Spojte se s námi


Golf

Přestoupí vítěz The Open k LIV Golf? Cameron Smith má údajně ke konkurenci nakročeno

Sotva byl nový australský šampion The Open vyryt na vzácnou trofej, už se kolem něj rojí spousta otázek ohledně jeho budoucnosti. Osmadvacetiletý golfista by měl mít údajně nakročeno ke kontroverzní soutěži LIV Golf Series, která v posledních měsících konkuruje donedávna nedotknutelné PGA Tour.

Publikováno

dne

Sotva byl nový australský šampion The Open vyryt na vzácnou trofej, už se kolem něj rojí spousta otázek ohledně jeho budoucnosti. Osmadvacetiletý golfista by měl mít údajně nakročeno ke kontroverzní soutěži LIV Golf Series, která v posledních měsících konkuruje donedávna nedotknutelné PGA Tour.

Pro americkou PGA Tour jsou to nepříjemné starosti. Pozvolna jim odchází jedno velké jméno za druhým, kvůli dotacím konkurenční soutěže ze Saúdské Arábie si navíc tradiční podnik nepřeje, aby jejich hráči působili v obou podnicích zároveň. 

Pokud se tak stane, jednoduše jim PGA vypoví smlouvu, ať už se jedná o jakoukoliv hvězdu. Postupně tak přišla americká tour například o Dustina Johnsona, Brysna DeChambeaua nebo legendárního Phila Mickelsona.

Další potíž však je, že tento součet nemusí být zdaleka kompletní. Podle zákulisních informací se má k rebelské LIV Golf Tour připojit i novopečený vítěz major turnaje Cameron Smith z Austrálie. Ten před několika málo týdny opanoval na starém hřišti v St. Andrews jubilejní 150. ročník The Open.

Hned po turnaji na tiskové konferenci dostal Smith otázku, která se týkala právě přestupu ke konkurenci: „Právě jsem vyhrál British Open a vy se ptáte na tohle? Myslím, že tohle není správně,” odvětil novinářům hráč, který jen pár minut slavil své první vítězství na majoru.

Na jeden z dalších podobných dotazů odpověděl: „Nevím, kamaráde. O všechny tyhle věci kolem se stará můj tým. Já jsem tady, abych vyhrával golfové turnaje,” odpověděl. Jeho slova pochopitelně vzbudily pochybnosti, neboť svou budoucnost u LIV Golf sice nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.

Podle některých spekulací má Smith oznámit podpis u konkurence až po skončení FedEx Cupu, jehož závěrečný turnaj proběhne na konci léta.

Greg Norman, hlavní člověk konkurenční LIV Golf Series řekl, že pro ročník 2023 už nebudou podepsání žádní další hráči, protože listina čítající 48 golfistů je v tuto chvíli kompletní. Přesto v jednom z dalších rozhovoru naznačil, že pokud by se mezi zájemci vyskytlo nějaké další zajímavé jméno, bylo by minimálně na zvážení na to reagovat.

Stejně tak Norman pronesl, že v nadcházejících týdnech budou oznámena další jména, které se do série 25 turnajů pro rok 2023 zapojí. Je tak zřejmě pravděpodobné, že budoucnost Camerona Smithe je již naplánována, a že se už čeká jen na zveřejnění oficiálního stanoviska.

Zdroj: LIV Gof, PGA Tour

Reklama

Golf

Co teď řeknou? PGA Tour má nového lídra, Zalatoris ovládl první turnaj FedEx Cupu. Tryskaly nervy i emoce

Finálové kolo úvodního podniku FedEx Cupu St. Jude Championship v Memphisu nabídlo strhující podívanou. Premiérový triumf na okruhu PGA Tour si připsal Američan Will Zalatoris, kterému v předchozích měsících jen těsně unikl triumf.

Publikováno

dne

Finálové kolo úvodního podniku FedEx Cupu St. Jude Championship v Memphisu nabídlo strhující podívanou. Premiérový triumf na okruhu PGA Tour si připsal Američan Will Zalatoris, kterému v předchozích měsících jen těsně unikl triumf. Podívejte se, jaké drama tomu předcházelo.

Co teď řeknou?!?” křičel emotivně pětadvacetiletý americký golfista Will Zalatoris poté, co na na poslední 72. jamce proměnil dlouhý putt, který ho poslal do rozstřelu proti Steppu Strakovi.

Američan se pohybuje na tour už více než dva roky, na své velké vítězství však stále čekal. To i přesto, že jeho hra byla v posledních měsících konzistentní, čímž si taky vybojoval slibnou pozici mezi 125 hráči, kteří se na první turnaj FedEx Cupu v průběhu celé sezony probojovali.

Ano, myslím, že je to frustrující i motivující zároveň. Celý rok jsem byl hodně blízko a myslím si, že za poslední měsíc jsem se hodně naučil. Nemůžete prostě hrát tak často dobře a nic nevyhrát,” povídal Zalatoris v pátek při jednom televizním interview.

V neděli své velké čekání prolomil. Nebylo to však jen tak, stálo to pořádné nervy. Společně s rakouským soupeřem Strakou skončil po čtvrté osmnáctce v Memphisu shodně na skóre -15, rozhodnout tak musel rozstřel nebo jak říkají přímo v USA – play-off.

A byl to neuvěřitelný příběh, který napsal své rozuzlení na tří-parové patnáctce, která byla v pořadí už třetí v rámci rozstřelu. Zalatoris pálil první, jeho míček ale skočil doslova na hraně greenu před vodní překážkou, kde ještě několikrát po kamenném lemu poskočil, než se zastavil.

Steep Straka však už takové štěstí neměl, jeho míček skončil utopený ve vodě. Zalatoris se však po dlouhém zkoumání rozhodl, že nebude z riskantní pozice na kameni hrát. Dropnul míček na totožném místě jako Straka, který však před ním zasáhl bunker.

Následným proměněným puttem stvrdil sladké vítězství. Po turnaji přiznal, že k jeho emotivnímu výkřiku „What are they going to say now?!?” ho inspiroval basketbalista Stephen Curry, který stejnou větu pronesl poté, co vyhrál čtvrtý titul NBA a zároveň se stal nejužitečnějším hráčem finále.

Víte, já jsem velký fanoušek Warriors a Stepha. Sleduji Warriors jako blázen, a když to řekl, tak to nějak souviselo s mou dosavadní cestou,” přiznal Zalatoris po vítězství pro Sports Yahoo.

Mladý Američan se po triumfu v Memphisu vyhoupl do čela žebříčku FedEx Cupu. Za vítězství na St. Jude Championship inkasoval prémii 2,8 milionů dolarů. Navíc zůstává ve hře o krále celého ročníku PGA Tour, jenž si vydělá celkový bonus ve výši 18 milionů dolarů.

Zdroj: PGA Tour, Sports Yahoo

Pokračovat ve čtení

Golf

Phil Mickelson řekl, proč má LIV Golf potenciál fungovat úspěšně i globálně zároveň

Dvaapadesátiletý, dnes už legendární golfista Phil Mickelson byl vždy pro fanoušky golfu a PGA Tour obrovským tahákem. V dobách své největší slávy plnil sportovní plátky amerických novin, na hřišti se za ním táhla doslova hejna fanoušků. Zároveň je to ale taky jeden z prvních hráčů, kteří se rozhodli přestoupit k nově vzniklé organizaci LIV Golf Invitational Series.

Publikováno

dne

Dvaapadesátiletý, dnes už legendární golfista Phil Mickelson byl vždy pro fanoušky golfu a PGA Tour obrovským tahákem. V dobách své největší slávy plnil sportovní plátky amerických novin, na hřišti se za ním táhla doslova hejna fanoušků. Zároveň je to ale taky jeden z prvních hráčů, kteří se rozhodli přestoupit k nově vzniklé organizaci LIV Golf Invitational Series.

Mickelson je prakticky ideální příklad hráče, který už nejspíš touží daleko více po zajištění svého živobytí než po davech, které skandují v okolí greenů jeho jméno. Sám tak nějak tuší, že jeho nejlepší léta na zeleném trávníku má za sebou, už dávno nepatří mezi ty, na které si musejí dávat nejlepší hráči na hřišti pozor.

Zároveň si ale v minulosti neodpustil slova kritiky směrem k PGA Tour a jejímu přístupu k hráčům. I proto je jeho přestup k LIV Golf jakýmsi logickým vyústěním jeho bohaté kariéry.

Ať už Mickelson chtěl nebo nechtěl na PGA Tour nadále působit, americký okruh mu vůbec jako prvnímu hráči vystavil suspendaci. Údajně se stal tajným neoficiálním náborářem, který měl pro LIV Golf získat další hráče z tradičního okruhu pro nově vzniklou soutěž dotovanou státními penězi Saúdské Arábie.

MICKELSON VĚŘÍ V ÚSPĚCH LIV

Dnes už je takřka plnohodnotným členem LIV Golf. I přes jeho, v těchto časech už slabší herní výkonnost, patří v rebelském podniku k největším marketingovým tahákům. Jeho hlas je v golfovém světě stále slyšet. Taky z těchto důvodů se snaží ve svých rozhovorech vyzdvihnout “saúdskou ligu”, která je veřejností i odborníky tolik kritizována.

Mickelson, stejně jako mnoho dalších hráčů tvrdí, že jim hraní golfu u LIV dává mnohem větší svobodu. Nejsou nuceni týden co týden objíždět jedno golfové hřiště za druhým, aby si vydělali dostatek peněz. U LIV Golf se hovoří o “generálním bohatství”. Hráči mají taky dobrý pocit z toho, že mohou konečně trávit více času s rodinou.

Jen Mickelson konkrétně dostal za podpis smlouvy u LIV finanční prémii ve výši 200 milionů amerických dolarů. Takové peníze by si už jisto jistě nebyl schopen dnes na PGA Tour vydělat.

Není to však jen finanční stránka, která golfovou legendu zlákala. Mickelsonovi se dále líbí, že má LIV Golf potenciál stát se globálnější soutěží.

LIV má šanci přinést profesionální golf do celého světa. Myslím, že je to opravdu velká věc, protože se snažíme rozvíjet golfovou hru po celém světě. Možná to tady ve Spojených státech necítíme, ale globálně si myslím, že to bude mít velký dopad,” myslí si přezdívaný Lefty, jenž se zpovídal na webu golf.com.

Dalším plusem vidí přilákání mladšího publika: „Během posledních pěti let vzrostl průměrný věk diváků, myslím, na 64 let. Musíme se zaměřit na mladší generaci,” je přesvědčen Mickelson.

Jednou z cest má být inovativní formát, který nenutí diváky koukat na golf 12 hodin denně. Na turnajích LIV Golf Tour startují všichni hráči ve stejný čas na jiné jamce. To znamená, že jedno kolo trvá přibližně čtyři a půl hodiny, což by mělo být pro diváka snesitelnější. 

Místo čtyřech kol, jak je tradiční u PGA Tour, obsahuje nový formát kola tři. Bonusem jsou taky týmové soutěže, ze kterých mohou hráči inkasovat další dolary do kapsy navíc.

Zdroje: LIV Golf, Golf.com

Pokračovat ve čtení

Golf

Hráči za podpis u LIV Golf inkasují astronomické částky. Tu největší ale Tiger Woods odmítl

Hrstka golfových profesionálů se dostala do vskutku prekérní situace. Svým podpisem u konkurenční organizace LIV Golf, dotované státními penězi Saúdské Arábie, vaří mnohofanouškům krev. Zároveň je to ale pro ně velká šance se finančně zajistit i pro další generace. Částky se totiž pohybuji ve skutečně neuvěřitelných číslech.

Publikováno

dne

Hrstka golfových profesionálů se dostala do vskutku prekérní situace. Svým podpisem u konkurenční organizace LIV Golf, dotované státními penězi Saúdské Arábie, vaří mnohofanouškům krev. Zároveň je to ale pro ně velká šance se finančně zajistit i pro další generace. Částky se totiž pohybuji ve skutečně neuvěřitelných číslech.

Phil Mickelson, Dustin Johnson, Bryson Dechambeau nebo teď i nově taky Cameron Smith či Marc Leishman. Tihle, a desítky dalších profesionálních hráčů, mají jedno společné, postupně se nechali zlákat nově vzniklou organizací, která jim za svou účast na okruhu LIV Golf Series nabízí prémie v řádech desítek až stovek milionů dolarů.

Aktuálně je nejdiskutovanějším jménem Australan Cameron Smith. V těchto dnech se ještě chystá na vrchol sezony PGA Tour v podobě play-off FedEx Cupu, ovšem podle všech informací už bude v září odpalovat míčky na sérii LIV Golf.

Jen za svůj podpis si má vydělat 100 milionů amerických dolarů, aniž by teprve vzal do ruky hůl. Na druhou stranu, stejně jako řada dalších přeběhlíků ke konkurenci, musí počítat s tím, že bude mít dveře na okruhu PGA Tour zavřené. Do kdy? Možná napořád, možná do doby, kdy o zrušení zákazu rozhodnou dlouhé soudní spory.

Největší prémii za svůj autogram u smlouvy s LIV Golf inkasoval podle dostupných údajů zatím Phil Mickelson. Jeho prémie činí 200 milionů dolarů. Za ním se v žebříčku prémií nachází Dustin Johnson (150 mil. dolarů), Bryson DeChambeau (125 mil. dolarů) a Brooks Koepka, který si na účet připsal srovnatelnou částku, jako Cameron Smith.

TIGER ZŮSTAL VĚRNÝ PGA

To ještě ale není zdaleka nic proti tomu, co si mohl vydělat Tiger Woods. LIV Golf si od samotného vzniku moc dobře uvědomuje, kdo je marketingově v golfovém světě ten největší marketingový trhák.

I přesto, že bohatá kariéra někdejší superstar může být s každým dalším odehraným turnajem v cílové zatáčce, není na rozjezd velkolepého byznysu ideálnější nástroj, než právě vítěz patnácti majorů.

Šéf LIV Golf Greg Norman nedávno na televizní stanici Fox News potvrdil, že Tigerovi byla za pouhý podpis nabídnuta prémie ve výši 700 milonů amerických dolarů. Jiné zdroje dokonce hovoří až o částce 800 milionů. Jen pro srovnání, Woods si za celou svou profesionální kariéru vydělal téměř 121 milionu dolarů, takže by případná dohoda mnohonásobně převýšila sumu, kterou si Tiger vydělal na okruhu PGA Tour (mimo uzavřená partnerství).

Ta částka byla na stole už před tím, než jsem se stal výkonným ředitelem. Takže tam to číslo už bylo,” prozradil Norman. LIV Golf se pochopitelně musí na svém začátku dívat po těch nejlepších, ať už co se týče samotné hry nebo diváckého zájmu.

Tiger však velkolepou nabídku odmítl: „Vím, co PGA Tour znamená, co jsme dokázali a co nám dala. Musíme si jít za svou kariérou, vydělat si, hrát o trofeje a být součástí historie této hry,” řekl Woods, jehož slova zveřejnil web GolfExtra.

Sám stále velký fenomén a doživotní ikona tohoto sportu, stejně jako řada dalších lidí, nerozumí záměru organizace LIV: „Pořád nechápu, jak je to v nejlepším zájmu hry,“ podotknul pochybně.

LIV Golf způsobila svým příchodem na scénu pořádný rozruch, především kvůli finančního zdroje, který přitéká ze Saúdské Arábie. Tohle ale Norman nijak neřeší: „Je mi to, upřímně, jedno. Já tu hru prostě miluji a chci ji rozvíjet. A my v LIV Golf vidíme tuto příležitost nejen pro muže, ale i pro ženy,” dodal ve vysílání na Fox News.

Zdroj: LyiV Golf, Fox News, Golf Extra

Pokračovat ve čtení

Oblíbené