Spojte se s námi


Golf

Přichází zlom? Smlouva LIV s TV společností je na stole, tvrdí Feherty. Prý si říká o vyhazov

Do začátku nové sezony LIV Golf League zbývá zhruba pět týdnů. Než se ale 48 vyvolených golfových profesionálů poprvé projde po zelených pláních v Mexiku, musí LIV vyřešit ještě řadu nezodpovězených otázek.

Publikováno

dne

Do začátku nové sezony LIV Golf League zbývá zhruba pět týdnů. Než se ale 48 vyvolených golfových profesionálů poprvé projde po zelených pláních v Mexiku, musí LIV vyřešit ještě řadu nezodpovězených otázek. Jedna z nich se týká slibované televizní smlouvy, která by podniku, který je dotovaný ze saúdskoarabských veřejných zdrojů více otevřela dveře.

Ačkoliv bylo dlouho ticho po pěšině, vypadá to, že by se konečně mohl LIV Golf vytoužené smlouvy dočkat. Naznačuje to více zdrojů, včetně známého golfového analytika Davida Fehertyho. Ten dal košem společnosti NBC Sports and Golf Channel loni v létě, aby se připojil k nově vzniklé sérii, která v USA konkuruje především populární PGA Tour.

LIV Golf, který se snaží cílit na celosvětový trh, si však zároveň uvědomuje, že Spojené státy by mohly tvořit velké procento sledovanosti jejich produktu. Tomu odpovídá i startovní pole, ve kterém najdeme hráče jako Bryson DeChambeau, Dustin Johnson, Phil Mickelson, Brooks Koepka a mnoho dalších. Hned šestice hráčů například v minulosti oblékla slavné zelené sako za vítězství na Masters.

Právě David Feherty, který se živí také jako komik, naznačil nedávno při návštěvě Travis Center ve West Palm Beach, že LIV nejspíš skutečně chystá oznámení kýžené smlouvy. Doslova řekl, že LIV Golf je blízko k zajištění dohody s televizní sítí známou pro teenagerská dramata a superhrdinské show.

Mělo by se jednat o televizní společnost CW Network: „Slyšeli jste o CW?”, zeptal se po svém čtvrtečním vystoupení. Pak dodal: „Mohl bych za to dostat padáka,” citoval čtyřiašedesátiletého analytika Palm Beach Post. Feherty však není zdaleka jediný, který o uzavřeném partnerství mezi LIV a CW Network mluví. Podobnou informaci nedávno zveřejnil také Sports Business Journal a další.

Zajištění televizní smlouvy je rozhodující pro nový obchodní model LIV, kterým je týmová hra. Série se letos přejmenuje na LIV Golf League a rozroste se na 14 turnajů. Budou se i nadále hrát jen na tři kola bez cutů, s dvanácti čtyřčlennými týmy. 

Ty chce LIV podle svých velkolepých plánů franšízovat jako primární zdroj příjmů, aby pomohl začít kompenzovat miliardy, které investovaly saúdskoarabské veřejné finanční zdroje na rozjezd ligy. Avšak zároveň nedávno generální ředitel Greg Norman dodal, že se nestane dříve než na konci této sezóny, kdy budou týmy prodány.

Partnerství s CW by mělo být prvním krokem. Přestože mnoho fanoušků (především těch z PGA Tour) si utahuje, že CW Network je stanice “pro puberťáky”, na druhou stranu to jde ruku v ruce s plány LIV Golf, který chce svou sérii přiblížit i mladšímu publiku.

Už dříve se mluvilo o stanici Fox Sports. Není však dodnes známo, na čem nadějná jednání ztroskotala. Vyloučená byla také partnerství s CBS, NBC nebo ESPN, které už spolupracují s PGA Tour. Nakonec tak LIV nejspíš našel spásu v podobě CW Network.

Zajímavostí je, že tato síť je částečně vlastněná televizní společností CBS. To znamená, že pokud se tyto spekulace potvrdí, podepíše LIV fakticky televizní smlouvu s partnerem PGA Tour.

Nyní veřejnost čeká, jestli se tyto spekulace potvrdí a LIV co nevidět bude o uzavřeném partnerství informovat. To by se mohlo stát už v tomto týdnu. Nadále by měly být přenosy k dispozici také na oficiálním webu LIV, Facebooku či na YouTube, jenž se stal loni domovem přímých přenosů z turnajů LIV. 

Kromě televizní smlouvy pak čekají fanoušci netrpělivě na uzavřené soupisky týmů nebo na kompletní seznam událostí pro sezonu 2023.

Zdroj: LIV Golf, Palm Beach Post

Reklama

Golf

Phill Mickelson o sporech PGA a LIV: Je to krátkodobé narušení pro dlouhodobý zisk

Hřiště El Camaleón Golf Course v Mexiku už se třese. Od 24. února tam rozehraje LIV Golf svou novou sezonu, která čítá celkem čtrnáct zastávek. Součástí původem saúdskoarabského projektu je také jedna z největších hvězd světového golfu Phill Mickelson. I on se už těší, až se kolotoč turnajů roztočí.

Publikováno

dne

Hřiště El Camaleón Golf Course v Mexiku už se třese. Od 24. února tam rozehraje LIV Golf svou novou sezonu, která čítá celkem čtrnáct zastávek. Součástí původem saúdskoarabského projektu je také jedna z největších hvězd světového golfu Phill Mickelson. I on se už těší, až se kolotoč turnajů roztočí.

Phil Mickelson je jedním z nejdiskutovanějších golfistů za poslední rok. U nikoho jiného se celkový obraz tváře s přestupem k LIV Golf nezměnil tak výrazně, jako u něho. Žádný jiný hráč se v rané fázi LIV Golfu nepodílel na jeho zrodu víc. Od prvních dní, kdy se projekt financovaný saúdskoarabskými veřejnými zdroji objevil na scéně, stal se Mickelson jeho tváří.

Loňský turbulentní rok začal tím, když zkritizoval saúdskoarabský režim a poukazoval na porušování lidských práv, za což se následně omluvil. Pak se na čtyři měsíce stáhl z golfu i veřejnosti.

Když se vrátil, byl už plnohodnotnou tváří LIV Golfu. Od začátku Mickelson poukazoval na PGA Tour, jak moc omezuje a limituje hráče. Přestup k LIV mu dával z kariérního i životního hlediska největší smysl. 

LIV Golf se stal prakticky Mickelsonův nástroj, jak bojovat proti režimu PGA, který je pro hráče tak nevýhodný. Dnes se chystá na svou 32. sezonu jako profesionální golfista. Svůj první start v roce 2023 absolvuje v Saúdské Arábii, zatímco program golfové ligy LIV začíná na konci února.

Kvůli nešťastným vyjádřením na adresu saúdskoarabského golfového podniku nebylo vlastně dlouho jasné, co je cílem Mickelsona. Když ale v dalších měsících říkal, že konkurenční podnik přinese hromadu výhod i pro hráče PGA Tour, mnoho fanoušků bylo na pochybách.

Přesto se tak stalo. Ještě před rokem Mickelson tvrdě kritizoval komisaře PGA Jaye Monahana, že sedí na penězích. Když ale začali z PGA k LIV prchat další hráči, uvědomil si Monahan, že musí jednat.

Pro další sezonu PGA Tour výrazně navýšila odměny, zajistila mnoha hráčům také garantované peníze ve výši 500 tisíc amerických dolarů, když absolvují určitý počet turnajů v roce.

Mnoho fanoušků PGA koukalo na Mickelsona jako na někoho, kdo si hraje na spasitele. Pokud byl ale jeden z cílů získat pro hráče více peněz, to se mu podařilo. „Řada kluků mi hojně děkovala. Oceňuji počet hráčů, kteří mi děkovali za to, že jsem dosáhl některých z těchto změn, ke kterým na PGA Tour došlo,” řekl Mickelson v rozhovoru Sports Illustrated.

Přestože veřejností kolují zvěsti o pošramocených vztazích mezi hráči, kteří působili u PGA Tour a těmi, kteří na okruhu stále hrají, není to případ Phila Mickelsona. „Nestalo se mi, že by za mnou někdo přišel a řekl něco negativního,” řekl dvaapadesátiletý matador. Navíc za ním údajně přišlo během hry nedávno přibližně tucet hráčů, kteří si přítomnost LIV Golfu pochvalovali.

Myslím si, že je zde pravděpodobně zkreslený názor. Za celý rok za mnou nikdo nepřišel a neřekl nic negativního. Vidím komentáře na sociálních sítích a podobně, ale jinak nic,” řekl ke sporům, které kolují především v mediálním světě. Události kolem Roryho McIlroye a Patricka Reeda na Hero Dubai Desert Classic komentovat nechtěl, neboť se ho vůbec netýkají.

Mickelson dále tvrdí, že existence LIV Golfu ponese tomuto sportu ovoce i v budoucnu. Ať už je to přítomnost zmíněné konkurence nebo týmový aspekt, jenž je součástí LIV. Tvrdí, že týmová soutěž má pozitivní dopad nejen na diváky, ale i na samotné hráče. „Snažíte se, abyste byli nejlepší. To je to, co mě v kariéře vždy posouvalo. A teď to taky posouvá kluky v mém týmu,” uvedl. 

O konkrétních jménech a složení jeho týmu se bavit nechtěl, jelikož odhalení všech týmů ještě oficiálně neproběhlo. Hovoří se však, že by měl LIV Golf v brzké době oznámit několik zajímavých a zvučných podpisů.

Poslední týdny se mluvilo o tom, že dlouhá mlčenlivost nového golfového podniku věští problémy. Generální ředitel Greg Norman však před několika dny uvedl, že šlo o záměrnou taktiku, aby diváky nepřesytili ještě před samotným začátkem sezony.

Norman a Mickelson jsou ve svých názorech zajedno. Ani jednomu se dlouhá léta nelíbila politika PGA Tour, dlouhá léta se jim nepodařilo docílit žádných zásadních změn.

To se stalo až s příchodem LIV Golfu. Přestože momentálně zuří mezi PGA a LIV nenávist, kterou podporují soudní spory, má Mickelson o současné situaci jasno. „Je to krátkodobé narušení pro dlouhodobý zisk. To je vše,” uzavřel.

Zdroj: LIV Golf, Sports Illustrated

Pokračovat ve čtení

Golf

LIV Golf míří na český kanál Golf Channel!

Čeští fanoušci nejlepšího světového golfu obdrželi ve středu odpoledne dobrou zprávu. Česká verze Golf Channel získala vysílací práva na loni vzniklou novou sérii LIV Golf. Ta ihned po svém začátku rozvířila vody.

Publikováno

dne

Čeští fanoušci nejlepšího světového golfu obdrželi ve středu odpoledne dobrou zprávu. Česká verze Golf Channel získala vysílací práva na loni vzniklou novou sérii LIV Golf. Ta ihned po svém začátku rozvířila vody. Zatímco jedna skupina fanoušků je z inovativního produktu nadšena, druhá skupina lidí zase nese přítomnost LIV Golfu s velkým odporem.

LIV Golf tady je a už tady zůstane,” přihlásil po skončení inaugurační sezony generální ředitel nově vzniklé „rebelské“ série Greg Norman. S těžkým srdcem nese existenci nového podniku především americká PGA Tour, včetně nemalého zástupu svých fanoušků. V první řadě se odvolávají na financování soutěže, které proudí z veřejných fondů Saúdské Arábie.

Potíž je v tom, že LIV disponuje prakticky bezedným finančním zdrojem, na mimořádně lukrativní smlouvy nalákal přední světová esa jako jsou Dustin Johnson, Cameron Smith, Lee Westwood nebo Bryson DeChambeau. PGA Tour podnikla zásadní kroky, aby se od LIV Golfu pokud možno distancovala, když všem těmto hráčům vystavila zákaz hrát na jejich turnajích.

Nekonečné tahanice, které ničí kamarádské vztahy na hřišti a mění světový golf, budou muset v dalších letech rozlousknout až soudní spory. Mezi tím LIV Golf podepsal další řadu zajímavých jmen, v příštích dnech by navíc měli zástupci nové golfové série odkryt další.

LIV Golf kromě štědrých odměn přináší také inovativní formát v podobě takzvané „brokovnice“ neboli kánon startu, kdy jdou všichni hráči na hřišti ve stejný čas. Díky tomu trvá jedno ze tří kol místo celého dne jen něco přes pět hodin. 

Hraje se na 54 jamek a do toho hraje z reproduktorů hlasitá hudba, což se vymyká klasickému formátu, kdy po dobu hry byl v okolí vyžadován naprostý klid. A právě vysílací práva LIV Golf nyní získala také česká verze kanálu Golf Channel. 

Série LIV Golf je podle nás v současné době tou nejatraktivnější golfovou podívanou, jakou můžeme našim divákům nabídnout. Inovativní formát se už v prvním roce série osvědčil a my se nemůžeme dočkat, až ho nabídneme českým golfovým fanouškům,“ říká Petr Dědek, majitel televizní stanice Golf Channel pro oficiální web golfového kanálu.

Na vlastní kůži jsme si vyzkoušeli, o jak atraktivní formát se jedná. Přímo na místě je atmosféra skutečně elektrizující, ale zážitkový je LIV Golf také v televizi. Díky tomu, že během šestihodinových přímých přenosů jsou na hřišti všichni hráči, vám neunikne žádný z nich, což se u klasických turnajů může stát, když třeba o víkendu nehraje na špici,“ dodává Dědek k nové golfové sérii.

Kromě čtrnácti turnajů LIV Golfu nabídne Golf Channel v letošní sezoně také slavný Ryder Cup, majory PGA Championship, US Open a The Open, série DP World Tour, Asian Tour, LPGA a ženské majory.

Sezona LIV Golf startuje 24. února na hřišti El Camaleon Golf Club v Mexiku. Postupně se objeví ve Spojených Státech, Singapuru, Španělsku nebo Velké Británii. Na začátku listopadu pak série vyvrcholí týmovým šampionátem v Saúdské Arábii. Právě týmový aspekt je jedním z inovativních aspektů celé série.

Kompletní program sezony LIV Golf 2023 naleznete v jenom ze starších článků na našem webu. 

Zdroj: Golf Channel

Pokračovat ve čtení

Golf

Souboj „kamarádů“ přinesl drama až do konce. McIlroy vytáhl na konci světový putt!

Mimořádně dlouhý turnaj Hero Dubai Desert Classic má za sebou mimořádně nevšední vyvrcholení. Ačkoliv světová jednička Rory McIlroy šel do finálového kola s náskokem tří ran, musel si v závěru turnaje na osmnácté jamce kousat nehty. Na cestě za vítězstvím ho nečekaně pozlobil Patrick Reed, v Dubaji jeho možná vůbec největší rival.

Publikováno

dne

Mimořádně dlouhý turnaj Hero Dubai Desert Classic má za sebou mimořádně nevšední vyvrcholení. Ačkoliv světová jednička Rory McIlroy šel do finálového kola s náskokem tří ran, musel si v závěru turnaje na osmnácté jamce kousat nehty. Na cestě za vítězstvím ho nečekaně pozlobil Patrick Reed, v Dubaji jeho možná vůbec největší rival.

Možná bychom očekávali průběh jako v hollywoodském trháku. Vyvrcholení turnaje v Dubaji v rámci okruhu TP World Tour napsal nevšední příběh. Příběh, který se začal psát někdy před rokem, kdy vyrukoval na golfovou světovou scénu konkurenční podnik s názvem LIV Golf.

Přestože sport je vnímán jako symbol, který lidi spojuje, někdejší kamarády Roryho McIlroye a Patricka Reeda naopak rozdělil. Reed se stejně jako mnoho dalších hráčů rozhodl kývnout na štědrou nabídku podniku, který je financován ze saúdskoarabských veřejných zdrojů, což McIlroye a spol pořádně namíchlo.

Už jsme psali o incidentu mezi těmito dvěmi golfovými esy, který se odehrál před začátkem turnaje. Nikdo tou dobou ještě netušil, co nás čeká za pár dní, až se bude na hřišti Emirates Golf Club lámat chleba.

Průběh turnaje poznamenalo na začátek nezvykle deštivé počasí. Kvůli tomu, že se ve čtvrtek na úkor výrazných dešťů v Dubaji toho příliš odehrát nestihlo, protáhnul se turnaj o celý den. Finálové kolo se tak hrálo nezvykle až v pondělí dopoledne.

Průběh turnaje

Do něj šel McIlroy jako lídr tabulky se skóre -15 a náskokem tří úderů na Dana Bradburyho. Patrick Reed byl tou dobou na skóre -11.

Bylo otázkou, jestli zvládne irská světová jednička dát zapomenout na kolaps, který ho připravil o titul na tomto místě přesně před rokem. McIlroy začal finálové kolo poněkud konzervativně, bez velkého rizika.

Až do osmé jamky hrál kolo čistě v paru, což na chvíli otevřelo dveře jeho konkurentům v závěsu. Nejvíce toho využil jeho největší konkurent v Dubaji Reed.

Po eaglu na desáté jamce byl na denním skóre -5. Dvakrát  se v průběhu finálové rundy dostal dokonce do vedení. Několik jamek před koncem bylo jasné, že o titul na Hero Classic se poperou právě McIlroy s Reedem.

Prvně jmenovaný si nejvíce zavařil na patnáctce, kde zahrál bogie. Reed ho ale dokázal napodobit pro změnu na jamce číslo 16. Nakonec to bylo drama až do samotného konce. Reed vystavil McIlroye velkému tlaku na sedmnáctce, když zahrál birdie. Rory ale tíhu okamžiku ustál, ačkoliv nebyl příliš daleko od dalšího kolapsu.

Druhá raná McIlroye na závěrečném pětiparu byla tak dlouhá, že se jen těsně zastavila na hraně břehu před vodní překážkou. Světové jedničce a všem zúčastněným zatrnulo, protože McIlroy byl skutečně jen pár centimetrů od stejného příběhu s katastrofálním koncem jako loni.

Často jsme v minulosti u irského golfisty viděli, jak v klíčový okamžik selhal. To ale nebyl tento příběh.

Z těžké pozice dokázal ukázkovou ránou poslat míček na green, zhruba šest metrů od jamky. Ultra sebejistým a výstavním puttem nakonec urval vítězství o jednu ránu pro sebe. Poslední turnaj loňské sezony na PGA Tour Rory McIlroy opanoval. Ve stejném stylu vlétnul i do té aktuální.

Zdroj: DP World Tour

Pokračovat ve čtení

Oblíbené