnce a jít si koupit první drahé auto, které uvidím. Na druhou stranu jsem však díky tomu nemusel žít, jak se říká, od výplaty k výplatě.

Jakmile se člověk do sázení ponoří hlouběji, uvědomí si postupem času, jakou moc peníze mají. Uvědomí si také, jak rychle může peníze získat, a jak rychle o ně také přijít. Úspěšný člověk se prostřednictvím sázení naučí krotit emoce, stanovit si priority a nastavit správnou cestu, kterou se vydá ke svému cíli. Je to o tom dodržovat svou taktiku a držet se jí. Nepodléhat neúspěchům, ba naopak, ponaučit se z nich a vzít si z nich to pozitivní.

Není ti někdy líto toho, že už máš sázení vlastně přísně zakázáno? Ať už třeba z hlediska toho napětí nebo zábavy?

Nevadí mi to, že jsem prakticky přešel na druhou stranu. Ať už je člověk úspěšný více, či méně, stále je lepší mít jistotu příjmu a pohybovat se v tomhle odvětví, než se každý den pouštět do těžkého boje.

Výše si hovořil o tom, že se sázení neustále posouvá a i samotní sázkaři jsou daleko kvalitnější, než kdysi. Jak se ale člověk stane „profi“ sázkařem? Těch aspektů je přece spousta…

Jak sám říkáš – aspektů, jak se stát „profi“ sázkařem je opravdu spousta. Žádný profík nikomu své detaily práce neprozradí, jsou za tím léta dřiny. Doslova mravenčí práce. Že musí sbírat statistiky, znát týmy, hráče, sledovat aktuální dění v klubu, soutěži – to je jen malý zlomek a prakticky základní stavební kámen toho, jak se stát postupně úspěšným. Zabere to neskutečně hodně práce a času, než se dopracuješ k „zeleným“ číslům. Což už třeba široká veřejnost nevidí.

Drtivá většina lidí, kteří něco vyhrají, tam za krátký časový úsek vrátí třikrát tolik, poněvadž si myslí, že už ví, jak na to. Bohužel, opak je pravdou. Ale ruku na srdce, i ten největší profík se každým dnem učí víc a víc.

Jsem rád, že si sám narazil právě na to širší spektrum lidí. Jak podle tebe sázení široká veřejnost vnímá?

Veřejnost široká, která prostě do sázení téměř nevidí, ho logicky odsuzuje. Samozřejmě, že sázení patří v globálu mezi hazard. Je to něco, jehož výsledek nemůžeme nikterak ovlivnit, tudíž se v sázení nachází obrovská míra rizika.

Můžeš být úspěšný sázkař, živit se sázení a mít obrovské příjmy. Veřejností však bude tento člověk pokaždé vhozen do stejného pytle k těm, kteří mají kvůli hazardu velké dluhy a v neposlední řadě mnohdy rozvrácené rodiny.

Myslíš, že se tohle někdy změní? Nebo máš za to, že i úspěšný sázkař bude vždy brán jako „gambler“? Přece jen takové e-sporty se během poslední doby dočkaly určitého uznání. Myslíš, že by se sázení a tím pádem úspěšní sázkaři mohli v budoucnu dočkat také vřelejšího přivítání?

E-sporty možná doznaly většího uznání, neboť v této těžké době nic jiného nebylo a lidé do toho více nahlédli. Zkrátka měly v této době delší dosah, což e-sportům samozřejmě pomohlo. Pokud to tak mohu nazvat, je tedy možné, že se tento druh sportu bude v dalších letech prosazovat čím dál víc.

Ale zpět k otázce. Ačkoliv by si to jistě někteří zasloužili, nemyslím si, že by se pohledy širšího spektra lidí směrem k sázení změnily. Ale kdo ví? Tahle krize nás všechny také překvapila, uvidíme, co vše přinese budoucnost.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.