Spojte se s námi


Ostatní

Red Bull Air Race stojí, Martin Šonka však létá dál. V případě nutnosti by šel bránit vlast

Prestižní série mezinárodních leteckých závodů je od roku 2019 kvůli odchodu hlavního partnera u ledu. Rok předtím stihl český pilot Martin Šonka Red Bull Air Race vyhrát. Nyní závodí alespoň na dálku.

Publikováno

dne

Prestižní série mezinárodních leteckých závodů je od roku 2019 kvůli odchodu hlavního partnera u ledu. Rok předtím stihl český pilot Martin Šonka Red Bull Air Race vyhrát. Nyní závodí alespoň na dálku.

Martin Šonka jako malý kluk dělal sportovní gymnastiku a lepil modýlky letadel. Z gymnastické průpravy v raném mládí ostatně čerpá dodnes.

„V akrobatických speciálech i vojenských letadlech působí odstředivé síly, které musíte překonávat. K tomu potřebujete mít trochu sílu v rukách, abyste mohli na centimetr přesně pohybovat kniplem. Gymnastika mi pak taky pomáhá orientovat se v prostoru,“ řekl Šonka v rozhovoru pro Český rozhlas.

O tom, že chce být pilotem, začal Šonka vážně uvažovat v sedmnácti letech. „Paradoxní je, že jsem jako dítě zvracel v běžných dopravních prostředcích. To jsem měl problém dojet městskou dopravou ze Sezimova Ústí do Tábora,“ směje se.

Své úspory, pět set korun, proto investoval do patnáctiminutového vyhlídkového letu v motorizovaném kluzáku. Po přistání měl jasno, létání se stalo jeho láskou. Šonka začínal na kluzáku, do série závodů Red Bull Air Race se poprvé nominoval v roce 2010. Po osmi letech prestižní podnik ovládl.

Prestižní seriál stojí kvůli nedostatku financí

Nyní je ale Red Bull Air Race již čtvrtým rokem zastaven. Agentura, která vlastní práva na tento seriál, hledá po odstoupení hlavního partnera, firmy Red Bull, nové investory.

Šonka nyní závodí v letecké akrobacii. Nedávno si zazávodil na táborském letišti, data se poslala do Japonska, kde z toho udělali závod na dálku, kterého se účastnili závodníci z celého světa.

Šlo o obdobu cyklistických závodů v době pandemie koronaviru, kdy cyklisté šlapali doma na vlastních trenažérech. Příští rok by měl proběhnout celý seriál podobných závodů na dálku.

„V našem případě je to čistě záležitost financí. Samozřejmě bychom se mohli sejít kdekoliv na světě a utkat se přímo, tyto závody ale stojí obrovský balík peněz a není jednoduché najít investora, který by to zafinancoval. Závody na dálku, kdy ze hry vypadne logistika, jsou pochopitelně mnohem levnější. I tak mě to ale strašně baví. Na letišti v Táboře jsme s týmem opět ladili letadlo a připadal jsem si jak na skutečném závodě Red Bull Air Race. Bylo to hrozně super,“ vysvětluje Šonka současnou situaci.

Za Česko by šel Šonka bojovat

Jak Šonka v rádiu sám prozradil, rád žhaví a krotí motory všeho druhu. Závodil na motorkách a letos v srpnu si dokonce zajel závod VIP osobností na mistrovství Evropy v autokrosu, které se konalo v Přerově.

Šonka vystudoval pilota bojového letounu a v povídání pro Český rozhlas padla i otázka na jeho případnou účast ve válce, pokud by naše země byla napadena.

„Do války se asi nechce nikomu. Na druhou stranu se cítím být vlastencem, a pokud by bylo nutné bránit naši krásnou zemi, rozhodně bych do války šel. Snadno se to říká, dokud takový stav nenastane, ale asi bych bojoval stejně jako všichni ostatní,“ odpověděl reprezentant v letecké akrobacii.

Zdroj: Red Bull Air Race, Český rozhlas

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.