Spojte se s námi


LOH 2020

Rozhodnuto. Českými vlajkonoši při zahájení OH budou Satoranský a Kvitová

Čeští sportovci mohli do čtvrtka hlasovat o tom, koho si mezi sebou zvolí za vlajkonoše při slavnostním zahájení OH. Volba padla na basketbalistu Tomáše Satoranského a tenistku Petru Kvitovou.

Publikováno

dne

Zdroj: Tatiana, CC BY-SA 2.0

Čeští sportovci mohli do čtvrtka hlasovat o tom, koho si mezi sebou zvolí za vlajkonoše při slavnostním zahájení OH. Volba padla na basketbalistu Tomáše Satoranského a tenistku Petru Kvitovou.

https://www.instagram.com/p/CRojfZxDfN6/?utm_source=ig_web_copy_link

Poprvé na OH v Tokiu ponesou při slavnostním zahájení vlajku všech států vždy jeden muž a jedna žena.

Tomáš Satoranský je kapitánem basketbalového týmu, který si před nedávnem vybojoval účast na hrách v dodatečné kvalifikaci. Na ni se kvalifikoval výborným šestým místem na MS v roce 2019.

„Je to samozřejmě úžasný pocit. Pro mě je mimořádná věc, že jsme se kvalifikovali na olympiádu a můžeme být součástí naší delegace. A je to pro mě ohromná pocta dostat důvěru od ostatních sportovců. Myslím, že si tenhle moment nádherně užiju. Asi budu nervóznější než před jakýmkoli zápasem,“ řekl rozehrávač Chicago Bulls.

Petra Kvitová je bronzová medailistka z OH v Riu a dvojnásobní vítězka Wimbledonu. Kvůli ceremoniálu Kvitová požádala, aby mohla první zápas olympijského turnaje hrát až v neděli.

„Na zahájení jsem byla v Pekingu hned na mých prvních olympijských hrách. V Londýně se mi to nepodařilo, protože to bylo strašně daleko z Wimbledonu, a v Riu to nešlo, jelikož jsem hrála. Teď to bude jiné, protože zahájení proběhne bez diváků, ale i tak se těším.“

Zdroj: Český olympijský tým, Instagram

Reklama

LOH 2020

Transgender vzpěračka byla na novozélandské univerzitě vyhlášena sportovkyní roku

Transgender vzpěračka Laurel Hubbardová byla vyhlášena sportovkyní roku na novozélandské univerzitě v Otagu. Jedna se o první transgender vítězku tohoto ocenění ve 113 let dlouhé historii akce.

Publikováno

dne

Transgender vzpěračka Laurel Hubbardová byla vyhlášena sportovkyní roku na novozélandské univerzitě v Otagu. Jedna se o první transgender vítězku tohoto ocenění ve 113 let dlouhé historii akce.

Prezidentka Asociace studentů univerzity Otago tvrdí, že má tato cena odměnit ty, kteří vynikají ve zvoleném sportu.

„Nemohli jsme vybrat nikoho vhodnějšího na vítězství v této ceně. Výborně reprezentovala Otagu i Nový Zéland na letošní olympiádě v Tokiu,“ řekla Michaela Waite-Harveyová.

Laurel Hubbardová v rozhovoru pro Otago Daily Times poděkovala všem za podporu a laskavost, kterou dostala od učitelského sboru a studentů na své univerzitě.

Hubbardová se zapsala do historie právě na olympijských hrách, kde byla historicky prvním transgender sportovcem, který na olympiádě startoval.

Medaili nezískala, nepovedlo se jí ani jednou zvednout 87 kilo. Třiačtyřicetiletá sportovkyně také oznámila, že se její kariéra chýlí ke konci, protože kvůli věku již nedokáže trénovat tolik, co by potřebovala.

Její transformace z muže na ženu proběhla v roce 2012, předtím soutěžila mezi muži, byla i juniorským rekordmanem. V mužích nicméně se vzpíráním skončila v roce 2001.

Zdroj: Givemesport

Pokračovat ve čtení

LOH 2020

Neuvěřitelní oštěpaři! Veselý s Vadlejchem vybojovali pro Česko další dvě medaile

Úžasný výkon obou českých oštěpařů v olympijském finále hodu oštěpem zajistil české výpravě další dvě medaile! Osmatřicetiletý Vítězslav Veselý navázal na bronz z Londýna 2012, Vadlejch byl pak ještě lepší a vybojoval stříbro.

Publikováno

dne

Od

Úžasný výkon obou českých oštěpařů v olympijském finále hodu oštěpem zajistil české výpravě další dvě medaile! Osmatřicetiletý Vítězslav Veselý navázal na bronz z Londýna 2012, když získal cenný kov stejné barvy i v Tokiu, Vadlejch byl pak ještě lepší a vybojoval stříbro.

Na samotný závěr atletického programu 32. letních olympijských her se v sobotu po poledni středoevropského času představili mužští oštěpaři, aby rozlouskli, kdo z nich si z Tokia odveze cenný kov.

Ve finále mezi sebou bojoval tucet atletů, mezi něž se vlezli také dva čeští zástupci – Jakub Vadlejch, jenž se z kvalifikace dostal až díky poslednímu hodu, letícímu do vzdálenosti 84,93, a Vítězslav Veselý, jemuž k postupu dopomohlo osobní sezónní maximum 83,04.

Hlavním favoritem soutěže byl Němec Johannes Vetter, jenž touto sezónou dosud procházel s absolutní dominancí. Jeho pokusy ale na medaili překvapivě nestačily, ba dokonce způsobily jeho konec po pouhých třech sériích.

A tak se mohli radovat oba čeští reprezentanti! Vítězslav Veselý ve čtvrtém pokusu dokázal překonat své sezonní maximum z kvalifikace a dohodil dokonce až do vzdálenosti 85,44, což mu v konečném zúčtování stačilo k úžasnému úspěchu v podobě bronzové medaile, kterou mimochodem získal už před devíti lety na hrách v Londýně.

Jakub Vadlejch zase zazářil při pátém pokusu a svého krajana dokonce ještě překonal. Bravurním hodem a rovněž sezonním maximem 86,67 vybojoval pro Českou republiku na hrách v Tokiu už 4. stříbrnou medaili!

Celkovým vítězem se pak stal indický oštěpař Neeraj Chopra, jenž hodem do vzdálenosti 87,58 nenašel přemožitele a pro svou zemi vybojoval vůbec první zlatou medaili na letošní olympiádě.

Mimořádný úspěch oštěpařů znamená navýšení celkového počtu českých medailí z letošních her na 11, aktuální bilance je čtyři zlaté, stejný počet stříbrných a 3 bronzové medaile.

Zdroj: LOH 2020

Pokračovat ve čtení

LOH 2020

Novak Djokovič i nadále pomýšlí na zlatou olympijskou medaili

Novak Djokovič nepochybně patří mezi historicky nejlepší tenisty na světě. Zlatá olympijská medaile je ale posledním větším úspěchem, na který během své dosavadní kariéry ještě nedosáhl.

Publikováno

dne

Novak Djokovič nepochybně patří mezi historicky nejlepší tenisty na světě. Zlatá olympijská medaile je ale posledním větším úspěchem, na který během své dosavadní kariéry ještě nedosáhl. Poslední šance to změnit přijde zřejmě v Paříži v roce 2024.

Novak Djokovič vyhrál během své tenisové kariéry téměř vše. Od roku 2008 opanoval dvacet grandslamových turnajů a pětkrát prestižní Turnaj mistrů. K tomu přidal i triumf v Davis Cupu z roku 2010. V čele žebříčku ATP strávil již 332 týdnů, což je nejvíce ze všech hráčů. Další týdny přidá v brzké budoucnosti.

Mezi jeho úspěchy tak chybí už jen zlatá medaile z olympijských her. Jeho dosavadním nejlepším umístěním je třetí místo z roku 2008 v Pekingu. Tehdy Djokovič v boji o bronz porazil Jamese Blakea z USA.

Vše nasvědčovalo tomu, že se to změní letos v Tokiu. Čtyřiatřicetiletý srbský tenista totiž oplýval skvělou formou, o čemž svědčí triumfy z Australian Open, French Open i Wimbledonu.

Novak Djokovič byl jasným favoritem na zisk zlaté medaile, k čemuž přispěla i absence Rafaela Nadala, Rogera Federera, Dominica Thiema či Denise Shapovalova.

V úvodních čtyřech duelech plnil svoji roli Srb bezchybně a do semifinále se probojoval bez ztráty jediného setu. Jenže poté narazil na Alexandra Zvereva, který byl překvapivě nad jeho síly. V následujícím utkání o bronz pak nestačil ani na Španěla Pabla Carreno-Bustu, a proto odjel z Japonska bez medaile.

„Bylo to opravdové privilegium reprezentovat Srbsko na olympiádě. V srdci vím, že jsem do toho dal všechno, abych mohl bojovat o medaili. Těším se, až se vrátím silnější v Paříži,“ uvedla světová jednička na svém Instagramu.

Vypadá to, že v roce 2024 bude mít Novak Djokovič poslední šanci na doplnění své sbírky. Na letních olympijských hrách 2028, které se budou konat v Los Angeles, mu totiž bude už 41 let.

Zdroj: Livesport

Pokračovat ve čtení

Oblíbené