Rozhovor: Bernard Polák o mentálním koučinku a projektu kafe s Bernardem

Projekt Ruik Football funguje již přes dva roky a za tak krátkou dobu se začalo psát několik zajímavých příběhů, které dnes obohacují fotbal u nás, a jeden takový je i nově vzniklý projekt kafe s Bernardem. Jak to všechno odstartovalo nám poví sám zakladatel Bernard Polák.

Jak se zrodil projekt kafe s Bernardem?

Projekt kafe s Bernardem vznikl zcela spontánně. Prvotní myšlenkou bylo psaní článků a zajímavých rozhovorů právě pro fotbalový portál Ruik Football, kde jsem se snažil vyhledávat zajímavé osobnosti, které jsem vyzpovídával v kavárenském prostředí u dobrého šálku kávy.

Později se můj fokus rozšířil a právě proto vznikl projekt kafe s Bernardem, který není pouze o zajímavých rozhovorech, ale právě o koučování, plánování a nastavení konkrétních cílů pro daného klienta.

Kdy tě napadla myšlenka, že právě ty bys mohl být dobrým mentálním koučem?

Prvotně je potřebné říct, že chci být výborným koučem, nikoliv dobrým.

Prvotní myšlenka přilétla do hlavy po ukončení mojí aktivní amatérské fotbalové popř. futsalové kariéry, kdy jsem kvůli dlouhodobému problému s kolenem musel nedobrovolně skončit. A protože mi aktivní činnost kolem fotbalu chyběla a chybí, tak se od té doby snažím jiným než tím aktivním způsobem ve fotbale a futsale pohybovat.

A právě myšlenka být mentálním (sportovním) koučem vznikla i díky mojí hlavní práci, kde osobní rozvoj, plánování a nastavení cílů používám na každodenní bázi, protože bez těchto nástrojů člověk v obchodě nemůže být úspěšný.

Proto jsem začal s touto podporou u sportovců, protože vnímám, že právě tohle je další potřebný nástroj, který může daného sportovce posunout na další level, což by mělo být cílem (snem) každého sportovce.

Mentální koučink je v poslední době na vzestupu, čím si to vysvětluješ, že sportovci potřebují pomoc někoho jiného?

Upřímně si myslím, že je na sportovce vyvíjen neskutečně silný tlak, který musí nějakým způsobem filtrovat a zpracovávat, protože jinak ho masmédia a sociální sítě dokážou přinejmenším rozhodit a dostat ze své komfortní zóny, do které se velmi těžko svépomocí dostávají zpět a právě proto jsou mentální koučové.

Spousty sportovců to řeší svépomocí, tedy pomocí rodiny, přítelkyně a v okruhu blízkých přátel, což může mít krátkodobý pozitivní efekt, ale již ne ten dlouhodobý, který sportovec potřebuje, aby jeho výkon byl dlouhodobě velmi spolehlivý a vyrovnaný, ale ideálně se stoupajícím efektem.

Můžeš prozradit jména sportovců, kteří vyhledali tvoji pomoc?

Neříkal bych úplně pomoc, ale spíše podporu a vzájemnou spolupráci, která posouvá daného klienta na vyšší level a pomáhá mu k celkovému rozvoji jak sportovní, tak osobní stránky.

Asi nejzajímavějšího klienta, kde jde vnímat a vidět největší progres, i přestože spolupracujeme krátce, je Pavel Bucha, se kterým spolupracuji od doby, kdy přišel v zimním přestupovém období hostovat z Viktorie Plzeň do Mladé Boleslavi.

Pavel je velmi inteligentní mladý hráč, který je na tom velmi dobře po sportovní stránce, ale také po té lidské a mentální. Vidím v něm velkého hráče, který má před sebou velmi úspěšnou fotbalovou kariéru, ale i celkově velmi krásný život, protože se jedná o klienta, který na sobě nepracuje právě jenom po té fotbalové stránce, ale celkově na rozvoji celé osobnosti a je kvalitním člověkem.

Kontaktuje tě hráč, že by měl zájem o spolupráci, co je následně důležité si probrat?

Ano, přesně tak. Většinou se jedná o kontaktování ze strany klienta, který dostal dobrou referenci či doporučení od svého spoluhráče či svého zastupujícího sportovního agenta popř. sportovní agentury, která daného klienta zastupuje a vnímá potřeby svého klienta k tomu, aby se dále rozvíjel a posouval ve svojí sportovní kariéře.

Následně proběhne první konzultace, tedy kafe s Bernardem, kde se již projevuje můj osobní rukopis a individuální přístup, který je nezbytnou součástí při setkání u kávy, protože každý z nás je originál a potřebuje individuální přístup dle typu osobnosti.

Všechny tyto kritéria je potřebné rozklíčovat a specifikovat během kávy s Bernardem, kde očekávám upřímný a otevřený rozhovor, abychom společně nalezli konkrétní specifika a vlastnosti osobnosti k možnému zahájení spolupráce a celkovému posunu osobnosti.

Jak často se s daným sportovcem scházíte?

Začátky bývají intenzivní, protože je potřeba poznat daného klienta hlouběji, ale ideální forma je minimálně jednou týdně posezení u kávy vč. individuálního nastavení telefonních hovorů, které jsou nastavené dle potřeb a možností klienta.

Když píšeš, že hráči často mají problémy s médii a sociálními sítěmi, kde se o nich píšou mnohdy šílené zprávy. Mohl by si uvést nějaký příklad?

Dle mého asi nejaktuálnější téma, které vidím je téma kolem útočníka Sparty Václava Kadlece, který si prochází velmi těžkým obdobím z hlediska jeho zdravotního stavu, protože se mu opět obnovilo zranění kolene a jelikož s tím mám také zkušenost, po níž jsem musel ukončit svojí amatérskou fotbalovou kariéru, tak vím, čím si prochází, ale reakce médií a celkově lidí, kteří mohou hodnotit pod příspěvky svoje názory jsou velmi negativní a spíše urážející, ale podle mě by to mělo být naopak.

Očekával bych podporu a pozitivní přístup, Václavovi je 27 let a za 2 roky může klidně za Českou reprezentaci střílet branky, ale bohužel my jsme negativní národ, takže máme rádi negativní informace a zprávy, což mě velmi mrzí.

Jak dlouho podle tebe hráč mentálního kouče potřebuje? Je to pouze na nějaké nasměrování jeho samotného a nebo nejlépe po celou dobu jeho aktivní kariéry?

Podlé mého názoru se musí jednat o dlouhodobou spolupráci, protože každý klient, prochází během sezóny určitými fázemi, jako například předsezónní přípravou, účasti v evropských pohárech, bojem o základní sestavu či případnou nominací do reprezentace a pak samostatná soutěž v lize, kde se bojuje na vícero úrovních, tedy boj o titul, poháry a záchranu.

Takhle můžeme jmenovat hodiny, takže dle mých zkušeností se musí jednat o dlouhodobou spolupráci, ideálně však po celou kariéru, protože každý klient se během sportovní kariéry musí posouvat, zlepšovat, modifikovat a stále na sobě pracovat, protože konkurence nikdy nespí. Jedná se o velmi konkurenční prostředí a jakékoliv zaváhání může stát klienta ztrátu svého postavení (pozice).

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Slavia zakázala svým hráčům na hostování nastupovat proti ní! Prý se tento krok neosvědčil

A je to tu zase. Téma Slavia a hráči na hostování se řešilo v létě ve velkém. Mnoho hráčů totiž odešlo do Slovanu Liberec. Po velkém tlaku veřejnosti se sešívaní rozhodli alespoň povolit svým hráčům nastoupit do zápasu proti ní. Nyní to ale po půl roce opět zakazuje. Proč?

Odegaard oficiálně v Arsenalu! Zásadní roli v rozhodování prý hrál Mikel Arteta

Martin Odegaard se v létě vrátil do Realu Madrid, kde mu byl slíben dostatek prostoru, aby prokázal své kvality. Slib však nebyl dodržen a talentovaný Nor požádal o uvolnění na hostování, v čemž mu bylo vyhověno. Ofenzivní záložník si vyzkouší angažmá v Premier League.

José Mourinho oslavil 58. narozeniny. Jaká byla jeho dosavadní kariéra?

Osobitý portugalský kouč působil v Anglii, Španělsku či například v Itálii. Za sebou má celou řádku vypjatých a takticky zvládnutých duelů. Jak doposud vypadala jeho trenérská kariéra.