Spojte se s námi


Tenis

Příběh Davis Cupu: Od vyzývacího klání až po celosvětovou událost

Davis Cup je aktuálně nejvíce sledovanou událostí tenisových reprezentačních týmů. Historie tohoto turnaje sahá až do 19. století a sám si prošel velmi zajímavým vývojem.

Publikováno

dne

Davis Cup je aktuálně nejvíce sledovanou událostí tenisových reprezentačních týmů. Historie tohoto turnaje sahá až do 19. století a sám si prošel velmi zajímavým vývojem.

Myšlenka vzájemného klání USA a Velké Británie

Historie Davis Cupu sahá až do konce 19. století, konkrétně do roku 1899, kdy student Dwight F. Davis přišel s myšlenou vzájemného duelu mezi výběry USA a Velké Británie. Na vlastní náklady zakoupil putovní pohár a sestavil hrací schéma. Pohárem pro soutěž byla pozlacená stříbrná mísa na salát, dnes známá jako „salátová mísa“.

Davisovým záměrem bylo založit tenisovou soutěž pro všechny členy Mezinárodní tenisové federace. Historicky první turnaj se konal v roce 1900, přičemž sám Davis nastoupil za tým Spojených států, které zvítězily 3:0. Už tehdy se hrálo formátem, kdy se začínalo dvěma úvodními dvouhrami, pokračovalo se čtyřhrou a na konec hráče čekaly dvě další dvouhry. Tento formát byl zachován dodnes.

Už v dalším ročníku v roce 1902 dorazila na turnaj úctyhodná návštěva deseti tisíců diváků. První britský triumf se datuje do roku 1903, kdy Velká Británie porazila USA 4:1 na zápasy. Zároveň to byl posledním ročníkem, kterého se účastnily pouze dva týmy.

Formát vyzývacího finále

Od roku 1904 se Davis Cupu zúčastnilo více výběrů. V souvislosti s tím musel být také upraven formát turnaje, přičemž nově vítěz předchozího ročníku hrál finále na vlastní půdě. Uplatňoval se tak formát, kdy vítěz turnaje vyzve obhájce titulu z minulého roku a ve finále se oba výběry utkají o celkový triumf.

Triumf Velké Británie z roku 1903 tak k turnaji přilákal další výběry, jelikož tím odpadlo složité a nákladné cestování mezi kontinenty. Nově se turnaje zúčastnila Francie a Belgie, naopak USA si na rok od turnaje odpočinulo.

Zajímavostí počátků Davis Cupu byl tým Australasie, což byl složený výběr z Austrálie a Nového Zélandu, který fungoval až do roku 1923. Tomuto týmu se dařilo skvěle, turnaj poprvé ovládl v roce 1907 a v roce 1910 jej dokonce žádný z týmů nevyzval.

Popularita soutěže lákala nové týmy

Během válečného konfliktu se žádný ročník neuskutečnil. Hned po konci války ale popularita turnaje rostla. Zatímco v roce 1920 do turnaje nastoupilo šest zemí, o rok později už to bylo jedenáct včetně debutujícího Československa. V roce 1928 se účastnilo 33 družstev.

Nejčastěji triumfujícími týmy do druhé světové války byly reprezentace USA, Velké Británie, Francie a Austrálie (dříve Australasie). Další válečný konflikt turnaj opět přerušil, nicméně jeho konání se opět rozběhlo hned od roku 1946.

Soutěž byla po úmrtí Dwighta F. Davise oficiálně přejmenována na Davis Cup v roce 1945. Od roku 1946 až do roku 1973 turnaj nepoznal jiného vítěze než Austrálii nebo Spojené státy

Zrušení vyzývacího finále

V roce 1972 zasáhla Davis Cup velká změna pravidel, když se zrušil systém vyzývacího finále a z vítěze se v dalším ročníku stal pouze řadový účastník. O celkovém vítězi tak nově rozhodovalo mezikontinentální finále.

Tato změna pravidel dopomohla k novým složením finálových dvojic. V roce 1980 Davis Cup poprvé ovládl výběr Československa, který na domácí půdě porazil Itálii 4:1 na zápasy. Byl to navíc poslední ročník před další změnou formátu turnaje.

Vzhledem k velkému počtu účastníků probíhal turnaj nově v rámci výkonnostních tříd. V elitní skupině bylo 16 družstev, které se mezi sebou pavoukovým způsobem utkaly o celkový triumf. Čtyři nejhorší týmy pak sestoupily do nižší třídy.

Novodobá éra

Česká republika se v novodobé éře radovala ze zisku titulu v letech 2012 a 2013. Současně je Česko zemí, které má ze všech států nejvíce po sobě jdoucích účastí v elitní světové skupině. Mezi lety 1981 a 2005 posbíralo celkem 25 účastí.

Poslední reforma turnajových pravidel se udála v roce 2018, kdy byl od dalšího roku zaveden formát jednotýdenního finálového turnaje s 18 účastníky. Turnaj se pak koná v rámci tříčlenných skupin, z nichž osm nejlepších postoupí do čtvrtfinále. Zbytek turnaje už se hraje klasickým vyřazovacím systémem.

Zdroj: Tenisportal, Livesport

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.