Spojte se s námi


Bojové sporty

RFA za sebou má první galavečer! Zápasy dobré, na všem ostatním bude třeba zapracovat. Jak vypadal první turnaj nové organizace?

RFA, nová organizace na československé bojové scéně, která udělala pořádný rozruch, za sebou má první turnaj, který nabídl pořádnou dávku soubojů. V akci se představili například Leo Brichta, David Hošek či Tomáš Možný. Jak galavečer vypadal a jaké zanechal dojmy?

Publikováno

dne

RFA, nová organizace na československé bojové scéně, která udělala pořádný rozruch, za sebou má první turnaj, který nabídl pořádnou dávku soubojů. V akci se představili například Leo Brichta, David Hošek či Tomáš Možný. Jak galavečer vypadal a jaké zanechal dojmy?

Amatérské souboje

První turnaj pod hlavičkou RFA odstartovaly čtyři amatérské MMA souboje, v nichž se bojovníci rvali o profesionální kontrakt s novou organizací.

První zápas, který se uskutečnil, obstarali Jakub Batfalský a David Dolák. Souboj ve druhém kole zcela zaslouženě ovládl teprve 19letý Batfalský, který škrcením donutil Doláka odklepat.

Profesionální kontrakt si vybojovak talé Denis Gondžala, který si v atraktivním souboji poradil na body se Samuelem Lehockým. První dvě kola se odehrála v postoji, ve třetím kole však Gondžala dostal zápas na zem, kde dominoval.

Naopak většinově na zemi se odehrával souboj Adama Jakubíka s Tomášem Skalickým. Jakubík byl dominantnějším ze zápasníků a dokráčel si pro profesionální kontrakt po výhře na body.

Na body skončil i poslední amatérský souboj, v němž se utkali 30letý Jakub Kuča a 27letý František Bočaň. Profesionální kontrakt pro sebe získal druhý jmenovaný.

Hlavní karta

Hlavní karta na prvním turnaji RFA zahrnovala 11 zápasů, z nichž 6 bylo pod pravidly MMA, 5 jich probíhalo čistě v postoji.

Hned úvodní souboj skončil velice rychle. V MMA zápase dvou 21letých talentů porazil Martin Horínek Šimona Bertoviče po minutě a šesti vteřinách.

První čisté KO v historii organizace si připsal Lu Kai, který zakončil první kolo stylově. Celý soubojs Adamem Fidkovskim probíhal v postoji, Kai byl aktivnější a působil velmi dobře. Pár vteřin před koncem prvního kola soupeře přesnou ranou na bradu poslal k zemi a zápas ukončil.

Izidor Segunda se pak v postoji utkal s Adrianem Bartlem, ukázal, že toho hodně vydrží, nicméně ve třetím kole jej aktivnější Bartl, který prakticky celý zápas tvořil, dokázal porazit na TKO.

Hned v prvním kole skončil MMA zápas Dominika Humburgera s Abilayem Ibrayevem. Souboj na TKO vyhrál český bojovník. Ve vysokém tempu se poté odehrával postojářský souboj Matěje Trčky s Michalem Zátorským, na body zvítězil druhý jmenovaný.

Poměrně kontroverzní výhru si připsal David Hošek, tedy jedna z největších hvězd nové organizace. Na body porazil Bartlomeje Gladkowicze, který však nedal českému bojovníkovi nic zadarmo, ve třetím kole nad ním dominoval na zemi, značně mu působil potíže také v postoji. V komentářích se objevilo mnoho fanoušků, kteří viděli jiného vítěze.

Následovala parádní postojářská řežba, kterou obstarali Jakub Benko a Matěj Kozubovský. Tříkolová štípaná si vysloužila velký potlesk, vítězem se stal Kozubovský, kterého však museli v průběhu zápasu kontrolovat lékaři, aby jeho tržné rány nebyly nebezpečně velké.

Předposlední zápas v postoji ovládl na body Tadeáš Růžička, který se utkal s polským bojovníkem Oskarem Siegertem. Siegert byl třetím Polákem na hlavní kartě, nicméně stejně jako dva jeho krajané před ním také prohrál. Siegert vydržel velké množství úderů, Růžička však byl tvrdší, aktivnější a dominantnější.

Naprosto suverénní výhru si připsal v MMA souboji těžkých vah Štefan Vojčák. Lászlo Kiss v zápase nestihl prakticky nic udělat, Vojčák se na něj rychle vrhl a za minutu a půl bylo po všem. Podobně dlouho trval postojářský souboj mezi Tomášem Možným a Michalem Reissingerem, který po agresivním a rychlém nástupu ovládl Možný.

Po zápase přišel Možného do klece vyzvat veterán Alex Cverna, došlo i ke staredownu. Je tedy pravděpodobné, že se souboj uskuteční. Cverna si řekl o zápas pod pravidly MMA.

Poslední souboj večera obstarali Leo Brichta a Tamirlan Dadaev. Velkým favoritem byl český bojovník, který svou roli zvládl potvrdit bez větších problémů. Zápas ukončil už v prvním kole, když na zemi nasadil Dadaevovi arm-triangl a donutil jej odklepat.

Dojmy z galavečera

RFA přišla na trh s velkými cíli a velkými ambicemi. Oprávněně tedy musela čelit velkým očekáváním. Únorová slavnostní tisková konference, která měla být velkou parádou, skončila víceméně fiaskem. Tím hlavním jsou ale turnaje, jak tedy hodnotit ten první?

Po zápasové stránce toho je málo k vytýkání. Na první turnaj to vůbec nebylo špatné. Amatérské zápasy byly zajímavým okořeněním, souboje v postoji a čistě v MMA se vhodně doplňovaly. Víceméně hlavní výtkou by mohlo být, že zápasů bylo zkrátka až moc. Každý to však může vidět odlišně. Bez amatérských zápasů však budou turnaje ideálně dlouhé.

Pochvalu si rozhodně zaslouží také funkční PPV, které šlapalo bez problémů. Až na ten zvuk, který byl skutečně špatný. A tím by se dalo začít u negativ a špatných věcí, které si zaslouží zmínit.

Pochvalu si rozhodně nezaslouží moderátoři, komentátoři. Studia ani komentáře zápasů nepůsobily profesionálně, často docházelo ke zbytečným a „nenápadným“ narážkám směrem k Oktagonu, případně nevhodným „vtípkům“.

Pauzy mezi zápasy byly místy zbytečně natahovány. Leckdo by se rozhodně obešel nejen bez hudebního vystoupení, ale také bez rozhovorů s celebritami, které na galavečer dorazily. Například rozhovor s Kalim rozhodně nepůsobil tak, že by byl slovenský raper z akce odvázaný.

Všichni aktéři, které RFA zaměstnává, místy až příliš tlačili na pilu. Až přespřílišná snaha o velkolepost způsobila, že vše dopadlo přesně naopak. Možná jsou to chybějící zkušenosti, možná něco jiného.

Speciální zmínku si zaslouží uvaděč zápasů Petr Vágner, který nepůsobil zrovna kreativně. Některé jeho přeřeky či „hlášky“ bezesporu ještě nějakou dobu nedají věrným MMA fanouškům nedají spát.

Ničemu příliš nepomohlo, když moderátorka Inna Puhajková před posledním zápasem na prvním turnaji nepoznala bojovníka Kamila Cibinského, jenž se má představit na květnovém galavečeru RFA. Takové věci by se zkrátka stávat neměly.

Jestli pak něco chybělo, tak neoznamování bodových výsledků a pozápasové rozhovory v kleci s vítězi. I když, došlo ke dvěma výjimkám, a po výstupu Lea Brichty si leckdo zřejmě mohl říct, že se bez těchto rozhovorů vlastně obejde.

Plus mínus to na první akci nebylo zlé, bude ale třeba, aby se RFA v nejbližších měsících vyhýbala přespříliš sebevědomým vyjádřením a aby se celá organizace soustředila zejména na sebe a své nedostatky, nikoliv na nedostatky Oktagonu. Oktagon má víceméně vše zmáknuté perfektně. „Jestli je Oktagon cirkus, tak RFA je kabaret?“ ptal se trefně jeden z diváků.

Faktem také je, že Oktagon si v České republice a na Slovensku vybudoval takovou pozici, že doslova rozmlsal čekoslovenské publikum. Zkrátka nelze měřit RFA stejným metrem jako Oktagonu, když se jedná o organizaci, která je teprve v začátcích, byť to podle sebevědomých vyjádření a kritiky jedničky na našem trhu vypadá naopak.

Zdroj: RFA

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.