Spojte se s námi


Motorsport

Rallye Dakar 2023: Češi budou soutěžit ve všech kategoriích, Prokop chce atakovat nejlepší pětici!

Pětačtyřicátý ročník Rallye Dakar je konečně tady. Všichni soutěžící se počtvrté v historii vydají do Saúdské Arábie, přičemž právě dnes, 31. prosince startuje úvodní patnáctikilometrový prologue. Čeští závodníci pak obsadili všechny kategorie.

Publikováno

dne

Pětačtyřicátý ročník Rallye Dakar je konečně tady. Všichni soutěžící se počtvrté v historii vydají do Saúdské Arábie, přičemž právě dnes, 31. prosince startuje úvodní patnáctikilometrový prologue. Čeští závodníci pak obsadili všechny kategorie.

45. ročník Rallye Dakar 31. prosincem startuje, a to za vskutku velké účasti Čechů. Tento ročník přitom bude o dvě etapy bohatší než ten loňský a podle pořadatelů čeká na jezdce nejtěžší trať.

Závodníci se také v průběhu rallye vydají do čtvrté největší pouště na světě Rub al-Chálí, která je známá jako Pustá končina.

Tento ročník dakarské rallye odstartuje v sobotu na silvestra v Sea campu (na břehu Rudého moře), načež konec je naplánován na 15. ledna na opačné straně Arabského poloostrova ve městě Dammám u Perského zálivu.

Největší české naděje

A kteří Češi se tedy na Rallye Dakar představí? Mezi největší hvězdy bude určitě patřit Martin Michek, jenž bude českou jedničkou mezi motocyklisty. Jeho dosavadním nejlepším výsledkem je desátá příčka z roku 2021.

Milan Engel zaznamenal v roce 2019 patnácté místo a ambice na 45. ročník tak budou vysoké. Další motocyklovou nadějí bude Jan Brabec či David Pabiška.

Mezi automobily bude českou jedničkou Martin Prokop, jehož nejlepším výsledkem bylo konečné 6. místo z roku 2019, letos by prý chtěl zabojovat o nejlepší pětku.

Co se čtyřkolek týče, výborné umístění zapsal v loňském roce Zdeněk Tůma, jenž skončil čtvrtý. A stejně jako v minulém ročníku se Rallye Dakar zúčastní také Josef Macháček se svou buginou.

Velké české zastoupení bude mít tradičně kategorie kamionů. Martin Macík dosáhl svého nejlepšího výsledku v roce 2021, když dojel čtvrtý. Martin Šoltys, Jaroslav Valtr st. a Aleiš Loprais se také pokusí zajet co nejlepší výsledek.

V tomto ročníku totiž mezi kamiony budou chybět ruští závodníci Kamazu, kteří ovládli posledních šest ročníků dakarské rallye. Motivace jiných týmů tak bude obrovská.

Rallye Dakar však nabídne spoustu dalších hvězd. Sam Sunderland bude obhajovat loňské vítězství mezi motocyklisty, katarský jezdec Násir Attíja zase opanoval kategorii automobilů. A nebudou chybět také velké hvězdy světové rallye – Sébastien Loeb a Carlos Sainz.

Zdroje: Rallye Dakar, Aktuálně

Reklama

Oblíbené