Spojte se s námi


Bojové sporty

Rivalita, která překročila hranice sportu! 5 let po ikonickém souboji McGregor vs. Khabib. Připomeňme si příběh, který uchvátil svět MMA

Při pátém výročí jednoho z nejikoničtějších zápasů v historii MMA se vydáme zpět do 6. října 2018, kdy se Conor McGregor a Khabib Nurmagomedov střetli v bitvě, která překročila hranice smíšených bojových umění. V tomto nezapomenutelném souboji nešlo jen o bojové dovednosti. Byl to střet osobností, kultur a nepřekonatelných vášní.

Publikováno

dne

Při pátém výročí jednoho z nejikoničtějších zápasů v historii MMA se vydáme zpět do 6. října 2018, kdy se Conor McGregor a Khabib Nurmagomedov střetli v bitvě, která překročila hranice smíšených bojových umění. V tomto nezapomenutelném souboji nešlo jen o bojové dovednosti. Byl to střet osobností, kultur a nepřekonatelných vášní.

Kořeny největší rivality v MMA aneb Jak to celé začalo!

Celý příběh tohoto epického souboje má kořeny na turnaji UFC 205, který se konal v listopadu 2016 v New Yoku, i když jisté náznaky proběhly již daleko dříve. Původně měl být Khabib Nurmagomedov, který se skóre 23-0 tahal v UFC šňůru sedmi vítězství v řadě, vrchním titulovým vyzyvatelem šampiona lehké váhy Eddieho Alavareze.

UFC ale nakonec dalo titulovou šanci šampionovi pérové váhy Conoru McGregorovi. Ten se na onom eventu pokoušel stát se prvním bojovníkem historie, který by držel tituly ve dvou váhových kategoriích najednou.

V titulové bitvě o pás šampiona lehké váhy pak ve druhém kole ukončil Eddieho Alvareze a jeho hvězda vyletěla do závratných výšin. Khabib, který nakonec startoval na prelims kartě, dokázal porazit Michaela Johnsona. Situace okolo celého turnaje jej ale značně rozladila a jeho pozápasový proslov spustil lavinu.

„Chtěl jsem zůstat pokorný, ale musím mluvit, protože ten váš chlapec (McGregor) mluví příliš mnoho,“ řekl zjevně rozhořčený Dagestánec. „A víte co, já chápu, jak šílený PR výkon má ten UFC stroj.“

„Ten váš chlapec ale na začátku roku odklepal jako kuře (v zápase s Natem Diazem, který jej utáhl na submisi) a na konci roku bojuje o titul? Šílený,“ pokračoval v provokacích. „To je pravda, to není trashtalk. Irů je pouze 6 milionů, Rusů 150 milionů. Chci bojovat s tím kuřetem, protože tohle je ten nejsnadnější boj v celé divizi lehké váhy,“ zvolal do bučícího davu.

V zákulisí zmíněného turnaje pak došlo i k prvnímu střetu. McGregor se totiž v útrobách Madison Square Garden střetl s Khabibem tváří v tvář a oba muže musela nakonec rozdělit ochranka. Tento večer byl jiskrou, která zapálila plamen jedné z nejslavnějších rivalit v historii smíšených bojových umění.

Rivalita McGregor vs. Khabib překračovala hranice sportu

Scéna pro tuto epickou konfrontaci pak byla dokonána v dubnu 2018. Čtyři dny před turnajem UFC 223 se objevilo video Nurmagomedova a jeho kamarádů, kteří napadli Artema Lobova, dlouholetého přítele a tréninkového partnera Conora. 

Dva dny na to McGregor a jeho kumpáni zaveleli k odvetě. V podzemních prostorech Barclays Center v Brooklynu napadli autobus, kde seděl právě Nurmagomedov. Během incidentu byli zraněni dva bojovníci a na McGregora byl vydán zatykač.

Vedení UFC Conorův čin odsoudilo a irské hvězdě odebralo titul šampiona lehké váhy. Uvolněný titul mezitím získal Khabib Nurmagomedov, když na zmíněném UFC 223 porazil Američana Iaqintu. Střet Khabiba a McGregora byl ale nevyhnutelný a celý svět chtěl vidět jejich konfrontaci v kleci.

Dana White oznámil jejich vzájemný souboj na galavečer UFC 229, který se konal 6. října 2018 v T-Mobile Aréně v Las vegas. Před zápasem pak celý svět sledoval s údivem tiskovku před turnajem. Conorova proslulá řečnická zručnost jela na plný výkon, s výzvami, urážkami a panáky whiskey. Khabib, známý svou stoickou chladnokrevností, jen slíbil, že umlčí drzého Ira v kleci.

Samotný zápas opanoval Khabib, po gongu to ale neskončilo

Když přišel den zúčtování, napětí v hale se dalo krájet a samotný zápas byl emocionální jízdou. První dvě kola vyhrál s přehledem Khabib, který ždímal svého soupeře na zemi. Na začátku druhého kola dokonce poslal pravým hákem McGregora k zemi a celé kolo získal u všech rozhodčích 10-8.

Minutová přestávka ale nalila Conorovi novou krev do žil. V průběhu kola odmítl všechny pokusy soupeře o takedown a sebral doposud neporaženému Dagestánci kolo. Ve čtvrtém kole ale dostal Khabib McGregora opět na zem a poté, co se mu dostal do zad, nasadil škrcení, po kterém Conor odklepal.

Pokud si někdo myslel, že tímto celá situace končí, ten by se mýlil. Ihned po konci zápasu Khabib přeskočil klec a napadl McGregorova parťáka Dillona Danise. V ochozech i uprostřed klece pak vypukla chaotická mela. Zatímco ochranka se pokusila v ochozech oddělit zmíněné dva borce, kumpáni Khabiba vtrhli do oktagonu a napadli samotného McGregora.

V následném vyšetřování museli oba bojovníci čelit důsledkům ze strany Nevadské atletické komise. Khabib dostal zákaz startu na devět měsíců a pokutu 500 tisíc amerických dolarů, zatímco McGregor pokutu 50 tisíc dolarů a šestiměsiční zákaz. Potyčka po zápase poznamenala pověst události, ale jen podtrhla intenzitu jejich rivality.

Jejich souboj z roku 2018 bude navždy zapsán v historii MMA jako jeden z největších. Byl to zápas, který překonal hranice sportu a zahrnoval dramata, rivalitu a emoce, které rozdělují fanoušky po celém světě dodnes.

Zdroj: UFC, Youtube

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.