Spojte se s námi


Bojové sporty

Rocky Marciano: S boxem začal kvůli tomu, aby se v armádě vyhnul práci. Donedávna byl jedinou těžkou vahou, která nikdy neprohrála

Jméno Rocky se vybaví leckomu díky fiktivní filmové postavě, kterou ztvárnil ve stejnojmenné sérii Sylvester Stallone. Postava je pojmenována po legendárním boxerovi, který měl stejně jako filmový Rocky italské kořeny. Tou legendou je Rocky Marciano. Dlouhé roky jediná těžká váha, která nikdy neprohrála.

Publikováno

dne

Jméno Rocky se vybaví leckomu díky fiktivní filmové postavě, kterou ztvárnil ve stejnojmenné sérii Sylvester Stallone. Postava je pojmenována po legendárním boxerovi, který měl stejně jako filmový Rocky italské kořeny. Tou legendou je Rocky Marciano. Dlouhé roky jediná těžká váha, která nikdy neprohrála.

Jeden z nejlepších boxerů historie svedl velký boj už v 18 měsících

Rocky Marciano se narodil 1. září 1923 v americkém Brocktonu italským imigrantům. Už po porodu byl velký, vážil prý téměř 5,5 kg. Už v 18 měsících musel svést velký boj, když musel porazit těžký zápal plic.

Od mládí se věnoval baseballu, po příchodu na střední školu se věnoval také fotbalu, nicméně jakmile byl vyhozen z týmu, začal mít problémy s docházkou a školu nedokončil. Kvůli tomu se mu jen těžce hledala práce, vyzkoušel tak různá povolání.

V podstatě nic v jeho životě nijak nenaznačovalo, že by se z něj měl jednou stát legendární boxer.

Život mu zásadně změnila 2. světová válka

Ve svých 20 letech byl Rocky povolán do armády, bylo to v době, kdy zrovna vrcholila 2. světová válka. A právě zde se ukázal Marcianův talent pro box, kterému se začal věnovat z jediného důvodu – chtěl se vyhnout pracím jako například výpomoci u vaření.

Svůj vůbec první neprofesionální zápas ani nedokončil, v naprosté vyčerpanosti kopl soupeře do rozkroku a byl diskvalifikován. Poté začal brát box vážně. Přestal kouřit a pít alkohol, jenže stále to nebyl jeho sen. Při jednom z tréninků si navíc poranil na levé ruce jeden z kloubů natolik, že slyšel i takovou prognózu, že nikdy nebude smět boxovat.

Když pak v roce 1946 opustil armádu, snažil se najít angažmá v baseballu. To ale neklaplo. Po jednom z odmítnutí se mu měl zdát sen o kariéře profesionálního boxera. A tady vše začalo. V téže roce zvládl ovládnout jeden amatérský turnaj, jeho amatérská bilance 8 výher a 4 prohry však nenaznačovala velkou kariéru.

Marciano dřel a vyvinul několik nových metod a technik

Aby se Rocky pořádně připravil na profesionální dráhu, tvrdě dřel. Běhával 7 mil v těžkých tréninkových botách, tvrdost svých úderů piloval trénováním ve vodě, což bylo v té době velkou novinkou.

V roce 1948 konečně přišla ta chvíle, kdy se začala psát jedna z nejúžasnějších kapitol světového boxu. Marciano si totiž připsal profesionální debut a vyhrál svůj první zápas z celkových 49.

Šampion, rekordman a legenda

Kariéra Rockyho Marciana nebyla příliš dlouhá. Ostatně ji začal v roce 1948 a ukončil v roce 1956, když měl pouze 32 let. Titul světového šampiona si vybojoval 23. září 1952, když porazil v legendárním zápase s Joem Walcottem. Tento zápas je dodnes řazen mezi nejlepší v historii.

Proti Walcottovi šel Marciano poprvé k zemi, po 12 kolech prohrával na body. Potřeboval soupeře knokautovat a to ve 13. kole skutečně dokázal. Za zmínku stojí, že se souboj konal ve Philadelphii, tedy ve městě, které později proslavil také fiktivní Rocky Balboa.

Marciano titul ještě šestkrát obhájil. Kariéru ukončil s bilancí 49 bez prohry či remízy, hned ve 43 duelech vyhrál knokautováním soupeře. Byl vůbec prvním boxerem v těžké váze, který ukončil kariéru bez jediné prohry.

Až nedávno totéž dokázal legendární Tyson Fury, který však má na kontě jednu remízu.

Podobný rekord jako Marciano v boxerském světě dlouho nikdo neměl, až v roce 2015 jej dorovnal neméně proslulý Floyd Mayweather, který jej nakonec i překonal, když v 50. zápase porazil Conora McGregora.

Za zmínku stojí, že Rocky při své cestě do dějin boxu porazil i Joea Louise, tedy muže, který je mnohými experty považován za nejlepšího boxera všech dob. Nějakou chvíli však Marcianovi trvalo, než ze sebe otřepal přehnaný respekt ze svého idola.

Marciano zemřel již ve věku 45 let při pádu letadla, když cestoval na oslavu svých 46. narozenin, kterých se nedožil.

Zdroj: Sportskeeda, BoxRec, Boxing News

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.