Spojte se s námi


ZOH 2022

Rekordní výprava České republiky na olympiádu je potvrzena! V nominaci je zatím 113 sportovců

Až v pátek 4. února začnou v čínském Pekingu slavnostním zahájením ZOH, bude tribunám mávat rekordní počet sportovců z České republiky. Plénum Českého olympijského výboru schválilo nominaci 113 sportovců a 140 členů doprovodu.

Publikováno

dne

Až v pátek 4. února začnou v čínském Pekingu slavnostním zahájením ZOH, bude tribunám mávat rekordní počet sportovců z České republiky. Plénum Českého olympijského výboru schválilo nominaci 113 sportovců a 140 členů doprovodu.

Rekordnímu počtu pomohlo i to, že se poprvé na hrách představí české hokejistky, curleři či skokanky na lyžích. Česká republika bude mít zastoupení ve všech patnácti sportech.

Máme největší výpravu v historii, ještě nikdy necestovalo na zimní olympijské hry více než 100 sportovců. Ester Ledecká má znovu dvě nominace, v alpském lyžování i ve snowboardingu. Výprava je tak početná právě i díky premiérové účasti českých hokejistek,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Jmenný seznam může doznat ještě řady změn, což včera nevyloučilo při tiskové konferenci vedení hokejové reprezentace. Nominace se v dalších dnech ještě může měnit.

Na žádost některých sportovních svazů jsme uvedli do současné nominace pouze místa. Konkrétní jména k nim budou doplněna až v následujících dnech. To se týká biatlonu a hokeje,“ vysvětlil Martin Doktor, šéf olympijské mise.

V nominaci kromě obhájkyně dvou zlatých medailí Ester Ledecké je i další medailistka z Pchjongčchangu Eva Samková, která si v prosinci zlomila oba kotníky. O tom, zda pojede, se bude rozhodovat na poslední chvíli.

Rekordní číslo ale padne jistě, vždyť dosud bylo zimním maximem 95 sportovců na předchozích zimních hrách v Pchjongčchangu. Velikostí výpravy už se blíží spíše letním hrám, vloni výprava do Tokia čítala 115 aktivních účastníků.

Uvidíme, zda z rekordního počtu účastníků vytěžíme i rekordní medailovou sbírku. Zatím nejvíce cenných kovů přivezla Česká republika ze ZOH v Soči (celkem 8).

Zdroj: Český olympijský tým

Reklama

Hokej

IIHF dokonala zkázu. Hráčům NHL účast v Pekingu zakázala

Před Vánocemi NHL oznámila, že z koronavirových důvodů své hráče na olympiádu do Pekingu nepustí, přestože to stálo v dohodě s IIHF (Mezinárodní hokejová federace) a MOV (Mezinárodní olympijský výbor).

Publikováno

dne

Před Vánocemi NHL oznámila, že z koronavirových důvodů své hráče na olympiádu do Pekingu nepustí, přestože to stálo v dohodě s IIHF (Mezinárodní hokejová federace) a MOV (Mezinárodní olympijský výbor). Nyní zhasla i poslední naděje na teoretickou účast jednotlivců.

IIHF ve čtvrtek po dohodě se svými členy rozhodla, že hráče NHL na olympijský turnaj v Pekingu nepřijmou, ani kdyby se sami rozhodli svého zaměstnavatele v zámoří bojkotovat.

Stejně tak tomu bylo i před čtyřmi lety v Pchjongčchangu 2018. Tehdy se například ruská superstar Alexander Ovechkin přihlásil, že na olympiádu pojede i přes opačné rozhodnutí NHL. Dokonce ho v té době podpořil i generální manažer Washingtonu Capitals.

Když však mezi NHL a IIHF ke vzájemné dohodě nedošlo, nechtěla Mezinárodní hokejová federace kráčet proti úřednímu rozhodnutí. Stejně tak se stane i v případě Pekingu, přestože IIHF o hráče ze zámoří stála do poslední chvíle.

Spolupráce mezi IIHF, NHL, NHLPA (Hráčské odbory) a MOV je životně důležitá pro pokračující úspěch a rozvoj ledního hokeje po celém světě,“ uvedl prezident IIHF Luc Tardif v tiskové zprávě.

„Jakékoli kroky podniknuté jakoukoli zúčastněnou stranou, které ohrožují tuto spolupráci, nebudou tolerovány. Proto, jak bylo minulý měsíc rozhodnuto Hráčskou asociací NHL a NHL, že se v Pekingu nezúčastní, IIHF nebude souhlasit s účastí hráčů NHL na zimních olympijských hrách 2022 v přímém rozporu s jejich současnou hráčskou smlouvou s jejich klubem NHL,” doplnil šéf IIHF.

Mezinárodní hokejová federace zdůraznila, že respektování hráčských smluv je základním principem řádu IIHF. Stále tak platí, že naposledy se hráči NHL zúčastnili olympijských her v Soči v roce 2014, kdy se z olympijského zlata radovali hokejisté Kanady.

Nejbližší naděje na účast nejlepších hráčů světa pod pěti kruhy, bude na nadcházejících  zimních hrách v roce 2026 v italském Miláně. NHL si však pohrává s myšlenkou, že by do té doby uspořádala Světový pohár, který se hrál naposledy v roce 2016.

Zdroj: IIHF, TSN

Pokračovat ve čtení

Hokej

Chlapík se pral o olympijskou šanci, nakonec však dostal košem. Nikdo mi nevolal, říká

Ještě několik dní po oficiální nominační tiskové konferenci na olympiádu v Pekingu převládá hořká pachuť. O tom, jestli to vůbec nějaká nominace byla, jsme psali už dřív. Při pohledu na čtyřiadvacet (ne)vyvolených tam budou mnoha lidem chybět některá jména. Jedním z ni

Publikováno

dne

Ještě několik dní po oficiální nominační tiskové konferenci na olympiádu v Pekingu převládá hořká pachuť. O tom, jestli to vůbec nějaká nominace byla, jsme psali už dřív. Při pohledu na čtyřiadvacet (ne)vyvolených tam budou mnoha lidem chybět některá jména. Jedním z nich je Filip Chlapík, který v české nejvyšší soutěži atakuje první místo kanadského bodování.

Nejen fanoušci a experti doteď vlastně pořádně netuší, proč se čtyřiadvacetiletý útočník Sparty nedostal na nominační soupisku. Netuší to ani on sám, ačkoliv po olympiádě moc toužil.

Nevím, nikdo mi nevolal. Každý o tak velkém turnaji sní. Snažil jsem se udělat maximum. Sere mě, že to nevyšlo,” vyprávěl chlapík v rozhovoru pro iDnes.

Přitom si na účast v Pekingu věřil. V Tipsport Extralize působí jako mašina na body, v 36 zápasech už jich nastřádal 45. To je nejvíc z celé soutěže. Přesto dvojice Petr Nedvěd a Filip Pešán nakonec ukázali na jiné hráče.

Šikovný útočník by přitom vzal i menší roli: „V NHL jsem hrál čtvrtý útok každý zápas a myslím, že docela dobře. Nevadí mi hrát do těla. Jde o komunikaci. Ale nemohli to vědět, žádný pohovor jsme neměli. Nechci na nikoho házet popel, jen je to trochu zvláštní,” poznamenal sparťanský útočník.

Podle slov generálního manažera reprezentace se ještě může stát, že se na finální soupisce objeví. Ta má být známa 24. ledna. Přesto zní prazvláštně, že jeden z nejlepších Čechů v Evropě, navíc v produktivním věku, v nároďáku v tuto chvíli chybí. Obzvlášť při neúčasti hráčů z NHL.

Takhle jsme se rozhodli, soupiska není nafukovací. Momentálně jsme to cítili takhle, myslím, že je to mužstvo perfektně poskládané,” řekl Nedvěd na čtvrteční tiskové konferenci. O tom, jak moc je tohle rozhodnutí finální, však nešlo z jeho slov moc vyčíst.

Nechci to moc rozebírat, podle mě tam patří. Je nejlepší v extralize nejen těmi body, ale i hrou. Je nesmírně platný, silný, nepříjemný pro soupeře. Překvapilo mě to,” řekl pro iDnes Chlapíkův spoluhráč Miroslav Forman.

Filip Chlapík však není zdaleka jediné jméno, které k údivu veřejnosti v nominaci nezaznělo. Podobně nepochopitelně chybí ultra produktivní borci, jako je Milan Gulaš nebo Lukáš Jašek. Všichni jsou lídři svých týmů. Navíc by v případě Chlapíka a Jaška mohl spadnout věkový průměr týmu, jenž atakuje hranici třiceti let.

Zdroj: iDnes

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Hadamczik nešetřil slovy! Jak okomentoval reprezentační výběr na olympijské hry?

Český hokej ve čtvrtek odpoledne na tiskové konferenci odkryl jména hráčů, kteří se zúčastní hokejového turnaje na olympijských hrách v Pekingu. Nominace však není definitivní a z tiskové konference se stala jednoduše řečeno fraška. Klidným to ani trochu nenechalo Aloise Hadamczika, jenž skutečně pálil ostrými…

Publikováno

dne

Český hokej ve čtvrtek odpoledne na tiskové konferenci odkryl jména hráčů, kteří se zúčastní hokejového turnaje na olympijských hrách v Pekingu. Nominace však není definitivní a z tiskové konference se stala jednoduše řečeno fraška. Klidným to ani trochu nenechalo Aloise Hadamczika, jenž skutečně pálil ostrými…

Svaz ve čtvrtek v odpoledních hodinách odkryl jména 24 hráčů, kteří by měli být součástí soupisky pro kvapem blížící se olympijské hry v Pekingu.

Jenže ona to není nominace definitivní. Následně bylo totiž všem fanouškům a novinářům sděleno, že ještě existuje seznam dalších čtyřiadvaceti hráčů, přičemž má prý svaz čas do 24. ledna s těmito hráči jednat dle libosti.

Ve zveřejněné nominaci navíc vidíme pouze čtyři jména z naší hokejové extraligy, konkrétně tedy Davida Krejčího, Michala Řepíka, Vladimíra Sobotku a Tomáše Kundrátka.

To nenechalo klidným bývalého trenéra národního týmu Aloise Hadamczika, jenž reprezentační výběr okomentoval těmito slovy.

„Říkáme, že česká liga je kvalitní, ale vezmeme z ní jen čtyři hráče. Navíc stabilní a zkušené. Dáváme najevo, že všichni musí jít hrát do zahraničí, jinak nemohou být nominovaní. Přijde mi to jako degradace extraligy,“ reaguje Hadamczik, jehož slova cituje server Sport.cz.

Objektivně totiž musíme přiznat, že v tomhle má rodák z Kravař pravdu. Vždyť v sestavě momentálně chybí sparťanský střelec Filip Chlapík nebo Milan Gulaš, který dal na Channel One Cupu hned tři branky.

Hadamczikovi v nominaci také citelně chybí Matěj Blümel. Pardubický útočník je totiž ideální ukázkou dravého mládí, navíc by svou aktivitou a herním projevem určitě nezklamal.

„V Pardubicích patří k nejlepším a v národním týmu nikdy nezklamal. Ivan Hlinka taky vzal na olympijské hry v Naganu tehdy stejně starého Milana Hejduka z Pardubic. Teď mohl mladý Blümel určitě také jet,“ doplňuje Hadamczik.

Petr Nedvěd dokonce sám na tiskové konferenci přiznal, že jednotlivé hráče neobvolával. Proč? Prý na to vlastně ani nebyl důvod. No a jak na tohle zareagoval Hadamczik?

„Jestli na to nemá čas, tak je to smutné. Jak by se třeba dozvěděl, že si třeba daný hokejista zrovna urval třísla? Ale do hodnocení nového vedení svazu se zaplétat nechci,“ uzavřel.

Zdroje: Sport.cz, Český hokej, Twitter

Pokračovat ve čtení

Oblíbené