Spojte se s námi


Florbal

Přestupy ve florbalové superlize klub po klubu: superposily Bohemians i velké změny na Spartě

Od konce tuzemské florbalové klubové sezony uběhlo již čtvrt roku a do začátku té další zbývá jen zhruba měsíc a půl. Kluby tak mají své kádry již víceméně pohromadě a naplno makají v rámci letní přípravy. Které doznaly zatím největších změn a které naopak zůstanou ve stejném složení?

Publikováno

dne

Od konce tuzemské florbalové klubové sezony uběhlo již čtvrt roku a do začátku té další zbývá jen zhruba měsíc a půl. Kluby tak mají své kádry již víceméně pohromadě a naplno makají v rámci letní přípravy. Které doznaly zatím největších změn a které naopak zůstanou ve stejném složení?

Předvýběr.cz Florbal Mladá Boleslav

Jednoznačně největší bombou tohoto florbalového přestupového období v tuzemsku je odchod rekordmana Jiřího Curneyho z kádru úřadujícího mistra, Mladé Boleslavi, a to po dlouhých devíti sezonách. Jeho neuvěřitelných 678 kanadských bodů za 299 zápasů se mají pokusit nahradit dvě útočné posily – Matyáš Krebner se zkušenostmi ze Švýcarska a ostravský Michal Sládek.

Odchody: Jiří Curney (Sparta Praha)

Příchody: Matyáš Krebner (Wiler-Ersigen, Švýcarsko), Michal Sládek (FBC Ostrava)

Tatran Střešovice

Historicky nejúspěšnějšímu českému klubu se daří mladý kádr po skvělé sezoně završené návratem do superfinále držet pohromadě. Odchází pouze Martin Pánek na hostování do Znojma a kvůli roční studijní stáži v Německu také Dalibor Švéda, který se nyní bude florbalu jako hráč i jako pomocný kouč věnovat v Saské Kamenici.

Naopak se podařilo tým skvěle doplnit o juniorského mistra světa Tomáše Hanáka, který za sebou má bravurní sezony s Black Angels.

Odchody: Martin Pánek (TJ Znojmo), Dalibor Švéda (Chemnitz, Německo)

Příchody: Tomáš Hanák (Black Angels)

1. SC Tempish Vítkovice

Vítkovice se s koncem minulého ročníku museli rozloučit s hráčem, který se u nich věnoval florbalu dlouhých 16 let. Marek Bräuer se rozhodl nepokračovat u rytířů a našel si angažmá v druhém ostravském celku. V kádru skončil také Martin Nehera. Naopak velkým posílením by měl být příchod kapitána slovenské reprezentace Michala Pažáka z pražské Sparty.

Odchody: Marek Bräuer (FBC Ostrava), Martin Nehera (neznámo kam)

Příchody: Michal Pažák (Sparta Praha), Martin Děček (FBC Letka)

ACEMA Sparta Praha

Zřejmě největší změny se před novou sezonou odehrávají na Spartě, jež u sebe přivítala superligového rekordmana co do počtu kanadských bodů Jiřího Curneyho. Naproti tomu však přišla hned o tři své důležité hráče – do Švýcarska pustila Lukáše Ujhelyiho, do Vítkovic Michala Pažáka a legendární Milan Garčar se ze hřiště přesouvá na lavičku, kde doplní jako asistent trenérský tým kolem nového kouče Marka Vojty.

Odchody: Lukáš Ujhelyi (Alligator Malans, Švýcarsko), Milan Garčar (přechod do realizačního týmu), Michal Pažák (Vítkovice), Michal Zeman (neznámo kam)

Příchody: Jiří Curney (Florbal Mladá Boleslav), Matyáš Velc (Jaroměř), Michael Petráň (Panthers Praha)

Další změny: nový trenér – Marek Vojta

FbŠ Bohemians

Obrovské posily hlásí pražští Bohemians. Ze švýcarského Thunu získali trojnásobného českého šampiona Jana Řehořa, po pětiletém působení v zahraničení se pak do zelenobílého dresu vrací reprezentační obránce Martin Kisugite.

Navrch ještě bude pod Martinem Jedličkou působit také Ondřej Kawulok, který má doma zlatou medaili z MS juniorů. Jediným větším odchodem je zatím přesun Marka Ďopana do Pardubic.

Odchody: Marek Ďopan (Sokoli Pardubice)

Příchody: Martin Kisugite (Floorball Köniz, Švýcarsko), Ondřej Kawulok (Florbal Ústí), Jan Řehoř (UHC Thun, Švýcarsko)

FAT PIPE Florbal Chodov

Z Chodova do Finska. Takovou cestu si zvolil juniorský mistr světa a nejproduktivnější hráč celku z Jižního města za minulou sezonu Petr Majer. Trenér David Podhráský se pak rozhodl propustit i další kvarteto hráčů, které se mu pro následující sezonu do kádru nehodilo a místo nich přizval na zkoušku trio z Kunratic a hned desítku klubových juniorů, kteří se mají poprat o svůj flek v A-týmu.

Odchody: Petr Majer (Westend Indians, Finsko), Michal Strnad, Martin Řezáč, Ondřej Plíhal, Adam Balatka (různé důvody, případné nové kluby neoznámeny)

Příchody: Jiří Lebeda, Jan Novotný, Marek Šmíd (Start98 Kunratice)

Black Angels

Bleci přišli o Tomáše Hanáka, teprve 19letého borce, kteří však v uplynulé sezoně nasbíral skvělých 42 kanadských bodů a po Jakubu Bočkovi tak byl nejproduktivnějším hráčem celku. Z jeho služeb se v příštím ročníku budou moct těšit příznivci Střešovic. Jiné pohyby v kádru však pražský klub zatím neoznámil.

Odchody: Tomáš Hanák (Tatran Střešovice)

Příchody: neoznámeno

FBC ČPP Bystroň Group Ostrava

Ostravané získali do svého kádru dvě velmi zajímavá jména. Z Nižné přichází nadějný Slovák Jakub Košarišťan, městskému rivalovi z Vítkovic pak přebrali jejich dlouholetou stálici Marka Bräuera. Slezský mančaft však opustil jeden z klíčových hráčů Michal Sládek, jehož zlákala mistrovská Boleslav.

Odchody: Michal Sládek (Florbal Mladá Boleslav)

Příchody: Jakub Košarišťan (Nižné, Slovensko), Marek Bräuer (Vítkovice)

FBC Liberec

Pod Ještědem drží kádr pohromadě a žádné posilování tam podle všeho ani neplánují. Nejdůležitější je pro klub z Liberce fakt, že se mu i přes zájem mnoha velkých nejen tuzemských celků podařilo udržet své mladíky Vojtěcha Wienera, Filipa Smutného i Šimona Stránského, kteří mužstvo již vloni táhli a letos mají mít ještě větší roli.

Jediné loučení proběhlo s Matějem Kluchem, jenž dostal neodmítnutelnou nabídku koučovat juniorskou reprezentaci.

Odchody: Matěj Klucho (nově hlavní kouč juniorské reprezentace)

Příchody: neoznámeno

Navláčil Panthers Otrokovice

Celek ze Zlínska dokázal udržet všechny své důležité hráče, včetně dvou nejproduktivnějších – Františka Vykopala a slovenského útočníka Ronalda Gašparíka, o kterého byl údajně zájem i ve Švédsku. S oběma prodloužil smlouvu.

Kádr navíc posílil o svou někdejší oporu Matěje Kostku a Martina Grlického, oba přišli z Brna. Opačným směrem, tedy do moravské metropole, míří hráči, kteří se u Panterů příliš neosvědčili.

Odchody: Lukáš Kvapil (Bulldogs Brno), Vít Máček (konec hostování), Matěj Hronek (Hattrick Brno)

Příchody: Martin Grlický (Bulldogs Brno), Matěj Kostka (Hattrick Brno)

FBC 4CLEAN Česká Lípa

Česká Lípa zatím oficiálně žádné odchody ze svého kádru neohlásila. Jedenáctý celek minulé sezony tak dost možná do té nové nastoupí s víceméně totožným kádrem. Doplněn však bude o trojici hráčů z prvoligového Ústí Václava Vavrušku, Jana Pešku a gólmana Marka Netopilíka.

Odchody: neoznámeno

Příchody: Marek Netopilík, Václav Vavruška, Jan Peška (Florbal Ústí)

Sokoli Pardubice

Pardubice, jež jen o vlásek unikly sestupu, když otočily barážovou sérii s Brnem z 0:2 na 3:2, po neúspěšném ročníku odvolali trenéra. Místo Milana Koubka zaujal znovu po dvou letech Ladislav Štancl. Ten do následující sezony nebude moct počítat hned s trojící hráčů, která se rozhodla své superligové kariéry ukončit. Významnou posilou je však Marek Ďopan z Bohemians.

Odchody: Patrik Petr, David Petržela, Michael Smola (konec superligové kariéry)

Příchody: Marek Ďopan (FBŠ Bohemians)

Další změny: staronový trenér – Ladislav Štancl (znovu po dvou letech)

TJ Sokol Královské Vinohrady

Po sezoně, v níž se jen obrovským štěstím vyhnuli přímému sestupu (měli stejně bodů jako sestupující Hattrick), přišly Vinohrady hned o čtyři hráče. Lukáš Lanc, Oliver Gold i Jan Fiala se rozhodli nepokračovat s florbalem na nejvyšší úrovni a suverénně nejproduktivnější hráč loňska Viktor Kopecký dosáhl na vysněný přestup do Švýcarska. Další z pražských týmů pak sáhl po výměně trenérů a nově jej tak povedou Jan Kapucián s Miroslavem Purkrábkem.

Odchody: Viktor Kopecký (UHC Thun, Švýcarsko), Lukáš Lanc, Oliver Gold, Jan Fiala (konec superligové kariéry)

Příchody: Vojtěch Klápa (po 2letém hostování dotažený přestup z Tatranu)

Další změny: konec trenérů – Michal Kotlas a David Bouša; nový trenéři – Jan Kapucián a Miroslav Purkrábek

FB Hurrican Karlovy Vary

Superligový nováček, jenž po čtvrtém místě v základní části 1. ligy poměrně překvapivě ovládl její play-off a vysloužil si přímý postup mezi tuzemskou florbalovou elitu, zatím žádné změny v kádru neohlásil. Tou jedinou, leč velmi zásadní, tak zůstává příchod někdejšího mnoholetého sparťanského kouče Ondřeje Kašpárka, který Vary přebírá po úspěšném tažení Miroslava Závory.

Odchody: neoznámeno

Příchody: neoznámeno

Další změny: nový trenér – Ondřej Kašpárek

Zdroj: webové stránky jednotlivých klubů, Český florbal, Florbal.cz

Reklama

Florbal

Skončil 30. ročník florbalového Czech Open. Tatranu vynesl dva tituly, v elitě slavila také Češka

Jubilejní třicátý ročník florbalového Czech Open, které je největší klubovým turnajem v tomto sportu na světě, v neděli dospělo do zdárného konce. Hned dva tituly si z něj odnesl pořádající klub Tatran Střešovice a i v elitní kategorii žen se z celkového vítězství radovala Češka.

Publikováno

dne

Od

Jubilejní třicátý ročník florbalového Czech Open, které je největší klubovým turnajem v tomto sportu na světě, v neděli dospělo do zdárného konce. Hned dva tituly si z něj odnesl pořádající klub Tatran Střešovice a i v elitní kategorii žen se z celkového vítězství radovala Češka.

Po třech letech, během nichž řádila pandemie koronaviru, se do Prahy znovu sjela světová florbalová elita na čtyřdenní věhlasný turnaj Czech Open. Pro elitní celky představuje naprosto ideální letní přípravu, v níž se mohou poměřit a načerpat zkušenosti s těmi nejlepšími kluby ze Švédska, Finska i Švýcarska.

Také ti v mužských kategoriích PRO a U21 neberou turnaj na lehkou váhu a mohou se skrze něj poučit do finálových týdnů předsezónní přípravy. A otevřený turnaj přináší florbalovým nadšencům i nadšenkyním skvělou možnost udělat si několikadenní výlet do krásné metropole a dělat to, co je baví ze všeho nejvíc.

Letos k tomuhle došlo již po třicáté. Tím spíše bylo tedy o zábavu postaráno. V rámci výročí vyšel mimo jiné speciální dokument zaznamenávající kompletní historii turnaje. Do té už se však nyní řadí i ročník 2022. Jak dopadl?

Začněme elitními kategoriemi. O té mužské, již senzačně ovládl Tatran Střešovice, jsme již psali zde. Třeba dle oficiálního instagramového účtu turnaje šlo nejspíš o vůbec nejlepší vystoupení českého celku v historii turnaje.

Další dva tuzemské týmy v elitní kategorii skončily následovně: Vítkovice v boji o konečné třetí místo nestačily na Falun a podlehly mu 6:15; Sparta prohrála i čtvrté utkání na turnaji, tentokrát 3:6 s Zugem, a umístila se na posledním, osmém místě.

Mezi ženami se sice do semifinále dostaly hned dva české celky, oba však podlehly těm švédským a rozdělily si tak bronzové medaile. Zlato bralo po vítězství 6:3 nad Falunem Pixbo Wallenstam, za nějž hrála i nejlepší střelkyně turnaje, česká útočnice Eliška Krupnová.

Turnaj PRO určený horším mužským celkům top lig, případně lepším z druhých soutěží, má taktéž vítěze ze severského království. RIG Umea si v těsném, vyrovnaném finále poradila s lotyšským FS Masters 6:5. Z českých celků se nejdál probojovali Pardubice a Start98, kteří skončili v semifinále.

Juniorům, respektive turnaji hráčů do jednadvaceti let, opanoval stejně jako v mužské elitě Tatran Střešovice. Ve finále si poradil se švýcarským Zugem United, vedeným bývalým koučem české reprezentace Radimem Cepkem, 7:3 a získal tak svůj první titul v této kategorii od roku 2006.

Takzvaným Open kategoriím určeným pro širokou florbalovou veřejnost pak fakticky vévodily Královské Vinohrady. U žen zvítězil celek nazvaný přímo TJ Sokol Královské Vinohrady, poté co porazil jiný český tým Bábovky. Mezi muži pak vládli Legs Miserables složení z velké části právě z hráčů superligových Vinohrad. Ve finále si poradili s mužstvem Intevo Třinec 5:2.

Zdroj: Czech Open

Pokračovat ve čtení

Florbal

Senzace! Tatran Střešovice přejel Pixbo Wallenstam a ovládl florbalové Czech Open

Tatran Střešovice dokázal úžasný počin. Po výhře 7:2 nad švédským Pixbem Wallenstam překvapivě ovládl nejstarší a největší florbalový klubový turnaj světa Czech Open, což se českému celku v mezinárodní konkurenci podařilo poprvé od roku 1999.

Publikováno

dne

Od

Tatran Střešovice dokázal úžasný počin. Po výhře 7:2 nad švédským Pixbem Wallenstam překvapivě ovládl nejstarší a největší florbalový klubový turnaj světa Czech Open, což se českému celku v mezinárodní konkurenci podařilo poprvé od roku 1999.

V první třetině finálového souboje byla na obou stranách viditelná značná nervozita a opatrnost. Oba celky se snažily o zajištěnou hru z pevné obrany a ofenzivních akcí bylo opravdu jen velmi málo. Za celou první třetinu tak diváci v pražské UNYP aréně sledovali pouze dvě branky, a z toho jen jednu platnou.

Hráčům Pixba Wallenstam se totiž sice povedlo dostat míček za záda teprve 18letého Tomáše Jurca, avšak těsně před tím sudí odpískal nedovolený zákrok na hráče Tatranu a gól tak pochopitelně neuznal.

Skóre tedy otevřel až v čase 17:28 pohotovou střelou nad brankářovo rameno sváteční střelec Martin Mühlfait a outsidera zápasu tím poslal do vedení.

Druhou periodu začaly Střešovice v početní výhodě, přenesené z konce té předchozí, a po pouhé půl minutě ji svou klasickou střelou z osy hřiště využil reprezentační obránce Ondřej Němeček.

Ani zbytek této třetiny však nenabídl tolik florbalové krásy, jako spíše vyostřující se bitvu o cenný triumf. Navrch v ní i nadále měla družina někdejšího skvělého hráče a sedminásobného českého mistra Milana Fridricha.

Tím spíš, když se přesnou střelou od pravého mantinelu do protější šibenice prosadil Matěj Havlas a hráči šli podruhé v utkání do šaten již za stavu 3:0.

Až třetí dvacetiminutovka, v níž museli Švédové hru logicky více otevřít, nabídla pravé gólové hody. A nejenže se hrál ofenzivnější, ale také výrazně vyostřenější florbal, doprovázený množstvím tvrdých soubojů.

Jimi, ani poměrně včasným snížením Pixba na 1:3, se však český vicemistr rozhodit nenechal a Šindelář s Mühlfaitem následně navýšili náskok již na rozdíl čtyř gólů.

Menší vzdor přišel ještě v čase 50:52, kdy se Lindhovi povedlo při rychlém brejku bekhendem dostat míček přes Jurcovu nohu. Žádné drama se však nekonalo, neboť po pouhých třech vteřinách se prosadil David Šimek a veškeré naděje soupeře okamžitě uzemnil.

Jasné a nečekané vítězství Tatranu 7:2 pak ještě pečetil do prázdné klece Jonáš Kreysa. Český celek tak titul z Czech Open obhájil a pokud bychom počítali jen ročníky, kterých se účastnila světová špička (poslední dva hrály kvůli koronaviru jen tuzemské kluby), jde o první vítězství českého mužstva na turnaji od roku 1999.

Zdroj: Czech Open

Pokračovat ve čtení

Florbal

Tatran zvládl těžkou bitvu s Finy a je ve finále Czech Open! Sparta i potřetí prohrála

Tatran Střešovice zvládl vítězně i třetí utkání své elitní skupiny na florbalovém turnaji Czech Open. Finského soupeře EräViikingit porazil v dramatické, vyrovnané bitvě 6:5 a v neděli jej tak čeká finále s Pixbem Wallenstam.

Publikováno

dne

Od

Tatran Střešovice zvládl vítězně i třetí utkání své elitní skupiny na florbalovém turnaji Czech Open. Finského soupeře EräViikingit porazil v dramatické, vyrovnané bitvě 6:5 a v neděli jej tak čeká finále s Pixbem Wallenstam.

Českému vicemistrovi a nejúspěšnějšímu tuzemskému klubu Tatranu Střešovice se povedl skvělý úspěch. V nabité konkurenci světové florbalové špičky dokázal zvítězit ve všech třech skupinových zápasech.

V tom posledním, sobotním, který byl dost možná nejnapínavější, porazil EräViikingit 6:5. V neděli asi v 15:20 se tak může těšit na velké finále celého Czech Open, v němž bude hrát s Pixbem Wallenstam.

Sparťané chtěli po předchozích prohrách s Vítkovicemi a Pixbem Wallenstam získat v základní skupině alespoň jednu výhru a se švýcarským Wiler-Ersigen se o ní rvali, co to šlo. Vyrovnaný duel s dramatickou koncovkou však pro český klub dobře nedopadl. Prohra 2:4 znamená poslední místo a nedělní bitvu o alespoň konečnou 7. příčku s Zugem.

„Dneska od nás nejlepší zápas na turnaji zatím. Samozřejmě oba týmy v únavě, takže to trochu postrádalo kvalitu v zakončení a v těch základní věcech. Pro nás to jsou určitě zkušenosti a dobrá příprava na sezonu, hlavně do těch těžkých zápasů s top 5 týmy,” viděl pozitiva střelec jedné z branek Sparty Radim Křenek.

Pozitiva mohli po svém sobotním zápase bez pochyb vidět i hráči Vítkovic, přestože prohráli 7:8. Soupeřem jim však bylo švédské Pixbo Wallenstam, a tak se rozhodně není za co stydět.

Navíc vyniknul další mladičký člen kádru. Teprve 18letý Adam Zubek nasázel věhlasnému sokovi hned tři branky. Slezané tak ve své skupině končí druzí a v neděli si zahrají o třetí místo s finským EräViikingit.

Co se týče elitních skupin u žen, tu první ovládlo se čtyřmi výhrami z pěti zápasů Pixbo Wallenstam, následované hráčkami Tatranu Střešovice. Ty v sobotu na závěr základní části remizovaly s nepostupujícími Vítkovicemi 3:3.

Tatranky následně ještě tentýž den večer čekal semifinálový duel s vítězkami druhé skupiny Falunem, avšak bohužel pro český tým skončil nejtěsnějším možným rozdílem 1:2.

Hned za švédským celkem pak v béčkové skupině skončily se stejným počtem bodů české mistryně z klubu FBC Ostrava, jež tak čekalo švédské Pixbo. A od něj dostaly pořádně za vyučenou, soupeřky je totiž totálně rozebraly a zvítězily 11:0.

V ženském finále se tak v neděli zhruba ve 13 hodin střetnou v UNYP aréně na Podvinném Mlýně švédské celky Pixbo Wallenstam a IBF Falun. O třetí místo se nehraje.

Zdroj: Czech Open

Pokračovat ve čtení

Oblíbené